Bolzano
Włochy,  Włochy wakacje

Bolzano Włochy – atrakcje, pogoda, polecane noclegi

Czas czytania: 7 minuty

Bolzano jest często pomijane przez podróżnych przejeżdżających autostradą w drodze nad jezioro Garda lub do Werony. Jednak Bolzano zasługuje na większą uwagę. Unikalna historia Południowego Tyrolu nadaje mu ciekawą mieszankę kultur włoskiej i germańskiej. Z pewnością zauważysz to w nazwach ulic, architekturze, jedzeniu oraz języku.

Znaki są zazwyczaj dwujęzyczne, a w kawiarniach usłyszysz tyle samo niemieckiego, co włoskiego. Jarmark bożonarodzeniowy, który wypełnia Piazza Walther każdego grudnia, mógłby znajdować się w dowolnym miejscu w Bawarii. Wypełniony jest on rzeźbami z drewna, piernikami i germańskimi tradycjami świątecznymi.

Oprócz zabytków, Bolzano pełni funkcję zachodniej bramy do spektakularnej Drogi Dolomitów, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najlepsze miejsca do odwiedzenia, atrakcje oraz noclegi w tym alpejskim mieście opisujemy w poniższym artykule.

Bolzano Włochy – TOP 10 polecane atrakcje, które warto zobaczyć

Museo Archeologico dell’Alto Adige

Jeśli przejeżdżasz przez Bolzano, zatrzymaj się przed Ötzi – zadziwiającym Człowiekiem Lodu znajdującym się w Muzeum Archeologicznym. W żadnym innym miejscu na świecie nie znajdziesz człowieka, który był zakonserwowany w lodzie przez 5 300 lat. W muzeum tym możesz zobaczyć także jego ubrania i sprzęt, które były zamrożone wraz z nim głęboko w lodowcu.

„Zamrożony Fritz” znajduje się na wystawie prehistorycznych mieszkańców Dolomitów. Ötzi i jego dobytek, życie i czasy nie są jedynymi tematami poruszanymi w muzeum. Znajdziesz tu także udokumentowaną historię tego regionu od paleolitu do okresu przedśredniowiecznego.

Adres: Via Museo 43, Bolzano

Kościół Dominikanów i kaplica św. Jana

Gotycki kościół Dominikanów zbudowano w XIII wieku i jest on przykładem jednego z pierwszych gotyckich budynków w Południowym Tyrolu. Na zachodniej ścianie kościoła znajdują się piękne freski z końca XIV wieku, a w krużganku freski Friedricha Pachera z 1496 roku.

Ołtarz pochodzi z 1655 roku. Prawdziwym artystycznym skarbem jest jednak Cappella di San Giovanni (kaplica św. Jana) ze wspaniałymi freskami Szkoły Giotta. Szczególnie warto zwrócić uwagę na freski „Triumf nad śmiercią” i „Ucieczka do Egiptu”. Sama kaplica pochodzi z 1180 roku.

Adres: Piazza Domenicani, Bolzano

Katedra w Bolzano

W południowo-zachodnim rogu głównego placu w Bolzano znajduje się gotycki kościół parafialny (XIV-XV w.), który jest jednocześnie katedrą. Ma on potężną iglicę o wysokości 65 metrów, z otwartym filigranem wyrzeźbionym w piaskowcu.

Obejdź kościół dookoła, aby zobaczyć jego wszystkie drzwi: romański portal z lwami podtrzymującymi kolumny (i fresk Madonny z 1475 r.), piękne drzwi z brązu, a po północnej stronie wygrawerowane Drzwi Wina. Jest to jeden z najwspanialszych późnogotyckich portali w Tyrolu.

We wnętrzu znajduje się gotycka ambona wyrzeźbiona z piaskowca i wsparta na pojedynczym filarze, barokowy ołtarz z polichromowanego marmuru oraz barokowa kaplica z XVIII-wiecznymi freskami. Na uwagę zasługują także freski z XIV i XV wieku. Skarbiec warto odwiedzić ze względu na piękne przykłady XVIII-wiecznej sztuki złotniczej i sakralnej, w szczególności złotą monstrancję z dzwonnicy katedralnej o wysokości 136 centymetrów.

Polecamy także:  Przedłużony weekend w Rzymie - plan zwiedzania

Adres: Piazza della Parrocchia 27, Bolzano

Kolejka linowa Renon

Jedną z naszych ulubionych rzeczy do zrobienia w Bolzano jest przejażdżka kolejką linową Renon – Funivia del Renon z Bolzano na płaskowyż Soprabolzano (Oberbozen w języku niemieckim). W ciągu zaledwie 12 minut kolejka pokonuje 4560 metrów i wznosi się na wysokość 950 metrów. Jest to doskonała atrakcja podczas, której można podziwiać niesamowite widoki na miasto i Dolomity.

Gondole odjeżdżają co cztery minuty i mieszczą 30 pasażerów, więc nawet w godzinach szczytu nie trzeba długo czekać. Na pokład można również zabrać rowery lub wózki dziecięce. Po przybyciu do Soprabolzano należy kierować się znakami na Freud-Promenade, ścieżkę spacerową przerywaną cytatami Zygmunta Freuda. Stacja bazowa kolejki linowej znajduje się około 10 minut spacerem od Piazza Walther w Bolzano.

Adres: Via Renon 12, Bolzano

Castel Roncolo

Wysoko na stromej skale na obrzeżach Bolzano usytuowany jest XIII-wieczny zamek Roncolo, znany również pod niemiecką nazwą Runkelstein. Posiada on zdumiewający skarbiec oraz XIV- i XV-wieczne freski. W przeciwieństwie do większości, które przetrwały z tamtej epoki, freski Roncolo przedstawiają nie tematy religijne, ale sceny z codziennego życia dworskiego. Mężczyźni polują i biorą udział w zawodach rycerskich, a damy obserwują z galerii, zapewniając wgląd w życie w średniowiecznym zamku i strój tamtych czasów. Inne freski nawiązują do literackich opowieści o królu Arturze czy Tristanie i Izoldzie. Są one w wyjątkowo dobrym stanie oraz stanowią największą i najlepiej zachowaną kolekcję średniowiecznych fresków niereligijnych, które przetrwały do dziś. Dojazd do zamku jest łatwy dzięki bezpłatnym autobusom z Piazza Walther.

Adres: SS 508, Bolzano

Muzeum Górskie Messnera

Sale, dziedzińce, a nawet wieżyczki zamku Firmian wypełnione są eksponatami, sztuką oraz relikwiami. Zbiory alpinisty Reinholda Messnera przedstawiają w pełni zaokrąglony obraz relacji między Dolomitami a ludźmi, którzy żyli wśród nich i próbowali je zdobyć. Muzeum prezentuje historię alpinizmu, historię naturalną Dolomitów oraz wpływ gór na religię i kulturę od najwcześniejszych wspinaczek po współczesną turystykę alpejską.

Adres: Sigmundskronerstr 53, Bolzano

Strada delle Dolomiti (Droga Dolomitów)

Bolzano jest zachodnim krańcem jednej z najbardziej spektakularnych tras samochodowych w Europie, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na jedne z najpiękniejszych krajobrazów górskich na świecie.

Oprócz piękna lodowcowych krajobrazów, UNESCO powołuje się na znaczenie geologiczne i skamieniałości 18 majestatycznych ośnieżonych szczytów. Piękno tej trasy między Bolzano a olimpijskim kurortem narciarskim Cortina D’Ampezzo polega na tym, że można ją łatwo pokonać samochodem, bez przerażających zakrętów i nawisów spotykanych na wielu górskich tras.

Bardziej odważni kierowcy mogą odkrywać kilka bocznych dolin, które rozchodzą się promieniście od trasy, aby znaleźć ponadczasowe alpejskie wioski i więcej widoków. Kilka wyciągów, które zimą zabierają narciarzy na wysoko położone pola śnieżne, przewozi również turystów latem.

Połączenie spektakularnych szczytów górskich, rekreacji na świeżym powietrzu i uroczych alpejskich wiosek sprawia, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w północnych Włoszech, a wszystko to można łatwo zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki z Bolzano.

Klasztor Franciszkanów

Nieco na północ od Piazza delle Erbe znajduje się klasztor Franciszkanów. Kościół pochodzi z końca XIII wieku i posiada sklepienie z XV wieku oraz XX-wieczne witraże. W kaplicy znajduje się piękny późnogotycki ołtarz z rzeźbionego i malowanego drewna autorstwa Hansa Klockera z około 1500 roku.

Polecamy także:  Lignano Sabbiadoro we Włoszech - malowniczy kurort nad Adriatykiem

W przyległych XIV-wiecznych gotyckich krużgankach znajdują się freski z różnych epok, podczas gdy kaplica św. Erharda prezentuje cykl wczesnogotyckich fresków z XIV wieku.

Adres: Via Francescani 1, Bolzano

Castel Tirolo

Od Porta Passiria w Merano, czterokilometrowa droga biegnie wzdłuż wąwozu Gilf, mijając Castello San Zeno (XII i XIII wiek) i wspinając się po zboczach Monte Benedetto do wioski Tirolo. Stąd jest 25 minut spacerem, przechodząc nad Castel Fontana i wąskim wąwozem do XII-wiecznego Castel Tirolo (Schloss Tirol).

W XII i XIII wieku zamek był rezydencją hrabiów Tyrolu, od których pochodzi nazwa całego regionu – Tyrol. Okrągły mur, zbudowany około 1100 r. n.e. jest jednym z najstarszych zachowanych okrągłych murów na świecie.

Obecnie w zamku mieści się Muzeum Regionalne obejmujące historię regionu, życie codzienne w średniowieczu oraz historię samego zamku. Najbardziej fascynującą serią eksponatów jest oś czasu wydarzeń w burzliwej historii tego regionu, podzielona na pięcio- lub sześcioletnie segmenty. Zdjęcia i artefakty są ułożone w taki sposób, że każdy okres znajduje się na innym poziomie, kilka kroków wyżej, gdy wspinasz się na dużą wieżę.

Adres: Via Castello 24, Merano

Winnice w pobliżu Bolzano

Być może tym, co sprawia, że Bolzano jest jednym z miejsc do odwiedzenia w północnych Włoszech, są pokolenia rolników, którzy uprawiali tu winorośl, produkując jedne z najlepszych włoskich win.

Wiele winiarni oferuje fascynujące wycieczki, degustacje i zakupy w piwnicach. Południowotyrolski Szlak Wina to świetne miejsce na rozpoczęcie. Można go przejść pieszo, dzięki czemu można zbliżyć się do winiarni, winnic, posiadłości i restauracji, które sprawiają, że region jest sławny.

Możesz też wypożyczyć rower elektryczny i przejechać trasę pełną winogron kapiących z pergoli i chrupiących jabłek dojrzewających w sadach. Koniecznie zatrzymaj się w uroczych barach i restauracjach. Podziwiaj także widoki na lśniące jezioro, dramatyczne szczyty górskie i spontaniczne rozmowy z plantatorami. Region ten to gratka dla miłośników zwiedzania i kulinarnych eksploracji.

Bolzano – TOP 3 polecane noclegi

La Briosa

La Briosa położony jest w Bolzano, około 26 km od jeziora Carezza. Ten czterogwiazdkowy hotel oferuje obsługę pokoju, WiFi i przechowalnię bagażu.

Apartment Mathilda

Apartment Mathilda położony jest w centrum miejscowości, około 30 km od ogrodów zamku Trauttmansdorff. Oferuje on klimatyzowane zakwaterowanie z tarasem i bezpłatnym WiFi. Apartament posiada sypialnię, salon z telewizorem, w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę z suszarką do włosów.

B&B Hotel Bolzano

B&B Hotel Bolzano położony jest w Bolzano. Ten trzygwiazdkowy hotel oferuje klimatyzowane pokoje z łazienką i bezpłatnym WiFi.

Bolzano pogoda

W Bolzano (Bozen w języku niemieckim), w regionie Trydent-Górna Adyga występują mroźne zimy i gorące lata.
Miasto leży w dolinie, na wysokości 250 metrów nad poziomem morza. Średnia temperatura waha się od 2°C w styczniu do 23,5°C w lipcu. Dzienny zakres temperatur jest ogólnie dość wysoki. Dodatkowo nocne przymrozki są normą w zimie, podczas gdy latem, chociaż dni mogą być gorące, noce pozostają zwykle chłodne.

Ze względu na niewielką ilość opadów, śnieg w Bolzano utrzymuje się stosunkowo krótko. Średnio rocznie spada około 30 centymetrów śniegu, jako suma kilku lekkich opadów śniegu. Jednak od czasu do czasu mogą wystąpić bardziej obfite opady śniegu, około 20/30 cm. W mieście tym zwykle pada śnieg, gdy wiatr wieje z południa: podczas napływu zimnego powietrza z północnego wschodu.