Marsala
Sycylia,  Włochy

Marsala Sycylia – atrakcje, zabytki, zwiedzanie

Czas czytania: 5 minuty

Położona w sycylijskiej prowincji Trapani na zachodnim krańcu Sycylii – Marsala, jest 5 najbardziej zaludnionym miastem na wyspie. Leży nieco ponad 100 km na południowy zachód od stolicy wyspy – Palermo. Marsala jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojego wina, którego pochodzenie i sławę zawdzięcza Anglikom. Co warto zobaczyć w Marsala na Sycylii?

Marsala Sycylia – historia

Miasto Marsala ma długą i bogatą historię. W 1860 roku rozpoczęła się Wyprawa tysiąca pod dowództwem Giuseppe Garibaldiego. Wydarzenie to zapoczątkowało łańcuch zdarzeń, które doprowadziły do zjednoczenia Włoch. Spacerując dziś ulicami Marsali, natkniesz się na liczne tablice upamiętniające to wydarzenie oraz wiele firm, które z dumą używają imienia Garibaldiego.

Historia Marsali sięga jednak znacznie dalej. Została ona założona przez Kartagińczyków w 397 roku p.n.e. i początkowo była znana jako Lilybaion. W 241 roku p.n.e. dostała się pod panowanie Rzymian, a następnie Arabów. Pod rządami Rzymian była to dobrze prosperująca kolonia i kluczowe miejsce handlu i ekspansji w Afryce.

Skąd pochodzi nazwa Marsala?

Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od arabskiego „Mars el’Allah” oznaczającego Przystań Boga, chociaż niektórzy twierdzą, że wywodzi się od łacińskiego określenia „Mare Salis” oznaczającego słone morze.

Co zobaczyć w Marsali na Sycylii?

Museo Archeologico Baglio Anselmi

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii Marsali, to polecam Ci wizytę w Museo Archeologico Baglio Anselmi. Możesz tu zobaczyć główną atrakcję – statek punicki pochodzący z pierwszej wojny punickiej, który został odkryty w 1969 roku. Muzeum zapewnia również dostęp do Parco Archeologico di Lilibeo, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Lilybaeum.

Godziny otwarcia Museo Archeologico Baglio Anselmi: codziennie od 9:00-19:30 (w dni świąteczne godziny mogą się różnić).

Adres: Lungomare Boeo, 34.

Winnice w Marsali

Wizyta w Marsali nie byłaby kompletna bez wycieczki po winnicach, aby spróbować jej najsłynniejszego wina. Wino zawdzięcza swoje początki biznesmenowi z Liverpudli – Johnowi Woodhouse, który natknął się na lokalne wino w 1773 roku. Spodobało mu się ono tak bardzo, że pomyślał, iż jego rodowici Anglicy również będą się nim cieszyć. Jednak, aby przetrwać długą podróż za ocean, wino musiało zostać wzmocnione, co zapoczątkowało powstanie wina Marsala, jakie znamy dzisiaj.

Polecamy także:  Przedłużony weekend w Rzymie - plan zwiedzania

Woodhouse miał rację… Anglicy je pokochali! W rzeczywistości, było tak popularne, że Woodhouse przeniósł się do Marsali w 1796 roku, aby rozpocząć masową produkcję tego trunku! Niestety, popularność trunku spadła w 1900 roku i wiele winiarni zbankrutowało, ale te, które produkują ten pyszny napój dzisiaj, są najwyższej jakości. Wybierz się do historycznej Cantine Florio, jednej z najstarszych winiarni we Włoszech i z pewnością jednej z najpiękniejszych. Znajdziesz tu piwnice wypełnione niezliczonymi beczkami wina, z których część cudem uniknęła alianckiej kampanii bombardowań w czasie II wojny światowej. Inne winnice godne uwagi to Cantine Pellegrino, Caruso e Minini i Donnafugata.

Zabytkowe bramy miejskie

Kiedy już będziesz miał przesyt wina marsala, warto zwiedzić inne atrakcje w Marsali. Pierwotnie do miasta prowadziły trzy bramy wjazdowe – Porta Mazara, Porta Nuova i Porta di Mare, która później została przemianowana na Porta Garibaldi (i która jest dziś najlepiej zachowana). Czwarta brama – Porta Trapani – została wybudowana na początku XVII wieku. Pod koniec XIX wieku, gdy Marsala rozrastała się, podjęto decyzję o zniszczeniu części murów miejskich, aby umożliwić rozbudowę miasta, a wraz z nimi zniszczono Porta Trapani i Porta Mazara, pozostawiając tylko dwie bramy.

Historyczne centrum Marsala na Sycylii

W historycznym centrum Marsali znajdziesz urocze, wąskie uliczki i główny plac Marsali – Piazza della Repubblica, przy którym znajduje się Duomo di San Tommaso di Canterbury, Palazzo VII Aprile oraz XVI-wieczny Chiesa del Purgatorio z dwupoziomową barokową fasadą. Na placu znajduje się również Museo degli Arazzi Fiamminghi (muzeum gobelinów), w którym zgromadzono osiem wspaniałych wełnianych i jedwabnych gobelinów flamandzkich autorstwa Cornelisa Tonsa.

Warzelnia soli w Gennie

Poza historycznym centrum miasta warto odwiedzić pobliskie solniska i rezerwat przyrody Il Stagnone. Warzelnia w Gennie jest najstarszą i jedyną, gdzie „salinari” nadal zbierają sól bez użycia środków mechanicznych.

Spacerując po basenach przed wyspą Mothia, można zobaczyć niezwykłe kolory wody. Kolory zmieniają się od różu słonych wód do bieli słonych i błękitu Morza Śródziemnego.  Z tego miejsca można podziwiać jedne z najpiękniejszych zachodów słońca na świecie.

Wyspa Isola San Pantaleo

Warto również zwiedzić wyspy, które leżą w pobliżu Marsali na Sycylii. Wśród nich znajduje się Isola San Pantaleo (znana również jako Mozia), na której znajdują się dwa muzea – Muzeum Whitakera i Muzeum Mozia. Muzeum Mozia zapewnia fascynujący wgląd w znakomitą historię wyspy, a także sąsiednich wysp Favignana, Levanzo i Isola Grande.

Polecamy także:  Palermo - co zobaczyć w stolicy Sycylii? Atrakcje, plaże i polecane noclegi

Marsala Sycylia plaże

Marsala może się również pochwalić kilkoma wspaniałymi plażami. Dwie z najpiękniejszych to San Teodoro i Punta Tramontana, gdzie obie są ciche, spokojne oraz piaszczyste.

Marsala Sycylia noclegi

Booking.com

Marsala gdzie zjeść?

Ristorantino via Vaccari

Ta ładna restauracja znajduje się w samym sercu historycznego centrum, w maleńkiej uliczce, niedaleko pięknej barokowej katedry w Marsali. Właściciel zawsze wesoło wita swoich gości i chętnie doradza im w kwestii najświeższych ryb, które warto spróbować lub najlepszego wina, które można dobrać do konkretnego dania. Dbałość o szczegóły jest tutaj najważniejsza. Menu, będzie także odpowiednie dla wegetarian. Spróbuj słynnego czerwonego tuńczyka z Favignany!

Adres: Via Vaccari, 6, 91025 Marsala

San Lorenzo Osteria

Położona w samym sercu historycznego centrum Marsali, ta urocza „osteria” jest najbardziej ceniona za dania na bazie ryb, zgodne z sycylijską tradycją. Ryby są świeże i naprawdę pyszne. Ponadto restauracja znajduje się przy ładnym, małym placu, gdzie oferuje ogród zewnętrzny, idealny zarówno na lunch, jak i na kolację w okresie letnim. Smażone kalmary to jedno z najbardziej znanych dań restauracji!

Adres: Via Giuseppe Garraffa, 60, 91025 Marsala

Pasticceria Dolce Tentazione

Ach, te sycylijskie desery i słodycze! Na wyspie, która ma swój własny barokowy styl, nawet ciasta i słodycze mają swoisty „barokowy” wygląd i smak. Wraz z cannoli  i innymi smakołykami, topowym produktem Pasticceria jest „Genovese alla crema”, kruche ciasto nadziewane pysznym kremem cytrynowym, z posypką cukru pudru na wierzchu. Najlepiej smakują na ciepło!

Adres: Via Giulio Anca Omodei, 3, 91025 Marsala

Marsala Sycylia jak dojechać?

Pociągiem

Łatwo jest dotrzeć do Marsali pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się około 10-15 minut spacerem od centrum Marsali.

Autobusem

Firma autobusowa Salemi prowadzi regularne połączenia z Marsali do Palermo, Mazary i Castelvetrano. Istnieją również szybkie połączenia autobusowe pomiędzy Palermo i Marsalą, które zatrzymują się na lotnisku Trapani-Birgi. Podróż trwa około 45 minut. Alternatywnie, firma Lumia obsługuje linie, które łączą Marsalę z Castelvetrano, Sciacca i Agrigento. Jeśli chcesz skorzystać z autobusu, aby zwiedzić okolice Marsali, to dworzec autobusowy znajduje się na Piazza del Popolo, w odległości kilkuset metrów od Duomo.

Samochodem

Podróżowanie samochodem jest prawdopodobnie jednym z najłatwiejszych sposobów na dotarcie do Marsali. Jest tu także darmowy parking przy lungomare (Via Boeo). Stamtąd już tylko kilkaset metrów do historycznego centrum.

Samolotem

Najbliższe lotniska Marsali to Trapani i Palermo.

Marsala Sycylia mapa

Marsala Sycylia opinie

Marsala na Sycylii to miejsce wyjątkowe. Z pewnością jest to miasto, które nieco różni się od reszty miast na Sycylii czy na przykład Ligurii we Włoszech. Osobiście je polecamy i z pewnością tam wrócimy na dłuższe wakacje!

Polecamy artykuł:

Liguria- najpiękniejsze miasta i atrakcjeBooking.com