Chorwacja gdzie jechać
Chorwacja,  Chorwacja atrakcje,  Chorwacja wakacje 2022,  Wakacje w Chorwacji

Chorwacja gdzie jechać? TOP 10 miast, które warto zobaczyć w Chorwacji

Czas czytania: 5 minuty

Większość turystów kojarzy przede wszystkim Chorwację wyłącznie ze słońcem, plażami oraz krystalicznie czystym Adriatykiem. Chorwacja to także bogata i bolesna historia zapisana w niesamowitych miastach w Chorwacji.  Większość najpopularniejszych chorwackich miast położonych jest bezpośrednio nad morzem, na półwyspie Istria, w Zatoce Kvarner oraz Dalmacji. Dzięki temu można połączyć zwiedzanie z wakacjami na plaży nad Adriatykiem.

Na uwagę zasługują także miasta znajdujące się wewnątrz kraju takie jak: Zagrzeb- stolica Chorwacji, Karlovac, Osijek, Varaždin, Vukovar, Čakovec, Slavonski Brod i wiele innych.

Warto wiedzieć, że wiele z tych interesujących miast posiada zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! Chorwacja gdzie jechać? Które miasta warto odwiedzić i jakich atrakcji nie można pominąć podczas wakacji w Chorwacji w 2024 roku?

Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym mini przewodniku po 10 najciekawszych miastach w Chorwacji. Usiądź wygodnie, napij się kawy i zacznij czytać.

Chorwacja gdzie jechać? TOP 10 miast, które warto zobaczyć w Chorwacji w 2024 roku

Split

Split w Chorwacji to jedno z najpopularniejszych miast leżących nad Adriatykiem w tym kraju. Jest to także z jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji. Jego historia sięga około III wieku, dlatego też podczas zwiedzania możesz zobaczyć tam wiele historycznie ważnych i ciekawych zabytków wpisanych na Listę Unesco. Jedną z nich, jest słynny Pałac Dioklecjana, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym, szczególnie latem, odbywają się tu liczne festiwale i imprezy kulturalne. Atrakcyjne są także plaże oraz zatoczki, które są idealne na odpoczynek nad morzem.

Najważniejszymi zabytkami w Splicie, które warto zobaczyć to:

  • Pałac Dioklecjana zbudowany w latach 295–305 i Bramy Pałacowe,
  • Katedra Świętego Domniona – Katedrala sv. Duje z dzwonnicą z której roztacza się zmalowniczy widok na miasto i port,
  • 8 metrowy pomnik biskupa Grzegorza z Ninu – Grgur Ninski, biskupa Nin w latach 900–929,
  • Wzgórze Marjan – 178 m.n.p.m.,
  • Piękna promenada portowa Riva z wieloma kawiarniami i restauracjami,

Bardzo popularne, zwłaszcza wśród fanów Game of Thrones, są także wycieczki po mieście do miejsc, w których kręcone były sceny tego legendarnego serialu „Gra o tron”!

Rovinj

Miasto Rovinj to prawdziwa perełka leżąca na półwyspie Istria w Chorwacji. Dla wielu podróżników to kolorowe miasto jakim jest Rovinj jest jednym z najpiękniejszych w Chorwacji! My się z tym po części zgadzamy. Szczególnie imponujące jest Stare Miasto, położone na półwyspie, gdzie barwne, stare domy zbudowane są blisko siebie na wzgórzu. Labirynt wąskich uliczek zaprowadzi Cię do ukrytych placów, w tym także do Kościoła św. Eufemii. Romantyczne kawiarenki ciągną się wzdłuż nadbrzeża, natomiast atmosfera w porcie z przybrzeżnymi wyspami zachęca do odpoczynku na plaży. Plaże w Rovinj są także rajem dla urlopowiczów.

Z Kościoła św. Eufemii roztacza się niesamowity widok na Adriatyk. Na uwagę zasługuje także główny plac Trg Marsala Tita z imponującą wieżą zegarową.

Zagrzeb

Zagrzeb to stolica Chorwacji i jedno z bardziej klimatycznych miast położonych w głębi kraju. Chorwacka stolica jest oddalona od morza o około 167 km (do Rijeki), co prawdopodobnie jest jednym z powodów, dla których  Zagrzeb jest bardzo często pomijany przez turystów podróżujących do Chorwacji. A szkoda, bo jest tam wiele atrakcji turystycznych! Poza tym miasto inspiruje ciekawą mieszanką dziedzictwa Habsburgów, kultury bałkańskiej oraz nowoczesności.

W Zagrzebiu warto zwiedzić Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ze 105-metrowymi wieżami, najkrótszą na świecie kolejkę linową „Uspinjača”, kościół św. Marka z heraldycznym dachem, wieżę Lotrščak z malowniczym punktem widokowym, Chorwacki Teatr Narodowy oraz liczne muzea.

Dubrownik

Dubrownik to z pewnością najbardziej znane miasto w Chorwacji, które jest nazywane perłą Adriatyku lub Atenami Chorwacji. Jest to miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które zachwyca licznymi zabytkami i zapierającym dech w piersiach położeniem nad morzem. Absolutnie spektakularne są jednak zabytkowe mury, które okalają stare miasto. Interesujące są także liczne piękne plaże, kluby plażowe oraz tętniące życiem nocnym restauracje.

W Dubrowniku z pewnością na pierwszym miejscu jest wizyta na Starym Mieście wpisanym na Listę UNESCO z labiryntem kamiennych uliczek, murami miejskimi, po których można spacerować. Warte zobaczenia są także: wszystkie twierdze z twierdzą Lovrijenac na czele oraz góra Srđ – 412 m.n.p.m., na którą od 2010 roku wjeżdża kolejka linowa. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto i sąsiednie wyspy.

Bardzo popularne wśród turystów są także wycieczki kajakiem, podczas których można podziwiać Dubrownik od strony morza. Można zwiedzić wybrzeże, wyspę Lokrum i małe ukryte jaskinie!

Trogir

Miasto Trogir leżące w przepięknej i naszej ulubionej Dalmacji słynie z malowniczego Starego Miasta, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto to znajduje się na małej wyspie, a jego historia sięga czasów rzymskich – III wieku p.n.e. Podczas spacerowania po wąskich uliczkach możesz odbyć swoistą podróż w czasie, odkrywając średniowieczne place, które kształtowali między innymi Wenecjanie. Atutem tego miasta jest również malownicze położenie nad morzem w sąsiedztwie wyspy Čiovo i jej plażami.

W Trogirze warto zobaczyć także: promenadę portową, przy której cumują ogromne, luksusowe jachty, twierdzę Kamerlengo z wieżą Świętego Marka – Sveti Marko oraz targ, gdzie można kupić regionalne przysmaki. Z Trogiru warto się wybrać się także na wycieczki statkiem do Błękitnej Laguny i Błękitnej Groty!

Rijeka

Rijeka to jedno z ciekawszych miast w Chorwacji, które niestety jest bardzo często omijane przez turystów. W 2020 roku to portowe miasto zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury – niestety epidemia nieco pokrzyżowała program, jaki to miasto miało w związku z ESK. Zabytkowe budynki, liczne muzea oraz Twierdza Trsat sprawiają, że Rijeka jest naprawdę warta zobaczenia. Podróżni mogą spodziewać się wyjątkowej mieszanki historii Habsburgów, industrialnego szyku oraz tętniącego życiem, portowego stylu życia. Ponadto Rijeka jest ważnym węzłem komunikacyjnym, a także popularnym punktem startowym dla wycieczek objazdowych po Chorwacji.

Najpiękniejsze atrakcje Rijeki to: wizyta w Twierdzy Trsat, z którego rozciąga się wspaniały widok na miasto, ulica handlowa Korzo, imponująca żółta wieża miejska, ciekawe muzea oraz molo „Molo Longo” o długości 1,7 km. Gorąco polecamy Karnawał w Rijece – Riječki karneval, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć w 2019 roku! Rijeka jest także doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania pięknej Opatija oraz wysp Krk i Cres.

Šibenik

Miasto Szybenik jest absolutnie warte zobaczenia i co ważne nie jest jeszcze tak „zadeptane” przez turystów jak na przykład Split czy Dubrownik. W tym uroczym mieście, z dala od tłumów turystów, można doświadczyć  prawdziwej dalmatyńskiej atmosfery. Malownicze stare miasto zostało zbudowane na wzgórzu, a kręte kamienne uliczki prowadzą do niego niczym labirynt przez średniowieczne centrum miasta. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Katedra św. Jakuba, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Do najpiękniejszych atrakcji Szybenika należą: Katedra św. Jakuba wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Plac Republiki z Loggią Miejską oraz Twierdza św. Michała i Twierdza Barone z najpiękniejszym widokiem na miasto.

Z Szybenika można wybrać się na wspaniałe wycieczki. Bardzo popularne są wycieczki z przewodnikiem do pobliskich wodospadów na rzece Krka lub rejsy statkiem na sąsiednie wyspy w tym Kornaty.

Zadar

Miasto Zadar to kolejny klejnot chorwackiego wybrzeża Dalmacji. Jest to z pewnością jedno z najpiękniejszych chorwackich miast nad morzem, które zachwyca licznymi starymi placami, brukowanymi uliczkami i zabytkową starówką liczącą 3000 lat. Co ciekawe, Zadar został uznany za „Najlepszą europejską destynacją” w 2016 roku. I nie bez powodu, ponieważ w tym mieście jest wiele do zobaczenia! Przybrzeżny archipelag zadarski, przepiękne plaże w okolicy i liczne parki narodowe, które można łatwo zwiedzić z Zadaru, to z pewnością duże zalety tego miasta.

W Zadarze warto zobaczyć m.in.: Kościół św. Anastazji, Forum Romanum i Kościół św. Donata, malowniczą nadbrzeżną Rivę ze słynnymi na całym świecie Organami morskimi oraz instalacją solarną „Powitanie słońca”, gdzie można podziwiać najpiękniejsze zachody.

Warto także odwiedzić sąsiednie wyspy: Kornati, Ugljan  przybrzeżne Zadaru są wyjątkowe w całej Chorwacji. Niezapomniane są rejsy żeglarskie do Parku Przyrody Telašćica i na przepiękne Kornaty.

Pula

Miasto portowe Pula leży na półwyspie Istria w północnej Chorwacji i jest jednym z najstarszych miast w tym kraju, ponieważ jego historia sięga epoki neolitu. W 177 r. p.n.e. Rzymianie podbili tutejszą dawną osadę, dlatego nawet dziś na urokliwej starówce można podziwiać liczne atrakcje historyczne pochodzące z tamtych czasów. Wśród nich wyróżnia się amfiteatr w Puli z I wieku!

W Puli warto zobaczyć bardzo dobrze zachowany do dziś Amfiteatr, dużą halę targową, Kaśtel (Wenecka twierdza) – Pulski Kaštel z pięknym widokiem na morze i wiele innych rzymskich budowli, takich jak Łuk Triumfalny czy Świątynia Augusta.

Poreč

Porec to piękne miasto w Chorwacji, leżące na półwyspie Istria, które latem jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Istrii. Piękne jest tu malownicze stare miasto ze starożytnymi murami miejskimi, których historia sięga 2000 lat. Turystyka ma w tym nadmorskim miasteczku również długą tradycję, ponieważ od 1907 roku przyjeżdżają tu turyści z całego świata, aby spędzić wakacje nad morzem. Urzekające są także wąskie uliczki, kolorowe kamieniczki oraz liczne place.

Najpiękniejszymi atrakcjami w Porec są m.in.: Bazylika Eufrazjusza- Eufrazijeva bazilika, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z VI wieku, plac Trg. Slobode z kościołem Gospe od Andela, malownicze nabrzeże z przystanią jachtową oraz pochodząca z czasów rzymskich ulica Decumanus.

Polecamy także:  Chorwacja wakacje 2022 - TOP atrakcje w Chorwacji

Dodaj komentarz