Poznań atrakcje

Poznań atrakcje, zabytki, zwiedzanie

Czas czytania: 7 minuty

Poznań atrakcje i co warto zobaczyć?

To pytania, które zazwyczaj pojawiają się, gdy przyjeżdżamy do Poznania ( .. i do innych miast), nie ważne czy na weekend czy na dłużej. Dlatego postaram się przedstawić Wam najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć podczas weekendu w Poznaniu. Warto wiedzieć, że przez miasto Poznań przebiegają trasy turystyczne: Trakt Królewsko-Cesarski, Szlak Piastowski, Szlak Romański, Trasa Kórnicka i  Wielkopolska Droga św. Jakuba.

Poznań to miasto leżące w województwie wielkopolskim. Poza tym to miasto z wyjątkową tożsamością, dialektem oraz obyczajami. Dodatkowo to właśnie miejsce w Wielkopolsce, w którym katolicyzm po raz pierwszy zaistniał na ziemiach polskich. W przeszłości Poznań pełnił funkcję siedziby władców Polski i był stolicą Polski w latach 1290–1296. Z Poznaniem związanych jest pięć powstań wielkopolskich: z 1794 roku, z 1806 roku, z 1846 roku, z 1848 roku oraz z lat 1918–1919. I co ciekawe Poznań jest jedynym miastem wymienionym w słowach polskiego hymnu. To wreszcie dzięki pracy poznańskich kryptologów rozpracowano szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Poznań atrakcje mapa – co warto zobaczyć?

Stary Rynek w Poznaniu

Ten centralny plac na Starym Mieście wytyczono w 1253 roku (czyli w tym samym roku, w którym Poznań otrzymał prawa miejskie na mocy świętego rzymskiego prawa magdeburskiego). Stary Rynek to niemal idealny plac o wymiarach 141 x 141 metrów. Niestety w czasie II wojny światowej utracił około 60% swojej zabudowy, na szczęście został szybko odrestaurowany. Rynek zdobi wiele pomalowanych na pastelowo kamienic, w których na parterze znajdują się restauracje i bary.

W centrum obok majestatycznego ratusza- symbolu Poznania, znajduje się ciąg XVI-wiecznych domów kupieckich. Warto również dojrzeć średniowieczny pręgierz oraz fontanny przedstawiające Porserpinę, Apollina, Neptuna oraz Marsa.

Ratusz w Poznaniu 

Spacer po Starym Rynku w Poznaniu nie byłby w pełni udany, bez zobaczenia Ratusza i koziołków. Ratusz to wzorcowy przykład architektury renesansowej.  Z wieży ratusza miejskiego, codziennie o godzinie 12.00 odgrywany jest na trąbce hejnał Poznania, hejnaliście towarzyszą dwa mechaniczne koziołki, symbole Poznania, stykające się głowami 12 razy. Co ciekawe, koziołki w Poznaniu walczą ze sobą od 1551 roku.

Na wschodniej fasadzie Ratusza znajduje się piękna loggia z trzema kondygnacjami oraz malowidłami. Dalej na górze znajdują się portrety królów dynastii Jagiellońskiej.

Ostrów Tumski

Moim zdaniem nie jest przesadą stwierdzenie, że Polska narodziła się na tej właśnie wyspie – Ostrów Tumski, między odnogami rzeki Warta. Obecnie Ostrów Tumski jest nieco senną osadą brukowanych uliczek i placów otoczonych drzewami oraz zabytkowymi budynkami sakralnymi. To również wytchnienie od turystów piętrzących się wokół Rynku (Poznań jest na czwartym miejscu pod względem odwiedzin przez turystów miastem w Polsce). Jedną z pierwszych rzeczy, które zdecydowanie rzuca się w oczy, jest obfitość zieleni.

Warto wiedzieć, że Katolicyzm nie tylko zapuścił korzenie w tym miejscu w X wieku, ale był także rezydencją pierwszego króla Polski oraz fundatora katedry – Mieszka I.

Co ciekawe, swój Ostrów Tumski posiada również Wrocław.

Katedra w Poznaniu

Katedra w Poznaniu to najstarsza polska katedra z późnogotyckim wystrojem opartym na średniowiecznych planach. Niestety uległa zniszczeniom w bitwie o Poznań. Największą uwagę przykuwają sklepienia gwiaździste w nawie głównej oraz krzyżowe w prezbiterium.

W Katedrze zachowały się skarby m.in.: flamandzkie gobeliny z XVII wieku oraz późnogotycki ołtarz z rzeźbionymi panelami przedstawiającymi Maryję oraz Mękę Pańską z 1512 roku. Warte naszej uwagi są również liczne gotyckie oraz renesansowe pomniki grobowe z XIV oraz XV wieku, z których niestety część splądrowała armia niemiecka. Na szczęście odzyskano je po wojnie.

Zamek Królewski w Poznaniu

Zamek Królewski w Poznaniu to była rezydencja króla w Poznaniu, wzniesiona prawdopodobnie w XIII w. przez Przemysła II. Ponadto Zamek królewski był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. W 1493 roku złożył tu królowi Polski hołd lenny sam wielki mistrz krzyżacki Hans von Tieffen. Zamek Królewski został częściowo zniszczony podczas wojny północnej następnie popadł w ruinę. Odbudowano go pod koniec XVIII wieku. Ponownie zniszczono go w 1945 roku i częściowo odbudowano w latach 1959–1964. Jedna swój obecny wygląd zawdzięcza rekonstrukcji w latach 2010–2013. Dodatkowo w 2016 roku udostępniono na wieży punkt widokowy.

Poznań atrakcje – Zamek Cesarski w Poznaniu

Cesarz Wilhelm II miał ogromny udział w projektowaniu tego neoromańskiego pałacu, zbudowanego dla niego w latach 1904 do 1910 roku. Zamek Cesarski naśladuje wielkie rezydencje średniowiecznych cesarzy rzymskich (między innymi takich jak Goslar w Niemczech). W ogrodach na patio w północnym skrzydle Wilhelm inspirował się pałacem Alhambra w Granadzie.

W czasie II wojny światowej w Zamku Cesarskim ulokowano wyższe szczeble władzy hitlerowskiej. Po wojnie podjęto starania o wyburzeniu budynku. Na szczęście nie udało się to i w 1962 roku miejsce to stało się ośrodkiem kulturalnym. Natomiast dziś w piwnicach mieści się Muzeum Powstania 1956 roku. Salę tronową zamieniono w kino natomiast w pozostałych pomieszczeniach mieści się szereg restauracji, barów oraz klubów.

Zamek cesarski w liczbach

  • w zamku w momencie zakończenia budowy było 585 pomieszczeń

  • zamek posiada wieżę o wysokości 75 metrów

  • powierzchnia gmachu głównego wynosi – 25 127,10 m²

  • powierzchnia użytkowa  – 13 501,31 m²

  • waga tronu cesarskiego (podwójnego) wynosiła 3,5 tony

     

Atrakcje Poznań – Twierdza Poznań

Twierdzę fortową tworzy kilkanaście fortów. Na fortach umieszczono kopuły pancerne. Na międzypolach fortów znajduje się około 120 schronów piechoty, amunicyjnych oraz dowodzenia. Co więcej pierścień fortów miał promień około 4-5 kilometrów od Ratusza na Starym Rynku. Do dziś na terenie Poznania zachowało się 15 fortów wzniesionych przez Niemców w XIX wieku. Co więcej są one pozostałością systemu fortyfikacji dawnej Twierdzy Poznań. Obecnie zwiedzać możemy 3 obiekty:

  • Fort Va przy ul. Lechickiej
  • Fort III w Nowym Zoo na Malcie (Poznań)
  • Fort VII, w którym funkcjonuje Muzeum Martyrologii Wielkopolan

Na terenie dawnego Fortu Winiary odbywają się co roku inscenizacje historyczne upamiętniające bitwę o Poznań. Jest to plenerowe widowisko organizowane jest przy współudziale kilkudziesięciu grup rekonstrukcyjnych z całego kraju. 

Fort Winiary 

Fort Winiary (nazywany również Cytadelą) to centralny fort w umocnieniach Twierdzy Poznań (Festung Posen) położony na Wzgórzu Winiarskim. Cytadela była największym fortem artyleryjskim w Europie. Natomiast w 2008 roku został uznany przez prezydenta RP, w ramach historycznego zespołu miasta Poznania, jako pomnik historii.

Pierwsze prace przy budowie fortu rozpoczęto w 1828 roku. Natomiast w 1842 budowa fortu została zakończona. Cytadela stanowiła ostatni punkt oporu Niemców, została zdobyta 23 lutego 1945 roku. Fortyfikacje częściowo zburzono w trakcie zdobywania miasta. Najbardziej ucierpiała redita koszarowa. W kolejnych latach Fort Winiary systematycznie rozbierano. W latach 1963-1970 Cytadelę oczyszczono z ruin budowli obronnych i przekształcono w Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (obecnie Park Cytadela). Budowa parku doprowadziła do niemalże całkowitej rozbiórki fortu, a pozyskaną cegłę użyto do odbudowy zrujnowanych po II wojnie światowej Warszawy i Poznania.

Rogale Świętomarcińskie 

Rogale świętomarcińskie to nieco inny symbol Poznania, jednak równie charakterystyczny jak koziołki. Zdecydowanie jednym z charakterystycznych przysmaków Poznania jest rogalik świętomarciński, którego tradycja sięga aż XIX wieku.

Wszystko zaczęło się od tego, że piekarz podarował biednym mieszkańcom Poznania trzy partie rogalików w dniu 11 listopada, czyli imieniny świętego Marcina. Stąd tradycja wypiekania rogalików właśnie na 11 listopada. Receptura jest ściśle tajna. Wypieki te mają słodkie nadzienie z białego maku oraz często polewane są lukrem.

Rogalowe Muzeum Poznania

W renesansowej kamienicy naprzeciwko Ratusza ( ul. Stary Rynek 41, I piętro, wejście od ul. Klasztornej 23) znajduje się smakowite muzeum. Rogalowe Muzeum tych przepysznych rogali, organizujące pokazy pieczenia z przewodnikiem o godzinie 11:00, 12:30, 13:45 i 15:00, a także zwiedzanie budynku.

Poznań atrakcje – Stary Browar 

Stary Browar w Poznaniu to centrum handlu i sztuki, które otwarto w 2003 roku. Leży w centrum Poznania przy ulicy Półwiejskiej 42. Pierwotnym właścicielem była Grażyna Kulczyk. Stary Browar jest połączeniem obiektu handlowego w 50 % oraz galerii artystycznej również w 50%. Taka podwójna funkcja, wiąże się z realizacją idei „50 / 50” Grażyny Kulczyk, zgodnie z którą 50% stanowi biznes, a drugie 50% stanowi sztuka.

Ulica Półwiejska 

Ulica Półwiejska w Poznaniu, to słynny poznański deptak, znajdujący się w ścisłym centrum Poznania. Od 1896 roku do 1970 roku kursowały ulicą Półwiejską tramwaje jadące z centrum na Wildę. Jednak ciasnota, wynikająca z dwutorowej trasy biegnącej dosyć wąską uliczką, była przyczyną licznych wypadków z udziałem pieszych oraz tramwajów. Co więcej, był to najbardziej niebezpieczny fragment sieci tramwajowej. Trasę tramwajową na szczęście zlikwidowano.

12 września 1931 robotnicy odnaleźli pod numerem 20 ulicy Półwiejskiej zwłoki gońca bankowego – Józefa Jankowiaka. Z czasem ustalono, że mordercą był Leon Hałas, a sprawa była bardzo głośna w mediach międzywojennych. Natomiast na podstawie tej kryminalnej historii powstała kilkuczęściowa powieść Hałas i jego spólnicy, publikowana w gazecie „Goniec Wielkopolski”.

Jezioro Maltańskie – atrakcje Poznań

Jezioro Maltańskie to sztuczny zbiornik wodny na prawym brzegu rzeki Warta, powstały w wyniku spiętrzenia Cybiny, oddany do użytku w 1952 roku. Co więcej, jezioro zajmuje maksymalnie obszar 67,5 ha (zależnie od poziomu spiętrzenia wody) natomiast jego długość wynosi około 2,2 km (obwód 5,6 km). Średnia głębokość Jeziora Maltańskiego to nieco ponad 3,13 metra, a maksymalna to około 5 metrów. Swoją nazwę jezioro wzięło od Zakonu Kawalerów Maltańskich. Wprowadzono ją urzędowo w 1974 roku. W latach 80. XX wieku jezioro i otoczenie jeziora Maltańskiego gruntownie zmodernizowano. Obecnie jest intensywnie wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych. Warto wiedzieć, że co 4 lata, z jeziora jest spuszczana woda, aby dokonać odmulenia oraz oczyszczenia dna i uporządkowania brzegów. Przy okazji demontowana jest fontanna oraz odławiane są ryby.

Ogród czasu

Ogród czasu  to intrygująco nazwana grupa pięciu zegarów słonecznych znajdujących się nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Jest to jedna z kilku atrakcji znajdujących się przy jeziorze.

Maltanka

Na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego znajduje się kolej wąskotorowa o szerokości rozstawu torów 600 mm, działająca od 1956 r. Całkowita długość torów wynosi 3850 metrów. Kolejka, ciągnięta jest przez m.in. zabytkowy parowóz Borsig z 1925 roku (uruchamiany w niektóre weekendy), odjeżdża ze stacji przy Rondzie Śródka o pełnej godzinie, siedem dni w tygodniu od kwietnia do września. Stacja końcowa to Nowe ZOO w Poznaniu.

Kolejka Parkowa Maltanka ma ciekawe początki. Pierwsza Harcerska Kolejka Dziecięca powstała w 1956 roku, jako „Kolej dziecięca”, prowadzona była przez stowarzyszenia młodzieżowe w bloku wschodnim w celu przygotowania młodych ludzi do pracy  na kolei. Obecnie Maltanka przewozi rocznie około 200 tysięcy pasażerów.

Poznań gdzie zjeść?

Pyra Bar

W menu Pyra Bar znajdziesz ziemniaki, jakie tylko sobie wymarzysz: smażone, pieczone, w plastrach, w formie pikantnych lub słodkich placków. Dzięki różnorodności dodatków, w Pyra Bar każdy znajdzie coś dla siebie. Pyra Bar oferuje kilka doskonałych lokalnych opcji „fast food” w niskich cenach. Dodatkowym atutem jest to, że ich menu jest sezonowe i można zjeść w klimatycznym ogródku na zewnątrz.

Adres: Strzelecka 13

Pierogarnia Na Winklu

Ten uroczy lokal mieści się w modnej dzielnicy Śródka. Chociaż jest niewielki posiada szeroki wachlarz pysznych pierogów. Opcje pierogowe są nieskończone. Na Winklu to mała i kameralna restauracja, więc zajęcie stolika może być trudne. Na szczęście jest opcja na wynos, więc możesz cieszyć się tymi smakołykami i zieloną przestrzenią w dzielnicy Śródka.

Adres: Śródka 1

Umberto Cafe & Ristorante

Umberto Cafe & Ristorante to urocza kawiarnio -restauracja, która znajduje się w Cytadela Park – parku, w którym znajdują się piękne ogrody różane, pamiątki wojenne i wiele szlaków. Restauracja koncentruje się głównie na daniach inspirowanych kuchnią włoską. Można tu rozsiąść się w jednym z wielu hamaków, foteli i ławek, patrząc na ciekawe, stare samoloty wojenne. Jeśli nie masz czasu usiąść to polecam lody na wynos i cieszenie się nimi podczas spaceru po miejskim parku.

Adres: Aleja Cytadelowców

Poznań noclegi



Booking.com

 

Poznań kamery online

Poznań atrakcje – widok na Stary Rynek

Podsumowując, atrakcji w Poznaniu mamy całkiem sporo. Weekend w Poznaniu będzie na pewno udany. Oczywiście warto zostawić sobie kilka atrakcji na następną wizytę!

Polecane artykuły:

Półwysep Helski – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/polwysep-helski-atrakcje-miejscowosci-plaze/

Kotlina Kłodzka – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/kotlina-klodzka-atrakcje-miasta-zabytki/