Herceg Novi co warto zobaczyć
Bałkany,  Ciekawostki,  Czarnogóra

Herceg Novi – co warto zobaczyć?

Czas czytania: 6 minuty

Herceg Novi – Херцег Нови to czarnogórskie nadmorskie miasteczko leżące nieopodal granicy z Chorwacją. Miejscowość kusi klimatyczną, położoną na górskim zboczu starówką, ciekawą architekturą, pięknymi widokami oraz wszechobecnymi kwiatami, które zdobią uliczki.

Herceg Novi jest znane także z 3 twierdz i faktu, że swoją letnią rezydencję miał tu m.in. Josip Broz Tito oraz noblista  Ivo Andrić. Ten, czarnogórski kurort nadaje się doskonale na przystanek na trasie w kierunku Chorwacji lub na południe, jak i na główny cel wakacji w Czarnogórze. Herceg Novi jest również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Boki Kotorskiej, gór Orjen czy Półwyspu Luštica.

Czarnogóra atrakcje – Herceg Novi

Herceg Novi nazywany jest także miastem kwiatów, ponieważ dzięki swojej lokalizacji charakteryzuje się wyjątkowym mikroklimatem i śródziemnomorską bujną roślinnością. Dodatkowo ponad 200 dni ze słońcem w ciągu roku, ciepłe, długie, suche lato oraz średnia temperatura powyżej 25 st. Celsjusza latem kuszą miłośników wakacji na południu Europy. Herceg Novi to nie tylko doskonała pogoda i plaże w Zatoce Kotorskiej, ale to także zabytki i atrakcje, dzięki którym wakacje stają się atrakcyjniejsze.

Herceg Novi – historia miasta

Herceg Novi to jedno z najmłodszych miast powstałych w Boce Kotorskiej. Historia miasta zaczyna się w roku 1382, kiedy to Tvrtko I Kotromanić – pierwszy król bośniacki postanowił wybudować twierdzę z małą osadą – Sveti Stefan. Osada ta była kluczowym przystankiem w handlu solą.

Współczesną nazwę miasta – Herceg Novi  – Nowy Zamek nadał następca Tvrtko I.  Pomimo niezbyt długiej historii miejsce to ma niezwykle burzliwą przeszłość. W latach od 1482 do 1687 było pod panowaniem Turków, z krótką przerwą na rządy Hiszpanów. Co ciekawe, miejscowość należała także w latach późniejszych do Republiki Weneckiej, Monarchii Habsburgów, była zajmowana przez wojska francuskie i rosyjskie. Po kongresie wiedeńskim (1814-1815 r.) Herceg Novi stał się częścią Księstwa Dalmacji, Państwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów, Królestwa Jugosławii. Finalnie od roku 2006 jest integralną częścią Czarnogóry.

Herceg Novi co warto zobaczyć?

Herceg Novi położony nieopodal granicy z Chorwacją często jest pomijany przez turystów. Wolą się oni kierować do Budvy lub Kotoru jedynie szybko przejeżdżając przez miejscowość. Naszym zdaniem warto chociaż na dłuższą chwilę zatrzymać się w tym najbardziej śródziemnomorskim ze wszystkich kurortów Czarnogóry.

Twierdza Španjola

Twierdza Španjola – Twierdza Hiszpańska jest najwyżej położoną twierdzą w mieście, która znajduje się na wzgórzu nad Herceg Novi. Twórcami i budowniczymi byli Hiszpanie, którzy na niecały rok na przełomie 1538–1539 roku przejęli władzę w miejscowości. Współczesny kształt Španjola zawdzięcza Turkom, którzy po zburzeniu cytadeli zbudowanej przez Hiszpanów, zbudowali na tym samym miejscu nową, swoją twierdzę. Fortecę Španjola wykorzystywano do II wojny światowej, wówczas pełniła funkcję więzienia.

Nieco kwadratowa konstrukcja z charakterystycznymi 4 basztami jest bardzo dobrze widoczna już przy wjeździe do Herceg Novi.  Warto wiedzieć, że jest to jedyna z 3 twierdz, do której wstęp jest darmowy. Jej atutem jest także najrozleglejszy widok na całą Bokę Kotorską.

Polecamy także:  Kanion Uvac - wyjątkowe miejsce na mapie Serbii

Herceg Novi – Twierdza Kanli Kula

Twierdza Kanli Kula – Krwawa wieża – Forte di terra to najpotężniejsza z wszystkich zachowanych byłych fortyfikacji Herceg Novi, która została zbudowana w XVI w., gdy Turkom ponownie udało się odzyskać panowanie na tych terenach po Hiszpanach. Turcy postanowili nieco unowocześnić byłe umocnienia i do 2 twierdz dobudowano jeszcze jedną, która osłaniała miasto od północy.

Niektóre źródła mówią, że wykorzystano w tym celu istniejące już niewielkie fortyfikacje. Była ona wykorzystywana jako więzienie. Twierdza została uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w 1979 r. Podczas jej odbudowy na dziedzińcu zbudowano amfiteatr, na którym obecnie w lato organizowane są imprezy i festiwale. Wstęp jest płatny.

Twierdza Jaka kula – Forte Mare

Kolejna Twierdza w Herceg Novi to Jaka kula, znacznie częściej nazywana Forte Mare, jest trochę mniejsza niż Kanli kula. Jaka kula powstała tuż nad Adriatykiem, dlatego też najłatwiej ją zobaczyć. Twierdza powstała   w czasach Tvrtka I, jednak Turkowie gruntownie ją przebudowali. Z Forte Mare możemy podziwiać malowniczą panoramę na promenadę, port, miasto, pozostałe twierdze oraz część Boki Kotorskiej. Wstęp do twierdzy Kanli kula oraz Jaka Kula kosztuje 2 euro, jednak każda z tych 3 twierdz warta jest zobaczenia.

Muzej Mirko Komnenović

Muzeum Mirko KomnenoviczaMuzej Mirko Komnenović to muzeum mieszczące się obok tunelu przy promenadzie. Znajduje się ono w XIX-wiecznym pałacyku, który otoczony jest parkiem. Jego pierwszym właścicielem był dawny burmistrz miasta, Mirko Komnenović, który w 1940 r. przekazał budynek w testamencie miastu, z przeznaczeniem na miejski sierociniec.

Stare Miasto w Herceg Novi

Starówka w Herceg Novi rozciąga się między twierdzami Kanli kula oraz Jaki kula i ma nieco podłużny kształt. Najważniejszym placem na Starym Mieście jest plac Nikole Durkovića, nazywany również placem Solnym. Plac ten otoczony jest ciekawymi budynkami, przed którymi ustawiono mnóstwo kwiatów, stoliki oraz krzesła zachęcające do  odpoczynku restauracjach lub w kawiarniach.

Większość najważniejszych zabytków miasta Herceg Novi znajduje się na terenie Starego Miasta, w tym wieża zegarowa- Sahat Kula. Wieżę wzniesiono w roku 1667 na polecenie sułtana Mahmuda. W niektóre dni podczas wakacji można wejść do jej środka (za drobną opłatą według własnego uznania) i na jej dach, by zobaczyć mechanizm działania zegara i widok.

Cerkiew św. Michała Archanioła

Najważniejsza prawosławna świątynia w Herceg Novi łączy w sobie wiele stylów architektonicznych. Bez problemu znajdziemy tam wpływy renesansowe, gotyku oraz islamu. Wnętrze cerkwi zdobi interesujący marmurowy ikonostas z XX-wiecznymi ikonami. Cerkiew powstała pod koniec XIX w. Mieści się ona na najpopularniejszym placu w mieście – Trg Herceg Stjepana, często nazywanym także Bellavista tj. czyli piękny widok.

Trg Herceg Stefana – Plac Bellavista

Plac Bellavista to centralny plac w sercu Herceg Novi, na którym znajduje się wiele klimatycznych restauracji i kawiarni z przyjemną atmosferą. Na pewno warto tu na chwilę przysiąść i odpocząć przed dalszym odkrywaniem miasta. Na Starym Mieście polecamy zobaczyć 2 kościoły katolickie pw. św. Hieronima oraz pw. św. Leopolda Mandicia, który co ciekawe pochodził z Herceg Novi. W centralnym punkcie miasta pod koniec XIX w. wzniesiono cerkiew pw. św. Michała ArchaniołaCrkva sv. Arhandela Mihaila.

Monastyr Savina

Na wschodnich rogatkach Herceg Novi mieści się niezwykle ważne miejsce na mapie religijnej prawosławia. Klasztor zbudowano w XI w., jednak jego obecna forma powstała po przebudowie z XVII w. Co ciekawe, w Małej Cerkwi zachowały się w bardzo dobrym stanie freski z XV w. Odwiedzający to miejsce mogą zobaczyć cerkwie pw. Zaśnięcia św. Bogurodzicy (Dużą oraz Małą) i leżącą na wzgórzu cerkiew św. Sawy.

Zwiedzać można także skarbiec (wstęp – 1€). Na terenie monastyru znajdziemy także zabytkowy cmentarz, gdzie spoczywa biskup Savatije Ljubibratića, który wsławił się odbudową zniszczonego klasztoru.

Polecamy także:  Saranda - kurort hotelowy

Herceg Novi ulubiona miejscowość wypoczynkowa Josipa Broz Tito

Z kolei na zachód od miasta w Igalo znajduje się była willa Josipa Bros Tito, który bardzo lubił spędzać wolną chwilę właśnie w Igalo i Herceg Novi. Po kompleksie od kilku lat oprowadza się wycieczki.

Plaże w Herceg Novi

Herceg Novi posiada 25 km wybrzeża, w tym 62 plaże. Dzięki swojemu położeniu sezon na kąpiele w Adriatyku trwa tutaj już od końca kwietnia  do października, wtedy to temperatura morza waha się od 22 do 26 st. Celsjusza. Dominują tu nieduże, bardzo kameralne plaże, z drobnymi kamykami, piaskiem, ale i betonowe. To od nas zależy, którą plażę wybierzemy.

Herceg Novi – Igalo

Wyobraźmy sobie, że idziemy około 200 metrów w głąb morza, a woda wciąż ma około 1 metra głębokości. Jeśli lubimy takie wejście do wody, to można je znaleźć wyłącznie w Igalo, miejscowości 1 z 27, które tworzą gminę Herceg Novi. Igalo graniczy z miastem, natomiast wspólna linia brzegowa jest najdłuższą promenadą w całej Zatoce Kotorskiej. Plaża w Igalo ma około 1,5 km długości i w większości jest piaszczysta, chociaż ma krótkie odcinki betonowe. Nie jest ona szeroka, jednak można wypożyczyć leżaki lub  rozłożyć się na ręczniku na piasku.

Plaża w Igalo jest bardzo popularna szczególnie wśród rodzin z małymi dziećmi. Co więcej, płytkie morze powoduje, że temperatura wody jest tutaj znacznie wyższa niż gdzie indziej. Na plaży można także zobaczyć ludzi, którzy poddają się terapii błotnej.

Plaża Žalo

Kolejną plażą ładnie położoną jest plaża Žalo która, znajduje się przy twierdzy Forte Mare, po drugiej stronie portu. Na plaży można wypożyczyć parasole i leżaki, a ułatwieniem w chodzeniu po kamykach i grubym piasku są drewniane podesty.

Herceg Novi pogoda, czyli kiedy najlepiej zaplanować tam wakacje?

Najcieplejszymi miesiącami w Herceg Novi są czerwiec, lipiec oraz sierpień, z kolei, najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń oraz luty. Jeśli nie lubicie jak my wypoczywać w szczycie wakacyjnego sezonu, polecamy rozważyć czerwiec lub wrzesień.

Herceg Novi jak dojadę?

Herceg Novi posiada bardzo dobre połączenia z miastami leżącymi nad całą Boką Kotorską. Latem kursuje sporo autobusów, które łączą miasto z Kotorem, Risanem lub z Budvą.

Co ważne, jadąc z Budvy do Herceg Novia pamiętajcie, że można skrócić sobie drogę za kilka euro i przepłynąć się promem Lepetane – Kamenari. Dzięki promowi zaoszczędzamy 20 kilometrów (jednak, droga przez Perast jest bardzo widowiskowa).

Parking Herceg Novi

Warto wiedzieć, że tak jak w całej Czarnogórze tak i tutaj znajduje się wiele wąskich uliczek i bardzo mało parkingów. Najlepszą lokalizacją na zostawienie auta w Herceg Novi jest parking przy Poczcie Głównej (ulica Njegoševa 47), koszt nie jest zbyt duży. Warto przyjechać tu rano zanim wstanie większość turystów :). Nieco  więcej miejsca jest na parkingu przy Monasterze Savina -Паркинг манастира Савина, znajduje się on jednak około 1,5 kilometra od centrum miasta.

Gdzie spać w Herceg Novi? Herceg Novi noclegi



Booking.com


Za typowo wypoczynkową uważa się dzielnicę Igalo -Игало. Mamy stąd cały widok na Herceg Novi i długą plażę z kawiarniami i restauracjami.

Większość turystów chwali sobie wakacje w Igalo apartamencie Milović apartmani (Norveška, 85340 Igalo, blisko plaży Igalo około 450 m, duży apartament dla 5 osób).

Ci, którzy preferują nocleg zdecydowanie bliżej Starego Miasta mogą wybrać Apartament Topla (Njegoseva 87B , apartment 6a, 31000 Herceg Novi); z balkonem oraz w pełni wyposażony).

Możemy także zdecydować się na hotel w nieco spokojniejszej okolicy monastyru Savina, gdzie znajdzimey pokój chociażby w Lazure Hotel &Marina  (Braće Pedišića 10, 85340 Herceg Novi z klimatyzowanymi pokojami z prywatnymi łazienkami, własny parking).

Znajdź więcej noclegów w Herceg Novi.

Herceg Novi mapa

Herceg Novi opinie

Herceg Novi to doskonała propozycją dla osób, które szukają spokojnego, na swój wyjątkowy sposób eleganckiego i nieco bardziej kameralnego kurortu w Czarnogórze. Nawet w sezonie wakacyjnym nie spotkamy tam tylu tłumów co w Sarandzie w Albanii czy w Kotorze w Czarnogórze. Atmosfera jaka panuje w Herceg Novi sprzyja odpoczynkowi, kontemplowaniu malowniczych widoków oraz niespiesznemu piciu kawy. My na pewno tam wrócimy!

5 komentarzy

Dodaj komentarz