Cinque terre

Cinque Terre – Riwiera Liguryjska – atrakcje, plaże

Czas czytania: 6 minuty

Cinque Terre to kraina tak wyjątkowa, że została objęta ochroną jako park narodowy oraz została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Być może magnesem, który przyciąga podróżników, jest praktycznie całkowity brak tradycyjnych zabytków, takich jak: zabytkowe kościoły, pałace, muzea czy zamki.

Zamiast tego atrakcjami są niesamowita atmosfera i piękne krajobrazy. Bardzo popularne są tu spacery ścieżkami wzdłuż klifów, przerwy na gelato w kawiarniach otoczonych kolorowymi domami, robienie tysięcy zdjęć najlepszym włoskim widokom i po prostu „chłonięcie” tutejszej przyrody.

Cinque Terre zwiedzanie

Szlak pomiędzy wszystkimi 5 miasteczkami uznawany jest za jedną z najlepszych tras wędrówkowych na świecie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto przejść się przynajmniej jednym odcinkiem ścieżki wykutej w klifach pomiędzy miejscowościami. Najkrótsza oraz najszersza z nich łączy Riomaggiore oraz Manarola i nazywa się Via dell’Amore – Droga Miłości. Jest ona również najbardziej zatłoczona, więc jeśli planujemy wizytę w szczycie sezonu i szukamy więcej samotności to warto wybrać inny odcinek.

Mapy szlaków dostępne są w biurach parku i na stacjach kolejowych, gdzie trzeba kupić bilet wstępu, aby móc korzystać ze szlaków. Niektóre lub wszystkie z nich mogą być zamknięte z powodu warunków pogodowych lub uszkodzeń.

Najlepszym przeżyciem jest wędrówka całym 12-kilometrowym szlakiem Sentiero Azzurro z Monterosso do Riomaggiore, ale tylko dla osób o dobrej kondycji, w odpowiednich butach i bez lęku wysokości. Szlak jest bardzo wąski i biegnie wzdłuż pionowych klifów, nie ma tam barier!

Warto wiedzieć, że aby przejść dowolny odcinek szlaku, należy kupić bilet wstępu. Karta Trekkingowa Cinque Terre daje dostęp do szlaków, natomiast Karta Kolejowa Cinque Terre pozwala na korzystanie ze szlaków turystycznych przy nieograniczonych przejazdach pociągami Cinque Terre. Można je kupić w punktach informacyjnych na wszystkich stacjach kolejowych w Cinque Terre, Levanto i La Spezia lub przez Internet z wyprzedzeniem.

Cinque Terre Włochy – 5 magicznych miasteczek na Riwierze Liguryjskiej

Aż do lat 60. XX wieku te pięć miasteczek położonych na klifach Riwiery Liguryjskiej, pomiędzy miastami La Spezia a Levanto nad Zatoką La Spezia, było praktycznie nieznane turystom. Trudno było do nich także dotrzeć, chyba że łodzią. Nawet dziś samochód jest raczej obciążeniem niż atutem podczas zwiedzania tych 5 miasteczek oraz podziwiania atrakcji wybrzeża.

Pociągi i łodzie (przy dobrej pogodzie) łączą pięć miasteczek. Jeśli mamy czas, aby zobaczyć tylko kilka z nich, to warto zobaczyć Vernazza i Riomaggiore, które są naszym zdaniem najbardziej warte sfotografowania i zobaczenia.

Monterosso al Mare  – Cinque Terre

Największym z 5 miast jest Monterosso al Mare. Jest ono możne mniej fotogeniczne, ale jako jedyne posiada sporą plażę. W starej części miasta, blisko dworca kolejowego, znajduje się XIV-wieczna Loggia del Podesta oraz parafialny kościół San Giovanni Battista. Nad morzem, na skale wznosi się średniowieczna Torre Aurora, która miała bronić miasto przed atakami piratów. Wysoko w górze, przy drodze do Vernazzy, położony kościół Madonna di Soviore z barokowym wnętrzem. W sanktuarium serwuje się  wędrowcom i pielgrzymom posiłki z lokalnych produktów.

Klasztor Braci Kapucynów, położony jest na cyplu i posiada widok na zatokę. Został on założony w 1618 roku. Do godnych uwagi dzieł sztuki należy obraz „Ukrzyżowanie”, którego autorstwo przypisywane jest malarzowi flamandzkiemu Antoonowi Van Dyckowi. Dzięki swojemu otoczeniu i spokojnej, kontemplacyjnej atmosferze klasztor jest idealnym miejscem na odpoczynek.

Vernazza – Cinque Terre

Vernazza to naszym zdaniem najładniejsza miejscowość z pięciu miasteczek Cinque Terre. Wtulona jest w szczelinę między skalistymi klifami. Natomiast kolorowe domy, wyglądają jakby były ustawione jeden na drugim przy wąskiej i stromej, głównej ulicy. Okrągła wieża i kilka fragmentów genueńskich obronnych murów przypominają o wojnie Genui z Pizą w 1100 r. Wcześniej miasto ufortyfikowano jako twierdza wojskowa, aby bronić miast Cinque Terre przed atakami i najazdami saraceńskich piratów. Aby uzyskać najlepsze widoki, warto wejść na cypel po schodach naprzeciwko wieży.

Warto wiedzieć, że każdego roku 20 lipca Vernazza obchodzi huczne święto swojej patronki Małgorzaty, podczas święta Santa Margherita.

Corniglia – Cinque Terre

Corniglia jako jedyna z Cinque Terre nie posiada portu i wznosi się ponad 182 metry nad poziom morza. W odróżnieniu od pozostałych, turyści przyjeżdżający tu pociągiem muszą wspinać się do góry, zamiast schodzić do wioski. Do miejscowości prowadzi ponad 300 schodów, które są tarasowe i niezbyt strome. Po prawej stronie znajduje się kościół San Pietro. Jest to doskonały przykład lokalnego stylu gotyckiego. Kościół został zbudowany na początku 1300 r. Posiada chrzcielnicę z XII w. i malowany ołtarz.

Manarola – Cinque Terre

W Manarola warto zarezerwować stolik w jednej z uroczych restauracji z widokiem na malutki port na placu i skosztować świeżo złowionych owoców morza. Powyżej miejscowości zbudowano gotycki kościół Natività di Maria Vergine z 1338 r., który bywa nazywany kościołem San Lorenzo. Naprzeciwko kościoła usytuowana jest wolnostojąca dzwonnica i XVI-wieczna wieża strażnicza. Chociaż niewielu turystów przyjeżdża tu, aby to zobaczyć, to pod koniec roku i na początku nowego ponad 10 000 lampek i 200 figur oświetla okoliczne wzgórza, tworząc prawdopodobnie największą we Włoszech iluminację świąteczną.

Riomaggiore

Riomaggiore położone jest na wschodnim krańcu Cinque Terre. Jest ono także najłatwiej dostępne. XIX-wieczny włoski artysta Telemaco Signorini często się tu zatrzymywał i dzięki swoim obrazom zwrócił uwagę na tę miejscowość, czyniąc ją pierwszą z pięciu, które zostały „odkryte” przez turystów. Artyści i fotografowie nadal przyciągają do tej miejscowości, która leży w wąskiej szczelinie pomiędzy dwoma stromymi cyplami. We wnętrzu XIV-wiecznego kościoła San Giovanni warto zwrócić uwagę na rzeźbioną marmurową ambonę, malowany drewniany krucyfiks i renesansowy tryptyk.

Na północny zachód od wioski, na Colle di Cerricò, po 10-minutowej wspinaczce można dotrzeć do fragmentów murów i dwóch okrągłych wież – pozostałościach po XV-wiecznym zamku. Jak z prawie każdej wysokości widoki z zamku są spektakularne.

Wskazówka! Jeśli jedziemy tu z La Spezia, warto zatrzymać się w sanktuarium Madonna di Montenero, aby podziwiać jeden z najlepszych widoków z lądu na całe wybrzeże Cinque Terre.

Karta Cinque Terre Card – cennik marzec – listopad 2022

Opłaty obowiązujące od marca 2022 r. do listopada 2022 r.:

 • Carta Treno MS dorośli, 1 dzień: 18,20 euro, od 12 do 69 lat
  Ważna do północy w dniu zatwierdzenia
 • Carta Treno MS dorośli, 2 dni: 33,00 euro, 12-69 lat
  Ważna do północy następnego dnia po zatwierdzeniu rezerwacji
 • Carta Treno MS dorośli, 3 dni: 47,00 euro, 12-69 lat
  Ważna do północy drugiego dnia po zatwierdzeniu rezerwacji
 • Carta Treno MS dzieci, 1 dzień: 11,40 euro, od 4 do 11 lat oraz grupy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
  Ważna do północy w dniu zatwierdzenia
 • Carta Treno MS osoby starsze, 1 dzień: 14,80 Euro, 70 lat i więcej
  Ważna do północy w dniu zatwierdzenia
 • Carta Treno MS rodzina, 1 dzień: 48,00 euro, rodziny składające się z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci w wieku od 4 do 11 lat
  Ważna do północy w dniu zatwierdzenia

Więcej szczegółów na stronie: http://www.parconazionale5terre.it

Cinque Terre pociągi

Do Cinque Terre można dojechać z Florencji pociągiem. Najwygodniejszym środkiem transportu do miasteczek są pociągi, miejscowi często powtarzają, że pociągi funkcjonują tu prawie jak metro, czyli jeżdżą bardzo często. Fakt starają się jeździć zgodnie z rozkładem jednak w ciągu dnia szczególnie w sezonie wakacyjnym pociągi są zawsze spóźnione. Ilość osób na dworcach jest tak duża, że wejście do pociągu lub wyjście trwa długo. Dodatkowo dworce są przepełnione, a przemieszczanie się z miasteczka do innego może być po prostu męczące.

Każde z nich oddalone jest od siebie o niespełna kilka minut. Przejazd pociągiem z Riomaggiore do Manarola trwa krócej niż samo wejście do pociągu.

Jeszcze bardziej malownicze i mniej niezawodne, jest zwiedzanie drogą wodną z Portovenere, a następnie przepływanie z miasteczka do miasteczka łodzią. Jeśli morze jest akurat wzburzone lub żeglarze zrobią sobie przerwę na lunch, to możemy przespacerować się klifową ścieżką do następnego miasteczka. Możemy także pojechać pociągiem do następnej miejscowości. Jedynym z tych pięciu miast, do którego nie dopłyniemy łodzią, jest położona na wzgórzu Corniglia, która nie ma portu.

Cinque Terre znajduje się między 2 większymi miastami: Genuą i La Spezia. Jeśli startujemy z Genua, należy skorzystać z regionalnego pociągu lub z pociągu Inter City (z przesiadką w Levanto bądź La Spezia).

Znacznie prościej jest w przypadku La Spezia, ponieważ kilkanaście razy dziennie stąd kursują pociągi Cinque Terre Express i pociągi regionalne.

Cinque Terre dojazd samochodem

Warto wiedzieć, że wjazd do historycznej części miasteczek jest zabroniony. Są one wyłączone z samochodowego ruchu. Wyjątkiem jest jednak Corniglia, w przypadku której droga przebiega praktycznie przez środek miejscowości.

Jeśli planujemy zwiedzanie Cinque Terre autem, to można je zostawić na jednym z parkingów blisko miasteczek lub zostawić je w miejscowości La Spezia i dalej jechać pociągiem.

Opłaty za parkingi wynoszą nawet 20€ za dzień. Dodatkowo znajdują się one poza miasteczkami. Po zaparkowaniu auta czeka nas spacer w dół, a potem dość męczący powrót na górę. W przypadku Riomaggiore jest możliwość skorzystania z autobusu wahadłowego.

Cinque Terre Włochy – kiedy odwiedzić?

Praktycznie w każdym letnim miesiącu w każdym z miast są dosyć spore ilości turystów. Najlepiej oczywiście omijać zwiedzanie Cinque Terre w trakcie tzw. wysokiego sezonu, weekendy oraz święta. Dobrym czasem na zwiedzanie wydaje się kwiecień, początek maja oraz druga połowa września. Jednak warto mieć na uwadze, że w drugiej połowie września pogoda może być nieco kapryśna i może padać deszcz.

Cinque Terre mapa

Cinque Terre opinie

Miasteczka Cinque Terre z pewnością są jednymi z najciekawszych miejsc we Włoszech. Mimo wysokich cen i sporej ilości turystów nie powinniśmy być zawiedzeni.

Polecane artykuły:

Liguria najpiękniejsze miasta i atrakcje -> https://balkanskie-klimaty.pl/liguria-najpiekniejsze-miasta-i-atrakcje/

Wyspa Sardynia – atrakcje, plaże -> https://balkanskie-klimaty.pl/wyspa-sardynia/