Stambuł
Spis treści:
Stambuł – największe atrakcje miasta
Stambuł (Istambuł) to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. To właśnie w Stambule stykają się ze sobą dwa kontynenty: europejski i azjatycki. Dlatego też, czasami określa się go Nowym Yorkiem Wschodu, albo Wrotami Azji. Stambuł jest również spadkobiercą spuścizny 3 wielkich Imperiów: Osmańskiego, Bizancjum oraz Cesarstwa Wschodniorzymskiego.
Co warto zobaczyć, co spróbować, jak dojechać, na co należy uważać? Przygotowałam dla Was listę tak zwanych “must see” oraz “must do”, z których możecie stworzyć swój własny idealny plan pobytu w Stambule.
Współczesny Stambuł jest największą metropolią w Europie oraz jest jednym z największych miast na świecie. Co więcej, jest to doskonale rozwinięty ośrodek przemysłowy, gospodarczy, kulturalny oraz naukowy. W Stambule co krok spotyka się uliczne targowiska, meczety oraz wielkie bazary. Znajduje się tutaj mnóstwo minaretów, smukłych wież oraz malowniczych meczetów. Turyści swoje pierwsze kroki kierują do górującego nad miastem, znanego na całym świecie Błękitnego Meczetu.
Błękitny Meczet
Błękitny Meczet zbudowany został na polecenie sułtana Ahmeda I, który obecnie jest jednym z ostatnich i zarazem jednym z najwspanialszych przykładów tak zwanego, „klasycznego okresu” architektury islamskiej w Turcji.
Budowa rozpoczęła się w 1609 roku i trwała ona zaledwie 7 lat. Ambicją 19- letniego sułtana Ahmeda I, było stworzenie budowli wspanialszej niż stojąca nieopodal Hagia Sophia. Jedna z legend także głosi, że sułtan Ahmed I zbudował meczet, aby zdobyć przebaczenie Allaha za swoje niezbyt dobre prowadzenie się w latach młodości.
Błękitny Meczet został wzniesiony na planie prawie idealnego kwadratu – 51,65 metrów na 53,40 metrów. Meczet znajduje się na sporym placu, do którego prowadzi pięć bram. Wstęp do Błękitnego Meczetu jest obecnie bezpłatny.
Hagia Sophia
Hagia Sophia ( czytaj: Aja sofia ) to meczet w Stambule, która w przeszłości była świątynią chrześcijańską, meczetem, muzeum i ponownie finalnie jest meczetem. Współcześnie uważana jest za najdoskonalszy obiekt architektury pierwszego tysiąclecia naszych czasów. Pierwotnie była ona kościołem Mądrości Bożej, nazywanej także Wielkim Kościołem. Była ona najwyższą rangą świątynią w całym Cesarstwie Bizantyńskim.
Hagia Sophia była miejscem modłów oraz koronacji cesarzy bizantyńskich, a na przestrzeni wieków była niedoścignionym wzorem doskonałej świątyni i praktycznie była symbolem Kościoła bizantyńskiego. Została ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, natomiast w obecnym kształcie powstawała od 532 do 537 roku.
Następnie po zdobyciu w 1453 roku Konstantynopola przez Turków, zamieniono ją na meczet i dobudowano minarety. Świątynię Hagia Sophia miał przyćmić wybudowany Błękitny Meczet w XVII wieku.
Od roku 1934 do lipca 2020 roku Hagia Sophia pełniła funkcję muzeum. Natomiast po decyzji sądu administracyjnego Turcji oraz decyzji prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, który unieważnił dekret z 1934 roku została ona ponownie zamieniona w meczet. Wnętrza Hagia Sophia obejrzymy za opłatą około 40 lirów, czyli 56 złotych.
Kolumna Wężowa
Kolumna Wężowa początkowo znajdowała się w świątyni Apollina w Delfach. Co ciekawe, jej fundatorami było 31 miast greckich, które pokonały Persów, podczas bitwy pod Platejami w 479 r. p.n.e.
Topkapi Sarayi
Topkapi Sarayi to dawna rezydencja sułtanów, którą zbudowano praktycznie w sercu Stambułu w 1453 roku. Co ciekawe, ostatnim mieszkańcem rezydencji był Mahmud II do 1839 roku. Interesujące są pomieszczenia po byłym haremie, który znajdował się kiedyś w pałacu. Sułtan mógł mieć tyle żon i kochanek ile tylko chciał, o ile go było na nie stać, ponieważ islam nakazuje mężczyźnie dbać o wszystkie swoje kobiety.
Istiklal Caddesi
Istiklal Caddesi to swego rodzaju Stambulska Aleja Niepodległości oraz najpopularniejszy deptak w całym Stambule. Każdego dnia spotkamy tam tłumy turystów, których kuszą swoimi barwnymi stoiskami Turcy, restauracje, budynki ambasad, muzea oraz meczety. Największą atrakcją Istiklalu jest zabytkowy czerwony tramwaj, który jest prawdziwą ikoną stolicy Turcji.
Stambuł – orientalne bazary
Wizyta w stolicy Turcji nie byłaby udana, bez zobaczenia wnętrza jednego z orientalnych bazarów. Aromatyczne, kolorowe przyprawy, słodkości, osmańskie lampy, lokalne mydła to tylko nieliczne przykłady towarów, które można tutaj nabyć. Wszystko to oczywiście z zachowaniem kupieckiej atmosfery dawnych osmańskich bazarów.
Wieża Galata – Galata Kulesi
Wieża Galata – Galata Kulesi to kolejna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Stambule. Wieżę zbudowano w 1384 roku jako Christea Turris, czyli Wieżę Chrystusa i była ona częścią fortyfikacji kolonii Genui. Na przestrzeni wielu wieków pełniła ona różne funkcje. Była na przykład bazą dla oddziału janczarów i XVI -wiecznym więzieniem. Co ciekawe, od 1967 roku Galata Kulesi otwarta jest dla turystów. Po zachodzie słońca można tutaj spotkać także lokalnych grajków. Z wieżą Galata związana jest także legenda o tureckim odpowiedniku Dedala.
Grób Roksolany oraz sułtana Sulejmana
Miłośnicy serialu “Wspaniałe Stulecie” pewnie nie raz zastanawiali się, gdzie znajduje się grób Sulejmana Wspaniałego i Hürrem. Mauzolea bohaterów znajdują się w Stambule, a dokładnie na dziedzińcu meczetu Sulejmana Wspaniałego. Według większości źródeł, Roksolana umarła 15.04. 1558 roku w Pałacu Topkapı. Natomiast jej ciało spoczęło w mauzoleum przy Meczecie Sulejmana, gdzie znajduje się do dziś. Co więcej, wnętrze grobowca przyozdobiono pięknymi płytkami ceramicznymi z Izniku.
Üsküdar
Üsküdar to bardzo popularna dzielnica stolicy Turcji, leżąca po azjatyckiej stronie miasta. Nie sposób znaleźć w niej wielu atrakcji turystycznych, jednak z Wieżą Panny oraz przepływającymi przez Cieśninę Bosfor promami stanowi najładniejsze miejsce do podziwiania zachodzącego słońca nad Stambułem. Co ciekawe, Üsküdar zdobył uznanie wśród tureckich filmowców.
Tętniące życiem i gwarne bary, ustępują tutaj miejsca herbaciarniom ze stolikami do gry w tavlę, a w menu lokalnych restauracji zwykle nie ma śladu alkoholu.
Rejs po Cieśninie Bosfor
Rejs po wodach Bosfor to bardzo interesująca atrakcja dla każdego turysty, który po raz pierwszy odwiedzającego Stambuł. Najbardziej wyjątkowy jest rejs latem o zachodzie słońca. Specjalnym promem wycieczkowym możemy przeprawić się z europejskiej do azjatyckiej części stolicy Turcji. Dodatkowo urozmaiceniem wycieczki są malownicze widoki.
Kiz Kulesi
Około 200 metrów od azjatyckiego brzegu Istambułu oraz dzielnicy Üsküdar znajduje się jeden z najmniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie zabytków Stambułu –Wieża Leandra. Jest to legendarna latarnia morska, w której sułtan uwięził kiedyś swoją córkę, aby uchronić ją przed złą przepowiednią wyroczni. Dziś malownicza Wieża Panny, jak dosłownie tłumaczy się turecką nazwę Kız Kulesi, mieści we wnętrzu kawiarnię, restaurację i stację kontroli ruchu na Bosforze.
Kiedy najlepiej jechać do Stambułu?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko oczywiście zależy od tego, co kto lubi 🙂
- Najlepsze miesiące pod względem pogody w Stambule to okres od kwietnia do listopada.
- Najgorętsze miesiące w Stambule to czerwiec, lipiec i sierpień.
- Z kolei styczeń jest najchłodniejszym miesiącem w Stambule.
- Najlepsze miesiące na pływanie to: czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień
Pogoda Stambuł
Praktyczne informacje Stambuł
Waluta
Obowiązują tureckie liry (1 TRY = około 0,46 PLN).
Wiza
Wizę turecką kupimy na lotnisku, jest to koszt około 236 zł (w przypadku e-wizy na 90 dni).
Komunikacja
Najciekawszą naszym zdaniem atrakcją jaką oferuje Stambuł, to przepłynięcie promem z europejskiego na azjatycki brzeg za około 2 liry. Wówczas własnej skórze można poczuć wiatr we włosach i przyjrzeć się zabytkom z perspektywy wody.
Z myślą o turystach uruchomiono linię tramwajową od portu Kabatas, przez Galatę oraz plac Sultanahmet po Wielki Bazar. Polecamy zainwestować w elektroniczną kartę miejską za około 6 lirów. Ostatniego dnia pobytu w stolicy Turcji, można ją oddać w kiosku oraz otrzymać zwrot pieniędzy.
Wyżywienie
Drobne przekąski kosztują od około 2 do 10 lirów. Na konkretną porcję kebabu wydamy około 2-5 lir. Obiad składający się z: przystawki, dania głównego, ajranu oraz deseru to wydatek około 20-45 lirów. Duża butelka wody mineralnej kosztuje około 2 liry. Co ciekawe, często piwo jest tańsze niż woda!
Nocleg
Nocleg w hostelu w Beyoglu czy Sultanahmet kosztuje od 120 do 200 złotych. Nie brakuje w Stambule również luksusowych hoteli, w których cena zaczyna się od 1000 złotych wzwyż. Bardzo popularną opcją są kwatery prywatne rezerwowane przez Airbnb czy Booking.com.
Stambuł mapa
Bilety na atrakcje turystyczne
4 komentarze
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback: