Jezioro Prespa
Bałkany,  Jezioro Prespa

Jezioro Prespa – atrakcje, plaże, zwiedzanie

Czas czytania: 6 minuty

Prespa to jezioro leżące na terenie Macedonii Północnej, Albanii i Grecji. Jezioro Prespa podobnie jak Ochrydzkie to jeziora tektoniczne na Bałkanach, położone na wysokości 853 metrów nad poziomem morza. Większość osób odwiedzających Macedonię Północną udaje się głównie do Ochrydy natomiast Prespa pozostaje wciąż mało popularna. Jednak jezioro Prespa także oferuje ładne plaże, miejscowości i atrakcje, które warto poznać. Co warto zobaczyć nad jeziorem Prespa? Gdzie najlepiej zarezerwować nocleg? Zapraszam do artykułu.

Jezioro Prespa atrakcje

Prespa to spokojne miejsce, które oferuje kilka całkiem ciekawych zabytków, więc oprócz zwiedzania jeziora łodzią i pieszych wędrówek po regionie warto zobaczyć w okolicy:

Wyspa Agios Achilios

Agios Achillos to wyspa położona na jeziorze Mala Prespa, po stronie greckiej. Jest mała i niezwykle malownicza wysepka z ruinami bizantyjskiej bazyliki i innych świątyń. Na wysepkę można się łatwo dostać mostem.

Wyspa Gołem Grad

Warto odwiedzić jedyną północno – macedońską wyspę Gołem Grad (Wielką Cytadelę), położoną na jeziorze Prespa. Znana jest również jako Wyspa Węży z powodu wielu węży (!), ale także wielu innych gatunków, z których niektóre są zagrożone. Znajdziemy tam ruiny z czasów starożytnego Rzymu i średniowiecza, niektóre z kościołów są dobrze zachowane. Na wyspę można dostać się łodzią z miejscowości Stenje lub Konjsko. Na wyspie rośnie foya, której półsuche pnie mają ponad tysiąc lat. Z tego drzewa wykonywano tradycyjne łodzie. Wyspa Gołem Grad jest uważana za ścisły rezerwat przyrody jeziora Prespa, ze względu na swoje specyficzne cechy geomorfologiczne, charakterystyczną florę i faunę oraz przeszłość. Na Gołem Grad co roku prowadzone są badania archeologiczne. Znajdują się tu stanowiska archeologiczne z okresu wczesnochrześcijańskiego oraz bazylika z okresu słowiańskiego.

Muzeum w zamku Resen

Polecamy odwiedzić także muzeum w Resen, mieszczące się w zamku Saraj zbudowanym w stylu francuskim. Znajduje się tu bogaty zbiór znalezisk archeologicznych i etnologicznych z tego obszaru.

Agios Germanos

Agios Germanos to malownicza miejscowość położona na wysokości około 1100 metrów nad poziomem morza.

Pelikany i łabędzie

Pelikan, jako jeden z największych ptaków bytujących na wodzie, głównie w cieplejszych rejonach, występuje tylko na dwóch jeziorach Prespa (dużym i małym) w tym regionie. Co roku, ptaki te spędzają tu około pół roku (15 kwietnia – 15 października) w stadzie liczącym około sto ptaków. Pozostały okres roczny spędza w południowych krajach świata.

W ciągu ostatnich trzech dekad na jezioro Prespa przelatują łabędzie, co wcześniej nie miało miejsca. Stada 4-8 ptaków przylatują wiosną lub jesienią i zostają na dwa lub trzy miesiące. W porównaniu z pelikanami, łabędzie są oswojone, głównie przez karmienie. Ich gracja przewyższa piękno nesiti z długimi dziobami.

Jezioro Prespa – flora i fauna

Pod względem fauny szczególne miejsce zajmuje rezerwat ornitologiczny „Ezereni” na powierzchni 2080 ha. W Prespie swoje schronienie znajduje około 100 gatunków ptaków. Jezioro Prespa jest bogate w ryby, a szczególnie znane są m.in.: karp Prespa i ryba belvica-nivicka. Pod koniec lat 50-tych jezioro Prespa zostało zarybione pstrągiem Ochrydzkim, który pozostał w głębszych wodach, w zatoce Nivic, Kazan i Konjsko.

Polecamy także:  Jezioro Szkoderskie - atrakcje

Atrakcyjny w wodach jeziora Prespa jest pelikan biały, który łowi ryby wraz z krukiem czarnym. W płytkich wodach żyje wiele gatunków czapli, perkozów, mew i innych ptaków.

Życie roślinne jest dość bogate, zarówno w samym jeziorze Prespa, jak i na okolicznych bagnach. Na wyspie Gołem Grad spotyka się jako roślinę endemiczną Jałowiec cuchnący (Juniperius Foeditissima).

Legenda o powstaniu jeziora Prespa

Na miejscu dzisiejszego pięknego jeziora Prespa, według legendy, znajdowało się szerokie żyzne pole. W pobliżu wzgórza znajdowało się siedem źródeł, które nigdy nie zamarzały. Ich czyste wody były chlubą dla całej doliny. W tym czasie o tę piękną dolinę nieustannie walczyły dwa plemiona. Córka księcia jednego z plemion, Prespa, była bardzo piękna. Co wieczór schodziła ze wzgórza, do źródeł po wodę. Pewnego razu, przy źródłach, Prespa zobaczyła syna księcia drugiego plemienia. Ich spojrzenia się skrzyżowały. Ich serca zadrżały. Narodziła się miłość. Od tego czasu młodzi zaczęli się potajemnie spotykać. Pewnego wieczoru młody syn księcia, któremu na imię było Labid, czekał na piękną dziewczynę niedaleko źródeł. Chwycili się za ręce i ruszyli w stronę wzgórza.

Gdy się obudzili, wczesnym świtem, przed ich oczami ukazało się szarozielone jezioro … Do tego czasu strażnicy obu plemion poinformowali książęta o podniesieniu się poziomu wody, a plemiona udały się w dalszą drogę – jedno poszło na południe, a drugie osiadło u podnóża Galicii … Labid objął Prespę i całując ją, powiedział: „Teraz nasze plemiona nie mają o co walczyć!”. Młodzi pobrali się, a jezioro, które powstało, na cześć piękności, nazwano jeziorem Prespa, a osadę wokół niego – Prespą.

Jezioro Prespa – co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

Zwiedzanie jeziora Prespa podczas jednodniowej wycieczki jest oczywiście możliwe, ale aby dokładnie poznać okolicę, lepiej byłoby zostać tu co najmniej 2-3 dni. Park Narodowy Galicica i Jezioro Ochrydzkie znajdują się w bliskim sąsiedztwie, więc można je zwiedzić razem.

 • Jezioro Prespa nie jest zatłoczonym miejscem turystycznym, ale prawdziwy spokój można znaleźć w okresie przed i po sezonie. Dzięki mieszance klimatu śródziemnomorskiego i kontynentalnego, lata nigdy nie są zbyt gorące, a zimy nigdy nie są zbyt zimne. Najlepszym okresem na odwiedzenie jeziora jest czas od maja do września, jesienią jest dużo deszczu, ale zimy są rzadko śnieżne.
 • Jeśli przyjeżdżasz nad jezioro Prespa z Grecji do Macedonii Północnej, pamiętaj, że wchodzisz do innej strefy czasowej (z CET – Czas środkowoeuropejski na EET – Czas wschodnioeuropejski). Dlatego należy przestawić zegar o 1 godzinę do tyłu.
 • Warto wiedzieć, że region jeziora Prespa jest uznawany za park narodowy w Albanii i Grecji, natomiast w Macedonii Północnej nie.
 • Porozumienie Prespa weszło w życie w lutym, 2019 roku i rozwiązało wieloletni spór o nazwę Macedonii Północnej (ex FYROM Macedonia). Mimo to, dobrze jest wiedzieć, że ten obszar, będąc na granicy między Macedonią Północną a Grecją, jest nieco wrażliwy. W rejonie Floriny i okolicznych wiosek (południowe obszary Prespy) mieszka mniejszość macedońska. Dlatego też, będąc w tym rejonie, najlepiej nie wymieniać żadnych nazw kraju, a jedynie skupić się na pięknym otoczeniu i cieszyć się nim.
 • Należy pamiętać, że dla większości europejskich turystów, Macedonia Północna jest bardzo przystępnym cenowo krajem. Podstawowy lunch może kosztować do 5€, a piwo w barze kosztuje około 1€.
 • Jeśli zatrzymujesz się w północno macedońskiej części Prespy, obowiązującą walutą jest – denar macedoński (MKD). W przypadku pobytu po stronie greckiej, walutą jest euro.
 • Zwiedzając Park Narodowy Galicica własnym samochodem, trzeba będzie zapłacić około 50 MKD za pojazd i około 30 MKD za osobę. Istnieje dodatkowa opłata za wstęp do parku w wysokości około 200 MKD (około 3 €), ale jeśli odmówisz zwiedzania parku i chcesz tylko przejść, aby dostać się do Prespy, nie będziesz musiał go płacić.
Polecamy także:  TOP 7 najpiękniejsze plaże w Czarnogórze

Jak dojechać nad jezioro Prespa?

Prespa Samochodem

 • Jeśli przyjeżdżasz z kierunku Skopje, możesz jechać trasą E-65 przez Tetovo, albo przez Petrovec i Bitolę. Po dotarciu do Resen lub Kozjak (w zależności od strony) kieruj się znakami, aby kontynuować aż do Konjsko (jezioro Prespa). Przejazd trwa około 3 godzin. Tą samą trasą można dojechać do Ochrydy, a stamtąd jeszcze przez godzinę dojechać do jeziora Prespa.
 • Jeśli przyjeżdżasz z kierunku Salonik, najszybszą trasą jest E-90, ale musisz zapłacić opłatę za przejazd, drugą opcją jest E-02, bez opłaty za przejazd. Obie trasy przechodzą przez Bitolę, a przybliżony czas podróży to około 3,5 godziny (ok. 20 minut ). UWAGA: Pamiętaj, że ta trasa ma przejście graniczne do części Macedonii Północnej, więc upewnij się, że masz ze sobą ważne dokumenty.
 • Jeśli przyjeżdżasz z dowolnego kierunku północno-zachodniego lub południowo-zachodniego, możesz dołączyć do trasy SH-3, która prowadzi do Ochrydy, a następnie kontynuować podróż do jeziora Prespa.

Prespa pociągiem

Macedonia Północna ma dobrze rozwinięty system kolejowy i większość większych miast jest dobrze skomunikowana. Kolej jest połączona z Belgradem (Serbia) na północy i Salonikami (Grecja) na południu, co sprawia, że Belgrad-Skopje-Saloniki jest najbardziej ruchliwą trasą w kraju. Nie ma jednak bezpośredniego połączenia kolejowego z Prespą ani Ochrydą, najbliższa stacja znajduje się w Bitoli, skąd trzeba jechać autobusem do Brajčino (Prespa) lub taksówką.

Prespa autobusem

 • Poruszanie się po Macedonii Północnej autobusem jest bardzo popularne i prawdopodobnie jest to najczęściej używany środek transportu.
 • Ponieważ Jezioro Ochrydzkie i Jezioro Prespa znajdują się bardzo blisko siebie i można je odwiedzić razem, jedną z opcji jest udanie się nad Jezioro Ochrydzkie, a następnie kontynuowanie podróży do Prespy. Istnieją bezpośrednie trasy ze Skopje i Tirany do Ochrydy.
 • Z Ochrydy można kontynuować podróż taksówką (mniej niż godzina jazdy), tylko upewnij się jaką cenę zapłacisz przed jazdą.
 • Jeśli nie chcesz w pierwszej kolejności odwiedzić Ochrydy, możesz pojechać autobusem ze Skopje do Oteševo lub Stenje (Prespa). Jeśli przyjeżdżasz z Grecji, najbliższym miastem jest Florina, która jest dobrze połączona z większymi greckimi miastami. Z Floriny można pojechać autobusem do Prespy, podróż trwa około godziny. UWAGA: Taksówki w Macedonii Północnej muszą mieć pozwolenie na przekroczenie granicy greckiej, więc upewnij się, że sprawdzisz to przed jazdą!

Prespa samolotem

Lotnisko w Ochrydzie znajduje się najbliżej Prespy, około godziny drogi. Są tu linie autobusowe wahadłowe, które pokrywają się z lotami WizzAir. Jednak warto wcześniej to sprawdzić przed podróżą.

Polecane hotele i apartamenty nad jeziorem Prespa

 

Booking.com

Booking.com

Jezioro Prespa na mapie

Jezioro Prespa opinie – czy warto?

Jezioro Prespa jest jednym z takich miejsc, gdzie czas się zatrzymał. Rządzi tu przyroda. Z pewnością miejsce to pokochają osoby takie jak my, które cenią nieskażoną przyrodę, brak masowej turystyki oraz piękne krajobrazy.

Polecany artykuł: