Stambuł w 3 dni
Stambuł,  Turcja,  Turcja atrakcje

Stambuł w 3 dni – co zobaczyć?

Czas czytania: 5 minuty

Stambuł w czasach starożytnych było to miasto dwóch wielkich cywilizacji, imperium bizantyjskiego i osmańskiego. Miasto to znajduje się także na granicy (a raczej jest naturalnym mostem) między dwoma kontynentami, Europą i Azją oraz punktem, w którym spotykają się dwa morza: Morze Czarne i Morze Marmara. Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy, łatwo jest odgadnąć definiującą cechę Stambułu i jego autentyczny charakter.

Siedemdziesiąt dwie godziny to wystarczająco dużo czasu, aby na własne oczy przekonać się, jak bardzo ta turecka metropolia pasuje do powyższego opisu. Z tym przewodnikiem zapraszam Cię na wycieczkę po Stambule, mieście, w którym wszystko się zaczyna i wszystko się kończy. Dosłownie.

Stambuł noclegiBooking.com

Stambuł w 3 dni – co zobaczyć?

Niektórzy mogą twierdzić, że 3 dni w Stambule to niewiele czasu na dogłębne poznanie tego wspaniałego miasta. I ja się z tym zgadzam. Niemożliwe jest zobaczenie wszystkich atrakcji Stambule w zaledwie 72 godziny. Jeśli jednak chcesz zobaczyć tylko główne zabytki, ten 3-dniowy plan podróży po Stambule jest idealny dla Ciebie.

Dzień 1. Pałac Topkapi, Galata i Grand Bazaar

Pałac Topkapi

Natychmiast po upadku Konstantynopola w 1453 r. sułtani osmańscy nakazali zbudować bogaty i dekadencki pałac jako swoją rezydencję. Pięćset lat później 4 dziedzińce i 17 sal wystawowych są otwarte dla zwiedzających. Cesarski Skarbiec i Pokój Relikwii Proroka przyciągają najwięcej odwiedzających.

Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul, Turcja

Cysterna Bazyliki w Stambule

Nazywana także Zatopioną Cysterną, ta cysterna pochodzi z VI w. Ten podziemny zbiornik wodny jest największym z 60, które Cesarstwo Bizantyjskie zaczęło kiedykolwiek budować.

Adres: Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih/İstanbul, Turcja

Spacer, a następnie lunch na Wielkim Bazarze w Stambule

Aby nabrać apetytu na lunch, wybierz się na Wielki Bazar – Grand Baazar w Stambule, który ze swoimi 22 drzwiami i ponad 4000 sklepami jest uważany za jeden z największych na świecie. Tutaj niezliczone stragany i restauracje konkurują o Twoją uwagę. Jest to także doskonałe miejsce, aby naładować baterie przed wznowieniem zwiedzania.

Polecamy także:  Morze Czarne  Turcja – TOP 11 atrakcji, które warto zobaczyć

Adres:Beyazıt, 34126 Fatih/İstanbul, Turcja

Most Galaty

Most Galaty nazywany także „Mostem Sułtanki Matki” i „Nowym Mostem” jest najsłynniejszym ze wszystkich mostów przecinających odcinek morza znany jako Złoty Róg. „Nowy Most” umożliwia przejście ze starej, europejskiej części Stambułu – Eminönü – do nowej części – Karaköy. Ponadto jego uprzywilejowana lokalizacja nagradza nas imponującymi widokami na cieśninę Bosfor.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Galata Köprüsü, 34425 Beyoğlu/İstanbul, Turcja

Plac Taksim

Plac Taksim Meydanı znajduje się w europejskiej części Stambułu. Pełen jest barów, restauracji i hoteli, dzieki czemu stał się prawdziwym sercem nowoczesnego Stambułu. Z tego powodu często jest sceną wydarzeń publicznych i wszelkiego rodzaju uroczystości.

Kolacja w B. Heaven Istanbul

Aby w pełni wykorzystać nasz pobyt w Stambule możemy zjeść kolację w tej uroczej restauracji z własnym tarasem. Oglądając zachód słońca, możemy delektować się daniami kuchni fusion z tureckimi specjałami w międzynarodowym wydaniu.

Adres: Kocatepe, Abdülhak Hamit Cd. No:25, 34437 Beyoğlu/İstanbul, Turcja

Polecany artykuł: Bodrum Turcja – atrakcje, plaże i noclegi

Dzień 2. Muzeum Archeologiczne, Hagia Sophia, Balat itp.

Muzeum Archeologiczne w Stambule

Położone w zewnętrznych ogrodach pałacu Topkapi, 20 sal tego XIX-wiecznego muzeum mieści ważne kolekcje klasycznej archeologii, a także sztuki wschodniej. Wyjątkowym eksponatem muzeum jest Sarkofag Aleksandra, ozdobiony płaskorzeźbami przedstawiającymi słynnego macedońskiego zdobywcę.

Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul, Turcja


Bazylika św. Zofii, czyli Hagia Sophia

Przez prawie tysiąc lat to wspaniałe dzieło architektury bizantyjskiej mogło pretendować do tytułu katedry o największej powierzchni na świecie. Po osmańskim podboju Konstantynopola katedra została przekształcona w meczet, a następnie w XX wieku stała się muzeum. Jeśli jednak chcesz ją odwiedzić, warto zaplanować to rano.

Adres: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul, Turcja


Lunch w restauracji Panoramic

Położona zaledwie rzut kamieniem od Hagia Sophia restauracja Panoramic specjalizuje się w tradycyjnej kuchni tureckiej. Położona na siódmym piętrze restauracja oferuje swoim klientom niezwykłe widoki na Stambuł i wszystkie jego zabytki.

Adres: Adamar Hotel Sultanahmet Istanbul


Dzielnice Fener-Balat

Usiane kolorowymi domami, synagogami i cerkwiami – Fener i Balat to dwie najbardziej fascynujące dzielnice Stambułu. Chociaż znajdują się one nieco dalej od centrum, są warte odwiedzenia.

Polecamy także:  Antalya czy Alanya? Gdzie pojechać w 2024 roku na wakacje?


Kościół Świętego Zbawiciela w Chorze

Zbudowany na początku XIV wieku, ten bizantyjski kościół od 1948 roku jest siedzibą Kariye Müzesi, muzeum sztuki prezentujące piękne mozaiki i freski o tematyce biblijnej. Co ciekawe, w 1511 r. kościół zamieniono na meczet.

Adres:Dervişali, Kariye Cami Sk. No:18, 34087 Fatih/İstanbul, Turcja


Miniatürk

Jeśli masz czas i jeszcze odrobinę siły to odwiedź ten intrygujący ogród zawierający serię miniaturowych modeli najsłynniejszych zabytków w Stambule. Jest to doskonała opcja, jeśli podróżujesz z dziećmi.

Adres: Örnektepe, İmrahor Cd. No:7, 34445 Beyoğlu/İstanbul, Turcja


Kolacja w restauracji Hamdi

Bardzo blisko Atatürk Museum znajduje się restauracja Hamdi, specjalizująca się w tradycyjnej kuchni tureckiej.

Adres: 19 Mayıs, 19 Mayıs Cd. No:2, 34000 Şişli/İstanbul, Turcja

Dzień 3. Błękitny Meczet, Bazar Przypraw i nocny rejs po Bosforze

Błękitny Meczet

Błękitny Meczet w Stambule, znany również pod oficjalną nazwą Meczet Sułtana Ahmeda to historyczny meczet pochodzący z czasów osmańskich. Zbudowano go w latach 1609-1617 za panowania Ahmeda I i do dziś pozostaje funkcjonującym meczetem. Przyciąga również dużą liczbę turystów i jest jednym z najbardziej znanych i popularnych zabytków architektury osmańskiej.

Adres: Binbirdirek, At Meydanı Cd No:10, 34122 Fatih/İstanbul, Turcja


Bazar Egipski w Stambule

Choć jest to znacznie mniejszy bazar niż słynny Grand Bazaar, to i tak jest niezwykle atrakcyjny. Na tym targu, w pobliżu mostu Galata od połowy XVII wieku dostępny jest ogromny wybór przypraw, słodyczy, orzechów, suszonych owoców, herbat oraz mydeł.

Adres: Rüstem Paşa, 34116 Fatih/İstanbul, Turcja


Lunch w Champs Sports Bar

Czas zrobić sobie przerwę i nieco naładować baterie, przed dalszym zwiedzaniem Stambułu? W tym celu wybierz się do Champs Sports Bar, gastropubie położonym w centrum miasta, na placu Taksim. Możesz tutaj spróbować typowych tureckich potraw i cieszyć się szerokim wyborem drinków i koktajli, w tym tradycyjną raki.

Adres: Kocatepe, Abdülhak Hamit Cd. No:25, 34437 Beyoğlu/İstanbul, Turcja


Galata Mevlevi Muzeum

W „Nowym Mieście” w Stambule, a konkretnie w Muzeum Mevlevi, możesz uczestniczyć w celebracji rytuału Semâ, mistycznego tańca sufickiego, który powstał w Turcji w średniowieczu. Mówi się, że tancerze, znani jako „wirujący derwisze”, osiągają stan duchowej ekstazy poprzez niekończący się ruch wirowy.

Adres: Şahkulu Mh. Galip Dede Cad. No:15, 34420 Beyoğlu/Stambuł


Pałac Dolmabahçe

Na europejskim brzegu cieśniny Bosfor znajduje się majestatyczny XIX-wieczny pałac. Swój mniej wschodni styl zawdzięcza pragnieniu sułtanów, aby zaimponować europejskim monarchom.

Adres: Vişnezade, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul, Turcja


İstiklal Caddesi

Uważana za główną arterię handlową współczesnego Stambułu, ta wyłączona z ruchu kołowego aleja łączy średniowieczną Cytadelę Genueńską z placem Taksim. Wzdłuż jej półtorakilometrowego odcinka znajdują się modne butiki, sklepy muzyczne i księgarnie, kina i teatry, kawiarnie, cukiernie, a nawet puby.


Nocny rejs po Bosforze

Aby zakończyć plan podróży: „Stambuł w 3 dni” na wysokim poziomie, warto wybrać się na popołudniowy lub nocny rejs po cieśninie Bosfor. Tego typu wycieczki, które zwykle wyruszają z nabrzeża Kabatas, pozwolą Ci zobaczyć ważne historyczne budowle, takie jak Pałac Dolmabahçe, Pałac Beylerbeyi i Wieża Panny z innej perspektywy.