Czeska Szwajcaria
Czechy,  Czechy atrakcje

Czeska Szwajcaria w jeden dzień- kompletny przewodnik

Czas czytania: 6 minuty

Czeska Szwajcaria w jeden dzień? Czy to możliwe? Tak, ale warto spędzić tu minimum kilka dni. Pięknie położony w północno-zachodnich Czechach Park Narodowy Czeska Szwajcaria to prawdziwy cud zaprojektowany przez Matkę Naturę. Park rozciąga się na powierzchni 79 km² i obejmuje majestatyczne skalne miasta, głębokie wąwozy, wąskie doliny rzek oraz gęste lasy. Podczas odkrywania tego rozległego parku, można również natknąć się na największy naturalny łuk z piaskowca w całej Europie – Pravcická Brána i ponad 600 wzgórz i gór.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria jest doskonałym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, który obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć o odwiedzaniu Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii. Od najlepszego czasu na wizytę po najważniejsze atrakcje do zobaczenia i noclegi na terenie parku.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria – gdzie się znajduje?

Park Narodowy Czeska Szwajcaria znajduje się w północno-zachodniej części Republiki Czeskiej, w regionie Ústecký Kraj. Znajduje się po czeskiej stronie Łabskich Gór Piaskowcowych – Labské pískovce, po obu stronach rzeki Łaby. Z kolei, Rudawy z Górami Łużyckimi po wschodniej stronie wyznaczają zachodnią stronę parku.

Czeska Szwajcaria a Park Narodowy Saskiej Szwajcarii – czy są takie same?

Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii sąsiaduje z Parkiem Narodowym Szwajcarii Saksońskiej w Niemczech. Chociaż oba te parki narodowe są ze sobą połączone, ponieważ dzielą obszar położony na granicy obu krajów to zdecydowanie różnią się od siebie.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria, nazywany również Czeską Szwajcarią, graniczy z Obszarem Chronionego Krajobrazu Łabskie Góry Piaskowcowe (CHKO Labské pískovce). Natomiast na terytorium Niemiec Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej otoczony jest Obszarem Chronionego Krajobrazu Szwajcarii Saksońskiej.

Najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria?

Późna wiosna i lato to najlepszy czas na wizytę w Czeskiej Szwajcarii. Zwłaszcza od sierpnia do września pogoda jest najlepsza, gdy temperatury osiągają około 24ºC. Ze względu na umiarkowane opady deszczu, lasy mienią się żywymi odcieniami zieleni. Czeska Szwajcaria wiosną i jesienią spowita jest mgłami, które tworzą wyjątkowe krajobrazy.

Jak się dostać do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria?

Z Pragi najłatwiej dotrzeć do Czeskiej Szwajcarii samochodem. Jedź drogą E55 i drogą 62, a dotrzesz do miejsca docelowego w mniej niż dwie godziny.

Możesz także dojechać pociągiem z Pragi do Děčína. Podróż trwa około 1 godziny i 40 minut. Z Děčína wystarczy wsiąść w autobus jadący do Hřensko, znajdującego się na wschodnim skraju parku. Podróż autobusem trwa od 30 do 40 minut.

Jeśli przyjeżdżasz z Drezna w Niemczech, możesz jechać drogą B172. Dojazd do parku zajmuje 1 godzinę i 10 minut. Alternatywnie można również dojechać pociągiem do Děčína (około 45 minut), a następnie autobusem 434 do Hřensko. Można również wsiąść do pociągu z Drezna do Bad Schandau, co również zajmuje około 45 minut. W Bad Schandau znajduje się sezonowy prom kursujący do/z Hřensko od końca kwietnia do początku listopada. Rejs trwa około 1 godziny.

Dlaczego warto odwiedzić Czeską Szwajcarię?

Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii oferuje dużą różnorodność atrakcji przyrodniczych. Obszar ten jest szczególnie znany z unikalnych formacji skalnych, w tym największego naturalnego łuku z piaskowca i największego kanionu z piaskowca w całej Europie. W parku znajduje się również 600 gór, z których najwyższa i najbardziej widoczna to Růžovský vrch o wysokości 619 m n.p.m.

Oprócz różnych formacji skalnych, park ten porastają naturalne lasy, które zamieszkują rzadkie gatunki zwierząt, takie jak popielica ogrodowa, sokół wędrowny, bocian czarny oraz ryś euroazjatycki. Występują tu również liczne gatunki mszaków, wiele rzadkich gatunków grzybów, a także rośliny naczyniowe, takie jak dziki rozmaryn, bażyna czarna czy fiołek alpejski.

Kilka punktów widokowych znajdujących się w całym parku zapewnia odwiedzającym oszałamiające widoki na piękne zalesione góry, grzbiety skalne, kaniony, wzgórza z piaskowca i płaskowyże.

Czeska Szwajcaria w jeden dzień – co warto zobaczyć?

Wąwozy: Divoka Soutěska i Edmundova Soutěska

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie wyjątkowego piękna Czeskiej Szwajcarii jest malowniczy rejs łodzią po tutejszych wąwozach.

Istnieją dwa wąwozy, które są dostępne dla zwiedzających tylko w miesiącach letnich: wąwóz Edmund – Edmundova soutěska (dawniej Tichá) i Divoká. Podróż przez Wąwóz Edmunda trwa około 20 minut, natomiast przez Wąwóz Divoká około 15 minut. Podczas rejsu łodzią będziesz przepływać między wysokimi klifami, a także tunelami i nawisami, które zapewniają magiczny klimat okolicy.

Skalny Zamek Saunstejn

Skalny Zamek Saunstejn to najsłynniejszy punkt widokowy w Parku Narodowym Czeskiej Szwajcarii. Wiele stromych metalowych drabin i kamiennych schodów doprowadzi Cię do ruin tego zamku. Z ruin zamku można podziwiać wspaniały krajobraz rozciągający się od Kaltenberg, Rosenberg, Lausche przez Hoher Schneeberg do Rudaw.

Zamek zbudowano w XIV wieku na polecenie rodziny Berka z Dube w celu ochrony Starej Czeskiej Drogi. Przez lata zmieniał role i właścicieli, aż w końcu został zniszczony w XV wieku. Do Zamku Skalnego Saunstejn można dostać się za pomocą systemu drabin, mostów oraz chodników z balustradami.

Brama Pravčická

Brama Pravčická jest bez wątpienia najczęściej odwiedzaną atrakcją w Czeskiej Szwajcarii. Ta rozciągająca się na 27 m szerokości i 16 m wysokości naturalna brama skalna jest największą na kontynencie europejskim i symbolem całego parku.

Ogromne rozmiary Pravčickiej są wynikiem milionów lat wietrzenia mniej odpornych części masywu skalnego, który składa się z piaskowca aplitowego. Aby dotrzeć do łuku, należy przejść od jednej do dwóch godzin pod górę, wzdłuż formacji skalnych. Ta naturalna formacja skalna jest tak wspaniała, że pojawiła się w kilku kluczowych scenach w filmie „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”. Ponadto słynny autor baśni Hans Christian Andersen dwukrotnie odwiedził Pravčická Branę – w 1831 oraz w 1851 roku. Brama Pravčická Brana jest również jednym z najpopularniejszych miejsc dla wspinaczy skałkowych w Czechach.

Skała Marii

Malownicza wioska Jetřichovice, która jest również turystycznym centrum Czeskiej Szwajcarii jest miejscem gdzie znajduje się Skała Marii-  jeden z najlepszych punktów widokowych w parku. Około 240 kamiennych stopni prowadzi na szczyt piaskowcowego wzgórza i zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na pobliskie formacje skalne.

Most Bastei

Chociaż technicznie most ten znajduje się po niemieckiej stronie parku to do Bastei można łatwo dotrzeć z Czeskiej Szwajcarii (30 minut jazdy samochodem). Zarówno Niemcy, jak i Czechy są państwami członkowskimi strefy Schengen, więc granice Unii Europejskiej są otwarte dla mieszkańców UE. Most otoczony formacjami skalnymi oferuje jeden z najbardziej oszałamiających widoków na góry Łaby i otaczającą dolinę Mardeltelle.

Růžovský vrch

Położony na wschód od Łaby szczyt Růžovský vrch jest najwyższą górą w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Mierząca 619 m n.p.m. góra jest łatwo rozpoznawalna dzięki okrągłemu szczytowi w kształcie stożka, co czyni ją jednym z najbardziej typowych przedstawicieli gór północnych Czech. Na szczycie wzgórza, które jest częścią obszaru chronionego, znajduje się wieża widokowa z której roztacza się malownicza panorama okolicy.

Taras Belvedér

Taras Belvedér jest najstarszym punktem widokowym w Czeskiej Szwajcarii. Położony jest w samym sercu parku, pomiędzy Decin i Hrensko.

Tiské stěny

Tiské stěny to labirynt formacji z piaskowca, które przypominają krajobraz jak z bajki.

Czeska Szwajcaria w jeden dzień- Brama Pravčice – bilety wstępu i godziny otwarcia

Cennik wstępu Brama Pravčice

  • Dorośli 95 CZK / 4 EUR
  • Dzieci (6-14 lat) 30 CZK / 1,5 EUR
  • Studenci/seniorzy (65+ lat) 30 CZK / 1,5 EUR

Opłata za wstęp, z której finansowane jest funkcjonowanie obiektu, pobierana jest od końca XIX wieku. Co ciekawe, jej kwota pozostaje mniej więcej taka sama do dziś.

Godziny otwarcia Brama Pravčice

  • 1.4. – 28.10.2023 godz. 10-18
  • 29.10. – 05.11.2023 godz. 10-16
  • 10.11. – 23.12.2023
  • 24.12. – 25.12.2023 (obszar otwarty bez obsługi – godz. 10-16)
  • 26.12.2023 – 01.01.2024 (codziennie w godzinach 10-16 – w tym restauracja i toaleta)

Polecany artykuł: Skalne Miasto w Czechach – parking, bilety

Czeska Szwajcaria – Edmundova soutěska i Divoká soutěska – bilety wstępu i godziny zwiedzania

Wąwóz Edmunda (Edmundova soutěska), w tym szlak dojazdowy z Hřensko i Mezní Most są zamknięte zimą.

Dziki wąwóz (Divoká soutěska) jest otwarty codziennie od 1 kwietnia 2023 r. do 5 listopada 2023 r. Rejsy odbywają się w obie strony.

  • 01.04. – 03.10. 2023 od 09:00 do 18:00.
  • 04.10. – 05.11. 2023 od 09:00 do 17:00.

Ostatnia łódź: 17:40.
Ostatnia łódź: 16:40

Ceny biletów wstępu do Wąwozu Edmunda

  • Dorośli 100,00 Kč 4,00 EUR
  • Dzieci (3 – 15 lat) 50,00 Kč 2,00 EUR
  • Emeryci i renciści 50,00 Kč 2,00 EUR
  • Inwalidzi bezpłatnie
  • Pies (w kagańcu) bezpłatnie
    Uwaga: Wózki dziecięce są bezpłatne, rowery nie są przewożone.

Czeska Szwajcaria w jeden dzień – to warto wiedzieć!

  • Aby podziwiać najpiękniejsze widoki i cieszyć się komfortową, ciepłą pogodą, odwiedź park latem;

  • Czeska Szwajcaria w jeden dzień jest możliwa to zalecamy zaplanowanie spędzenia co najmniej 2 lub więcej dni w okolicy;

  • Zabierz ze sobą gotówkę, ponieważ wiele lokali nie przyjmuje płatności kartą;

  • Warto założyć obuwie z niezawodną przyczepnością;

  • Położone na wschodnim skraju Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii, malownicze miasteczko Hrensko jest doskonałym miejscem na bazę wypadową i zwiedzanie okolicy;

  • Jeśli jesteś zainteresowany zagłębieniem się w historię parku i poznaniem formacji skał, zwiedzaj park z przewodnikiem.

Czeska Szwajcaria w jeden dzień – FAQ – często zadawane pytania

1. Czy parki narodowe: Szwajcaria Czeska i Szwajcaria Saksońska są takie same?

Nie. Chociaż obejmują ten sam obszar, te dwa parki narodowe różnią się od siebie. Park Narodowy Czeska Szwajcaria znajduje się w Czechach, a Saska Szwajcaria w Niemczech.

2. Gdzie znajduje się Park Narodowy Czeska Szwajcaria?

Park Narodowy Czeska Szwajcaria znajduje się po czeskiej stronie Łabskich Gór Piaskowcowych w Czechach.

3. Jakie są najważniejsze atrakcje w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria?

Najważniejsze atrakcje w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria to:

  • Pravcicka Brana;
  • Wąwóz Edmunda;
  • Zamek skalny Saunstejn;
  • Taras Belvedér;
  • Skała Marii;
  • Růžovský vrch;
  • Tiské stěny (Tyskie Skały);
  • Most Bastei.

Czeska Szwajcaria – TOP 3 polecane noclegi w pobliżu

Wellness Hotel Zámeček

Wellness Hotel Zámeček położony jest w miejscowości Jetřichovice i oferuje zakwaterowanie z ogrodem, prywatnym parkingiem oraz tarasem. Do dyspozycji Gości jest przechowalnia bagażu, biuro informacji turystycznej, bezpłatne WiFi, kryty basen, sauna oraz obsługę pokoju.

Ceny za 2 noce zaczynają się od: 700,00 zł

Zarezerwuj nocleg tutaj

Pension Jitřenka Hřensko

Pensjonat Jitřenka Hřensko położony jest w miejscowości Hřensko, około 5 km od Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej i oferuje zakwaterowanie z bezpłatnym prywatnym parkingiem oraz tarasem.

Ceny za noc zaczynają się od: 350,00 zł

Zarezerwuj nocleg tutaj

Penzion Na Výšinkách, Jetřichovice, České Švýcarsko

Penzion Na Výšinkách, Jetřichovice, České Švýcarsko położony jest w miejscowości Jetřichovice, około 20 km od twierdzy Königstein. Pensjonat ten oferuje zakwaterowanie z ogrodem, bezpłatne WiFi oraz bezpłatny parking dla zmotoryzowanych.

Ceny za 2 noce zaczynają się od: 1 000,00 zł

Zarezerwuj nocleg tutaj



Booking.com

Czeska Szwajcaria mapa