Chorwacja miasta
Wakacje w Chorwacji

Chorwacja miasta – TOP 7 miast, które warto odwiedzić podczas wakacji

Czas czytania: 6 minuty

Dzięki serialowi HBO „Gra o Tron”, Dubrownik z pewnością jest najbardziej znanym miastem na chorwackim wybrzeżu Dalmacji – ale nie jest to jedyne miasto z lazurową wodą, wielowiekowymi zabytkami oraz słonecznym śródziemnomorskim klimatem. Chorwackie miasta zarówno na kontynencie, jak i na wyspach Dalmacji oferują odwiedzającym mieszankę różnorodnych plaż, atrakcji historycznych i smacznej kuchni. W naszym artykule „Chorwacja miasta, które warto odwiedzić w 2024” znajdziesz TOP 7 miast, które w pierwszej kolejności warto zobaczyć w Chorwacji.

Chorwacja miasta, które warto odwiedzić podczas wakacji w 2024 roku

Chociaż Rivy (nabrzeża) we wszystkich chorwackich miastach są równie piękne, należy pamiętać, że boczne uliczki w nadbrzeżnych miastach często są niezwykle malownicze i atrakcyjne. Warto zajrzeć w te nawet najbardziej wąskie uliczki. Co więcej, większość ulic w starych częściach miast jest zbyt wąska dla samochodów, dlatego możesz spokojnie spacerować z dziećmi. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że brukowe uliczki są niezwykle klimatyczne, ale często są nierówne i śliskie, gdy są mokre.

Poniżej znajdziesz TOP 7 starych, pięknych miast i małych miasteczek w Chorwacji, których nie możesz przegapić podczas wakacji w Chorwacji!

Split

Kiedy rzymski cesarz Dioklecjan zbudował swój pałac o powierzchni 7 akrów w latach 295-305 p.n.e., Adriatyk docierał do murów pałacu. Mur nadal stoi, ale promenada Riva oddziela morze od wąskich, krętych uliczek starego miasta w Splicie. Obecnie w murach pałacu można znaleźć wiele sklepów, restauracji, lodziarni i kawiarni. Rzymska architektura dawnego pałacu miesza się z mieszanką weneckich, bizantyjskich i innych stylów architektonicznych.

Mimo to pozostałości rzymskiego pałacu znajdują się w samym sercu starego miasta. Co ciekawe, perystyl był sercem pałacu. Wybierz się na ten plac wczesnym rankiem, aby na spokojnie poznać historię tego miejsca i mieć je praktycznie dla siebie. Warto także napić się kawy na schodach katedry i obserwować dwóch rzymskich centurionów pozujących do zdjęć z odwiedzającymi. UNESCO ogłosiło ten obszar Światowym Dziedzictwem UNESCO w 1979 roku.

Polecany hotel w Splicie:

Green Park Luxury Rooms położony jest zaledwie 50 metrów od znanej piaszczystej plaży Bačvice, 800 metrów od wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Pałacu Dioklecjana.

Dostępność i ceny znajdziesz tutaj

Trogir

Nazwane przez National Geographic jednym z 10 najlepszych miast na wyspie, stare miasto w Trogirze posiada autentyczny średniowieczny klimat. Dzięki temu zyskało reputację muzeum na świeżym powietrzu. Znajdziesz tu mnóstwo nienaruszonych budynków z lat 1200-1400, mury obronne, wąskie kamienne uliczki, zdobione bramy i zamek Kamerlengo. Starówka połączone mostami z bardziej nowoczesnymi częściami miasta na stałym lądzie i wyspie Čiovo. Stare miasto Trogir wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Historia Trogiru, założonego przez Greków w 385 r. p.n.e. jest prezentowana w Muzeum Miejskim w Trogirze. Odwiedzający mogą zwiedzić zamek Kamerlengo, podziwiać romańską i renesansową architekturę, odkrywać wąskie uliczki i delektować się lodami oraz kawą na rynku. Najświeższe owoce, warzywa i pamiątki znajdziesz tuż za bramą na Zielonym Targu. Jeśli nie masz nic przeciwko małym przestrzeniom i schodom, nie przegap niesamowitych widoków ze 154-metrowej dzwonnicy katedry św. Wawrzyńca.

Polecamy także:  Wakacje Dubrownik -TOP 15 najciekawszych atrakcji

Polecany hotel w Trogirze:

Apartments & Rooms Žaja położony jest na wyspie Čiovo, zaledwie 150 metrów od plaży i 400 metrów od wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO starego miasta w Trogirze. Oferuje on bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, parking oraz pokoje z balkonem, klimatyzację i telewizorem z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej.

Dostępność i cennik znajdziesz tutaj

Dubrownik

Nie sposób wspomnieć o Dubrowniku bez wzmianki o kręconym tam serialu HBO „Gra o Tron”. Wycieczki do miejsc, w których kręcono sceny w mieście King’s Landing są tu bardzo popularne. Ale to miasto to nie tylko słynne lokacje filmowe, ale i fortece, mury, stare kamienne ulice i architektura, które nadały serialowi autentyczny wygląd.

Główna ulica miasta Stradun to tętniąca życiem mieszanka sklepów, restauracji i zabytków, z fascynującymi wąskimi bocznymi uliczkami do odkrycia. Odwiedzający mogą przespacerować się murami miejskimi, aby podziwiać panoramiczne widoki na miasto i morze lub przejechać się kolejką linową, aby zobaczyć miasto z lotu ptaka.

Dubrownik oferuje również kilka muzeów. Przeszłość miasta możesz poznać w Muzeum Historyczno-Kulturalnym w Pałacu Rektorskim, natomiast tradycję żeglarskiej historii miasta poznasz w Muzeum Morskim w Forcie św. Jana.

Polecamy! Nie przegap widoków podczas zachodu słońca z góry Srđ. Na szczyt można dostać się kolejką linową, szlakiem turystycznym, autobusem lub samochodem.

Polecany hotel w Dubrowniku:

Apartment Majestic położony jest w Dubrowniku, około 1 km od plaży Porporela i 1,3 km od plaży Buza. Miejsce to oferuje takie udogodnienia jak bezpłatne WiFi oraz telewizor.

Dostępność i cennik znajdziesz tutaj

Vis (miasto), wyspa Vis

Miasto Vis to przede wszystkim Riva. Promenada jest popularnym przystankiem na noc dla jachtów. Wieczorem pełno tu żeglarzy, którzy odpoczywają i delektują się wysokiej jakości posiłkiem lub relaksują się w drinkiem z widokiem na wodę. Riva to także miejsce, w którym znajdziesz restauracje, piekarnie, bary, świeże owoce i warzywa, sklepy spożywcze, stoiska z pamiątkami, butiki, przystań promową i lodziarnie. Małe place przy Riva oferują miejsce, w którym można usiąść i delektować się lodami lub odpocząć od słońca.

Wycieczki do Błękitnej Jaskini (sąsiednia wyspa Biševo) i wnętrza wyspy Vis można również zarezerwować w agencjach turystycznych wzdłuż Rivy. Jeśli jesteś miłośnikiem historii wojskowej to na wyspie znajdziesz mnóstwo atrakcji od bunkrów i tuneli po jaskinię Josipa Broza Tito. Tito, najwyższy dowódca jugosłowiańskich partyzantów podczas II wojny światowej, a później prezydent Jugosławii, odizolował tę zmilitaryzowaną wyspę dla osób z zewnątrz do 1989 roku. Nie przegap także pobliskiego tunelu podwodnego. Na zwiedzanie miasta Vis należy przeznaczyć od 2 do 4 godzin lub więcej.

Polecany hotel w mieście Vis:

Seafront Apartment For4 położony jest w miejscowości Vis, 100 metrów od plaży Vagan i 300 metrów od plaży Zmorac. Apartament oferuje bezpłatne WiFi oraz klimatyzację.

Dostępność i cennik znajdziesz tutaj

Bobovišća na Moru, wyspa Brač

W Bobovišća na Moru nie znajdziesz stoisk z pamiątkami, butików ani klubów nocnych. Zamiast tego znajdziesz autentyczną wioskę rybacką, w której wolniej płynie czas. Oprócz tego malownicze kamienne domy wzdłuż osłoniętego portu, w tym ufortyfikowana rezydencja rodziny Gligo z 1700 roku zasługują na największą uwagę podczas zwiedzania tej malutkiej miejscowości. Co ciekawe, w Bobovišća na Moru znajduje się dom rodzinny chorwackiego poety Vladimira Nazora. Pomnik Nazora stoi na końcu portu. Do Bobovišća na Moru można dotrzeć samochodem lub łodzią, ale nie ma bezpośredniego połączenia promowego. Przeznacz godzinę na zwiedzanie, a nawet więcej, jeśli planujesz zjeść posiłek w konobie.

Polecany hotel w Bobovišća n Moru:

Polecamy także:  Pula plaże - TOP 11 najlepszych plaż w Puli

Seaside Apartments Antičević położony jest w miejscowości Bobovišća na Moru na wyspie Brač, 400 metrów od plaży. Pensjonat ten oferuje zakwaterowanie z bezpłatnym WiFi, placem zabaw dla dzieci, ogrodem oraz prywatnym parkingiem.

Dostępność i cennik znajdziesz tutaj

Korčula (miasto), wyspa Korčula

Stare miasto Korčula z perspektywy morza wygląda jak z pocztówki. Dachy pokryte czerwoną dachówką, wznoszą się na małym półwyspie, który otoczony jest malowniczymi murami obronnymi. Bladozłota dzwonnica katedry wznosi się nad miastem i tworzy malownicze tło z błękitem morza. W przeciwieństwie do większości starych miast w Dalmacji, układ ulic w starym mieście przynosi chłodzącą morską bryzę podczas upalnych dni. Wszystkie ulice prowadzą do głównej ulicy lub centralnego placu przed katedrą św. Marka. Aby podziwiać panoramiczny widok, za niewielką opłatą można wspiąć się na 98-metrową dzwonnicę.

Wspaniałe widoki można również podziwiać ze szczytu bramy głównej (szukaj schodów prowadzących w górę po lewej stronie, gdy wchodzisz na stare miasto). Oprócz butików, sklepów z pamiątkami i restauracji, miasto szczyci się także kilkoma muzeami. Muzeum Miasta Korcula przedstawia historię miasta, natomiast Muzeum Skarbu Biskupa i Muzeum Ikon prezentują sztukę religijną. Muzeum Marco Polo opisuje z kolei życie słynnego odkrywcy, twierdząc, że urodził się w mieście Korcula (chociaż większość historyków podaje Wenecję jako miejsce jego urodzenia).

Polecany hotel w mieście Korčula:

Hotel Fabris-Luxury Inn położony jest w centrum starego miasta Korčula. Hotel ten mieści się w tradycyjnym kamiennym domu, który łączy w sobie tradycyjny i nowoczesny wystrój.

Dostępność i cennik znajdziesz tutaj

Hvar (miasto), wyspa Hvar

Miasto Hvar przyciąga nie tylko turystów ale i celebrytów z całego świata. Znajdziesz tu mieszankę historycznych budynków, luksusowe jachty, klimatyczne plaże i doskonałe miejsca na nocleg. Spędź trochę czasu na placu u stóp katedry św. Szczepana, gdzie znajdziesz sklepiki z pamiątkami, kawiarnie, restauracje oraz bary. Niegdyś ta głęboka zatoka między dwoma ufortyfikowanymi miastami była największym placem w Dalmacji. Kręte, wąskie brukowane uliczki i schody odchodzą od placu, prowadząc do ukrytych restauracji, hoteli, galerii oraz sklepów.

Z miasta Hvar wyruszają dziesiątki wycieczek, ponieważ jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania wyspy Hvar i okolicznych wysp.  Taksówki wodne zabierają plażowiczów na plaże sąsiednich wysp Pakleni. Spodziewaj się dużej liczby turystów i nieco wyższych cen w miesiącach letnich.

Uwaga: Tuż przed zachodem słońca rozpocznij 30-minutowy stromy spacer (po schodach ulicznych i nierównych utwardzonych ścieżkach) do Fortu Spanjola (znanego również jako Fortica lub Tvrdava Fortica). Nagroda za wysiłek? Wspaniałe panoramiczne widoki na miasto Hvar oraz sąsiednie wyspy Pakleni.

Polecany hotel w mieście Hvar:

Hotel Beach Bay Hvar jest atrakcyjnie położony w mieście Hvar. Oferuje on czterogwiazdkowe zakwaterowanie w pobliżu plaży i klasztoru Franciszkanów. Ten czterogwiazdkowy hotel zapewnia także całodobową recepcję, transfer lotniskowy, obsługę pokoju oraz bezpłatne WiFi w całym budynku.

Dostępność i cennik znajdziesz tutaj