Vondelpark
Amsterdam

Vondelpark – największy park w Amsterdamie

Czas czytania: 3 minuty

Vondelpark to największy miejski park w stolicy – Amsterdamie i z pewnością najsłynniejszy park w Holandii. Jest to jedno z ulubionych miejsc na spacery, przejażdżki rowerowe, uprawianie sportów, piknik lub relaks przy książce. W parku znajduje się również kilka kawiarni z uroczymi tarasami. Planujesz zwiedzić Vondelpark w stolicy Holandii? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wizyty w tym parku. 

Vondelpark – idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku centrum miasta

Z ponad 10 milionami odwiedzających rocznie, Vondelpark jest najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym terenem zielonym w Amsterdamie i w całym kraju. Te „zielone płuca” miasta mają powierzchnię ponad 470 000 metrów kwadratowych i są domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt.

Vondelpark można zwiedzać w typowo holenderski sposób: na rowerze! Podczas wycieczki rowerowej z przewodnikiem przewodnik opowie o historii parku i pokaże każdy jego zakątek. Mieszkańcy Amsterdamu i turyści podczas słonecznych dni, spacerują tu z psami, biegają, jeżdżą na rolkach lub po prostu siedzą na ławkach i obserwują ludzi. Latem w muszli koncertowej odbywają się bezpłatne koncerty. Do najciekawszych atrakcji należą m.in.: pomnik poety Vondela, Groot Melkhuis z placem zabaw dla dzieci oraz historyczny pawilon z restauracją Vertigo, która latem otwiera popularny taras. 

Zobacz także: Saint Michel Mont we Francji – zwiedzanie i atrakcje

Przyroda w Vondelpark

Zbudowany na błotnistym terenie Vondelpark musi przechodzić całkowitą renowację średnio co 30 lat. Dzieje się tak, ponieważ poziom gruntu w parku stale się obniża. Gdyby prace te nie zostały wykonane, cały park zostałby zalany wodą. Widać to doskonale po ulewnych deszczach pod koniec okresu przed kolejną renowacją, kiedy całe części parku stają się rozległymi stawami. Wody nie można po prostu wypompować, ponieważ obniżyłoby to poziom wód gruntowych wokół parku i zagroziło drewnianym fundamentom pobliskich budynków. Park istnieje już prawie 150 lat i posiada wiele starych drzew. Krajobraz parku uzupełniają liczne krzewy i zioła. Park ten jest także domem dla wielu dużych i małych ptaków.

Historia Vondelpark

W 1864 roku grupa prominentnych obywateli Amsterdamu utworzyła komitet mający na celu założenie parku publicznego. Zebrali pieniądze na zakup 8 hektarów ziemi i zatrudnienie architekta krajobrazu Jana Davida Zochera. Zaprojektowano go w modnym wówczas angielskim stylu krajobrazowym. Zocher wykorzystał stawy i ścieżki, aby stworzyć iluzję naturalnego obszaru. Park został otwarty dla publiczności w 1865 roku jako park jeździecki i spacerowy o nazwie Nieuwe Park. Nazwa Vondelpark została przyjęta w 1867 roku, kiedy w parku umieszczono pomnik holenderskiego poety Joosta van den Vondela. Komitet wkrótce zebrał pieniądze na powiększenie parku i do 1877 roku osiągnął on obecną powierzchnię 45 hektarów. W tym czasie znajdował się na obrzeżach Amsterdamu. W 1878 r. powstał pawilon zaprojektowany przez W.H. Hamera Jr. 

Rzeźby i pomniki w Vondelpark

Na terenie Vondelpark znajduje się także kilka rzeźb i pomników. Najbardziej imponującym jest 3-metrowy pomnik z brązu holenderskiego poety Vondela z 1867 r. autorstwa Louisa Royera. Na uwagę zasługuje także abstrakcyjna betonowa „Ryba” z 1965 roku, której autorem był Pablo Picasso. Rzeźba przedstawiająca karaibską kobietę „Mama Baranka” z 1985 r. jest dziełem współczesnego amsterdamskiego rzeźbiarza Nelsona Carillho.

Gdzie znajduje się Vondelpark?

Park jest centralnie położony na południowy zachód od Leidseplein i na północny zachód od Museumplein. W pobliżu znajdują się jedne z najpopularniejszych atrakcji w Amsterdamie:

  • Rijksmuseum
  • Muzeum Van Gogha
  • Muzeum Stedelijk
  • De Hollandsche Manege

Vondelpark – hotele w pobliżu parku