Budapeszt co zobaczyć

Budapeszt co zobaczyć? TOP 16 atrakcji na weekend w Budapeszcie

Czas czytania: 6 minuty

Budapeszt to stolica Węgier. W rzeczywistości Budapeszt składa się z 3 zjednoczonych miast: Buda i Óbuda na zachodnim brzegu Dunaju oraz Peszt na wschodnim brzegu. Co więcej znaczna część miasta Budapeszt została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wielu odwiedzających stolicę Węgier uważa to miasto za jedno z najpiękniejszych miast w Europie, my również się do nich zaliczamy. Budapeszt z powodzeniem łączy swoją bogatą historię z wyluzowanym współczesnym stylem artystycznym. Podróżujący mają do wyboru wiele różnych rzeczy do zobaczenia, począwszy od muzeów po termy. My zakochaliśmy się w Budapeszcie 5 lata temu i wracamy tu zawsze kiedy tylko mamy wolny weekend.

Budapeszt co zobaczyć? TOP 16 atrakcji na weekend w Budapeszcie

Termy Gellerta

Budapeszt i Węgry termami stoją. Jest i pełno- dosłownie. Natomiast jednym z najpopularniejszych term w Budapeszcie są  Termy Gellerta, które obejmują odkryty basen (który zmienia się w basen z falami), basen musujący, saunę fińską oraz szereg innych saun i basenów. Kompleks Łaźni Gellerta został pierwotnie zbudowany w latach 1912-1918 w stylu secesyjnym, ale niestety uległ poważnym zniszczeniom podczas II wojny światowej. Całe Termy zostały gruntownie odnowione w 2008 roku, przywrócono ich dawną świetność. Łaźnie są otwarte przez cały tydzień.

Plac Bohaterów – Hősök tere

Plac Bohaterów (Hősök tere), to jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Dodatkowo wyznacza koniec alei Andrássy’ego. Jest to miejsce wyjątkowe dla Węgrów, ponieważ stoi tam pomnik z siedmioma wodzami Madziarów, którzy poprowadzili naród węgierski z Azji Środkowej do Kotliny Karpackiej.

Na szczycie środkowego filaru góruje Archanioł Gabriel, który trzyma węgierską koronę. Imponujące budynki po obu stronach Placu Bohaterów to galerie sztuki. Pamiętajcie aby zachować ostrożność podczas przechodzenia na Plac, ponieważ ruch wokół Placu jest bardzo duży.

Parlament Budapeszt – Országház

Budynek Parlamentu w Budapeszcie (Országház) został zaprojektowany i zbudowany w stylu neogotyckim. Dodatkowo jest jednym z największych budynków na Węgrzech oraz mieści setki biur parlamentarnych. Jest to imponująca budowla i bardzo fotogeniczna, jednak aby zobaczyć cały budynek w pełnej krasie, warto obejrzeć go od drugiej strony Dunaju lub po prostu z tramwaju wodnego.

Warto wiedzieć, że wycieczki po niektórych obszarach parlamentu są dostępne codziennie i odbywają się w różnych językach. Bilety Parlament Budapeszt tutaj

Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie

Wyspa Małgorzaty to wyspa o długości 2,5 km i szerokości około 500 metrów, położona pośrodku Dunaju pomiędzy Budą a Pesztem, pokryta parkiem oraz obiektami rekreacyjnymi. Jedną z najbardziej znanych atrakcji wyspy Małgorzaty w Budapeszcie jest „fontanna muzyczna”, z której woda regularnie „tańczy” w rytm muzyki klasycznej oraz muzyki węgierskiej.

Inne warte uwagi miejsca wyspy Małgorzaty to średniowieczne ruiny oraz mała woliera, w której przebywają głównie ranne ptaki wodne oraz dzikie ptactwo. Naszą uwagę zwróciła powlekana gumą bieżnia o długości 5,5 km, która otacza wyspę i jest popularnym miejscem do biegania dla biegaczy, którzy chcą uciec od zgiełku miasta. Na wyspę dojdziemy pieszo Mostem Margit Hid lub dopłyniemy tramwajem wodnym.

 

Terror Háza – Dom terroru

Dom terroru to obecnie muzeum w Budapeszcie, które stanowi jednocześnie pomnik ofiar totalitaryzmu na Węgrzech oraz Bohaterów rewolucji 1956 roku. W Terror Háza odbywają się wystawy o kolejnych reżimach faszystowskich oraz komunistycznych, które rządziły Węgrami w XX wieku. Sam budynek był dawną siedzibą faszystowskiej partii Strzałokrzyżowców, a następnie budynek służył jako więzienie i miejsce tortur przez węgierskie służby. Istnieje możliwość zwiedzania części więzienia w piwnicy. Wystawa zawiera informacje o obu reżimach, a także świadectwa niektórych ofiar. Oprócz wystaw poświęconych faszystowskim oraz komunistycznym „służbom bezpieczeństwa” w Terror Háza często odbywają się inne wystawy czasowe. Dom terroru Budapeszt cennik tutaj

Park Miejski

Park Miejski to miejsce wyjątkowe. Moim zdaniem znajduje się w czołówce miejsc wartych zobaczenia w Budapeszcie. Jest to park obejmujący obiekty sportowe, kąpieliska oraz jezioro do pływania łódkami. W miesiącach zimowych jezioro zamienia się w jedno z największych lodowisk w Europie.

W Parku Miejskim znajduje się również Miejskie Zoo oraz Ogród Botaniczny w Budapeszcie, Cyrk Budapeszteński oraz Zamek Vajdahunyad (mieszczący Muzeum Węgierskiego Rolnictwa). Zamek Vajdahunyad jest moim zdaniem jednym z piękniejszych zamków jakie widziałam, a widziałam ich sporo.

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Bazylika św. Stefana jest jednym z najważniejszych budynków sakralnych na Węgrzech. Jest to święte miejsce, dlatego też odwiedzający planujący wejście do kościoła proszeni są o zakrycie kolan oraz ramion. W Bazylice regularnie odbywają się koncerty muzyki klasycznej i organowej, które czasami wylewają się na plac na zewnątrz.

Promenada naddunajska

Promenada naddunajska prowadzi od Mostu Elżbiety do Mostu Łańcuchowego i jest idealna dla tych, którzy lubią spacerować. Spacer po Dunaju to świetny sposób, aby zobaczyć wiele z najsłynniejszych zabytków stolicy. Z Promenady możemy podziwiać: Zamek Królewski, Statuę Wolności na Wzgórzu Gellerta oraz Basztę Rybacką.

Baszta Rybacka w Budapeszcie

Baszta Rybacka wygląda jak średniowieczny pomnik, natomiast w rzeczywistości została zbudowana na początku XX wieku w stylu neogotyckim, jako platforma widokowa na Dunaj, Wyspę Małgorzaty oraz Peszt.

Nazwa Baszty Rybackiej pochodzi od Gildii Rybaków, która była odpowiedzialna za obronę tego odcinka murów miejskich w średniowieczu. Siedem wież Bastionu symbolizuje siedem plemion Madziarów, które pomogły osiedlić lud Madziarski na Karpatach. Polecamy wizytę w Baszcie o zachodzie słońca, aby zobaczyć szczególnie ciekawą panoramę na Budapeszt.

Wielka Synagoga 

Wielka Synagoga przy ul. Dohány  jest obecnie jedną z największych synagog na świecie (poza Izraelem). Wnętrza Synagogi oraz ogród zostały odrestaurowane w latach 90-tych XX wieku, a większość środków pochodziła od ludności węgierskiej i diaspory żydowskiej na całym świecie.

W ogrodzie Synagogi natomiast można zobaczyć pomnik wierzby płaczącej, na której metalowych listkach widnieją nazwiska niektórych poległych w czasie II wojny światowej. Znajduje się tam również pomnik szwedzkiego dyplomaty Rouala Wallenberga, który pomógł uratować setki węgierskich Żydów z obozów koncentracyjnych oraz gett.

Kolejka linowa na Wzgórze Zamkowe

Kolejka linowa w Budapeszcie, po raz pierwszy została otwarta w 1870 roku. Co więcej jest ona drugą najstarszą tego typu kolejką na świecie. System ciężarków oraz przeciwwag pomaga w podnoszeniu oraz zjeżdżaniu wózków ze wzniesienia. Kolejka linowa to zdecydowanie najszybszy sposób, aby dostać się na szczyt Wzgórza Zamkowego oraz jest niezwykle popularna ze względu na widoki na Dunaj. Prędkość wznoszenia kolejki została zmniejszona w 1988 roku, aby dać pasażerom więcej czasu na czerpanie przyjemności z przejazdu. Kolejka działa codziennie do godziny 22:00, więc jest to również świetny sposób na podziwianie widoków Pesztu nocą.

Statua Wolności na Wzgórzu Gellerta

Warto wiedzieć, że Statua Wolności na Wzgórzu Gellerta jest jednym z nielicznych posągów komunistycznych, które pozostały na swoim miejscu po transformacji do demokracji. Pomnik wzniesiono po raz pierwszy w 1947 roku, aby upamiętnić wojska radzieckie. Grawer został później zmieniony tak, aby upamiętniał „wszystkich, którzy poświęcili życie za niepodległość, wolność oraz dobrobyt Węgier”.

Zdecydowanie panorama na Dunaj spod pomnika są niezrównane, dodatkowo sprawiają, że spacer na szczyt wzgórza jest tego wart (nawet podczas deszczu!).

Cytadela

Pozostajemy na Wzgórzu Gellerta. Cytadelę, która znajduje się na szczycie wzgórza Gellerta, zbudowali Habsburgowie po nieudanej węgierskiej wojnie o niepodległość. Uważano, że jej doskonałe położenie strategiczne ułatwi kontrolowanie zarówno Budy, jak i Pesztu w przypadku przyszłych powstań.

Wojska stacjonowały w Cytadeli do 1897 roku. Siły radzieckie ponownie użyły twierdzy do kontrolowania miasta podczas rewolucji węgierskiej w 1956 roku, natomiast stacjonujące tam czołgi ostrzeliwały miasto. Obecnie w  Cytadeli mieści się restauracja, hotel i muzeum.

Wielka hala targowa

Wielka Hala Targowa w centrum Budapesztu to zdecydowanie najsłynniejszy targ w Budapeszcie. Targ w Budapeszcie ( Központi Vásárcsarnok) jest również największym i z tego co mi wiadomo najstarszym placem targowym w Budapeszcie. Budynek, w którym mieści się hala targowa powstał w 1897 roku w mieście Peszt. Warto wiedzieć, że lokalnie uprawiane owoce, warzywa i produkty mięsne można znaleźć na niższych piętrach. Natomiast na wyższych piętrach dostępne są pamiątki, w tym koronki, szachy oraz wyroby skórzane.

Można tam kupić również domowe lokalne przysmaki, takie jak gulasz i langos, ze stoiska z jedzeniem na piętrze.

Aquincum

Zdecydowanie Aquincum jest idealnym miejscem, którzy interesują się starożytną historią Węgier. Aquincum było rzymskim miastem, które stało w miejscu dzisiejszego Budapesztu oraz służyło jako ważna baza wojskowa w starożytnym Cesarstwie Rzymskim. W samym muzeum można obejrzeć różne rzymskie relikwie. Znajdziemy tam również działającą replikę słynnych organów wodnych, które odkryto na tym terenie w 1931 roku.

Pchli targ Esceri

Ten ciekawy pchli targ na obrzeżach Budapesztu ( Nagykőrösi út 156) to świetne miejsce na różnego  rodzaju okazje. Można tam zakupić wiele różnych „skarbów”. Na straganach można kupić wszystko, od odzieży w stylu retro, po pamiątki z czasów komunizmu. Zalecamy targowanie się, chociaż ceny dla nie „lokalsów” są zdecydowanie wyższe.


Budapeszt noclegi



Booking.com

 

 


Budapeszt komunikacja miejska

Z obserwacji i doświadczenia kilku podróży do Budapesztu, zdecydowanie polecamy zostawić auto w domu i Budapeszt zwiedzać komunikacją miejską. Dlaczego? Jeśli nie chcemy zdenerwowani stać w korkach lub szukać miejsc parkingowych polecamy zwiedzanie bez auta. Budapeszt jak każda stolica lubi być zakorkowana o każdej porze dnia i nocy. Przetestowaliśmy wszystkie środki komunikacji miejskiej: autobusy, metro, tramwaje oraz tramwaje wodne. Wszystkie warte są uwagi, jednak najbardziej podobały nam się rejsy tramwajem wodnym po Dunaju szczególnie po zachodzie słońca. Bilety nie są drogie, natomiast zaoszczędzimy stres i nerwy stojąc w korkach.

Budapeszt zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Bardzo za nim tęsknimy jak i za całymi Węgrami, praktycznie tuż po przekroczeniu granicy.