Warna Bułgaria
Bałkany,  Bułgaria,  Wakacje w Bułgarii

Warna Bułgaria – TOP 10 najciekawszych atrakcji

Czas czytania: 4 minuty

Warna to znany port i nadmorski kurort w Bułgarii. Miasto to istniało już w VI wieku p.n.e. jako kolonia starożytnej Grecji o nazwie Odessos. W XII wieku pojawiła się jego współczesna nazwa od nazwy płynącej w pobliżu rzeki – Warna. Obecnie Warna jest nie tylko znaczącym portem w Bułgarii, ale także popularnym ośrodkiem wypoczynkowym z licznymi atrakcjami. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie TOP 10 najciekawszych atrakcji wartych zobaczenia w Warnie.

Warna Bułgaria – TOP 10 najciekawszych atrakcji

W epoce kamienia pojawiły się tu już pierwsze osady, a później przybyli tu starożytni Grecy i założyli kolonię Odessos. Kilka wieków później Warna stała się zależna od starożytnego Rzymu. Chrześcijaństwo pojawiło się tu bardzo wcześnie, następnie miasto dostało się pod panowanie Bizancjum w X wieku. W XIV wieku Warnę zdobyli Turcy i uczynili z niej potężną twierdzę morską. Rosja wielokrotnie próbowała zająć Warnę, a w latach 20. XIX wieku twierdza poddała się. Miasto zostało ostatecznie wyzwolone spod panowania tureckiego dopiero pół wieku później. Dalsza Bułgaria, do której należała Warna, rozwijała się jako niezależne państwo bałkańskie.

Ogród botaniczny „Ecopark Varna”

Ogród ten został utworzony w latach 70. ubiegłego wieku przy miejscowym uniwersytecie. Głównym celem ogrodu botanicznego jest ochrona i zabezpieczenie rzadkich oraz zagrożonych roślin. Jest tu ponad 300 egzotycznych drzew i krzewów, co najmniej 100 roślin, w tym bogata kolekcja irysów. Na terenie odbywa się targ, na którym można kupić sadzonki.

Kamienny las – Pobitite Kamuni

Pobitite Kamuni – Kamienny Las to atrakcja przyrodnicza usytuowana w okolicy Warny. W dolinie na powierzchni 70 km2 znajduje się wiele wydrążonych wapiennych kolumn – nieznanego pochodzenia o wysokości do 7 metrów.

Wielu Bułgarów jest przekonanych, że te kolumny zostały wbite przez jakiegoś bajkowego olbrzyma. Niektórzy naukowcy uważają, że są to pozostałości po gigantycznych stalagmitach, natomiast inni, że są to pozostałości po starożytnych drzewach. Żadna z tych wersji nie ma badań naukowych i dowodów. Istnieje opinia, że jest to rodzaj sanktuarium stworzonego rękami starożytnego człowieka jak w przypadku Stonehenge.

Rezerwat Kamczija

Rezerwat Kamczija (Kamczia) ten znajduje się około 20 kilometrów na południe od Warny, niedaleko kurortu o tej samej nazwie. Teren ten stał się rezerwatem w 1951 roku. Jego najcenniejszą częścią są lasy i łąki wodne w dolnym biegu rzeki Kamczi. W rezerwacie rośnie około 250 gatunków roślin, w tym wiele endemicznych. W rzece żyje wiele gatunków ryb, płazów ( żółwi) i około 300 gatunków ptaków.

Polecamy także:  Prizren

Źródła rzeki Devnya

Te krasowe źródła znajdują się w pobliżu miasta Devnya (Dewnja), niedaleko Warny. Archeolodzy znaleźli w ich pobliżu starożytne osady Traków i skarby z przedmiotami wykonanymi ze srebra oraz złota.

Najpiękniejsze źródło nazywane jest przez miejscowych Magicznym Źródłem, gdyż według legendy kochała się w nim siostra rzymskiego cesarza Trajana. Woda z tego źródła spada do pobliskiego młyna. Największe źródło tworzy rozległe jezioro, z którego dna tryska wielka fontanna wody, jej temperatura wynosi około +18C. Dziś turyści mogą pływać łódkami po tym jeziorze, podziwiając jego piękno.

Pałac Evksinograd

Budowa tego pałacu rozpoczęła się w latach 60-tych XIX wieku. Pałac słynie z tego z tego, że był rezydencją ostatniego cara Bułgarii Borysa III, który zmarł na atak serca po spotkaniu z Hitlerem podczas II wojny światowej.Pod koniec XIX wieku wokół pałacu powstał okazały park. Posadzono tu około 50 drzew oraz nawieziono żyzną ziemię. Palmy i cedry z tamtych czasów zdobią dziś park oraz pałac. W pobliżu parku wykopano staw.

W pałacu zachowały się zabytkowe meble, ogromne żyrandole oraz stary zegar słoneczny podarowany przez angielską królową Wiktorię. Dodatkową atrakcją jest chata winiarska, w której do dziś produkowane są wspaniałe wina.

Twierdza Ovech

Twierdza Ovech usytuowana jest około 50 km na zachód od Warny. Archeolodzy są przekonani, że twierdza lub wcześniejsze fortyfikacje w tym miejscu były własnością Traków, Rzymian, Bizantyjczyków, Turków oraz Bułgarów.

W murze twierdzy znajdują się 3 wejścia, a brama wschodnia zachowała się do dziś w autentycznej, pierwotnej wersji. Za złoty okres dla twierdzy Ovech uważa się XII-XIV wiek. W tamtych czasach było to centrum militarne całej prowincji. Turyści chętnie oglądają tu lochy rycerzy, katedrę metropolitalną oraz kamienne pokoje, w których mieszkali mnisi itp.

Polecamy także:  Morze Czarne  Turcja – TOP 11 atrakcji, które warto zobaczyć

Katedra Wniebowzięcia NMP

Jedną z głównych atrakcji Warny jest prawosławna katedra znajdująca się w centrum miasta. Budowa świątyni miała miejsce w latach 80-tych XIX wieku na polecenie cara Bułgarii. Została ona sfinansowana z datków osób prywatnych.

Dopiero w drugiej połowie XX wieku ściany kościoła zostały pomalowane freskami, a w oknach wstawiono witraże. Na początku XXI wieku miała miejsce częściowa rekonstrukcja katedry: uporządkowano freski, zainstalowano wentylację, naprawiono dach itp.

Wokół świątyni zainstalowano nowoczesny system oświetlenia podkreślający jej szczególne piękno. Dziś katedra stała się wizytówką całej Warny. Z jej dzwonnicy można zobaczyć piękną panoramę tego starożytnego miasta.

Park Nadmorski w Warnie

Park Nadmorski powstał pod koniec XIX wieku. Zaprojektował go architekt pochodzący z Czech. Park Nadmorski w Warnie zajmuje powierzchnię około 80 ha i znajduje się w pobliżu centrum Warny. Alejki parkowe ciągną się wzdłuż całego wybrzeża, przyciągając turystów pięknym krajobrazem, rzeźbami i świeżą morską bryzą. Dziś można tu zwiedzić kilka muzeów, delfinarium, zoo, a nawet terrarium.

W parku znajdują się także Pałac Kultury, boiska sportowe, planetarium, cały system fontann, nowoczesne zjeżdżalnie wodne oraz plaża. Ci, którzy zgłodnieją, mogą udać się do przytulnej lokalnej kawiarni z bułgarską kuchnią.

Łaźnie rzymskie

To najcenniejszy zabytek Warny i prawdziwy pomnik kultury cywilizacji starożytnego Rzymu. Łaźnie są częścią miejskiego muzeum archeologicznego. Mają one powierzchnię ok. 7 m2 i są uważane za największe na Bałkanach. Zostały one zbudowane w II w. n.e. Znajdują się w nich korytarze, szatnie oraz urządzenia do nalewania ciepłej i zimnej wody itp. Dziś łaźnie można zwiedzać z przewodnikiem lub samemu.

Monastyr Aładża

Jest to prawosławny klasztor, wykuty w wapiennych skałach, około IV wieku. Od tego czasu do XVIII wieku mieszkali tu chrześcijańscy pustelnicy. Klasztor znajduje się kilka kilometrów od Warny.

W XIII-XIV wieku był duchowym centrum hezychazmu. Nauka ta głosiła całkowite odrzucenie wszystkiego co światowe, ascezę i nieustanne dążenie do moralnej doskonałości. Pod koniec XIV wieku klasztor został zniszczony przez Turków. Dziś można tu zobaczyć cele mnichów-pustelników, inne pomieszczenia wykute w skale, kryptę, kościół klasztorny pod wezwaniem Świętej Trójcy oraz dwie kaplice. Na ścianach jaskiń zachowały się freski o tematyce Nowego Testamentu.

Warna Bułgaria mapa

Polecane artykuły:

Bułgaria TOP 6 najciekawszych atrakcji – https://balkanskie-klimaty.pl/bulgaria-atrakcje-turystyczne-top-6-najpopularniejszych-miejsc/

Sofia Bułgaria – atrakcje, zabytki  – https://balkanskie-klimaty.pl/sofia-bulgaria-atrakcje-zabytki-zwiedzanie/