Struga Macedonia
Bałkany,  Jezioro Ochrydzkie,  Macedonia

Struga Macedonia – atrakcje, plaże, noclegi

Czas czytania: 6 minuty

Miejscowość Struga położona jest nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego. Znajduje się tu całkiem sporo ciekawych miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić. Na przestrzeni wieków było to bardzo popularne miejsce wśród kupców i podróżników. Znajduje się tu wiele przykładów zabytkowej architektury oraz pięknych kościołów, które pochodzą z odległych czasów. Co warto zobaczyć w Strudze w Macedonii? Gdzie warto się zatrzymać w Struga? Na wszystkie pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Miasto jest niewielkie i mieszka w nim na stałe około 16 000 osób. Etnicznie kolorowe i pełne kultury macedońskiej. Struga odwiedzana jest przez turystów wyłącznie w okresie letnim. My jednak polecamy wizytę poza sezonem.

Struga Macedonia atrakcje

Bazar i inne atrakcje

Poza atrakcyjnym brzegiem jeziora i plażowymi barami, warto pospacerować po mieście i zobaczyć stary bazar. Zresztą wszystko w Strudze znajduje się w odległości krótkiego spaceru. Warto odwiedzić kościół św. Jerzego, który jest zbudowany na ruinach kościoła Samuela pochodzącego z XIV wieku.

Klasztor Kalishta znajduje się kilka kilometrów od centrum Strugi. Można tam także dopłynąć łódką i podziwiać Jezioro Ochrydzkie.

W pobliżu znajduje się kolejny piękny kościół w sąsiedniej wsi Radozda. Tutejsze freski pochodzą z XIII i XIV wieku. Architektura przenosi nas w czasy średniowiecza. Podobnie jest z kościołem Świętej Bogorodicy we Wraniszcie, gdzie prawdopodobnie koronowano cara Samuela.

W Struga, warto odwiedzić także Halveti Teke – muzułmański klasztor i reprezentatywny przykład architektury osmańskiej.

Muzeum Dr. Nezlobinskiego

W Muzeum Dr. Nezlobinskiego (ul. Boro Kalajdzhiski 69) znajdziesz przykłady fauny niektórych wymarłych gatunków. Muzeum zostało założone w 1928 roku przez Nikola Nezlobinskiego – rosyjskiego lekarza, który mieszkał i pracował w Strudze po rewolucji październikowej.

Halveti Tekje

Jeden z najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury osmańskiej w Strudze i jest chroniony przez Macedoński Instytut Pamięci Kultury. Tekje (klasztor muzułmański) został założony przez Hasana Babę (Asan Dede) na początku XVIII wieku i składa się z pięciu pomieszczeń, które przypominają literę T.

Struga Wieczory Pamięci

W drugiej połowie sierpnia warto wybrać się na Wieczory Poezji w Strudze. Festiwal składa się z kilku odrębnych imprez, podczas których odbywają się czytania poezji w wykonaniu różnych międzynarodowych poetów oraz imprezy artystyczne. Impreza poświęcona laureatowi głównej nagrody roku, tradycyjnie odbywa się w kościele św. Sofii w pobliskim mieście Ochryda.Zwykle towarzyszy temu wydarzeniu muzyka klasyczna, operowa i krajowa.

Ceremonia zamknięcia odbywa się na Moście Poezji na rzece Drim w Strudze. Wydarzenie to obejmuje czytanie poezji i wręczenie głównych nagród. Inne wydarzenia to warsztaty, dyskusje przy okrągłym stole na różne tematy społeczne i ich wpływ na poezję. Główna nagroda – Złoty Klucz, uważana jest za bardzo wysoki status w kręgach literackich i poetyckich. Na przestrzeni lat uczestniczyli w niej laureaci literackiej Nagrody Nobla. Jeśli interesujesz się światem literatury, to jest to miejsce, które warto umieścić na swojej mapie. Wieczory poetyckie w Strudze to wydarzenie, które nie ma sobie równych w swojej niszy.

Polecamy także:  Herceg Novi - co warto zobaczyć?

Struga Macedonia atrakcje w pobliżu

Bazylika w Oktrisi

Niedaleko od Struga (około 10 km), w pobliżu wsi Oktisi znaleziono wczesnochrześcijańską bazylikę. Wykopaliska rozpoczęły się w 1927 roku i kontynuowano  je do 1958 roku. Bazylika jest trójnawowa, z narteksem (krytym przedsionkiem) i baptysterium. Jej pochodzenie datowane jest na około V lub VI wiek. Baptysterium, które ma kwadratową podstawę, posiada wiele różnych mozaik z wizerunkami: jeleni, koni, kantarów, kwiatów i drzew.

Gorna Belica

Do wioski Gorna Belica położonej na 1600 m n.p.m. można dojechać samochodem, rowerem lub dojść pieszo ze Strugi lub z Vevcani. Obecnie wieś jest prawie opuszczona. Niektórzy mieszkańcy odwiedzają ją w weekendy i święta. Kościół św. Petki jest w trakcie renowacji. Właściciele niektórych domków oferują noclegi. Legendy mówią, że w przeszłości spędzał tu wakacje św. Klemens.

Rodozda

W przeciwieństwie do mocno skomercjalizowanych Pestani i Trpejca, o Radozdzie mówi się zdecydowanie mniej. Wielowiekowe przepisy, według których wciąż przygotowywany jest tu pstrąg ochrydzki oraz świeże sałatki i Gjomleze to święto nie tylko dla oczu, ale i dla żołądka! Odwiedzając Radozdę warto zwrócić uwagę m.in. na kościół św. Archanioła Michała i pozostałości Via Egnatia Radozda. Historia Radozdy sięga X wieku. Pisemne dowody można znaleźć w dokumentach „Karty Dushanovata” pochodzących z 1342 do 1345 roku. Wówczas miejscowość nazywała się Radobuzhda. Wieś została założona na górskich łąkach, jednak bliskość jeziora jako ważnego źródła pożywienia zmusiła mieszkańców wsi do przeniesienia się bliżej linii brzegowej. Jeśli zapytasz mieszkańców Radozdy o nazwę ich wsi, usłyszysz wiele teorii, jednak ich ulubioną jest ta, że nazwa pochodzi z miejscowej gwary, która oznacza – narodziny. Nie jest to przypadek! Jeśli jesteś „rannym ptakiem”, polecamy wybrać się na brzeg jeziora i spojrzeć w kierunku miasta Ochryd. We wczesnych godzinach porannych tuż nad Galicicą zaczynają pojawiać się pierwsze promienie słońca, a jezioro przebarwia się na magiczny złoto-żółty kolor!

Klasztor św. Atanazego

Klasztor św. Atanazego znajduje się na południe od klasztoru Kalista. Kościół poświęcony jest arcybiskupowi Aleksandrii – Atanazemu, który żył w IV wieku. Starożytne freski znajdujące się w kościele pochodzą z drugiej połowy XIV i pierwszej połowy XV wieku. We wnętrzu tego kościoła zachowała się największa kompozycja średniowiecznej sztuki plastycznej na terenie Strugi. Chociaż nie zachowały się żadne źródła pisane, to jednak nuty stylistyczne tych fresków bardzo wyraźnie wskazują na ich XIV-wieczne pochodzenie. Można do niego dojść po nowo wybudowanych kamiennych schodach.

Klasztor Kalishta

Klasztor Kalishta położony jest nad brzegiem jeziora Ochrydzkiego, na południe od wsi Kalishta. Znajduje się on około 30 km od miasta Ochryda, na zachodnim skraju Jeziora Ochrydzkiego. Centralne miejsce w zespole klasztornym Kalishta zajmuje kościół, odnowiony w 1977 r. (nad starszym XVII-wiecznym kościołem). Obecnie przechowywana jest tam bardzo cenna ikona, na której Matka Boska posiada czarną twarz i ubranie. Trzyma w rękach czarnego Jezusa. Najstarszą częścią klasztoru Kalishta jest jaskiniowa cerkiew, zbudowana w XIII wieku, głęboko w skale. W pobliżu kościoła Matki Bożej znajduje się drugi, mniejszy kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła (wybudowany w 1990 r.). Z pobliskiego źródła płynie woda, która według miejscowych potrafi uleczyć choroby. Obecnie w skład kompleksu klasztornego wchodzi jeszcze jeden kościół i budynki mieszkalne. W klasztorze można kupić pamiątki.

Polecamy także:  Bałkany - kraje leżące na półwyspie Bałkańskim, atrakcje

Kościół Michała Archanioła

Kościół Michała Archanioła został zbudowany w naturalnych jaskiniach wysoko w skałach, w jednym z najpiękniejszych miejsc na zachodnim wybrzeżu Jeziora Ochrydzkiego, powyżej wsi Radozda. Kościół św. Archanioła Michała uzyskał dzisiejszy wygląd w XIV wieku, kiedy to  wewnątrz został ozdobiony malowidłami freskowymi. Większość odkrytych fresków pochodzi z XIV wieku. Ten mały kościółek jest wyjątkowy, a od miejscowych dowiesz się, że w czasie I i II wojny światowej mieszkańcy ukrywali się w tym kościele i w ten sposób uniknęli licznych bombardowań, które często były spowodowane bliskością wsi do granicy z Albanią.

Struga Macedonia plaże

Tym, co nadaje Strudze „charakteru” jest rzeka Czarny Drin, która wypływa z jeziora i przepływa przez miasto. Wzdłuż koryta rzeki znajduje się coś, co można uznać za centrum miasta. To miłe miejsce, gdzie można wypić kawę, a także spędzić przyjemne wieczory. Mosty wzdłuż rzeki tylko dodają do poetyckiej scenerii.

Brzeg jeziora oferuje dużo miejsca na plażowanie. Do dyspozycji Gości są trzy główne plaże: Galeb, Żeńska i Męska. Inne plaże są dostępne tylko wtedy, gdy zatrzymasz się w którymś z hoteli. Jezioro jest krystalicznie czyste, a temperatura wody przyjemna i nieco cieplejsza niż w Ochrydzie. Chociaż Struga pozostaje w cieniu Ochrydy, jeśli chodzi o zabytki kultury i architekturę miasta, oferuje plaże, które mogą konkurować z innymi na Jeziorem Ochrydzkim.

Struga Macedonia noclegi

  • Komfortowy apartament ze śniadaniem i basenem: Dysponujący prywatną piaszczystą plażą nad Jeziorem Ochrydzkim oraz odkrytym basenem Hotel Drim w miejscowości Struga oferuje klimatyzowane zakwaterowanie z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz balkonem. Hotel dysponuje 3 restauracjami i zapewnia bezpłatny prywatny parking.
  • Luksusowy apartament dla 4 osób oferuje Luxury Apartament Struga. Jest to doskonałe miejsce na dłuższy pobyt dla rodzin z dziećmi lub grupy przyjaciół.
  • Apartament z widokiem na Jezioro  Ochrydzkie: Komfortowo urządzone apartamenty z widokiem na Jezioro Ochrydzkie w Struga oferuje Marko Apartments.
  • Luksusowy hotel blisko plaży: Zakwaterowanie blisko plaży ze spa oferuje Hotel Freya.Booking.com

 

Struga Macedonia polecane restauracje

Restoran Galija

Warto odwiedzić tę restaurację ze względu na smaczne pstrągi, zupę rybną i żeberka. Z Galija rozciąga się piękny widok na jezioro.

Adres:Kalishta, Macedonia Północna

Restoran Matador

Doskonałe miejsce serwujące dania kuchni bałkańskiej i macedońskiej.

Adres: Struga Macedonia Północna

Stanica Oaza

Ciepła atmosfera tej restauracji sprawia, że klienci czują się zrelaksowani i dobrze się bawią.

Adres: Pablo Neruda, Struga Macedonia Północna

Struga pogoda – czyli kiedy zaplanować wakacje?

W miesiącach maj, czerwiec i wrzesień możesz liczyć na dobrą pogodę z przyjemnymi średnimi temperaturami, które spadają pomiędzy 20 stopni Celsjusza a 26 stopni Celsjusza.

Jaki jest najcieplejszy miesiąc w Strudze?

Sierpień ma średnią temperaturę maksymalną 28°C i jest najcieplejszym miesiącem w roku.

Jaki jest najzimniejszy miesiąc w Strudze?

Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą maksymalną 6°C.

Który miesiąc jest najbardziej wilgotny w Strudze?

Najbardziej mokrym miesiącem jest listopad z sumą opadów wynoszącym 90mm.

Który miesiąc jest najbardziej suchy w Strudze?

Sierpień jest najbardziej suchym miesiącem w ciągu roku.

Który miesiąc w Strudze jest najbardziej słoneczny?

Lipiec jest najbardziej słonecznym miesiącem ze średnią ilością 350 godzin słonecznych.

Struga Macedonia mapa

Struga Macedonia opinie

Struga to miejsce, gdzie naturalne piękno spotyka się z wielowiekową tradycją i gdzie można doświadczyć bardzo zróżnicowanej oferty kulturalnej, połączonej z relaksującymi plażami i tradycyjną macedońską kuchnią. Około 14 km od Ochrydy, jest to miejsce, które warto odwiedzić i spędzić dzień lub dwa na wymianie odkrywając podniebienie niezapomnianych i unikalnych doświadczeń.

Polecane artykuły:

Ochryda i Jezioro Ochrydzkie – https://balkanskie-klimaty.pl/ochryda-i-atrakcje-jeziora-ochrydzkiego/