Mont Saint-Michel
Francja

Saint Michel Mont we Francji – zwiedzanie, bilety wstępu

Czas czytania: 7 minuty

Wznoszący się z morza niczym latarnia morska Mont Saint Michel to niezwykle inspirujący widok. Wpisane na listę UNESCO Abbaye du Mont Saint Michel zajmuje wysokie miejsce na liście największych atrakcji Normandii i Francji.

Ten zapierający dech w piersiach zabytek uosabia gotycką architekturę. Jego iglica wznosi się na wysokość 155 metrów nad poziom morza. Opactwo stoi na najwyższym punkcie niewielkiej wyspy w zatoce Mont Saint-Michel, natomiast średniowieczna wioska na wyspie otoczona jest starożytnymi murami obronnymi.

Podczas przypływu Saint Michel Mont jawi się z daleka jako mistyczna wyspa, a dla wiernych reprezentuje niebo na ziemi. Podczas odpływu na wyspę można dostać się pieszo z lądu.

Legenda związana z Saint Michel Mont we Francji

Legenda głosi, że arcybiskup Aubert z Avranches założył tu opactwo w 708 roku po tym, jak ukazał mu się Archanioł Michał. Od tego momentu wyspa Mont Saint-Michel jest miejscem pielgrzymek.

Chemin de Saint-Jacques, średniowieczny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela w Hiszpanii, obejmował Mont Saint-Michel na swojej trasie. Pielgrzymi docierali do niego pieszo, przekraczając zatokę Mont-Michel podczas odpływu, czasami napotykając niespodziewane przypływy oraz ruchome piaski.

Chociaż dotarcie do Mont Saint-Michel z Paryża wiązało się z niebezpieczeństwami w średniowieczu, łatwo można sobie wyobrazić, jak wyglądało wtedy zbliżanie się do wyspy drogą morską.

Dzięki niedawnemu projektowi renowacji, Mont Saint-Michel odzyskał swój wyspiarski charakter. Poprzednie drogi do/z i parkingi na Mont Saint-Michel zostały usunięte. Obecnie zatokę przecina jeden most, który obejmuje ścieżkę spacerową i drogę, która zapewnia dostęp tylko dla wahadłowców (les Passeurs), autobusów z Pontorson oraz powozów konnych. Parkingi znajdują się teraz w miejscowości Beauvoir, około trzech kilometrów od Mont Saint-Michel.

Podróż z Paryża do Mont Saint-Michel zajmuje około 3,5 godziny i często organizowane są tu jednodniowe wycieczki ze stolicy Francji. Planując wizytę w Saint-Michel Mont, należy przeznaczyć co najmniej cztery godziny na zwiedzanie klasztoru, refektarza i murów obronnych, posiłek i zobaczenie, jak potężne pływy zmieniają krajobraz.

Poniżej znajdziesz najważniejsze atrakcje tego duchowego zabytku Mont Saint-Michel.

Mont Saint Michel – atrakcje

Abbaye du Mont Saint-Michel

Opactwo Saint-Michel Mont stanowi niesamowity wyczyn budowlany. Pomimo wielkich wyzwań technicznych, opactwo zostało zbudowane między X a XVI wiekiem w różnych stylach architektonicznych.

Kościół opactwa, krużganki i refektarz są przykładem XIII-wiecznej architektury gotyckiej. Ta część opactwa, znana jako La Merveille jest niezwykle imponująca, jeśli weźmie się pod uwagę trudności związane z przenoszeniem materiałów budowlanych przez zatokę Saint-Michel pieszo lub łodzią.

Budowa kościoła opactwa (Eglise Abbatiale) rozpoczęła się w 1020 roku i majestatyczną romańską nawę oraz ozdobne XV-wieczne prezbiterium w stylu gotyku płomienistego. Sanktuarium zadziwi Cię swoim pięknem i spokojną duchową atmosferą.

Krużganki posiadają 220 granitowych kolumn w podwójnych naprzemiennych rzędach. Mały ogród w centrum dodaje element bukoliczny – nutę raju. Z kościoła opactwa schody Escalier de Dentelle prowadzą na Grande Terrasse de l’Ouest (Taras zachodni), z którego roztacza się panoramiczny widok na morze.

Aby dotrzeć do opactwa, należy zacząć spacer od historycznej bramy wyspy, przejść przez wioskę i wspiąć się 200 metrów. Następnie trzeba pokonać 350 schodów Grand Degré (Wielkie Schody), aby dotrzeć do wejścia do opactwa.

Na najniższym piętrze znajdują się ogrody i przestronna sala zwana Aumônerie, która w XIII wieku była dormitorium dla pielgrzymów. Na środkowym piętrze znajduje się Salle des Chevaliers (Sala Rycerska), w której przyjmowano szlachetnych rycerzy oraz Crypte des Gros Piliers (krypta).

Opactwo Saint Michel Mont jest domem dla Fraternités Monastiques de Jérusalem (Monastycznych Bractw Jerozolimskich) – małej wspólnoty, która wspiera życie duchowe opactwa, organizuje nabożeństwa i przyjmuje pielgrzymów, a także gości, którzy przyjeżdżają tu na rekolekcje.

La Grande Rue

La Grande Rue to główna ulica Saint Michel Mont, która biegnie równolegle do murów obronnych. Ten brukowany deptak prowadzi przez średniowieczną wioskę Mont Saint-Michel.

Aby tu dotrzeć, należy wejść do wioski Saint Michel Mont przez główne bramy wejściowe (Porte de l’Avancée i Porte du Boulevard). Następnie należy przejść przez bramę Porte du Roy i przekroczyć most zwodzony, aby dotrzeć do Grande Rue.

Ta urokliwa ulica otoczona jest ciasno upakowanymi kamiennymi domami z XV i XVI wieku, które obecnie zajmują sklepy z pamiątkami, bary z przekąskami, kawiarnie, restauracje i hotele.

Odwiedź butiki przy Grande Rue i wejdź do XV-wiecznego Eglise Saint-Pierre. Ten parafialny kościół jest nadal używany do odprawiania mszy przez cały rok. Pielgrzymi zatrzymują się tutaj w drodze do opactwa.

W bocznej uliczce za kościołem znajduje się Musée Historique (Muzeum Historyczne), które prezentuje kolekcję starej broni, obrazów i rzeźb, które dają wgląd w historyczne więzienia i życie mnichów Mont Saint Michel Mont.

W Musée Maritime można zapoznać się z historią morską Mont Saint-Michel, a także z aspektami środowiskowymi zatoki, która ma najwyższe pływy w Europie. Muzeum prezentuje również kolekcję historycznych modeli łodzi.

Inną atrakcją turystyczną, która znajduje się przy Grand Rue jest muzeum Archéoscope. Można w nim zobaczyć multimedialny pokaz budowy opactwa Mont Saint-Michel. Warto tu również odwiedzić Logis Tiphaine, XIV-wieczną rezydencję rycerza Bertranda du Guesclin i jego żony Tiphaine de Raguenel. Ten dobrze zachowany zabytkowy dom ze średniowiecznymi meblami oferuje fascynujący wgląd w przeszłość.

La Grande Rue kończy się na Grand Degré, schodach prowadzących do wejścia do opactwa Saint-Michel.

Remparts du Mont Saint-Michel

Spacer po Mont Saint Michel przeniesie Cię w czasie do świata średniowiecza. Cała wyspa jest strefą dla pieszych, a większość kamiennych budynków pochodzi z XIII-XVI wieku.

Wyspa otoczona jest starożytnymi murami i bastionami, które zostały zaprojektowane w celu ochrony przed najazdami. W rzeczywistości podczas wojny stuletniej wyspa Mont Saint-Michel była fortecą nie do zdobycia dzięki murom obronnym.

Ogromne kamienne Remparts du Mont Saint-Michel (mury obronne) otaczają krawędź wyspy i posiadają blanki, które służyły do odpierania najeźdźców. Punkty widokowe wzdłuż wałów zapewniają rozległe panoramy Zatoki Saint-Michel.

Wzdłuż wałów można spacerować, aby podziwiać malownicze widoki, a także dotrzeć do opactwa. Po drodze znajduje się siedem historycznych wież strażniczych. XIII-wieczna Tour du Nord (Wieża Północna) jest dobrym miejscem do obserwowania przypływów i odpływów w zatoce Mont Saint-Michel.

Aby dotrzeć do murów obronnych, należy przekroczyć dwie pierwsze bramy zapewniające dostęp do średniowiecznej wioski: Porte de l’Avancée i Porte du Boulevard. Następnie, po przekroczeniu mostu zwodzonego Porte du Roy, skręć w prawo do La Grande Rue i do ścieżki biegnącej wzdłuż zewnętrznych ścian murów obronnych. Podążaj tą ścieżką, aby rozpocząć spacer po murach obronnych.

Pielgrzymka na Saint Michel Mont przez równiny pływowe

Chrześcijańscy pielgrzymi udawali się w żmudną podróż Saint Michel Mont od czasów średniowiecza. Opactwo Mont Saint-Michel, znane jako „Cud Zachodu”, nadal jest świętym celem dla współczesnych pielgrzymów. Zatoka ma ekstremalny zakres pływów (15 metrów). Przypływ zamienia Mont Saint-Michel w wyspę na około 1 godzinę każdego dnia. Podczas odpływu możliwe jest przejście przez piaszczystą zatokę.

Przez wieki pielgrzymi pokonywali ostatni etap pielgrzymki, czyli przejście przez zatokę Mont Saint-Michel, pieszo. Obecnie można wynająć akredytowanego (licencjonowanego) przewodnika, który bezpiecznie poprowadzi Cię przez zatokę Mont Saint-Michel. Biuro Turystyki Mont Saint-Michel udostępnia listę certyfikowanych przewodników. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się podejmowania podróży przez zatokę bez przewodnika. Ruchome piaski mogą stwarzać niebezpieczne warunki dla osób, które nie są zaznajomione z terenem.

Spacer przez piaszczystą zatokę Saint Michel Monte zajmuje około dwóch godzin. Aby poczuć się jak średniowieczni pielgrzymi, przejdź 13 kilometrów z wioski Genêts lub wioski Vains do Mont Saint-Michel.

Wielu pielgrzymów wyrusza w duchową podróż pod koniec września w Dzień Świętego Michała, który jest świętem Archanioła Michała. Z tej okazji odbywa się kilka wydarzeń religijnych. W najbliższą niedzielę przed Dniem Świętego Michała w kościele opactwa odprawiana jest uroczysta msza święta, a 29 września (Dzień Świętego Michała) w kościele opactwa odbywają się poranne modlitwy i msza święta.

Jak dojechać do Mont Saint Michel we Francji

Podróż z Paryża do Saint Michel Mont trwa około czterech godzin. Samochód należy zaparkować w miejscowości Beauvoir na stałym lądzie, położonej 3 km od Mont Saint-Michel. Z parkingu w Beauvoir autobus wahadłowy (le Passeur) zabierze Cię przez zatokę na wyspę Mont Saint-Michel.
Autobus (le Passeur) kursuje codziennie od 7:30 do północy, a jego przystanek znajduje się 450 metrów od średniowiecznej bramy, która zapewnia wejście do wioski Mont Saint-Michel. Z przystanku można łatwo dojść do opactwa Mont Saint-Michel i innych atrakcji turystycznych na wyspie.

Ile kosztują bilety wstępu do Saint Michel Mont?

Chociaż bilety są sprzedawane na miejscu, dobrym pomysłem jest rezerwacja z wyprzedzeniem online ze względu na ograniczoną dostępność. Bilety na wizytę można kupić z miesięcznym wyprzedzeniem online tutaj (i co najmniej jeden dzień przed wizytą). Do wyboru są następujące rodzaje biletów:

Bilet jest ważny tylko w wybranym przedziale czasowym:
09:30 – bilet ważny na wejście między 09:30 a 11:00
11:00 – bilet ważny na wejście między 11:00 a 13:00
13:00 – bilet ważny na wejście między 13:00 a 15:00
15:00 – bilet ważny na wejście między 15:00 a 17:00

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 11,00 €. Wszystkie pozostałe grupy osób zwiedzają za darmo. Audioprzewodniki są dostępne za dodatkową opłatą 3,00€.

Bilet wstępu do Abbaye du Mont Saint-Michel obejmuje 45-minutową wycieczkę z przewodnikiem. Wycieczki w języku angielskim są dostępne trzy razy dziennie, od poniedziałku do piątku. Spotkasz swojego przewodnika w Aumonerie w pobliżu kasy biletowej.

TOP 3 polecane noclegi w pobliżu Saint Michel Mont

Chez Adèle

Chez Adèle położony jest zaledwie kilka kroków od opactwa Saint Michel Mont i 2 minuty spacerem od wzgórza. Miejsce to oferuje komfortowe zakwaterowanie w domu wakacyjnym ze słonecznym tarasem i całodobową recepcją.

Auberge de la Baie

Hotel Auberge de la Baie położony jest w Normandii. Wszystkie pokoje w hotelu Auberge de la Baie wyposażone są w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych. Wszystkie pokoje posiadają łazienkę z suszarką do włosów.

Hôtel Vert

Hotel Vert oferuje pokoje z łazienką, telewizorem i bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu. Obiekt położony jest 1,2 km od wyspy pływowej Mont Saint-Michel na wybrzeżu Normandii.Booking.com