Walencja Hiszpania – TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć
Walencja w Hiszpanii to dawna stolica Królestwa Walencji, która oferuje wiele atrakcji kulturalnych i zabytków. Do najciekawszych należą na przykład: XV-wieczna Giełda Jedwabiu, XVIII-wieczny Pałac Markizów czy Muzeum Sztuk Pięknych, które opowiadają historię bogatej kupieckiej oraz arystokratycznej przeszłości.
Walencja posiada urocze historyczne centrum – Ciutat Vella (stare miasto) i wiele nowoczesnych budynków. Elegancki Instytut Sztuki Nowoczesnej wraz z futurystycznym Miastem Sztuki i Nauki zabierają odwiedzających w nowy, odważny świat odkryć artystycznych i naukowych. Co warto zobaczyć w Walencji w Hiszpanii? Jakie atrakcje czekają tu na Ciebie?
Spis treści:
Walencja co zobaczyć?
La Lonja de la Seda
Tę wspaniałą gotycką budowlę zbudowano w XV wieku, aby pomieścić miejską Giełdę Jedwabiu – rynek, na którym handlowano słynnym walenckim jedwabiem (sprzedawanym w całej Europie). Zabytek ten wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
La Lonja de la Seda przypomina średniowieczny zamek z krenelażem na zewnątrz i potężną wieżą. Fasada posiada bogato zdobione drzwi, dekoracyjne okna oraz gargulce (groteskowe rzeźbione stworzenia, które pełnią funkcję fontanny). Główna sala posiada bogate sklepienie gwiaździste wsparte na skręconych kolumnach.
Freski w kościele św. Mikołaja z Bari i św. Piotra Męczennika
Kościół ten poświęcony jest św. Mikołajowi z Bari i św. Piotrowi Męczennikowi. Zbudowano go w XIII wieku na miejscu rzymskiego sanktuarium. Romański kościół został odnowiony w stylu gotyckim w XV wieku, a jego wnętrze zostało wykończone w latach 90-tych XVI wieku w stylu barokowym.
Chociaż z zewnątrz kościół wydaje się nieco ponury to jego wnętrze jest jednym z najbardziej ozdobnych w Walencji. Sanktuarium posiada zapierające dech w piersiach freski ścienne i sufitowe zaprojektowane przez Antonio Palomino. Freski przedstawiają sceny z życia świętego Mikołaja i świętego Piotra Męczennika. Dzięki bogatym freskom i rzeźbiarskim zdobieniom kościół ten jest klejnotem sztuki barokowej i jest czasami porównywany do Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie.
Plaza de la Virgen
Górujący nad katedrą Plaza de la Virgen jest jednym z najstarszych (pochodzi z czasów rzymskich) i najpiękniejszych placów w Walencji.
Fontanna Neptuna, która znajduje się w centrum Plaza de la Virgen jest dziełem walenckiego rzeźbiarza Silvestre Edeta. Oświetlona nocą, jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Plac graniczy z kilkoma charakterystycznymi budynkami. Po drugiej stronie placu znajduje się Pałac Generalitat, a obok Catedral de València znajduje się Real Basílica de Nuestra Señora de los Desamparados, najważniejszy (a także pierwszy) barokowy kościół w Walencji. Kościół ten słynie ze wspaniałego fresku na suficie kopuły, który został namalowany przez Antonio Palomino w 1701 roku i jest uważany za arcydzieło hiszpańskiej sztuki barokowej.
Ogród zoologiczny w Walencji
Ogród zoologiczny w Walencji zajmuje 25 akrów. Miejsce to stworzono z myślą o trzymaniu zwierząt w warunkach jak najbardziej zbliżonych do ich rodzimych siedlisk. Zoo jest szczególnie znane z dużej kolekcji zwierząt afrykańskich. Środowisko zostało zaprojektowane tak, abyś natychmiast poczuł się, jakbyś został przeniesiony do Afryki, ponieważ oglądasz zwierzęta prawie bez barier w krajobrazach typowych dla sawanny, Madagaskaru i Afryki równikowej.
Zamiast oddzielać różne gatunki, współistnieją one tak, jak w swoich rodzimych środowiskach. Na przykład na sawannie żyją lwy, żyrafy, antylopy i nosorożce. Goryle zamieszkują gęsty las równikowy, a hipopotamy i krokodyle chłodzą się w wodzie. Bioparc aktywnie angażuje się w zrównoważony rozwój zasobów i ochronę dzikiej przyrody, wykorzystując panele słoneczne do podgrzewania wody.
Palacio del Marqués de Dos Aguas (Muzeum Ceramiki)
W pobliżu Església de Sant Martí (kościoła San Martín) znajduje się Palacio del Marqués de Dos Aguas, XVIII-wieczny pałac arystokratyczny należący do znanej rodziny szlacheckiej. Pałac słynie z bogato zdobionej fasady i bogato zdobionych wnętrz.
Obecnie w pałacu mieści się Narodowe Muzeum Ceramiki González Martí, które otwarto w 1947 roku. Muzeum prezentuje ponad 5000 przykładów tradycyjnej ceramiki z Walencji i okolic, azulejos (niebieska szkliwiona ceramika) z Teruel i fajansu (szkliwiona ceramika) z Toledo i Sewilli.
Inne interesujące przedmioty na wystawie to starożytna ceramika grecka, rzymska i arabska oraz porcelana z Jedwabnego Szlaku (Chiny) i Japonii. Kolekcja zawiera również nowoczesne elementy, w tym dzieła Picassa i współczesne przedmioty. Główną atrakcją kolekcji jest w pełni wyposażona XIX-wieczna walencka kuchnia z tradycyjnymi kafelkami.
Institut València d’Art Moderne
Instytut Sztuki Nowoczesnej w Walencji poświęcony jest sztuce awangardowej XX wieku. Stała kolekcja obejmuje wszystkie nurty sztuki nowoczesnej i awangardowej, w tym abstrakcję analityczną, pop-art i nową figuratywność. Muzeum organizuje również wystawy czasowe, wykłady i warsztaty. Co ciekawe, podziemne pomieszczenie muzeum prezentuje ruiny średniowiecznych murów miejskich Walencji. Ruiny te zostały odkryte podczas budowy muzeum.
Na terenie muzeum znajduje się restauracja Mascaraque, która serwuje dania kuchni śródziemnomorskiej w nowoczesnym stylu. Znajduje się tu również biblioteka z księgarnią i czytelnią. Tutejsza biblioteka posiada ponad 40 000 książek i dokumentów związanych ze sztuką współczesną. Instytut Sztuki Nowoczesnej w Walencji jest czynny od wtorku do niedzieli i do późna w piątki. Wstęp jest bezpłatny.
Playa del Saler
Jedna z najpopularniejszych plaż w regionie Walencji znajduje się zaledwie 16 kilometrów od granic miasta, w parku przyrody La Albufera. Z plażą El Saler sąsiadują dwie inne piękne plaże takie jak: Playa L’Arbre del Gos i plaża La Garrofera. Ten idylliczny odcinek drobnej piaszczystej linii brzegowej rozciąga się na 2,6 kilometra i jest chroniony przed wiatrem przez wydmy oraz sosny.
La Ciutat de les Arts i les Ciències
W tym futurystycznym kompleksie na obrzeżach Walencji można odkryć fascynujący świat sztuki i nauki. La Ciutat de les Arts i les Ciències (Miasto Sztuki i Nauki) jest jednym z najbardziej imponujących europejskich centrów poświęconych wystawom kulturalnym i naukowym.
Kompleks Ciudad oferuje sześć głównych obszarów:
- kino Hemisfèric IMAX, które wyświetla cyfrowe filmy 3-D i służy jako planetarium;
- obszar krajobrazowy Umbracle z zacienionymi chodnikami;
- Museu de les Ciències – interaktywne muzeum z eksponatami dotyczącymi nauki, środowiska i technologii;
- Oceanogràfic – największe akwarium w Europie;
- opera Palau de les Arts;
- Ágora – przestrzeń koncertowa
Miasto Sztuki i Nauki jest także gospodarzem konferencji, wystaw i warsztatów związanych z nauką i sztuką.
Oceanogràfic de Valencia
Ten imponujący budynek zaprojektowany przez architekta Félixa Candelę stanowi część Miasta Sztuki i Nauki oraz mieści największe akwarium w Europie. W rzeczywistości jest to kompleks kilku budynków, z których każdy poświęcony jest jednemu z najważniejszych ekosystemów i środowisk morskich na Ziemi: Mokradła, Umiarkowany i Tropikalny, Oceany, Morze Śródziemne, Antarktyka, Arktyka i Wyspy oraz Morze Czerwone.
Ponad 500 różnych gatunków morskich jest reprezentowanych przez 45 000 stworzeń morskich, widocznych w dziewięciu wieżach, które umożliwiają oglądanie tak, jakbyś był pod wodą. Najbardziej interesującym z nich jest tunel, w którym spacerujesz otoczony po obu stronach i nad głową przez pływające rekiny.
Warto zobaczyć tu także wieloryby bieługi, lwy morskie, morsy, pingwiny, foki, żółwie morskie oraz delfiny. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, zjedz posiłek w restauracji Submarine Restaurant w budynku Oceanogràfic de Valencia. Jadalnia otoczona jest okrągłym akwarium i posiada żyrandol, który wygląda jak meduzy. Menu koncentruje się na nowoczesnej kuchni fusion z wpływami śródziemnomorskimi. Restauracja serwuje lunche i kolacje od poniedziałku do soboty. Oceanogràfic de Valencia jest otwarte codziennie przez cały rok. Można zakupić łączone bilety wstępu do akwarium Oceanogràfic i Museu de les Ciències lub Hemisfèric.
Mercado Central
Zaledwie kilka kroków od La Lonja de la Seda usytuowany jest Mercado Central – przestronny targ zbudowany w 1928 roku.
Targ znajduje się w secesyjnym, bogato zdobionym azulejos budynku. W hali znajdują się setki straganów, na których sprzedawcy sprzedają świeże owoce, warzywa i produkty spożywcze z regionu Walencji, a także z innych obszarów Hiszpanii.
Iglesia de los Santos Juanes
Iglesia de los Santos Juanes to piękny zabytkowy kościół, który znajduje się na Plaza del Mercado tuż obok Mercado Central. Kościół ten zbudowano między XIV a XVI wiekiem na miejscu starego meczetu.
Wnętrze wykonane jest w stylu gotyckim, natomiast barokową fasadę zaprojektował Vicent García na przełomie XVII i XVIII wieku.
Polecany artykuł: Teneryfa w grudniu
Katedra w Walencji
Catedral de València (Catedral del Santo Cáliz) to jedna z najbardziej niezwykłych katedr w Hiszpanii ze względu na mieszankę stylów architektonicznych. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się starożytna rzymska świątynia, a następnie mauretański meczet. Katedra została zbudowana w XIII wieku. Renowację przeprowadzono w XV i XVII wieku.
Wygląd zewnętrzny łączy oryginalne romańskie elementy architektoniczne z rzeźbiarskimi detalami dodanymi później w średniowieczu. Wspaniałe drzwi Puerta del Palau pochodzą z epoki romańskiej, natomiast Puerta de los Apóstoles (Drzwi Apostołów) z XV wieku.
Główną atrakcją sanktuarium jest Kaplica Świętego Graala (Capilla del Santo Cáliz) z delikatnym sklepieniem i motywami gwiazd. Kaplica ta przedstawia scenę 12 apostołów w Niebie i koronację Matki Boskiej. Najświętszą i najcenniejszą rzeczą jest relikwiarz zawierający Święty Kielich – artefakt pochodzący z pierwszego wieku naszej ery. Prawdopodobnie jest to kielich, którego Jezus używał do sprawowania Świętej Eucharystii.
Katedra w Walencji posiada również muzeum – Museo Catedral de València. Prezentuje ono prestiżową kolekcję sztuki religijnej. Eksponowane są różne style z różnych okresów (gotyk, renesans itp.). Muzeum szczyci się wieloma wyjątkowymi dziełami sztuki, w tym obrazami Mariano Salvadora Maelli i Francisco de Goi.
Oprócz zwiedzania wnętrza katedry i muzeum katedralnego, warto wejść na El Miguelete (wieżę Miguelete), aby podziwiać wspaniałe widoki. 207-stopniowa wspinaczka na szczyt wieży nagradza panoramicznymi widokami na panoramę Walencji.
Katedrę w Walencji i Muzeum Katedralne można zwiedzać po dokonaniu opłaty za wstęp, która obejmuje audioprzewodnik z różnymi opcjami językowymi. Zarówno katedra, jak i jej muzeum są otwarte dla zwiedzających przez cały rok każdego dnia (z wyjątkiem niedziel w okresie zimowym). Wieża Miguelete jest otwarta codziennie przez cały rok – wstęp wymaga niewielkiej opłaty.
Iglesia de Santo Tomás y San Felipe Neri
Ze swoją olśniewającą kopułą wyłożoną niebieskimi kafelkami, ten piękny kościół jest przykładem charakterystycznego śródziemnomorskiego stylu Walencji. Zbudowano go w 1725 roku. Co ciekawe, kościół Świętego Tomasza i Świętego Filipa wpisano na listę narodowych zabytków w 1982 roku.
Kościół ma fantazyjnie zdobioną barokową fasadę. Dodatkowo układ architektoniczny był wzorowany na często naśladowanym kościele Il Gesú w Rzymie. Zapierające dech w piersiach wnętrze ma przestronną nawę główną z licznymi kaplicami bocznymi. W kościele codziennie odprawiana jest msza katolicka. Zabytek nie jest otwarty dla zwiedzających, ale turyści mogą uczestniczyć w mszy.
Museo Arqueológico de la Almoina
Muzeum Archeologiczne La Almoina oferuje wgląd w cywilizacje, które przyczyniły się do dziedzictwa Walencji. Podczas wykopalisk prowadzonych w latach 1985-2005 odkryto dobrze zachowane pozostałości pierwszej osady założonej przez Rzymian ponad 2000 lat temu.
W muzeum można także zobaczyć pozostałości (datowane na II wiek n.e.) rzymskich łaźni i ulic, w tym sanktuarium, część portyku forum. Baptysterium i absyda kościoła pochodzą z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Era panowania Maurów ujawnia się w śladach dziedzińca, basenu i fortyfikacji z Alcázar – starego muzułmańskiego miasta.
Museo Nacional de Bellas Artes de Valencia
Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych to doskonałe miejsce do odkrywania dziedzictwa artystycznego regionu Walencji. Muzeum prezentuje znaleziska archeologiczne, obrazy i rzeźby z okresu od średniowiecza do XX wieku. Znaczna część kolekcji sztuki reprezentuje średniowieczne obrazy religijne stworzone przez walenckich artystów lub dzieła stworzone dla walenckich kościołów.
Do najcenniejszych dzieł muzeum należy XIV-wieczny ołtarz Fraya Bonifacio Ferrera (walenckiego zakonnika) oraz tryptyk Męki Pańskiej autorstwa Hieronima Boscha. Interesujący jest również asortyment hiszpańskich obrazów od XVI do XIX wieku.
Najważniejsze z walenckiej kolekcji malarstwa to „Ostatnia Wieczerza” i „Święty Bruno” autorstwa Francisco Ribalty oraz „Święty Jerome” autorstwa Jusepe de Ribery. Inni hiszpańscy mistrzowie to Diego Rodríguez de Silva y Velázquez, El Greco, Bartolomé Esteban Murillo, Francisco de Goya oraz Luis de Morales.
Do Muzeum Sztuki przylega Jardines del Real – zielona przestrzeń wypełniona posągami, fontannami i ścieżkami spacerowymi. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli. Wstęp jest bezpłatny.
Torres de Serranos (Starożytna Brama Miejska)
Ten imponujący zabytek jest symbolem Walencji. Torres de Serranos reprezentuje starożytną bramę starego miasta i przypomina czasy, gdy miasto było otoczone murami obronnymi. Wały miejskie zostały zbudowane w XIV wieku na rzymskich fundamentach.
W 1930 roku wieże Serranos zostały przywrócone do dawnej świetności. Z tych masywnych wież można podziwiać rozległe widoki na Walencję. Łuk bramy wejściowej posiada ozdobne gotyckie detale i dwie tarcze miasta.