Frascati Włochy

Frascati Włochy- atrakcje, zwiedzanie

Czas czytania: 2 minuty

Frascati to małe miasteczko leżące w Lacjum, w pobliżu stolicy Włoch- Rzymu. W pobliżu znajdują się m.in.: Colli Albani (Wzgórza Albańskie) – góry wulkaniczne, które są częścią parku naturalnego Parco Regionale dei Castelli Romani. Na tym obszarze znajduje się w sumie 13 miast i wszystkie one służą do jednodniowych wycieczek, głównie z pobliskiego Rzymu. Obszar ten jest znany z produkcji win, zwłaszcza białych, zwanych Frascati.

Frascati Włochy – ważne centrum historyczne i artystyczne leżące 20 km od Rzymu

Na tutejszych wzgórzach znajdowało się wiele starożytnych willi. W średniowieczu zostały one zastąpione przez liczne zamki, które później (w XVI i XVII wieku) ponownie zostały zastąpione przez osady wiejskie, w większości zawierające piękne ogrody. Niektóre z nich są obecnie wielką atrakcją dla miłośników historii i sztuki.

Frascati Włochy atrakcje

Villa Aldobrandini

Jednym z najbardziej znanych zabytków we Frascati jest Villa Aldobrandini, której początki sięgają XVII wieku. Jest ona otoczona wspaniałym parkiem, w którym można znaleźć wiele jaskiń (grot), rzeźb, posągów, fontann i innych romantycznych miejsc.

Castel Gandolfo

We Frascati znajdują się inne wille, a także ogromna barokowa katedra. Jednak najpopularniejszym miejscem jest bez wątpienia miasteczko Castel Gandolfoletnia rezydencja papieży, która położona jest 6 km na południe od Frascati.

Opactwo Santa Maria di Grottaferrata

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest założone w 1004 roku opactwo Santa Maria di Grottaferrata (3 km na południe od Frascati). Całe opactwo otoczone jest murami.

Na uwagę zasługuje również kościół z kaplicą, w której znajdują się freski stworzone przez Domenico Zampieri znanego jako Domenichino, piękne mozaiki, a przede wszystkim marmurowe rzeźby Berniniego.

Villa Torlonia

Villa Torlonia została zniszczona w czasie wojny. Obecnie jest to park publiczny, w którym pracownicy biurowi uprawiają jogging w porze lunchu. Nadal można podziwiać ogrody oraz imponującą fontannę – Teatro delle acque (teatr wodny), zaprojektowaną przez Carlo Maderno.

Jezioro Albano i Nemi

Obszar ten może pochwalić się dwoma jeziorami. Większe jest Jezioro Albano, natomiast mniejsze nosi nazwę Jezioro Nemi. Nad nim stoi miasto o tej samej nazwie z dużym zamkiem z IX wieku.

Frascati jak dojechać?

Frascati znajduje się 21 km od Rzymu i można do niego łatwo dotrzeć środkami transportu publicznego. Autobusy COTRAL kursują często ze stacji metra Anagnina (pamiętaj, aby kupić bilety z wyprzedzeniem w kiosku na Anagnina i potwierdzić je przy wsiadaniu do autobusu). Więcej informacji o autobusach COTRAl można znaleźć na stronie poświęconej transportowi w Lazio. Istnieje również lokalny pociąg z Rzymu, który odjeżdża z Stazione Termini.

Biuro informacji turystycznej Frascati znajduje się na głównym placu, Piazza Marconi. To tutaj zatrzymują się autobusy z (i do) Rzymu. W pobliżu znajduje się również taras widokowy i gelateria, więc jest to dobre miejsce, aby usiąść i zorientować się w sytuacji po przyjeździe. Zarówno biuro turystyczne, jak i ogrody Villa Aldobrandini są zamknięte przez kilka godzin w porze lunchu.

Frascati – gdzie zjeść?

Miasto Frascati jest pełne dobrych lokali gastronomicznych i na pewno nie wyjedziesz stąd głodny. Spróbuj wina Frascati, które smakuje szczególnie dobrze. Istnieją również niezliczone sklepy z winami, w których można spróbować i kupić Frascati DOC.

Wydarzenia i festiwale we Frascati

Luty – Carnevale, z paradami i uroczystościami.

Maj – Festa dei SS Filippo e Giacomo, święto ku czci patronów miasta.

23 czerwca – Sagra della lumaca, święto zjadania ślimaków na świeżym powietrzu.

Październik – Sagra del vino, święto wina.

Frascati Włochy mapa

Polecane artykuły: