Uvac rzeka
Ciekawostki,  Kanion Uvac,  Serbia,  Wakacje w Serbii

Kanion Uvac – wyjątkowe miejsce na mapie Serbii

Czas czytania: 2 minuty

Kanion Uvac

Kanion Uvac to na pewno jedno z najpiękniejszych miejsc w Serbii. Meandrująca rzeka Uvac jest często także określana cudem natury Bałkanów. Rzeka Uvac jest głównym dopływem rzeki Lim. Płynąc przez Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę, tworzy także granicę tych dwóch krajów. Największą atrakcją jest wyjątkowy krajobraz na meandry rzeki Uvac.

Kanion ten kształtowała przez setki lat, rzeka Uvac. Co ciekawe, niektóre brzegi kanionu mają nawet 300 metrów wysokości. Pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku wybudowano tam tamę, dzięki czemu poziom wody się podniósł, przez co możemy podziwiać niesamowite krajobrazy. Czym nas zaskoczył Kanion Uvac oraz jak do niego dotrzeć? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym wpisie.


Rezerwat Przyrody Uvac i sęp płowy

W roku 1994 w południowo -zachodniej części Serbii, między Sjenica oraz Nova Varos, utworzono rezerwat sępa płowego, aby ochronić ten zagrożony gatunek. Rezerwat Przyrody Uvac zajmuje teren o powierzchni 75 km2. Przed powstaniem Rezerwatu, mieszkało tutaj tylko 10 sztuk tych drapieżnych ptaków. Obecnie populacja sępów płowych na tym terenie wzrosła do nawet 450 – 500 osobników. Tutejsze ptaki mają rozpiętość skrzydeł sięgającą do 3 metrów.

Z ciekawostek, warto wiedzieć, że w ciągu roku sępy zjadają około 250 ton żywności z uboju. Średnia długość życia tych drapieżników w naturalnym środowisku wynosi około 25 lat.

W Rezerwacie Uvac w Serbii nie sposób ich nie dostrzec, ponieważ tutejsza kolonia jest największą kolonią hodowlaną w całej Serbii  i jest jedną z największych na całym Półwyspie Bałkańskim. Oprócz sępów w rezerwacie spotkamy także inne gatunki ptaków, jak na przykład:  myszołowy, liczne gatunki jastrzębi, orły, sowy oraz inne ptaki, razem około 172 różne gatunki.

Niesamowitej barwy Uvac wije się między skałami. Najokazalej rzeka Uvac prezentuje się z punktów widokowych Molitva oraz Veliki vrh.

Polecamy także:  Kotor atrakcje, zwiedzanie, noclegi

Kanion Uvac – jak dojechać?

Dojazd do Kanionu rzeki Uvac samochodem nie stanowi obecnie większego problemu. Jednak dojazd z Belgradu stolicy Serbii jest już nie lada wyzwaniem. Ponad 240 km, w tym jazda serpentynami to prawdziwy sprawdzian dla doświadczonych kierowców.

Najbliższa miejscowość blisko kanionu Uvac to Sjenica. Warto dojechać tam dzień wcześniej oraz przenocować. Dopiero następnego dnia polecamy wybrać się na spacer w kierunku punktu widokowego Molitva – to jest, to miejsce z drewnianym podestem widokowym.

Molitva

To właśnie na tym wzniesieniu o wdzięcznej nazwie Molitva -1247 metrów n.p.m., tłumaczonej jako modlitwa, znajduje się taras widokowy z widokiem na najpiękniejszy fragment meandrującej rzeki Uvac. Dostać się tam można na dwa sposoby.

  1.   dojeżdżamy samochodem na specjalny parking (współrzędne), obok asfaltowej drogi nr 21 i następnie czeka nas około 6,5 kilometra spaceru;
  2. dojeżdżamy do miejscowości Vidikovac, zwanej również Muhovići (współrzędne) i potem już dość blisko do Molitva.

Jeśli wybierzecie opcję dojścia do Molitva wspomnianym spacerem o długości 6,5 km, z różnicą poziomów 220 metrów to samo wejście nie wymaga zbyt dużego wysiłku.

Zapora na Uvac

Sjeničko jezero kończy się zaporą, która znajduje się w pobliżu miejscowości Komarani. Zapora na jeziorze została wybudowana w 1979 roku na potrzeby elektrowni. Ma ona 160 metrów długości ioraz110 metrów wysokości, co powoduje, że jest ona najwyższą zaporą w całej Serbii.

Czy warto ją zobaczyć? Zdania są podzielone. Zdecydowanie nie jest to typowa zapora, ponieważ woda przelewa się z Sjeničko jezero przez ogromną, okrągłą dziurę wybudowaną przy brzegu zapory. Przy zaporze organizowane są wycieczki łodziami po Sjeničko jezero.

Kanion Uvac na mapie


Kanion Uvac – polecane noclegi w pobliżuBooking.com

 

Polecamy także:  Ochryda i atrakcje Jeziora Ochrydzkiego

Jeżeli planujecie podróż na Bałkany i szukacie miejsca spokojnego, ale z pięknymi widokami zapierającymi dech w piersiach to Kanion Uvac i Rezerwat są miejscem idealnym.

Polecane artykuły:

Ochryda i atrakcje jeziora Ochrydzkiego – https://balkanskie-klimaty.pl/ochryda-i-atrakcje-jeziora-ochrydzkiego/

Jezioro Szkoderskie atrakcje – https://balkanskie-klimaty.pl/jezioro-szkoderskie-atrakcje/