Edirne
Bałkany,  Turcja,  Turcja atrakcje

Edirne Turcja – największe atrakcje i mapa

Czas czytania: 6 minuty

Miasto Edirne (dawna nazwa Adrianopol) znajduje się w północno-zachodniej Turcji, w regionie Tracji, blisko granicy z Grecją i Bułgarią. Jest to miasto o bogatej historii, które warto odwiedzić. Tutejsze meczety dorównują Błękitnemu Meczetowi w Stambule. Warto zjeść tu autentyczną osmańską kuchnię, zrobić zakupy na targu i obserwować życie na ruchliwym placu miejskim. Jakie atrakcje skrywa Edirne?

Edirne atrakcje

Każdy, kto interesuje się architekturą osmańską, powinien dodać Edirne do swojego planu podróży po Turcji. Niegdyś było to rzymskie miasto nazywane Adrianopol. Następnie Edirne stało się stolicą Imperium Osmańskiego w 1363 roku i to właśnie stąd Mehmet Zdobywca rozpoczął swoją zwycięską kampanię wojskową, której celem było zdobycie Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu). Nawet po tym, jak Konstantynopol został stolicą, kolejni sułtani nadal ozdabiali Edirne wspaniałymi dziełami architektonicznymi.

Główną atrakcją turystyczną Edirne jest meczet Selimiye, uznawany przez większość historyków za uosobienie osmańskiego pierwowzoru architektonicznego. Jednak poza tym najważniejszym zabytkiem jest jeszcze wiele innych pięknych budynków do zobaczenia.

W Edirne znajdują się trzy wielkie kompleksy meczetowe, najlepiej odrestaurowana synagoga w Turcji oraz kilka dobrze zachowanych mostów pochodzących z czasów osmańskich.

Edirne jest także jednym z najlepszych miejsc dla osób zainteresowanych wydarzeniami kulturalnymi. W czerwcu i w lipcu każdego roku w Edirne odbywa się Festiwal Zapasów Kırkpınar, który przyciąga do miasta rzesze turystów na trzydniowe wydarzenie. Mówi się, że korzenie zawodów w zapasach w oleju sięgają XIV wieku, ale festiwal ten stał się oficjalnym wydarzeniem w tureckim kalendarzu dopiero w czasach współczesnych.

Miasto Edirne jest znacznie mniej popularne turystyczne niż pobliski Stambuł. Wynika to z faktu, że miasto leży tuż przy granicy z Grecją (granica w Pazarkule znajduje się sześć kilometrów na południowy zachód). Wielu podróżnych rozpoczynających swoją podróż w Stambule kieruje się na południe lub wschód, pomijając Edirne w swoich planach. Edirne jest jednak łatwym celem podróży, jeśli jesteśmy w drodze na Półwysep Gallipoli czy Wybrzeże Egejskie. To około trzy godziny (254 kilometry) drogi na zachód od Stambułu.

Meczet Selima II – Selimiye Camil

Najsłynniejszym zabytkiem Edirne jest osmański meczet, zbudowany przez słynnego architekta Sinana dla Sułtana Selima II (panującego w latach 1566–1574) w 1575 roku. Meczet jest uważany za najbardziej spektakularne dzieło Sinana. Dodatkowo ze względu na jego znaczenie historyczne i piękno architektoniczne został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wewnętrzna sala modlitewna zwieńczona jest masywną kopułą ograniczoną ośmioma filarami, a otaczające ją ściany mają bogate kaligraficzne zdobienia i 999 witraży.

Przed meczetem znajduje się długi budynek z arkadami, który dziś nadal pełni swoją pierwotną funkcję pasażu handlowego, natomiast za nim znajduje się pierwotna medresa – szkoła teologiczna, w której obecnie mieści się Muzeum Selimiye z eksponatami religijnymi z innych meczetów znajdujących się w Edirne. Obok można zwiedzić Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej. Znajduje się tu wiele przykładów stolarki, kaligrafii i sztuki tekstylnej.

Polecamy także:  Sofia Bułgaria -atrakcje, zabytki, zwiedzanie

Adres: Mimar Sinan Caddesi

Stary Meczet w Edirne – Eski Cami

Stary Meczet w Edirne (Eski Cami, zwany też Eski Ulu Cami) jest często pomijany przez turystów. Jest to najstarszy osmański meczet w Edirne, który pochodzi z 1414 roku.

Z daleka jest znacznie mniej efektowny niż meczet Selimiye, a jego architektura w dużej mierze wzorowana jest na Wielkim Meczecie w Bursie. Z bliska kamienna fasada meczetu, otaczająca wewnętrzny dziedziniec, zawiera ogromne wzory kaligraficzne, które są elementami, dodanymi w XIX wieku.

Wewnątrz wielokopułowa sala modlitewna z kamiennymi arkadami w paski to typowe islamskie wzornictwo. Na szczególną uwagę zasługują wewnętrzne kopuły pokryte skomplikowanymi, motywami roślinnymi i kaligraficznymi.

Adres: Lise Bayırı Sokak

Meczet Üç Şerefeli w Edirne

Meczet Üç Şerefeli (zwany meczetem Trzech Balkonów) zawdzięcza swoją nazwę trzem balkonom, które wieńczą największy z czterech minaretów. Pozostałe minarety mają jeden lub dwa balkony.

Cztery minarety meczetu są jego najbardziej charakterystyczną cechą. Wszystkie są wykonane z czerwonego i białego kamienia. Wzory układają się w szachownicę, gwiazdy i spirale. Wnętrze meczetu, zbudowanego w 1447 r. za panowania sułtana Murada II, jest dobrym przykładem wczesnego osmańskiego wzornictwa islamskiego, które wciąż jeszcze łączyło w architekturze cechy stylu seldżuckiego. Kopuła sali modlitewnej jest bogato zdobiona motywami roślinnymi, a na ścianach znajdują się panele z niebieskich kafli.

Co ciekawe, w chwili ukończenia był to największy meczet, jaki kiedykolwiek zbudowali Osmanowie.

Adres: Hükümet Caddesi

Most Meriç – Meriç Köprüsü

Edirne otoczone jest dwiema rzekami. Rzeka Meriç (Marica ) płynie wzdłuż południowej krawędzi miasta, a rzeka Tunca przecina jego zachodnią część. Brzegi rzeki są doskonałym miejscem do spacerów, a po drodze można zwiedzić kilka  zabytków. Na zachodnim brzegu rzeki Tunca znajdują się ruiny Eski Sarayı (Starego Pałacu). Pozostałości są wszystkim, co zostało z pałacu sułtana Murada II, którego budowę rozpoczęto w 1450 roku.

Jest to najdłuższy z kilku zabytkowych mostów rzecznych w Edirne. Na długości 263 metrów zbudowano 12 łuków. Stąd można przejść dwa kilometry do przedmieścia Karaağaç, gdzie znajduje się Pomnik Lozański i kilka małych muzeów.

Pomnik Lozański upamiętnia podpisanie Traktatu Lozańskiego, na mocy którego ustalono współczesne granice Grecji i Turcji po tureckiej wojnie o niepodległość.

Niedługo potem Edirne straciło swoją ważną pozycję jako osmańska stolica, gdy następca Murada II, Mehmet Zdobywca, z powodzeniem zdobył bizantyjski Konstantynopol. Pałac w Edirne był często używany z przerwami przez sułtanów podczas ich rządów.

Niektóre z budynków pałacowych były wykorzystywane jako arsenał w XIX wieku, a przed zajęciem Edirne przez Rosjan w 1878 roku budynki zostały zniszczone, aby zapobiec zdobyciu przez Rosjan przechowywanej tam broni.

Budynki pałacowe, które przetrwały szturm, zostały zniszczone podczas wojen bałkańskich na początku XX wieku. Obecnie kuchnie pałacowe zostały odrestaurowane, a na terenie pałacu zachowały się różne fragmenty ruin.

Kompleks meczetowy Sułtana Bajazyda II w Edirne

Po zachodniej stronie rzeki Tunca znajduje się kompleks meczetowy, zbudowany w 1488 r. za panowania Sułtana Beyazıta II (Bajazyda II).

Polecamy także:  Bodrum Turcja - atrakcje, plaże, zabytki

Jest to „najbardziej kompletny: kompleks meczetowy w Edirne (külliye), z zachowanymi budynkami szpitala, szkoły medycznej i pensjonatu. Most sułtana Beyazıt II, który prowadzi przez rzekę do kompleksu, również pochodzi z 1488 roku.

Głównym powodem, dla którego warto tu przyjechać, jest wizyta w szpitalu (Darüşşifa), obecnie Muzeum Zdrowia w Edirne, w którym można obejrzeć wystawy dotyczące praktyk zdrowotnych z czasów osmańskich. Szpital ten, specjalizujący się w leczeniu chorób psychiatrycznych, działał od 1488 do 1909 roku.

W Imperium Osmańskim choroby psychiczne traktowano na poziomie humanitarnym, a szpital w Edirne oferował mieszkańcom przyszłościowe (jak na tamte czasy) terapie muzyczne i dźwiękowe. Warto zwrócić uwagę na fontanny na dziedzińcu, w których woda miała uspokajający wpływ na pacjentów.

Adres: Beyazıt 2 Caddesi

Edirne pogoda

Edirne warto odwiedzić o każdej porze roku. Jednak moim zdaniem miesiące takie jak: kwiecień, maj, wrzesień i październik są najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Edirne. W tym czasie można spodziewać się dobrej pogody z przyjemnymi średnimi temperaturami, które mieszczą się w przedziale od 20°C do 25°C.

Który miesiąc jest najcieplejszy w Edirne?

Sierpień ze średnią temperaturą maksymalną 33°C jest najcieplejszym miesiącem w roku.

Który miesiąc jest najzimniejszy w Edirne?

Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą maksymalną 7°C.

Który miesiąc jest najbardziej wilgotny w Edirne?

Najbardziej wilgotnym miesiącem jest grudzień z 71 mm opadów.

Który miesiąc jest najbardziej suchy w Edirne?

Najbardziej suchym miesiącem jest sierpień z sumą opadów na poziomie 25 mm.

Który miesiąc w Edirne jest najbardziej słoneczny?

Lipiec jest najbardziej słonecznym miesiącem ze średnią liczbą 287 godzin słonecznych.

Edirne Turcja dojazd

Do Edirne można dojechać na kilka sposobów. Poniżej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Polski do Edirne?

Najszybszym sposobem dotarcia z Polski do Edirne jest samolot. Najszybszym jest lot z lotniska w Gdańsku do lotniska w Burgas, który jest bezpośredni. Lot trwa około 2h 20m.

Czy istnieje bezpośredni autobus między Polską a Edirne?

Nie, nie ma bezpośredniego autobusu z Polski do Edirne. Istnieją jednak połączenia z Warszawy do Edirne przez Sofię. Podróż, łącznie z przesiadkami, trwa około 33h 43m.

Jaka jest różnica czasu między Polską a Edirne?

Czas w Edirne jest o 1 godzinę później niż w Polsce. Gdy w Polsce jest 17:30 to w Edirne jest 18:30.

Czy można dojechać samochodem z Polski do Edirne?

Tak, odległość między Polską a Edirne wynosi 1937 km. Przejazd z Polski do Edirne zajmuje około 20 godzin.

Gdzie zjeść w Edirne?

W Edirne jest wiele miejsc, gdzie można smacznie zjeść. Kuchnia turecka i bałkańska jest tu wszechobecna.

Ciğerci Niyazi Usta

To nowoczesny i bardzo klimatyczny lokal, który jest jednym z najlepszych miejsc w mieście, by spróbować tava ciğer- cienko krojonej wątróbki cielęcej smażonej na głębokim tłuszczu i jedzonej z chrupiącymi smażonymi czerwonymi papryczkami chilli. Można ją popić szklanką ayranu (napoju jogurtowego) lub şalgamu (kwaśnego soku z rzepy).

Mithat Paşa, Ortakapı Cd. No:9, 22020 Edirne

Köfteci Osman

Miejscowi polecają tu spróbować szczególnie smaczną tava ciğer oraz köfte. Restauracja Osman ma dogodną lokalizację niedaleko głównego deptaka miasta. Sprawni kelnerzy zapewniają szybką obsługę stolików.

Sabuni, 2, Kuyumcular Sk., 22100 Edirne Merkez/Edirne, Turcja

Balkan Piliç Lokantası

Piliç (kurczak) to specjalność tego niezwykle popularnego esnaf lokanta (jadłodajni serwującej gotowe dania). Warto go zamówić z dodatkiem pilav (ryż zwykły lub ryż gotowany z kaszą bulgur lub soczewicą). Można też wybrać zmieniający się codziennie zestaw mięsnych i warzywnych gulaszy.

Mithat Paşa, Darüleytam Sk., 22020 Edirne Merkez/Edirne

Balikçim Yasem

Ta niewielka jadłodajnia, położona w pobliżu fontanny, tuż przy Saraçlar Caddesi, obok najbardziej ruchliwego sklepu rybnego w mieście. Szef kuchni przyrządza tu ryby i owoce morza ze świeżego połowu i serwuje go klientom.

Dilaverbey, Balık Pazarı Cd. No:7, 22020 Edirne Merkez/Edirne

Edirne mapa

Edirne opinie

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto odwiedzić Edirne, czy lepiej jechać na południe Turcji? Jeśli jedziemy autem i możemy sobie pozwolić na jeden lub kilka dni zwiedzania więcej to z pewnością Edirne nie zawiedzie.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz