Liguria
Włochy

Liguria- najpiękniejsze miasta i atrakcje

Czas czytania: 5 minuty

Liguria jest to region położony nad Morzem Liguryjskim na Riwierze Włoskiej, w północno-zachodniej części Półwyspu Apenińskiego. Region ten położony jest  łukiem w pod Piemontem i Emilią Romanią. Liguria od zachodu graniczy z Francją, natomiast od wschodu graniczy z Toskanią. W Ligurii spotykają się również 2 łańcuchy górskie takie jak: Alpy i Apeniny. Liguria dzieli się na cztery prowincje, których nazwy wzięły się od miast, będących ich stolicami: Genua, La Spezia, Imperia i Savona. Nazwę Liguria zawdzięcza jednemu z najstarszych plemion- plemieniu Ligurów, którzy przybyli na te tereny, aż z Afryki Północnej!

Liguria- najpiękniejsze miasta i atrakcje

Cinque Terre – 5 miasteczek

Cinque Terre to w tłumaczeniu na polski 5 miasteczek: Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia i Manarola, które położone są na malowniczych klifach, połączonych, krętą drogą, która nazywa się Drogą Miłości -Via dell’Amore.

Miasteczka Cinque Terre tworzą Park Narodowy Cinque Terre. W roku 1997 wpisano je  na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Spacerując Via dell’Amore możemy obserwować panoramę Liguryjskiego Morza i skalnych urwisk, z przyjemnym zapachem drzew cytrynowych. Każda z tych 5, wiosek rybackich, ma swój niepowtarzalny, wyjątkowy klimat i urok, dlatego też w każdej z nich warto zatrzymać się na  dłuższą chwilę.

Portovenere

Portovenere jest to urocze, włoskie miasteczko, leżące nieopodal Zatoki Spezia, nazwanej również Zatoką Poetów. Dostępu do Portovenere od zachodu broni wzgórze. Przylądek ten ma bardzo interesujący i dość charakterystyczny kształt. Podziwiany z odpowiedniej perspektywy, przykładowo z tarasów  Zamku Doriów, przypomina dinozaura bądź smoka.

W roku 1997 Portovenere wraz z sąsiednim archipelagiem wysp i Parkiem Narodowym Cinque Terre zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wielu podróżników planujących wizytę w Cinque Terre, dopływa także do Portovenere, dzięki połączeniu promowemu.

Genua

Genua- Genova to dawna Republika Morska, w której przeszłość miesza się ze współczesnością. Atmosferę Genui poczujesz spacerując  po carrugi di Genova, czyli wąskich uliczkach, które są elementem najstarszej części miasta. Warto zwiedzić także Stary Port i niezwykłe akwarium, w którym żyje mnóstwo gatunków morskich zwierząt. W centrum Genova znajduje się Katedra San Lorenzo i Kościół Gesu, którego wnętrze zdobią m.in. obrazy Rubensa. Genua jest również miastem Krzysztofa Kolumba, z centrum żeglugi oraz z historycznym wybrzeżem. Na Piazza Rafaelle de Ferrari rozpoczyna się współczesna część miasta z barami, kawiarniami, salonami mody i migoczącymi światłami.

Opactwo San Fruttuoso

San Fruttuoso di Camogli zachwyca i to dosłowne. Opactwo położone jest na brzegu morza, gdzie Benedyktyni zbudowali malowniczy klasztor. Z czasem, w tym miejscu powstała również niewielka plaża. Malownicze góry, zieleń śródziemnomorskich sosen, kolorowe budynki oraz turkusowo-szmaragdowe morze tworzą praktycznie krajobraz doskonały. Ta mała zatoczka z Opactwem San Fruttuoso di Camogli stała się ulubionym miejscem dla wszystkich, którzy szukają ukrytych, pięknych miejsc, które nie są łatwo dostępne. Jest to zdecydowanie perełka okolic Portofino.

Polecamy także:  Marsala Sycylia - atrakcje, zabytki, zwiedzanie

Chrystus z Głębin – Cristo degli Abissi oraz plaża

Plaża przy Opactwie jest nieduża, jednak zatoka słynie z głębokiej oraz krystalicznie czystej wody, która mieni się wszystkimi odcieniami turkusu. Jest to także raj dla płetwonurków. To także tutaj nurkując w przepastne głębiny morskie na głębokość 17 metrów można zobaczyć oraz dotknąć Cristo degli Abissi posągu Jezusa Chrystusa. Posąg umiejscowiony został na dnie morskim w geście wdzięczności za opiekę nad wszystkimi, których życie oraz praca związane były i są z morzem.

Liguria – malownicze Portofino

Portofino to z kolei, miejscowość znajdująca się w zatoce Golfi del Tigullio, słynącej z kolorowych kamieniczek. Okolice góry Monte di Portofino są częścią Parku Regionalnego. Warto także zobaczyć Castello Brown -Zamek Brown i podziwiać z niego niezwykłą panoramę Portofino. Miejscowość Portofino jest ekskluzywnym kurortem wakacyjnym, gdzie swoje wakacje spędzają liczne sławy kina i świata mody z całego świata.

Oddalając się od Portofino, w kierunku północno- zachodnim, znajduje się miasteczko Camogli, którego nazwa pochodzi od Case Moglie, czyli Dom Żon. Nazwa odwołuje się do żon, które pozostawały same w domach, podczas gdy mężowie wypływali w morze.

Na czym, polega wyjątkowość Portofino? Odpowiedzi należy szukać w dosłownej izolacji tego kurortu, to właśnie tutaj kończy oraz zaczyna się droga.

Camogli

Camogli jest to była rybacka wioska, położona w Ligurii. Miasteczko jest spokojniejsze niż pobliskie Portofino, jednak zatoka z kolorowymi fasadami domów, nie ustępuje bardziej gwarnemu sąsiadowi. W średniowieczu Camogli było znaczącym portem, natomiast dziś jest to spokojna miejscowość wypoczynkowa, w której byli kapitanowie zajęli się obsługą gości z zagranicy.

Plaża w Camogli

Plaża w Camogli jest kamienista i niezbyt wygodna do leżenia, jednak lody oraz focaccia są najlepsze na świecie. W drugą niedzielę maja, odbywa się tutaj sagra del pesce, czyli jarmark ryb. Na gigantycznych rozmiarów patelni smażone są i spożywane publicznie, świeżo złowione ryby. W każdą pierwszą niedzielę sierpnia, miasteczko Camogli świętuje Stella Maris, czyli święto Gwiazdy Morza, bo takie nazwano Najświętszą Marię Opiekunkę i Wspomożycielkę Marynarzy oraz Nawigatorów.

Liguria – San Remo- Riviera dei Fiori

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o San Remo, które jest znane głównie dzięki organizowanemu Festiwalowi Piosenki Włoskiej. Obecnie jest ważnym ośrodkiem hodowli kwiatów, dlatego też często bywa nazywane także Wybrzeżem Kwiatów – Riviera dei Fiori.

Centralnym miejscem w San Remo jest Piazza Coloma, przy której zlokalizowanych jest wiele restauracji, barów i markowych butików. Nieopodal Piazza Coloma znajduje się polski kościół, pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Na Via Garibadi odbywają się Targi Kwiatów, które warto odwiedzić. Najstarsza dzielnica miejscowości San RemoLa Pigna, oznacza szyszkę jodłową. Tak samo nazwane są, malownicze przejścia arkadowe. Natomiast zapachy ulatniające się z lokalnych restauracji kuszą przyprawioną oliwą i rozmarynem focaccię. San Remo to również znane kasyno, które miało być konkurencją dla pobliskiego kasyna w Monte Carlo.

Polecamy także:  Lignano Sabbiadoro we Włoszech - malowniczy kurort nad Adriatykiem

Imperia

Miasto Imperia zostało utworzone dopiero w 1923 roku, przez połączenie 2 miejscowości, takich jak: Oneglia i Porto Maurizio. Te 2 dzielnice miejscowości Imperia różnią się między sobą i co ciekawe, nawet mieszkańcy rozmawiają odmiennymi dialektami!

Porto Maurizio

W Porto Maurizio musisz koniecznie wspiąć się na Parasio. Wzgórze kompletnie pokryte jest domami, kościołami i malowniczymi caruggi. Najpiękniejszy widok jest z klasztoru Santa Chiara oraz Oratorio San Pietro.

Imperia Oneglia

Z Oneglia znikają fabryki, w tym także słynna fabryka makaronu „Agnesi”. Na ich miejscu powstają bary, restauracje i butiki. Jeżeli zdarzy Ci się być w Oneglia wieczorem, to musisz koniecznie usiąść w jednym z portowych barów z widokiem na jachty.

Ventimiglia

Ventimiglia jest włoskim miastem znanym turystom, przede wszystkim podróżującym pociągiem z Nicei do Monako. Pociągi jadące w tym kierunku zawsze! dojeżdżają tam.

Ventimiglia jest pierwszym włoskim miastem tuż przy granicy francuskiej. Znane jest także z powodu noclegów zdecydowanie tańszych niż we Francji, z czego bardzo chętnie korzystają wszyscy odwiedzający Riwierę Francuską.

Liguria – Cervo i słynne liguryjskie carrugi

Cervo pnie się stopniowo ku górze nad krystalicznie czystym Morzem Liguryjskim. Urocze, wąskie uliczki mogą dać popalić każdemu, kto wybrał się tu w sandałkach lub w miękkich klapkach. Mnóstwo tu wąskich zaułków oraz słynnych liguryjskich carrugi. Z daleka wyróżnia się wieża barokowego kościoła –San Giovanni Battista, który jest znany także jako La chiesa dei Corallini. Został on zbudowany dzięki wpływom pieniędzy z bogatych połowów koralowców, które żeglarze z Cervo praktykują od wieków, pomiędzy Korsyką a Sardynią.

Santa Margherita Ligure

Santa Margherita Ligure to zdecydowanie prawdziwa perła włoskiej riwiery. Jest niezwykle eleganckie, klimatyczne, malowniczo położone, z mariną wypełnioną drogimi jachtami. W Santa Margherita Ligure znajduje się także port rybacki oraz targ, na którym codziennie rano możesz kupić świeże warzywa, owoce, ryby oraz owoce morza.

Terakotowe kamieniczki, turkus Morza Liguryjskiego, las masztów żaglówek na tle nieba oraz wysokich wzgórz to krótka charakterystyka tego miejsca. Jeśli odwiedzisz Santa Margherita Ligure latem, to będziesz mieć pod ręką plaże, bary, restauracje, kawiarnie, małe sklepiki oraz ekskluzywne butiki. Jest tu chic oraz niezwykle śródziemnomorsko!

Sestri Levante

Baia del Silenzio to malownicza zatoczka ukryta w centrum miasteczka – Sestri Levante. Miejsce to zdecydowanie największe wrażenie robi o wschodzie oraz o zachodzie słońca. Możesz się tam nie tylko opalać, ponieważ piaszczysta plaża jest bezpłatna, ale i także możesz zjeść pyszne dania lokalnych trattorii.

Bonassola

Bonassola to niezwykle klimatyczna mała wioska, niezbyt znana, a położona zaledwie dwie miejscowości za Cinque Terre. Ma ona piękne plaże z krystalicznie czystą wodą oraz malownicze góry, liczne trasy rowerowe i hikingowe dla miłośników aktywnego wypoczynku. Bonassola jest o wiele spokojniejsza w sezonie wakacyjnym niż miejscowości Cinque Terre, jednak wystarczająco przygotowana na gościnę turystów.

Liguria mapa

Liguria zachwyca! I to dosłownie, każdy znajdzie tu dla siebie wszystko, czego potrzeba mu na udane wakacje na Półwyspie Apenińskim!Booking.com

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz