Vlora Albania
Albania,  Albania co zobaczyć,  Wakacje w Albanii

Wakacje Vlora – plaże, atrakcje i noclegi

Czas czytania: 4 minuty

Vlora – Vlorë to miasto portowe, które ma szczególne znaczenie dla Albańczyków, ponieważ to tutaj kraj ogłosił niepodległość od Imperium Osmańskiego na początku XX wieku. Warto więc wybrać się na krótką wycieczkę po zabytkach i muzeach upamiętniających rządy Ismaila Qemali, a tym samym dowiedzieć się nieco więcej o tym, co to znaczy być Albańczykiem. Ładne plaże z czystymi wodami znajdują się zaledwie kilka kilometrów stąd, a jeśli podążysz nadmorską drogą na południe, znajdziesz ciąg uroczych małych kurortów przerywanych rozległymi górskimi krajobrazami Parku Narodowego Llogora.

Wakacje Vlora Albania – podstawowe informacje

Vlora – Vlorë to jedna z trzech największych prowincji Albanii i miejscowość położona na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Do Vlorë można dostać się z Tirany, ale wielu podróżnych leci na Korfu, a następnie przepływa promem do Sarandy i dalej jedzie na północ do Vlory.

Ze względu na swoje południowe położenie, Vlorë ma łagodny i przyjemny klimat zarówno wiosną, jak i jesienią. Latem jest gorąco, podobnie jak w wielu miejscach w regionie Morza Adriatyckiego.

Oprócz przyjemnego klimatu, Vlora ma jedne z najpiękniejszych plaż w Albanii. Podróżując własnym lub wynajętym samochodem, można łatwo podróżować i odwiedzić najpiękniejsze z nich.

Vlora atrakcje

Pomnik Niepodległości, Vlora

Pomnik Niepodległości, będący centralnym punktem Placu Flag we Vlorze upamiętnia deklarację niepodległości Albanii od Imperium Osmańskiego w 1912 roku. Został on zaprojektowany przez Mumtaza Dhrami – rzeźbiarza z XX wieku, który stworzył wiele dzieł w Albanii w czasach komunistycznych. Jego Pomnik Niepodległości pochodzi z 1972 roku i jest przykładem stylu socrealistycznego, więc dziś upamiętnia zarówno niepodległość Albanii, jak i trudne lata powojenne kraju.

Muzeum Niepodległości Narodowej, Vlora

Położone w południowej części Vlore, niedaleko portu, Muzeum Niepodległości Narodowej zostało założone w 1936 roku i było pierwszym muzeum w historii Albanii. Celem tego muzeum jest stworzenie idei albańskiej tożsamości narodowej i upamiętnienie deklaracji niepodległości kraju w 1912 roku. Co więcej, Ismail Qemali, założyciel niepodległej Albanii i pierwsza głowa państwa, ustanowił swój rząd w tym właśnie budynku.

Klasztor Manastiri i Shën Mërisë w Zvërnec

Ten majestatyczny fragment albańskiego dziedzictwa kulturowego znajduje się na wyspie w lagunie Narta, na północny zachód od miasta. Można do niego dotrzeć przez chwiejny drewniany most. Po dotarciu na ląd można zgubić się w gęstym, aromatycznym lesie sosnowym na wyspie lub wędrować po skalistym wybrzeżu. W centrum, na spokojnej małej polanie, znajduje się klasztor Manastiri i Shën Mërisë z XIII wieku, który jest przykładem architektury bizantyjskiej. Stosunkowo niewielu odwiedzających dociera na tę wyspę z klasztorem, więc jest to spokojne miejsce na piknik w letnie popołudnie.

Polecamy także:  Albania ciekawostki - TOP 15 najbardziej interesujących ciekawostek

Meczet Muradie, Vlora

Główny meczet we Vlore – Meczet Ołów nazywany także Muradie to wspaniały osmański budynek, który zbudowano w 1537 r. i przetrwał powojenny komunistyczny reżim Albanii. Meczet Muradie jest albańskim zabytkiem narodowym zbudowanym przez Mimara Sinana w 1537 roku. Sinan był jednym z najbardziej cenionych osmańskich architektów i do dziś pozostaje ikoną tureckiej kultury. Nadzorował niezliczone prace w całym Imperium, a nawet miał swój udział w projektowaniu Tadź Mahal w Indiach.

Zamek Kaninë

Na południowy wschód od Vlore znajduje się rozległa twierdza na wzgórzu. Zbudowano ją w IV wieku p.n.e., kiedy region ten został zasiedlony przez starożytne plemiona greckie. Zamek Kaninë został zbudowany w miejscowości o tej samej nazwie, która znajduje się około 6 kilometrów od Vlorë. Twierdza wznosi się na zboczu góry Shushicë, około 380 metrów nad poziomem morza. Uważa się, że zamek został wzniesiony w III wieku p.n.e. Natomiast w IV wieku n.e. zamek przekształcono w miasto-twierdzę. Zamek był centrum księstwa Valona w XIV wieku.

Park Narodowy Llogara

Niedaleko na południe od Vlory zaczynają się Góry Cerauńskie. Jeśli masz dobrą kondycję, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobyć różne szczyty w regionie, takie jak góra Çika, która wznosi się na ponad 2000 metrów i oferuje widoki sięgające Włoch. Warto także wybrać się na przejażdżkę wzdłuż malowniczej Przełęczy Llogara około 1000 metrów nad poziomem morza.

Muzeum Etnograficzne, Vlora

Ta atrakcja znajduje się w neorenesansowym budynku, który zbudowano w połowie XIX wieku, co czyni go jednym z najstarszych budynków we Vlorze. Muzeum Etnograficzne prezentuje tradycyjną kulturę, rzemiosło oraz stroje regionu Vlore i jest wpisane na listę albańskich zabytków kultury. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest oryginalna XIX-wieczna kamizelka utkana w lokalnym stylu. W sumie na wystawie znajduje się 300 eksponatów.

Kuzum Baba, Vlora

Ten naturalny taras jest najwyższym punktem widokowym we Vlorze. Znajduje się na wysokości 30 metrów nad poziomem morza i został nazwany na cześć ojca Kuzuma, lokalnego przywódcy duchowego Bektashiego. Na szczycie wzgórza znajduje się świątynia Bektashi z 1600 roku.

Polecamy także:  Gjirokastra - atrakcje, zwiedzanie miasta, noclegi

Wyspa Sazan

O tej wyspie zrobiło się głośno w 2015 roku, kiedy to po dziesięcioleciach zamknięcia została ona w końcu otwarta dla zwiedzających. Biorąc pod uwagę, że Sazan – największa wyspa Albanii była radziecką bazą, a być może nawet obiektem broni chemicznej warto ją odwiedzić. Możesz tam dopłynąć z portu we Vlorze i spędzić cały dzień na zwiedzaniu tuneli i bunkrów, które zostały tam zbudowane, aby przetrwać atak nuklearny. Co ciekawe, położenie wyspy Sazan, gdzie spotykają się morza Jońskie i Adriatyckie, nadaje mu subtropikalny klimat z innymi warunkami pogodowymi niż na lądzie, pomimo że znajduje się tak blisko.

Polecany artykuł: Gjirokastra – atrakcje, zwiedzanie miasta, noclegi

Vlora plaże

Plaża Orikum

Wielu mieszkańców Vlory odwiedza w letnie weekendy piękną plażę Orikum. Znajduje się ona zaledwie pięć kilometrów na południe od centrum miasta. Morze jest tu idealnie czyste, a w słoneczny dzień dno morskie odbija światło, nadając wodzie niesamowity wygląd. Plaża Orikum jest polecana rodzinom z dziećmi, ponieważ ma łagodne zejście bez prądów morskich.

Plaża Vega

Położona na krótkim odcinku skalistego wybrzeża o długości około 150 metrów i szerokości 15 metrów, plaża Vega jest dziełem człowieka, w pobliżu miasta Vlorë. Aby dojść do morza należy pokonać kilka schodów, które pomagają omijać skały.

Plaża Vega jest pełna parasoli i leżaków, posiada bar i restaurację, a także niewielki wybór opcji zakwaterowania. Przy plaży i na pobliskich drogach znajduje się parking.

Plaża Karaburun

Plaża Karaburun znajduje się na półwyspie Karaburun i oferuje odcinek nietkniętego wybrzeża. Ta położona w pobliżu Vlory plaża szczyci się nieskazitelnymi turkusowymi wodami i żwirową linią brzegową, która rozciąga się na wiele kilometrów. Naturalne piękno otaczających klifów i bujna zieleń dodają uroku plaży Karaburun. Najlepszym sposobem, aby się tam dostać jest wycieczka łodzią z Vlore.

Vlora pogoda, czyli kiedy najlepiej zaplanować wakacje?

Klimat panujący we Vlorë jest śródziemnomorski, z łagodnymi, deszczowymi zimami i gorącymi, słonecznymi latami. Chociaż klimat jest ogólnie łagodny, zimą mogą występować mroźne dni, gdy wieją wiatry od strony lądu. Najzimniejszy rekord wynosi -9,5 °C i został ustanowiony w styczniu 2017 roku.
Latem temperatury są wysokie i może być bardzo gorąco, gdy wieje sirocco z Afryki. Najwyższy rekord wynosi 42°C i został ustanowiony w lipcu 2023 roku. Średnia temperatura najzimniejszego miesiąca (styczeń) wynosi 8,9 °C, a najcieplejszego (sierpień) 26,7 °C.

Najlepszym okresem na wakacje Vlora jest wiosna i jesień, a dokładniej maj i wrzesień. W czerwcu pogoda jest również idealna, ale czasami może być zbyt gorąco, szczególnie w drugiej połowie miesiąca.
Najlepsze miesiące na plażowanie to lipiec i sierpień. W czerwcu morze jest jeszcze trochę chłodne.

Vlora temperatury morza

Temperatura morza we Vlorze waha się od 14°C zimą do 25°C latem. Morze jest wystarczająco ciepłe do pływania od lipca do września.

Vlora noclegi

 

Dodaj komentarz