Wakacje Dubrownik
Chorwacja,  Chorwacja miasta,  Wakacje w Chorwacji

Wakacje Dubrownik -TOP 15 najciekawszych atrakcji

Czas czytania: 7 minuty

Niewiele miast oferuje tyle atrakcji, co otoczone murami miasto Dubrownik, na południowym wybrzeżu Chorwacji. Dzięki potężnym średniowiecznym murom, masywnym bramom i strzelistym blankom, Wakacje w Dubrowniku przeniosą Cię do czasów, gdy ufortyfikowane miasto było główną potęgą morską dowodzącą trzecią co do wielkości marynarką wojenną na Morzu Śródziemnym.

Pięknie zachowane miasto od dawna jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Chorwacji. Obecnie przyciąga jeszcze więcej tłumów turystów, szczególnie miłośników serialu HBO „Gra o tron”. Nawet krótka wizyta w mieście i poznanie tylko kilku atrakcji Dubrowniku sprawi, że łatwo zrozumieć, dlaczego miasto jest nazywane Perłą Adriatyku.

Wakacje Dubrownik – co warto zobaczyć?

Mury miejskie Dubrownik

Spacer wzdłuż średniowiecznych murów obronnych jest główną atrakcją wakacji w Dubrowniku. Mury otaczają całą stare miasta, a ich zwiedzanie zajmuje co najmniej godzinę.

Większość murów zbudowano w XIII wieku, ale przez lata były one wzmacniane, aby wytrzymywały powtarzające się ataki. Seria imponujących wież mających chronić miasto przed Turkami dobudowano w XV wieku.

Mury wznoszą się na wysokość 25 metrów w niektórych miejscach i mają nawet do 6 metrów grubości. Są niesamowitym widokiem same w sobie, ale widoki, które oferują na miasto, port i Morze Adriatyckie są po prostu spektakularne.

Cena atrakcji: 35 €, dzieci 15 €

Stradun

Znaczna część Dubrownika została zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1667 roku. Rzędy budynków i sklepów wzdłuż głównej arterii Dubrownika są trwałym rezultatem odbudowy po tym trzęseniu.

Biegnący przez centrum starego miasta – Stradun to piękna ulica, na której odwiedzający mogą kupić pamiątki, delektować się lodami w kawiarni na chodniku lub udać się na wieczorny spacer. Wiele zabytków miasta znajduje się również na Stradun, w tym charakterystyczna XV-wieczna dzwonnica na końcu Stradun, na placu Luža.

Cena atrakcji: za darmo

Fort Lovrijenac

Położony na wysokiej skale z widokiem na Morze Adriatyckie, Lovrijenac zbudowano jako oddzielną fortecę, aby odpierała ona atakujących zarówno z lądu, jak i morza. Oryginalna konstrukcja pochodzi z co najmniej 1301 roku. Jej kształt i naprzemienne tarasy zostały zbudowane, aby dostosować się do kształtu skały.

Obecnie Lovrijenac jest popularną atrakcją w Dubrowniku i jest miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych. Ponadto twierdza była również miejscem kręcenia niektórych z najbardziej pamiętnych scen z serii „Gra o tron„.

Cena atrakcji: Fort Lovrijenac warto zwiedzić podczas biletu łączonego razem z biletem na Mury miejskie za 35 €. W przypadku zwiedzania samego Fortu musisz liczyć się z opłatą za wstęp 15 €.

Pałac Rektorów w Dubrowiku

Pałac Rektorów oprócz tego, że służył jako dom Rektora Republiki podczas jego kadencji to był także miejscem spotkań osób zarządzających miastem, zbrojownią, więzieniem i lokalnym aresztem.

Podobnie jak inne budowle w Dubrowniku, oryginalny średniowieczny pałac był wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków. Pałac jest godny uwagi, ponieważ udało mu się połączyć elementy gotyckie, renesansowe i barokowe w jednolitą całość.

Pałac Rektorski, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Kultury, został udekorowany meblami z epoki, aby odtworzyć styl oryginalnych pomieszczeń.

Cena atrakcji: 15 €, dzieci 8 €

Wielka Fontanna Onufrego

W XV wieku Dubrownik podjął kroki w celu zapewnienia miastu dostaw świeżej wody, budując system akweduktów połączonych ze źródłem w pobliskim Šumet. Zadanie to powierzono mistrzowi budowlanemu Onofrio Giordano della Cava.

Polecamy także:  Wakacje Split. Jak dojechać ze Splitu do Mostaru?

Dwie fontanny noszące imię architekta wyznaczają punkty końcowe systemu akweduktów. Bardziej imponującą z nich jest 16-boczna Wielka Fontanna Onofrio, która stoi na Stradun, przed kościołem Crkva sv. Spas. Zwieńczona dużą kopułą wykonaną przez mediolańskiego artystę Petę Martinova, fontanna nadal zapewnia spragnionym odwiedzającym zimną, czystą wodę, która jest niezwykle smaczna i przynosi ochłodę podzczas upałów. Woda była przez wiele razy testowana przez nas :).

Cena atrakcji: za darmo

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Katedrala Dubrovnik – Velika Gospa zbudowano na miejscu bazyliki z VII wieku. Została ona podobno sfinansowana z daru Ryszarda I, który został uratowany z katastrofy statku na pobliskiej wyspie Lokrum. Po tym, jak pierwsza struktura katedry została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, rozpoczęto odbudowę, którą ukończono w 1713 roku.

Najbardziej uderzający jest obraz „Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny” autorstwa Tycjana, wiszący za głównym ołtarzem. Ozdobny skarbiec katedry, niegdyś najbogatszy na Adriatyku, znajduje się po lewej stronie ołtarza głównego. Pokryty złotem i srebrem, zawiera relikwie św. Błażeja i inne 150 dzieł wykonanych w skromnych dubrownickich warsztatach złotniczych między XI a XVII wiekiem. Zdecydowanie kościół Velika Gospa wyróżnia się spośród prawie 30 kościołów i kaplic na starym mieście w Dubrowniku.

Cena atrakcji: za darmo

Plaża Banje

Plaża Banje znajduje się najbliżej starego miasta, co czyni ją plażą z najlepszym widokiem na Mury miejskie Dubrownika. Można również zobaczyć wyspę Lokrum. Ponieważ plaża skierowana jest na południe, słońce świeci tu przez cały dzień. Plaża jest mieszanką żwiru, kamyków i skał w części publicznej oraz piasku w części prywatnej prowadzonej przez Banje Beach Club.

To świetny sposób na pokonanie upału po zwiedzaniu starego miasta. Można tu także rozłożyć się na leżaku i wypić drinka.

Cena atrakcji: za darmo

Muzeum Wojny Ojczyźnianej w Dubrowniku

W tym muzeum można poznać historięo tym, co wydarzyło się mieście około 25 lat temu i o walce mieszkańców Dubrownika o wyzwolenie. Zobaczyć tu można przykłady amunicji, która uszkodziła miasto, mapy zniszczonych obszarów i nagranie wideo z tego wydarzenia. Przyjrzyj się z bliska dokumentom, fotografiom artystycznym i dokumentalnym, dziennikom wojennym i przedmiotom z codziennego życia mieszkańców i obrońców miasta. Na szczycie tarasu na wzgórzu, wspinając się po dwóch piętrach schodów, można podziwiać widok na dzisiejsze miasto. Jest to dość wstrząsające doświadczenie, które warto przeżyć.

Cena atrakcji: 5 €, dzieci 3 €, dzieci poniżej 7 lat zwiedzają za darmo

Kościół św. Ignacego w Dubrowniku

Osadzony na szczycie szerokich barokowych schodów, po południowej stronie placu Gundulic ten jezuicki kościół zbudowano w latach 1699-1725. Schody jezuickie, obecnie nazywane „Schodami Wstydu”, to miejsce, w którym nakręcono niesławną scenę haniebnego spaceru Cersei z „Gry o Tron”.

Pięknie wnętrze kościoła ozdobione jest freskami przedstawiającymi sceny z życia św. Ignacego Loyoli, który był założycielem Zakonu Jezuitów. Na terenie tego pięknego kompleksu znajduje się również Collegium Ragusinum i renomowane kolegium jezuickie. Kościół jest jednonawowy, z szerokimi kaplicami i półkolistą absydą. Co ciekawe, w dzwonnicy kościoła znajduje się najstarszy dzwon w Dubrowniku, ustawiony w 1335 roku. W niedziele odprawiane są msze w języku angielskim.

Cena atrakcji: za darmo

Wieża Minčeta w Dubrowniku

Okrągła wieża znajdująca się w najwyższym punkcie murów miejskich, została pierwotnie zbudowana w 1319 roku. Ponadto miała ona kształt kwadratu, aby chronić miasto przed atakami. Rozbudowano ją do obecnej formy w 1464 roku, według projektu Juraja Dalmatinaca, dodając stabilności dolnej części konstrukcji i uzupełniając kultową gotycką koronę. Nadal wzbudza poczucie władzy, jednak nie o znaczeniu strategicznym, ale dekoracyjnym.

Polecamy także:  Chorwacja gdzie jechać? TOP 10 miast, które warto zobaczyć w Chorwacji

W serialu „Gra o Tron” zewnętrzna część wieży pełniła funkcję „Domu Nieśmiertelnych” w Qarth. Z tarasu roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama starego miasta, wyspy Lokrum i błękitnych wód Adriatyku. Na niższym piętrze fortu znajduje się wejście do Muzeum Archeologicznego. Twierdzę można zwiedzać w ramach szlaku Murów miejskich.

Cena atrakcji: Wieżę Minčeta zwiedza się podczas spaceru po Murach miejskich, więc cena wliczona jest w koszt zwiedzania Murów i wynosi: 35 €, dzieci 15 €

Fort św. Jana

Fort św. Jana z okrągłym murem i imponującym średniowiecznym mechanizmem obronnym strzeże wejścia do starego portu w Dubrowniku. Jest on integralną częścią słynnych murów miejskich Dubrownika. Można tu odpocząć i podziwiać fantastyczną panoramę Morza Adriatyckiego i wyspy Lokrum.

Jego obecna postać pochodzi z XVI wieku, jednak pierwszy fort w tym miejscu zbudowano w 1300 roku. Fort miał na celu uniemożliwienie wrogim statkom dostęp do miasta. Choć jego czasy militarne już minęły, nadal stanowi imponujący pomnik burzliwej historii miasta. Dziś duże wnętrze mieści Muzeum Morskie i akwarium.

Cena atrakcji: Fort zwiedza się podczas spaceru po Murach miejskich, więc cena wliczona jest w koszt zwiedzania Murów i wynosi: 35 €, dzieci 15 €.

Kolejka linowa na Wzgórze Srđ w Dubrowniku

Najlepszym sposobem na podziwianie panoramicznego widoku na starożytne miasto Dubrownik jest wjechanie na szczyt góry Srđ – 412 m n.p.m. – nowoczesną kolejką linową. Znajdująca się tuż za murami miasta stacja kolejki linowej oferuje odwiedzającym szybki, łatwy i malowniczy środek transportu na szczyt tej małej góry.

Oprócz restauracji, baru z przekąskami i sklepu z pamiątkami na szczycie znajduje się również małe muzeum i pomnik upamiętniający wojnę domową z lat 90-tych. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą zejść z góry stromym szlakiem.

Cena atrakcji: wjazd w jedną stronę 15€, wjazd i zjazd 27€, dzieci do lat 4 za darmo.

Brama Pile w Dubrowniku

Najbardziej ruchliwym wejściem do otoczonego murami starego ,iasta w Dubrowniku jest Brama Pile, która w rzeczywistości jest dwiema bramami w jednej. Zbudowana w 1537 roku zewnętrzna brama posiada łuk wbudowany w półokrągłe fortyfikacje. Ozdobiona posągiem św. Błażeja, patrona miasta, XV-wieczna brama wewnętrzna prowadzi odwiedzających do Stradun. Most zwodzony przed podwójną bramą nie jest już podciągany w nocy. Obecnie bramy są otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Miejscowi ubrani w stroje z epoki czasami pozują jako strażnicy, aby zrobić zdjęcia.

Cena atrakcji: przejście przez Bramę jest za darmo

Klasztor Franciszkanów w Dubrowniku

Położony w pobliżu Bramy Pile na zachodnim krańcu Stradun, Klasztor Franciszkanów jest domem dla najstarszej wciąż działającej apteki w Europie. Chociaż większość oryginalnej konstrukcji kościoła została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, romański krużganek i ogrody, które witają odwiedzających, są takie same jak 500 lat temu.

Na wystawie znajduje się również ozdobnie rzeźbiony portal wykonany w 1498 roku. Skarby z klasztornej kolekcji rzadkich książek i dzieł sztuki wystawione są w dużej renesansowej sali. W XIV-wiecznej aptece można kupić ziołowe balsamy i mikstury wykonane według wielowiekowych receptur.

Cena atrakcji: za darmo

Port Dubrownik

Położony we wschodniej części Dubrownika, Stary Port jest chroniony przez dwa falochrony: Porporela, zbudowany w 1873 roku i znacznie starszy Kaše, który zbudowano w 1485 roku z masywnych kamieni ułożonych na drewnianych fundamentach. W czasach świetności Dubrownika na morzu wokół portu zbudowano forty, które strzegły statków miasta. Dziś Stary Port jest zarówno atrakcją turystyczną, jak i punktem wyjścia dla rejsów na plaże na pobliskiej wyspie Lokrum i do miasteczka Cavtat.

Dzięki malowniczym widokom i wbudowanym ławkom falochron Porporela jest popularnym miejscem na wieczorny spacer i obserwowanie słońca znikającego nad Adriatykiem.

Cena atrakcji: za darmo

Dubrownik noclegiBooking.com

Dodaj komentarz