Sveti Stefan Czarnogóra
Bałkany,  Czarnogóra,  Czarnogóra atrakcje,  Wakacje w Montenegro

Sveti Stefan – atrakcje i plaże

Czas czytania: 3 minuty

Znany na całym świecie Sveti Stefan to malownicza wyspa na Morzu Adriatyckim i wielka atrakcja w Czarnogórze. Wymarzona plaża z widokiem na wysepkę jest również wyjątkowa i zdecydowanie należy do najpiękniejszych w Czarnogórze.

Ta dawna wioska rybacka została w 2007 roku całkowicie odnowiona. Znajduje się tu hotel, który swoim imponującym wyglądem dodaje całemu czarnogórskiemu wybrzeżu wyjątkowego uroku. Podczas wizyty w Sveti Stefan można spodziewać się widoku, jaki znamy z magazynów podróżniczych. Trudno się dziwić, że co roku niezliczone rzesze turystów z całego świata przyjeżdżają, by podziwiać z bliska tę czarnogórską atrakcję.

W tym przewodniku turystycznym przedstawię Ci najważniejsze informacje o Sveti Stefan w Czarnogórze.

Warto wiedzieć!

Sveti Stefan jest jedną z najpiękniejszych atrakcji kraju. Kąpiel na jej plaży zajmuje wysokie miejsce na każdej liście najlepszych atrakcji w Czarnogórze.

Pokoje hotelowe na tej luksusowej wyspie kosztują nawet średnio 1600 euro za noc. Wokół plaży można jednak znaleźć wspaniałe i niedrogie miejsca noclegowe, niektóre z nich z pięknym widokiem na Sveti Stefan.

Wyspa Sveti Stefan jest dostępna tylko dla gości hotelowych. Dla osób nie będących gośćmi hotelowymi nie ma wstępu na wyspę. Plaże i promenada są natomiast ogólnodostępne, przy czym plaża po lewej stronie wyspy jest bezpłatna.

Najpiękniejsze punkty widokowe na Sveti Stefan znajdują się w restauracjach położonych wzdłuż górnej drogi nadmorskiej. Można tam smacznie zjeść i napić się pysznej kawy oraz podziwiać wymarzoną panoramę.

Sveti Stefan Czarnogóra – podstawowe informacje

Sveti Stefan to maleńka wysepka o powierzchni zaledwie 1,64 ha, będąca właściwie półwyspem połączonym z lądem groblą. Znajduje się około 10 km od Budvy. Dzięki swojemu imponującemu otoczeniu stała się symbolem Czarnogóry. Wczasowicze uwielbiają także kurort o tej samej nazwie, który przyciąga niepowtarzalną atmosferą! Tuż naprzeciwko wyspy znajdują się naprawdę wspaniałe plaże, a na zboczach kurortu wybudowano osiedle z pięknymi apartamentami i hotelami.

Historia Sveti Stefan sięga XV wieku. W przeszłości była to mała, ufortyfikowana wioska rybacka, która częściowo służyła jako schronienie w czasie wojny. Mówi się, że w tym historycznym starym mieście na małej wyspie mieszkało wówczas około 400 mieszkańców. Swoją nazwę zawdzięcza kościołowi św. Stefana, który, podobnie jak kilka innych małych kościołów zachował się do dziś.

Polecamy także:  Czarnogóra co zobaczyć, czyli TOP 15 atrakcji Czarnogóry

Hotel Sveti Stefan

Dopiero w połowie XX wieku, w latach 1950-1960 to małe, stare miasto zostało całkowicie odnowione. Pomimo odnowy w ramach projektu hotelowego, zachowało swój pierwotny charakter z ładnymi kamiennymi domkami, romantycznymi uliczkami i typowymi czerwonymi dachami. W Hotelu Sveti Stefan gościły tu znane osobistości i politycy z całego świata, takie jak Marilyn Monroe, Sophia Loren czy Elizabeth Taylor. Od 2007 r. cała wyspa Sveti Stefan wraz z Villą Milocer na stałym lądzie, stała się kompleksem Aman Sveti Stefan Luxury Resort, wysokiej klasy 5-gwiazdkowego kompleksu hotelowego.

Sveti Stefan plaże

Prawdziwą atrakcją, dostępną dla wszystkich urlopowiczów, są wspaniałe plaże w Sveti Stefan. Często określane jako różowe plaże piaszczyste. Są one jednak raczej bardzo drobnymi plażami żwirowymi, które mają delikatny różowy kolor, gdy świeci słońce. Wejście do zatoczki po lewej stronie jest dostępne również dla gości spoza hotelu i jest bezpłatne. Zatoka po prawej stronie jest dostępna tylko dla gości hotelowych, można też wynająć dwa leżaki z parasolem za około 120 euro za dzień.

Prawdziwą atrakcją jest spacer wzdłuż malowniczego nabrzeża. Z promenady można podziwiać malowniczą panoramę na Sveti Stefan, który dzięki kamiennym domom i czerwonym dachom stanowi szczególnie spektakularny kontrast z turkusowym morzem. Warto również zobaczyć Plażę Milocer, tak zwaną Plażę Królowych, prywatną plażę w przepięknej scenerii, położoną zaledwie 5 minut spacerem od miejscowości.

Sveti Stefan Czarnogóra mapa

Sveti Stefan dojazd

Sveti Stefan w Czarnogórze położony jest przy Magistrali Adriatyckiej- drodze E80 między Budvą i Petrovac na Moru. Kurort Sveti Stefan leży poniżej tej drogi i prowadzą do niego dwa zjazdy. Łatwo je przegapić zachwycając się widokami po drodze. Zawracanie na tej krętej i wąskiej drodze jest niewskazane.

Sveti Stefan opinie

Sveti Stefan to malownicze miejsce w Czarnogórze. Jest to także niezwykle drogie miejsce. Nie mniej jednak warto tu przyjechać i zobaczyć nawet podczas jednodniowej wycieczki z Budvy czy Kotoru.

Polecamy także:  Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Argeş

Dodaj komentarz