Wyspa Sardynia

Wyspa Sardynia

Czas czytania: 5 minuty

Sardynia jest drugą, zaraz po Sycylii, pod względem wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Krystalicznie czysta woda, plaże z miękkim, białym piaskiem, granitowe skały otoczone dzikimi, pachnącymi śródziemnomorskimi zaroślami to cechy charakterystyczne tej wyspy.

Unikalne zwyczaje, festiwale, atrakcje, kuchnia, która znacznie różni się od pozostałych regionów we Włoszech, a nawet nieco inny język sprawiają, że włoska Sardynia jest miejscem jedynym w swoim rodzaju. Co warto wiedzieć, przed pierwszą podróżą na Sardynię?

Sardynia – ile czasu potrzeba na jej zwiedzanie?

Czy 3 dni wystarczą, aby zwiedzić Sardynię?

Sardynia to ogromna wyspa. Jest prawie tak duża jak Sycylia. 3 dni nie wystarczą na jej zobaczenie. To od Ciebie zależy, ile chcesz czasu poświęcić na zwiedzanie, ale lepiej poświęcić te 3 dni i zobaczyć np. Cagliari. Jestem pewna, że się w niej zakochasz i zaplanujesz drugą podróż – z tym, że będzie ona znacznie ona dłuższa.

Sardynia- historia powstania nazwy wyspy

Pochodzenie nazwy wyspy jest niepewne. Wiadomo jedynie, że została ona nadana wyspie przed przybyciem Rzymian, o czym świadczy stelae Nora. Pochodzi ona z czasów fenickich i została znaleziona w 1773 roku w kościele Sant’Efisio, w Puli.

Niektórzy badacze sugerują, że to właśnie od Sherdenów, Ludzi Morza, którzy między XIII a XII wiekiem p.n.e. walczyli w Egipcie, pochodzi nazwa Sardynii.

Ale to tylko jedna z teorii. Inni uważają, że nazwa jest związana z Sardò, żeńską postacią w Platońskim Timeo. Trzecia teoria sugeruje, że nazwa wywodzi się od Sardusa, syna Herkulesa, który według rzymskiego historyka i senatora Sallusta przybył na Sardynię z Libii.

Sardynia największe atrakcje

Sardynia znana jest ze słonecznego wybrzeża oraz białych, piaszczystych plaż. Oprócz plaż warto zobaczyć także miejscowości i zabytki takie jak:

Giara z Gesturi i Nuraghe z Barumini

Giara – położona w środkowo-wschodniej części Sardynii. Na jej terenie żyje rzadkie stado istniejących we Włoszech i w Europie małych dzikich koni oraz znajduje się park z lasami dębów korkowych i śródziemnomorskich makii. Obszar ten jest znany również z zabytków archeologicznych, takich jak słynne Barumini nuraghe, tak zwane „Su Nuraxi”, uznane za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości.

Nuraghe to wieże obronne, które można znaleźć na całej wyspie. Charakterystyczny jest ich kształt, przypominający ścięty stożek. Zbudowane zostały z wielkich bloków grubo ciosanego kamienia, przy użyciu techniki suchego kamienia.

Archipelag Maddalena

Składający się z 7 głównych wysp Archipelag Maddalena to kolejne światowe dziedzictwo Unesco (ogłoszone w 1994 roku) Sardynii. Jego wody są przejrzyste i co roku goszczą amatorów snorkelingu w poszukiwaniu dziewiczego dna Morza Śródziemnego.

Organizowane są na nie całodniowe lub kilkugodzinne wycieczki statkiem. Pozwalają one odwiedzić niektóre małe plaże i zatoczki, do których można dotrzeć jedynie łodzią. Wycieczki te zazwyczaj obejmują wizyty na wyspach: Spargi, Budelli, S.Maria, Caprera i wreszcie La Maddalena.  Alternatywnie można wynająć samochód na wyspie La Maddalena na niezależną wycieczkę po tutejszych plażach.

Alghero

Położone na północno-zachodnim wybrzeżu miasto – Alghero, wciąż posiada liczne wpływy swojej katalońskiej przeszłości. Miasto może poszczycić się efektownym zabytkowym centrum w stylu gotyckim z katedrą Santa Maria, pałacem Guillot i XIV-wiecznym kościołem San Francesco, Muzeum Koralowym i długą naturalną zatoką z widokiem na szmaragdowe morze.

Zatoka Orosei

Zatoka Orosei znajdująca się na środkowo-wschodnim wybrzeżu Sardynii jest jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Słynie ona z jaskiń Bue Marino, wykonanych ze stalaktytów i stalagmitów, które odbijają się w wodzie dając nam niesamowite sztuczki świetlne. Wzdłuż wybrzeża znajdują się miejsca takie jak: Tiscali i Serra Orrios, obszar krasowy zwany Supramonte, lasy Suttaterra i Ghivine na zboczach morskich Supramonte, rzeka Cedrino, kanion Su Gorroppu , najgłębszy na Sardynii i jeden z najgłębszych w Europie, wreszcie można tu podziwiać spektakularny krajobraz morski (Cala Mariolu, Cala Sisine, Cala Goloritzè, Cala Biriola, Cala Fuili, Cala Luna).

Bastion Świętego Remy, Cagliari

Nad miastem Cagliari góruje starożytny Castello – ufortyfikowana, średniowieczna dzielnica na wzgórzu. Bardzo ważne są również historyczne dzielnice Stampace (obszar mieszczan i kupców), Marina (obszar rybaków i marynarzy) oraz Villanova (obszar pasterzy i rolników). Bastion Saint Remy jest jednym z symboli miasta, znajduje się w obszarze Castello, z jego tarasu można podziwiać piękny widok na miasto i leżącą u jego podstaw uroczą marinę. Wśród atrakcji: katedra w Cagliari z XIII wieku, Narodowe Muzeum Archeologiczne, w którym eksponowane są artefakty od epoki nuragijskiej do epoki bizantyjskiej, ceramika rzymska, a także nie można przegapić Bazyliki Matki Bożej z Bonarii. Wśród stanowisk archeologicznych warto zwrócić uwagę na Amfiteatr Rzymski i wreszcie Poetto, plażę miasta, która rozciąga się na długości około 8 kilometrów, zaczynając od panoramicznego cypla La Sella del Diavolo.

Villasimius

Villasimius  to jedno z najbardziej popularnych miasteczek leżących na południu Sardynii. Popularne jest ze względu na renomowane kurorty i długie plaże z białym piaskiem o krystalicznie czystej wodzie, zatoczki i krajobraz pokryty śródziemnomorskimi zaroślami.

Do najpiękniejszych plaż należą Porto sa Ruxi, Campus i Campulongu, La Spiaggia del Riso (nazywana tak właśnie ze względu na tworzące ją „fasolki”), Cala Caterina, urokliwe Porto Giunco, cudowne Punta Molentis i różowe flamingi latające nad błękitnym i przejrzystym morzem tej cudownej nadmorskiej perły południowej Sardynii.

Półwysep Sinis – Tharros

Starożytna osada Tharros znajduje się na południowym krańcu półwyspu Sinis. Założona została przez Fenicjan w VIII wieku p.n.e. Ucierpiała pod dominacją Kartagińczyków, następnie Rzymian, a w końcu pod wpływami Wandali i Bizancjum. Stopniowy rozkład doprowadził do opuszczenia miejsca około roku 1050 n.e. Obszar ten jest jak skansen, który stoi z widokiem na morze: starożytne ulice, domy, sklepy z czasów rzymskich, świątynia i nekropolia są wśród ruin, które oferuje nam półwysep Sinis. Można również odwiedzić mały wczesnochrześcijański kościół San Giovanni znajdujący się w pobliżu wioski Tharros.

Sardynia plaże

Długie pasma miękkiego, białego piasku, surowe zatoki, spektakularne wydmy oraz błyszczące kamyki. Różnorodność plaż na Sardynii jest tak duża, że nie ma szans na rozczarowanie.

Czyste, błękitne morze, które okrąża brzegi wyspy jest zaproszeniem do nurkowania, do delektowania się tym cennym dobrem. Plaże na Sardynii są tak liczne i tak różne, że wybór jest wręcz kłopotliwy.

La Pelosa (Stintino)

To rajska plaża u stóp Capo Falcone. Położona przed dziką wyspą Asinara, szczyci się wyjątkowo białym drobnym piaskiem i przejrzystymi turkusowymi wodami. Przed plażą znajduje się XVII-wieczna wieża strażnicza.

Plaża Księcia (Arzachena)

Ulubiona plaża księcia Aga Khana, założyciela słynnego i licznie odwiedzanego Costa Smeralda. Brzeg przypomina łuk drobnego piasku. W środku znajduje się wielka skała dzieląca go na dwie części. Dostępna dzięki krótkiemu 10-minutowemu spacerowi.

Cala Brandinchi (San Teodoro)

Znana jako „Tahiti Sardynii” ze względu na swój egzotyczny wygląd, znajduje się w Capo Coda Cavallo. Ma drobny biały piasek i płytkie wody w kolorze głębokiego turkusu. Plaża ma wydmy, na których rosną sosny śródziemnomorskie, jałowce i dzikie lilie.

S’Archittu (Cuglieri)

Plaża ta występowała w wielu włoskich filmach i była miejscem Mistrzostw Świata w nurkowaniu. Swoją nazwę wzięła od wysokiego, spektakularnego naturalnego łuku skalnego, który dominuje nad zatoką, o wysokości nie mniejszej niż 15 m. W miesiącach letnich jest on oświetlony o zachodzie słońca, tworząc magiczną, romantyczną atmosferę.

Porto Pino (Sant’anna Arresi)

Piasek jest tu lśniąco biały, a krajobraz usiany jest rzadkimi sosnami. Plaża graniczy z mokradłami, które są domem dla różowego flaminga, podobnie jak wiele innych plaż na południu wyspy.

Su Giudeu (Chia – Domus de Maria)

Położona jest w najbardziej na południe wysuniętej części wyspy. Ma złoty piasek i może poszczycić się wysokimi naturalnymi wydmami. Na horyzoncie znajdują się dwie małe wyspy, które można zwiedzić pieszo.

Sardynia pogoda – kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie wyspy?

Na Sardynii panuje klimat śródziemnomorski z gorącym, suchym latem i łagodną zimą. Moim zdaniem najlepszym czasem na wizytę na Sardynii jest okres od czerwca do sierpnia.
Najgorętszym miesiącem w roku jest lipiec ze średnią temperaturą maksymalną 32 stopni C. Najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń ze średnią dzienną maksymalną temperaturą 14 stopni C.

Nasłonecznienie i opady

Najbardziej suchym miesiącem jest sierpień z 1 mm opadów i 31 słonecznymi dniami. Najbardziej mokry miesiąc to styczeń z 23 mm deszczu. Temperatura morza wynosi średnio 23 stopnie C i więcej od czerwca do października.

Jak dostać się na Sardynię?

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, tuż po Sycylii. Ma około 160 km długości i znajduje się 188 km od wybrzeża Włoch kontynentalnych.

Istnieją dwa jedyne sposoby dotarcia na Sardynię: drogą powietrzną lub morską. Lot jest znacznie szybszy, nie wspominając o tym, że jest też tańszy – choć oczywiście podróżowanie promem daje możliwość przywiezienia własnego samochodu, który daje możliwość zwiedzania wyspy.

Samolot

Najłatwiejszym sposobem podróżowania na Sardynię jest samolot. Istnieją trzy lotniska na wyspie – Cagliari, stolica na południu wyspy, Alghero, w północno-zachodniej części Sardynii i Olbia.

Lotniska w sardyńskich miastach są właściwie blisko miasta, które obsługują, a szybki autobus, pociąg lub taksówka zabiorą Cię prosto do centrum miasta. Większość lotów krajowych na Sardynię odbywa się z Rzymu, ale jest też wiele lotów z Mediolanu, Bari, Katanii, Palermo, Pizy, Turynu, Bolonii, Neapolu, Wenecji i Werony.

Sardynia mapa

Polecane artykuły:

Liguria -najpiękniejsze miasta i atrakcje -> https://balkanskie-klimaty.pl/liguria-najpiekniejsze-miasta-i-atrakcje/

Marsala Sycylia – atrakcje, zwiedzanie -> https://balkanskie-klimaty.pl/marsala-sycylia-atrakcje-zabytki-zwiedzanie/