Bułgaria miasta
Bałkany,  Bułgaria,  Bułgaria miasta

Bułgaria miasta nad morzem – popularne kurorty

Czas czytania: 8 minuty

Szukasz kurortu plażowego w Bułgarii? Nie wiesz gdzie najlepiej spędzić wakacje w Bułgarii? Poniżej przedstawiamy listę naszych TOP 12 propozycji kurortów wakacyjnych „Bułgaria miasta nad morzem – popularne kurorty”.

Bułgaria jest wciąż nieodkryta, stosunkowo tania i oferuje szeroki wybór opcji – od starych, zabytkowych miast i rodzinnych kurortów, po małe kempingi i piękne formacje skalne.

Bułgaria miasta nad morzem – północne wybrzeże Morza Czarnego

Warna

Warna, znana również jako morska stolica Bułgarii. Jest trzecim co do wielkości miastem w kraju i największym na wybrzeżu bułgarskim Morza Czarnego. Do Warny łatwo jest dolecieć samolotem z Polski, ponieważ istnieje kilka połączeń.

Dzięki bogatej historii i ciekawym zabytkom, miasto ma wiele do zaoferowania przez cały rok. Jeśli więc przyjeżdżasz tu na letnie wakacje, warto spędzić kilka godzin z dala od plaży, zwiedzając zabytki w mieście.

Najbardziej niezwykłą rzeczą w Warnie jest to, że można tu zobaczyć najstarsze przetworzone złoto, jakie kiedykolwiek znaleziono na świecie. Skarb pochodzi z okresu 4400 – 4200 lat p.n.e. i jest obecnie eksponowany w Muzeum Archeologicznym w Warnie. Inne ciekawe miejsca to Łaźnie Rzymskie, które są jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury z okresu starożytnego w Bułgarii, Katedra Wniebowzięcia NMP oraz Ogród Morski.

Polecany artykuł: Warna TOP 10 atrakcji


Plaże w Warnie i okolicach

Plaża Rappongi
Plaża Asparuhovo
Plaża Centralna
Plaża Południowa
Plaża Oficerska
Plaża Pierwszego Buna
Plaża Trakata

Warna Bułgaria – hotele i apartamenty

Booking.com


Bałczik

Jadąc na północ od Warny, po około 31 km znajdziesz Bałczik – niewielkie, ale dość popularne nadmorskie miasteczko. Od dawna nazywane jest ono „Białą Wieżą” ze względu biały kolor wapiennych skał.

Jednym z miejsc, które przyciąga tu najwięcej turystów jest Ogród Botaniczny w Bałcziku, w którym znajduje się około 3000 gatunków roślin. Można tu zobaczyć ponad 250 rodzajów kaktusów, co czyni go drugą najważniejszą kolekcją w Europie, po tej w Monako.

Innym popularnym miejscem w Bałcziku jest Pałac, który pochodzi z 1942 roku i jest dawną letnią rezydencją rumuńskiej królowej Marii Alexandriny Victorii De Edinburgh (1875 – 1938). W Bałcziku są jeszcze inne ciekawe zabytki, ale i tak miasto jest najbardziej popularne ze względu na możliwości uprawiania turystyki morskiej. W regionie wokół miasta można znaleźć piękne plaże i jest to idealne miejsce, jeśli podróżujesz z dziećmi.


Bałczik plaże

Plaża Centralna
Plaża Nomadów


Bałczik Bułgaria – hotele i apartamenty

Booking.com

Tyulenovo

Tyulenovo to ukryty klejnot leżący na północnym wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii. Miejsce to słynie z unikalnych formacji kamiennych, jaskiń i krystalicznie czystej wody. Niestety Cię rozczaruję, ponieważ nie ma tu piaszczystych plaż, ale jego piękno bardzo to rekompensuje.

Miasto pozostał nietknięte, ponieważ turystyka nie jest tak popularna w północnych częściach Wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii. Jest to świetne miejsce do wędkowania i uprawiania sportów ekstremalnych, takich jak wspinaczka skałkowa i nurkowanie. Możesz wynająć łódź od miejscowych i udać się w głębsze wody w celu łowienia ryb lub wycieczki do jaskiń.

Wybrzeże jest idealne dla miłośników przygód, którzy chcieliby zatrzymać się w namiocie bezpośrednio na skałach. Miejsce to jest również ulubionym dla wspinaczy, ponieważ skały są szczególnie malownicze. Jeśli jednak chcesz udać się do Tyulenovo, aby doświadczyć piękna wybrzeża, nie decydując się na dzikie doświadczenia, w miejscowości znajduje się kilka hoteli i pensjonatów, które oferują komfortowe zakwaterowanie.

Polecamy także:  TOP 5 - miasta w Bułgarii, które warto zwiedzić

Koniecznie zjedz kolację w restauracji Delfina i ciesz się malowniczym widokiem na słynną formację łuku wzdłuż wybrzeża.

P.S. Zabierz ze sobą repelent – komary są tu bezlitosne!

Tyulenovo Bułgaria – hotele i apartamenty

Booking.com

Bułgaria miasta nad morzem – południowe wybrzeże Morza Czarnego

Sozopol

Rozpoczynam tę listę od mojego ulubionego, i prawdopodobnie ulubionego przez większość ludzi, kurortu w Bułgarii – Sozopolu. Ze swoimi brukowanymi uliczkami i architekturą w stylu Revival, to małe miasteczko przenosi Cię z powrotem w XIX wiek.

Stare miasto Sozopolu zostało uznane za architektoniczny i historyczny rezerwat w 1965 roku i do dziś można zobaczyć stare domy w typowym stylu Revival. Jest to również jedno z miast leżących na wybrzeżu Bułgarii, którego początki sięgają 7000 lat temu.

W Sozopolu i jego okolicach znajduje się kilka plaż, więc jest to bardzo wygodne nawet jeśli nie masz samochodu. Pamiętaj, że jest to również jeden z najbardziej ruchliwych kurortów nadmorskich w Bułgarii w miesiącach letnich, więc pamiętaj, aby zarezerwować swój pobyt z dużym wyprzedzeniem.

Plaże w Sozopolu i okolicy

Plaża Centralna
Plaża Harmanitowa
Plaża Złotej Ryby
Kavatsite
Plaża Smokinya

Sozopol – hotele i apartamenty

Booking.com

Burgas

Burgas jest czwartym co do wielkości miastem w Bułgarii i drugim co do wielkości miastem bułgarskim leżącym na wybrzeżu Morza Czarnego. Podróżników do Burgas często przyciąga słynne Różowe Jezioro, znane również jako Jezioro Atanasovsko. Jest to z pewnością jedna z największych atrakcji miasta, ale nie zapomnijcie zwiedzić również centrum.

Miasto posiada piękny ogród morski i naprawdę długą linię plaży, która ciągnie się przez ponad dwa kilometry. Piasek ma w sobie czarne ziarenka i jest charakterystyczny tylko dla tej plaży.

Miasto ma również wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozrywkę. Do wyboru jest wiele restauracji, kawiarni i barów, a najlepsze są rozsiane w ogrodzie morskim lub wzdłuż niego.

Plaże w Burgas i okolicy

Plaże w Burgas i okolicach

Plaża Irakli
Kavatsite
Plaża Perla
Plaża Harmani
Plaża Arkutino

Burgas hotele i apartamenty

Booking.com

Nessebar

Osadzone na skalistym półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego, ponad 3000-letnie miasto Nessebar było pierwotnie zamieszkane przez Traków. Później, w VI wieku p.n.e., Nessebar stało się kolonią grecką, co wyjaśnia pozostałości, które pochodzą głównie z okresu hellenistycznego, w tym akropol, świątynię Apolla, agorę i mur z trackich fortyfikacji.

W Nessebar warto również zobaczyć tradycyjne drewniane domy zbudowane w XIX wieku, które są typowe dla architektury Morza Czarnego z tego okresu. Koniecznie trzeba odwiedzić najważniejsze zabytki Nesebyru, takie jak bazylika św. Zofii i emblemat kurortu – drewniany wiatrak przy drodze na stare miasto.

Nessebar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego w 1983 roku dzięki swojej wyjątkowej wartości historycznej. Obecnie Stare Miasto przyciąga turystów romantyczną atmosferą, malowniczymi brukowanymi uliczkami i ciekawymi zabytkami.

Nessebar plaże

Plaża Południowa
Plaża Północna
Plaża Staromiejska
Plaża Nessebar
Plaża Spektrum
Rich Beach

Nessebar – hotele i apartamenty

Booking.com

Pomorie

Pomorie to niewielkie miasteczko położone wzdłuż południowego wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii, znane głównie z zabiegów SPA i leczniczych, które przyciągają wielu gości z całego świata. Miejscowy Grand Hotel Pomorie jest jednym z najlepszych hoteli w Bułgarii na wakacje SPA, oferując różne zabiegi z użyciem ługu i błota. Nocleg w hotelu zarezerwujesz tutaj.

Wraz z pójściem na plażę i wizytą w SPA, pamiętaj również o zwiedzeniu Starego Miasta w Pomorie. Znajdziesz tu kilka pięknych domów w tradycyjnym stylu architektonicznym, które wciąż noszą w sobie autentycznego bułgarskiego ducha przeszłości. Możesz również zapoznać się z produkcją soli w tym regionie w Muzeum Soli.

Plaże w Pomorie

Plaża Centralna
Plaża Wschodnia
Plaża Południowa

Pomorie – hotele i apartamenty

Booking.com

Czernomorec

Czernomorec to spokojny kurort położony około 10 km na północ od Sozopolu. Kurort położony jest nad formacją skalną wystającą do wody w taki sposób, że tworzy trzy odrębne zatoki.

Polecamy także:  Sofia Bułgaria -atrakcje, zabytki, zwiedzanie

Czernomorec jest również świetną alternatywą dla Sozopolu, jeśli chodzi o zakwaterowanie podczas najbardziej ruchliwych miesięcy letnich za mniejszą cenę, idealną, jeśli masz własny transport i możesz łatwo się poruszać. Jest znacznie mniej ruchliwy, a jednocześnie oferuje mnóstwo dobrych restauracji i spokojnych plaż. Większość miejsc noclegowych to pensjonaty, które najlepiej nadają się dla rodzin i małych grup.

Jedno z moich ulubionych miejsc do jedzenia nazywa się Myastoto (The Place). Jest to restauracja otwierana każdego lata na wybrzeżu zatoki Vromos. W ofercie znajdziesz kilka prostych bułgarskich sałatek i dań przygotowanych z najwyższej jakości warzyw i ryb. Na pewno warto spróbować, nawet jeśli zatrzymasz się w sąsiednich kurortach.

Czernomorec plaże

Plaża Czarnomorecka
Plaża Vromos
Plaża Południowa (Kemping Chernomorets)

Czernomorec – hotele i apartamenty

Booking.com

Primorsko

Primorsko położone jest około 20 km na południe od Sozopola. Niewielkie miasto zostało zbudowane na skalistym półwyspie w samym środku dwóch zatok. Primorsko to także miejsce, gdzie pasmo górskie Strandża styka się z morzem.

W kurorcie znajduje się druga co do długości plaża na wybrzeżu. Do wyboru masz płytką zatokę plaży Perla ze złotym piaskiem, plaże Północną i Południową oraz ujście rzeki Diabeł. Jeśli jesteś skłonny przejechać kilka kilometrów na północ, możesz odwiedzić ujście rzeki Ropotamo i jej plażę, nietkniętą plażę Arkutino, rezerwat przyrody Dyuni (Wydmy) z bagnem Alepu. Możesz również odwiedzić starożytne trackie sanktuarium Beglik tash.

Jedną z mocnych stron Primorsko jest to, że nie jest tak skomercjalizowane jak kurorty na północ od niego. Mimo to, miasto posiada szeroką gamę typów zakwaterowania, począwszy od małych apartamentów gościnnych do dużych hoteli.

Primorsko plaże

Plaża Perla
Plaża Północna
Plaża Południowa
Plaża Arkutino

Primorsko – hotele i apartamenty

Booking.com

Łozenec

Łozenec jest spokojnym miejscem, które było często odwiedzane przez bogatych i sławnych z Bułgarii lat 90-tych. Co ważne kurort ten nie jest nigdzbyt zatłoczony. Jest tu także kilka bardzo miłych restauracji i barów do odwiedzenia z plażą Coral i plażą Arapya w bliskim sąsiedztwie.

Łozenec plaże

Plaża Centralna
Koralowa Plaża
Kemping Yug
Plaża Oaza
Plaża Mechata Dupka (Dziura Niedźwiedzia)

Łozenec- hotele i apartamenty

Booking.com

Carewo

Carewo to raczej rodzinny kurort plażowy w Bułgarii, który oferuje spokój z dala od tłumów turystów. To nadmorskie miasteczko wyróżnia się cichą i spokojną atmosferą oraz pięknymi plażami – zarówno piaszczystymi, jak i skalnymi.

W Carewo i okolicach jest kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia, takich jak Ogród Morski, Stary Kościół Wniebowzięcia i latarnia morska w porcie, który jest w rzeczywistości najbardziej wysuniętym na południe portem na bułgarskim wybrzeżu morskim. Centrum miasta jest świeżo odnowione i stanowi doskonałą otwartą przestrzeń do zabawy dla dzieci.

Carewo plaże

Plaża Centralna
Nestinarka
Plaża Popski
Arapya
Oasis

Carewo – hotele i apartamenty

Booking.com

Sinemorec

Sinemorec jest najbardziej wysuniętym na południe kurortem na tej liście i znajduje się dość blisko granicy z Turcją. Jest to również miejsce, gdzie rzeka Veleka wpada do Morza Czarnego, co sprawia, że jest to idealne miejsce na spacery.

Miasto przyciąga wielu turystów dzięki swojemu nieskazitelnemu naturalnemu pięknu i wspaniałym plażom. Jest również bardzo blisko rezerwatu przyrody Strandża, który oferuje wiele szlaków, jeśli chcesz uciec od letnich upałów w górach.

Sinemorec jest mały i cichy oraz posiada dwie główne plaże – plażę Bytamyata i plażę przy ujściu rzeki Veleka. Plaża Veleka to jedna z moich ulubionych plaż na całym bułgarskim wybrzeżu. Piasek jest otoczony wodą z obu stron – jedna jest z rzeki Veleka (spokojna, płytka i idealna dla dzieci do pluskania się), a druga z Morza Czarnego (które dość szybko robi się głębokie). Plaża ta oferuje również różne możliwości uprawiania sportów wodnych, takich jak SUP-y czy snorkeling, które polecam w 100%.

Jeśli jesteś zwolennikiem bardziej ustronnych miejsc, to zdecydowanie polecam plażę Lipite. Pamiętaj, że jest to plaża nudystów, choć gdy tam byliśmy, nie natknęliśmy się na żadnych nudystów.

Sinemorec plaże

Plaża Butamyata
Plaża Veleka
Plaża Lipite

Sinemorec – hotele i apartamenty

Booking.com

Słoneczny Brzeg – dlaczego nie polecam?

Słoneczny Brzeg to plażowy kurort w Bułgarii, którego nie polecam. Dlaczego nie? Możesz zapytać!!!? Przecież to jedno z najpopularniejszych miejsc w tym kraju. Rzeczywiście tak jest i dlatego jest wypełniony obcokrajowcami, głównie Brytyjczykami i Niemcami, którzy przyjeżdżają tam tylko po to, aby imprezować i upijać się.

Mam wrażenie, że Słoneczny Brzeg zamienił się w miejsce imprezowe, które tak naprawdę nie ma zbyt wiele wartości. Chyba, że Twoim jedynym celem jest picie do upadłego.