Bułgaria

Bułgaria

Czas czytania: 6 minuty

Jeśli nie wiesz, czego się spodziewać odwiedzając Bułgarię, nie jesteś sam. Nie mieliśmy żadnych uprzedzeń co do tego kraju, kiedy pojechaliśmy tam po raz pierwszy.

Bułgaria jest dość popularną nadmorską destynacją w lecie, ale nie na taką samą skalę jak jej śródziemnomorscy lub adriatyccy dalsi sąsiedzi. Jeśli planujesz wakacje w Bułgarii, zapoznaj się wcześniej z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Bułgaria wakacje – czego spodziewać się przed wizytą w tym kraju?

Bułgaria to nie tylko wybrzeże Morza Czarnego

Najbardziej popularne jest wybrzeże Bułgarii. Jeśli szukasz miejsca na niedrogie wakacje na plaży, wybierz miejsca takie jak Słoneczny Brzeg czy Sozopol. Warto też odwiedzić historyczne miasta portowe nad Morzem Czarnym takie jak Warna czy Burgas.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele innych fascynujących miejsc można zobaczyć podczas wakacji w Bułgarii. Stolica Sofia jest dobrym punktem rozpoczęcia zwiedzania, z jej złożoną historią i socjalistycznymi reliktami. Warto zobaczyć także inne miasta w Bułgarii, od interesującego miasta Płowdiw po dawną stolicę królewską Wielkie Tyrnowo.

Ponadto bułgarskie góry pokrywają znaczną część wnętrza kraju i nie tylko są naprawdę przyjemne do odkrywania, ale także kryją wiele wspaniałych miejsc. Warto odwiedzić Monastyr Dryanovo i unikalnych Piaskowych Piramid w okolicy Melnika. Ponadto zwiedzanie Monastyru Rilskiego i twierdzy Bełogradczik – dwóch najbardziej znanych bułgarskich atrakcji jest obowiązkowe podczas objazdu Bułgarii.

Czy są kontrole na granicy z Bułgarią?

Chociaż Bułgaria należy do Unii Europejskiej, nie jest jeszcze częścią strefy Schengen, która umożliwia swobodne przemieszczanie się między krajami ( z czego obecnie korzysta wiele krajów UE).

Oznacza to, że przy wjeździe do Bułgarii będziesz przechodzić kontrolę paszportową. W chwili pisania tego tekstu podróżni z Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanady i większości krajów europejskich nie potrzebowali wiz na pobyty poniżej 90 dni.

Przekraczając granicę Rumunii z Bułgarią, nasz autokar został zatrzymany, a na pokład weszła straż graniczna. Zebrali paszporty, zabrali je, a następnie po kilkudziesięciu minutach zwrócili. Nie przejmuj się tym, że ludzie odchodzą z twoim paszportem bez słowa – jest to dość powszechna praktyka w Europie Wschodniej i na Bałkanach. Nie zawsze tak jest. Jadąc nocnym pociągiem do Bułgarii ze Stambułu, musieliśmy wysiąść na granicy i udać się do biura kontroli granicznej.

Jak wygląda komunikacja miejska w Bułgarii?

Jednym z największych wyzwań związanych z podróżowaniem po Bułgarii jest przemieszczanie się. Istnieją również wady transportu publicznego w Bułgarii. Nie podróżowaliśmy jeszcze pociągiem w Bułgarii (poza nocnym pociągiem ze Stambułu), ale nie słyszeliśmy dobrych rzeczy o jego niezawodności. Podróżni, z którymi rozmawialiśmy, skarżyli się na znaczne opóźnienia, dlatego też rzadko z niego korzystają.

Podróż autobusem jest znacznie lepszym wyborem w Bułgarii jeśli nie podróżujesz samochodem. Rozległa sieć autobusowa różnych firm przecina kraj, natomiast Sofia jest głównym węzłem komunikacyjnym.

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że większość dużych miast ma wiele dworców autobusowych, więc należy sprawdzić, z których stacji odjeżdżasz i na które przyjeżdżasz. Informacje można znaleźć online na Bgrazpisanie lub Balkan Viator, ale zawsze warto sprawdzić na dworcu autobusowym.

Kiedy najlepiej odwiedzić Bułgarię?

Kiedy najlepiej odwiedzić Bułgarię? Cóż, to zależy od celu podróży. Jeśli chcesz odpocząć na plaży, wybierz się na wybrzeże od czerwca do września. Ci, którzy chcą tylko odwiedzić bułgarskie miasta, powinni wybrać się poza sezonem.

Jeśli planujesz odwiedzić bułgarskie góry wybierz się na szlaki pomiędzy lipcem a wrześniem. Jeśli chodzi o jazdę na nartach w Bułgarii, od stycznia do marca powinny panować najlepsze warunki do jazdy na stokach w górach.

Lokalne zwyczaje w Bułgarii, które warto znać

Zanim wybierzesz się w podróż za granicę, warto poznać lokalne zwyczaje i dziwactwa. Dla nas niezwykle mylące w Bułgarii jest to, że mieszkańcy kiwają głową na „nie” i kręcą głową na „tak”.

Komunikacja niewerbalna w kraju, w którym nie zna się języka, jest bardzo ważna. W Bułgarii mówi się trochę po angielsku, głównie z młodszymi ludźmi. Ale nadal będą momenty, w których będziesz musiał polegać w dużej mierze na gestach i mowie ciała.

Oznacza to, że proste gesty, takie jak skinienie i potrząśnięcie głową, stają się jeszcze bardziej mylące. Jeśli zapytasz kierowcę autobusu „Bansko?”, a on potrząśnie głową, gwarantuję, że Twoim pierwszym odruchem będzie szukanie innego połączenia. Nic bardziej mylnego. Przyzwyczajenie się do tego podczas wizyty zajmie trochę czasu, ale odkryłem, że zawsze warto dłużej zastanowić się nad udzieloną odpowiedzią.

Jaki język w Bułgarii?

Językiem urzędowym w Bułgarii jest bułgarski. Język ten jest słowiański, ale z wystarczającą ilością zwrotów, aby zdystansować go od większości innych języków słowiańskich, np. czeskiego, polskiego czy chorwackiego.

Angielski jest ogólnie używany w turystycznych częściach wybrzeża, szczególnie w Słonecznym Brzegu. Im dalej od wybrzeża, tym mniej osób zna język angielski. Jeśli chodzi o drugi język to jest nim rosyjski i następnie niemiecki.

Inną poważną przeszkodą dla turystów w Bułgarii jest to, że używają oni cyrylicy. Choć cyrylica jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojego zastosowania w Rosji, w rzeczywistości została opracowana w Bułgarii w IX wieku. Bułgarzy są bardzo dumni z tego faktu.

Próbując czytać cyrylicę, mam tendencję do wydawania dźwięków po jednej literze na raz, jak małe dziecko. Wymaga to przyzwyczajenia, ale pomaga fakt, że następujące litery są takie same jak w łacinie: „A”, „E”, „K”, „M”, „O”, „T”. Przydatne jest również to, że następujące litery można łatwo przetłumaczyć: cyrylica „P” to łacińskie „R”, „C” to „S”, „H” to „N”, „X” to „H”. Dzięki tej małej lekcji języka wiesz już, że pierwsze 4 litery „HOTEL” w cyrylicy to „XOTE”. Powodzenia z resztą!

Kilka podstawowych bułgarskich zwrotów, które pomogą Ci sobie poradzić, to Dobŭr den, co oznacza „Dzień dobry”, Molya te dla „Proszę” oraz Da i Ne dla „Tak” i „Nie”.

Jaka waluta w Bułgarii?

Bułgaria to wschodnioeuropejski kraj, w którym euro przyda się głównie na wybrzeżu. Narodową walutą Bułgarii jest lew (BGN). Dla tych, którzy wypoczywają na wybrzeżu, z pewnością spotkają się z faktem, że w restauracjach, barach i restauracjach jest również wyświetlanych w euro lub funtach.

Chociaż posiadanie gotówki w Bułgarii jest przydatne, możesz używać karty kredytowej w Bułgarii do wielu rzeczy. Upewnij się tylko, że jest to karta, która nie nalicza opłat za przewalutowanie lub nie posiada złego kursu wymiany.

Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

Tak, z naszego doświadczenia wynika, że Bułgaria jest bezpiecznym miejscem do odwiedzenia. Podróżowaliśmy po kraju transportem publicznym i nigdy nie napotkaliśmy problemów. Nie jesteśmy miłośnikami picia/imprezowania po nocach lub przebywania poza domem w środku nocy, więc nasze narażenie na pewne ryzyko jest zdecydowanie mniejsze.

Czy w Bułgarii są zabytki?

Czy wiesz, że w Bułgarii można znaleźć rzymskie ruiny? Płowdiw jest domem dla kilku starożytnych rzymskich zabytków, w tym dużego amfiteatru. Znajdziesz tu także zabytki z czasów średniowiecza i imperialnych czasów Bułgarii, takie jak twierdza Carewec w Veliko Tarnovo. Istnieje również wiele zabytków osmańskich, z których większość to meczety.

Od Płowdiwu po Wielkie Tyrnowo i Nesebyr, znajdziesz wspaniałe budynki w stylu znanym jako bułgarskie odrodzenie. Ten styl architektoniczny wywodzi się z bułgarskiego ruchu odrodzenia narodowego z XVIII i XIX wieku, który doprowadził również do odzyskania przez Bułgarię autonomii od Imperium Osmańskiego w 1878 roku.

Czy w Bułgarii jest tanio?

Tak, Bułgaria to niedrogie miejsce do odwiedzenia i z pewnością jest to jeden z najtańszych krajów do podróżowania po Europie. Bałkany to ogólnie przystępny cenowo region dla międzynarodowych podróżników i Bułgaria (naszym zdaniem) znajduje się gdzieś pośrodku w stosunku do reszty regionu.

Najdroższe miejsca do odwiedzenia w Bułgarii to wybrzeże Morza Czarnego i Sofia. Ceny w tych miejscach nie są tak wysokie jak na przykład w Chorwacji, ale zakwaterowanie w Sofii było zdecydowanie droższe w 2023 roku. Patrząc również na ceny na wybrzeżu, wydaje się, że również znacznie wzrosły.

Wydatki w Bułgarii na takie rzeczy jak jedzenie, atrakcje i transport publiczny są naszym zdaniem całkiem rozsądne. Kolacja w restauracji dla jednej osoby może kosztować 10-15 €, natomiast kawa zazwyczaj kosztuje 1-2 €. Wstęp do muzeów i atrakcji w Sofii kosztuje zazwyczaj około 5 €. Transport publiczny po Sofii przez cały dzień kosztował nas mniej niż 3 euro za osobę. Natomiast 3-godzinna podróż autobusem z Sofii do Bansko kosztuje 10 euro.

Czy Bułgaria jest przyjazna dla zagranicznych turystów?

Jak to często bywa w przypadku takich pytań, trudno powiedzieć, że wszyscy w Bułgarii będą całkowicie przyjaźni dla Ciebie jako turysty. Wpływa na to tak wiele rzeczy, od barier językowych po postrzeganie rasy/płci/orientacji.

Podczas naszych podróży po Bułgarii spotkaliśmy wielu przyjaznych ludzi w sektorze turystycznym (przewodników, personel hotelowy itp.) i nie tylko.

Oczywiście spotkaliśmy też ludzi, którzy byli nieugięci i próbowali wykorzystać nas jako turystów. Dotyczy to większości krajów, w których byliśmu w Europie, zwłaszcza miejsc, które są mniej oblegane przez zagranicznych turystów. Jednak w Bułgarii nie przypominam sobie, aby ktokolwiek był niegrzeczny lub obraźliwy w stosunku do nas.

Myślę, że jeśli oczekujesz „życzliwości” w postaci szerokich uśmiechów, ludzi witających Cię na ulicy i niekończącego się entuzjazmu, by ci pomóc, to będziesz rozczarowany. Zasadniczo, nie oczekuj „przesadnej gościnności”.