Balat Stambuł
Turcja,  Turcja atrakcje

Balat Stambuł – dzielnice Stambułu

Czas czytania: 4 minuty

Brukowane, strome uliczki otoczone kolorowymi fasadami budynków, tworzą Balat – dzielnicę Stambułu jedną z najciekawszych. Dzielnica znajduje się na obrzeżach centrum Stambułu, jest to nadal dzielnica głównie mieszkalna, w której miejscowi przeważają nad turystami.

Dawniej dzielnica ta była uważana za Dzielnicę Żydowską, w rzeczywistości jest to mozaika społeczności żydowskich, chrześcijańskich, prawosławnych i muzułmańskich, które żyją obecnie w pokoju. Okolica pomimo tej mieszanki kultur zachowała swoją oryginalną osmańską architekturę.

Zdecydowanie polecam przeznaczyć minimum jedno popołudnie na zwiedzanie tej dzielnicy. Oto, co musisz wiedzieć o Balat w Stambule.

Balat Stambuł – największe atrakcje

Dzielnica ta jest w szczególności ośrodkiem dla społeczności ormiańskiej, greckiej i żydowskiej. Nie ma tu również masowych tłumów, które znajdziesz wokół Błękitnego Meczetu – Meczet Sułtana Ahmeda lub Hagia Sophia – Ayasofya.

Synagoga Ahrida w Istambule

Synagoga Ahrida jest jedną z najstarszych synagog w Stambule. Pochodzi z 1400 roku. Jest to jeden z zabytków, który przez wieki był siłą napędową społeczności żydowskich w tej dzielnicy. Obecnie nadal jest używana i uważana jest za najstarszą działającą synagogę w Stambule.

Muzeum Rezan Has, stara fabryka tytoniu

Nagrodzony Cibali był fabryką tytoniu pod koniec lat 80-tych XIX wieku, a teraz jest używany jako klasa dla Uniwersytetu Kadir Has. Obecnie nosi nazwę Rezan Has Museum i można ją zwiedzić już za 5 tureckich lir. (Godziny otwarcia od 9.00 do 18.00).

Meczet Yavuz Selim

Meczet Selima I – Meczet Yavuz Sultan Selim jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsca na mapie Stambułu. Znajduje się na szczycie wzgórza z widokiem na „Złoty Róg”. Wnętrze jest raczej proste z jasnym, białym pomieszczeniem z mozaikowymi zdobieniami, ale to co znajduje się na zewnątrz czyni ten meczet tak spektakularnym. Znajdziesz tu jeden z najlepszych widoków na miasto, bez tłumów turystów.

Polecamy także:  Bodrum Turcja - atrakcje, plaże, zabytki

Grecki Patriarchat Prawosławny – Katedra św. Jerzego

Stambuł jest światową siedzibą religii prawosławnej ze względu na historyczne znaczenie miasta. Ten szczególny kościół, znany również jako katedra św. Jerzego, pochodzi z XV wieku i jest nadal w użyciu! W rzeczywistości, kościół jest popularnym miejscem pielgrzymek dla wielu prawosławnych. Wewnątrz można znaleźć relikwie i symbole św. Jerzego i proroka Eliasza.

Kolorowe zakątki Balat

Nawet jeśli wędrujesz przez Balat nie mając absolutnie żadnego zmysłu orientacji, z pewnością natkniesz się na mnóstwo kolorowych murali i budynków. Cała dzielnica znana jest z żywej sztuki ulicznej, kolorowych domów oraz unikalnych sklepów i restauracji.

 

Ulica Merdivenli Yks

Mieszkalna ulica – Merdivenli Yks położona jest na stromym wzniesieniu. Znajdują się na niej domy w pastelowych kolorach. Jest to popularne miejsce dla fotografów, którzy odwiedzają Stambuł. Należy tylko pamiętać, że ludzie nadal tu mieszkają, a dzieci często bawią się na zewnątrz. Jak wszędzie indziej, nie polecałbym opierania się o czyjeś drzwi lub bycia denerwującym turystą za ich oknem.

Balat Stambuł – restauracje

Balat Stambuł jest wypełniony studentami i artystami, więc na każdym rogu znajdziesz kawiarnię. Każde miejsce starannie stworzyło swój własny charakter z nieco innym podejściem do nowoczesnego designu.

Chociaż jest tu zdecydowanie więcej kawiarni/barów kawowych niż restauracji, większość miejsc serwuje jakiś rodzaj posiłków.

Balatkapi Cafe and Restaurant

Miejsce to serwuje pyszną herbatę, kawę oraz turecką wersję tapas, z muzyką jazzową w tle. Kawiarnia ozdobiona jest lampionami, które nadają minimalistycznej przestrzeni przytulny charakter.

Barba Vasilis Rum Meyhanesi

Jeśli chcesz zjeść coś bardziej ekskluzywnego w Balat, to ta restauracja z owocami morza położona jest wzdłuż Złotego Rogu. Restauracja jest częścią Troya Boutique Hotels, która wygląda jak z Santorini ze swoim nadmorskim wystrojem. Spróbuj któregoś z dań rybnych, takich jak sardynki w liściach wina lub krewetki w stylu tesalskim.

Polecamy także:  Stambuł

Karakoy Kahvesi

To wesoła kawiarnia położona w środku parku i jest idealna na popołudniową kawę lub przekąskę. Menu oferuje różnorodne dania meze, a także serwuje sziszę. Karakoy Kahvesi jest przytulnym miejscem na relaks i podziwianie niektórych zielonych przestrzeni Balat.

Balat – zakupy

Rag N’ Roll Vintage

Balat w Stambul jest pełen modnych butików i sklepów wypełnionych unikalnymi pamiątkami i rzeczami. Jednym z ciekawszych sklepów, na który się natknęliśmy w Balacie jest Rag and Roll Vintage. Jest to malutki sklep z używaną odzieżą damską i akcesoriami z każdej epoki.

Lighthouse Antique Auction

Jeśli lubisz wspaniałe tureckie lampy to na aukcji antyków w Lighthouse Antique Auction możesz je kupić w bardziej atrakcyjnej cenie niż na wielkim bazarze. Ten mały sklep sprzedaje zabytkowe lampy i inne przedmioty domowego użytku. Organizuje także aukcje, na których można licytować kilka przedmiotów. Nawet jeśli nie uda ci się niczego kupić, to aukcje są niesamowitym przeżyciem.

Kulis Vintage

Naprawdę żałuję, że nie zabrałam ze sobą do Turcji większej walizki, bo chciałam kupić wszystko w Kulis Vintage. Mieli szeroki wybór damskich, kwiecistych sukienek i koszul oraz tony zabawnych akcesoriów. Jako jeden z największych sklepów vintage w okolicy, Kulis Vintage ma prawdopodobnie jeden z najszerszych wyborów przedmiotów vintage.

Balat Stambuł – jak się dostać?

Balat Istanbul jest dobrze skomunikowany z resztą dzielnic. Oczywiście Stambuł to OGROMNE miasto, więc należy o tym pamiętać planując wizytę w tej modnej dzielnicy.

Fenir i Fatih

Są to właściwie dzielnice sąsiadujące z Balat. Często grupuje się je w jedną, choć w rzeczywistości obejmuje ona całkiem duży obszar. Możesz łatwo poruszać się po tych północnych dzielnicach pieszo, wziąć lokalny autobus lub wskoczyć do taksówki.

Dzielnica Sultanahmet

Dzielnica ta nie jest położona daleko od Balat. Jest to obszar, w którym znajdziesz Błękitny Meczet, Hagia Sophia i Wielki Bazar. Znajduje się on około 4 km od Balat. Możesz łatwo przyjść tutaj pieszo, zajmie to około 40 minut. My wzięliśmy taksówkę i zajęło nam to mniej niż 10 minut, a kosztowało około 40 TL.

Plac Takism

Ta ulica handlowa położona jest około 3,7 km na wschód od Balatu.

Karakoy

Stąd masz kilka różnych opcji. Jeśli jesteś w pobliżu Wieży Galata, możesz przejść 15 minut do stacji Kasimpasa i również wziąć niebieską linię „Hatic Halli” i wysiąść na stacji Fener. Można również wsiąść w tę samą linię z terminalu promowego Karakoy.

W przeciwnym razie istnieje kilka lokalnych linii autobusowych, które zabiorą Cię do tej dzielnicy, zazwyczaj z jedną przesiadką. Dlatego właśnie prom może być najłatwiejszą opcją.