Wyspy Książęce Turcja- zwiedzanie, atrakcje i noclegi
Jeśli planujesz spędzić w Stambule około pięciu dni, powinieneś zaplanować jednodniową wycieczkę na Wyspy Książęce – Kızıl Adalar (oznaczające dosłownie „Czerwone wyspy”). Wyspy Książęce to grupa 10 wysp i dwóch skalnych raf, które oferują malownicze widoki. W naszym artykule po Wyspach Książęcych, znajdziesz najciekawsze atrakcje, jak dopłynąć itp.
Spis treści:
Wyspy Książęce: największe i najbardziej znane wyspy
Wyspy Książęce, lub po prostu „Adalar” (Wyspy) w języku tureckim, to dziesięć wysp położonych na Morzu Marmara, w pobliżu Stambułu. Do najbardziej znanych i największych należą Kınalıada, Wyspa Burgaz, Heybeliada oraz Büyükada. Na te cztery wyspy można dostać się promami z Kabatas, Besiktas i Bostanci. W czasach bizantyjskich wyspy były wykorzystywane jako miejsce wygnania dla szlachty. Po przejęciu władzy przez Osmanów wyspy służyły jako miejsce turystyczne dla bogatych Turków. Wówczas mieszkańcami byli głównie Grecy. Z czasem swoje korzenie zapuściły tu również społeczności ormiańskie oraz żydowskie.
Büyükada
Büyükada dosłownie oznacza „Wielką wyspę”. Jest ona największą i najbardziej popularną spośród wszystkich Wysp Książęcych. Co ciekawe, jest to również miejsce narodzin słynnej malarki Fahrelnissy Zeid. W Büyükada znajduje się wiele pięknych budynków i atrakcji, więc będziesz potrzebował całego dnia, aby je wszystkie zobaczyć. Najsłynniejsze z nich to meczet Hamidiye, grecki kościół prawosławny Hagia Yorgi, kościół Agios Dimitrios, kościół franciszkański San Pacifico, Splendid Palace Hotel oraz rezydencja Yanaros, w której mieszkał Leon Trocki po deportacji ze Związku Radzieckiego.
Można również zobaczyć grecki prawosławny sierociniec Prinkipo, który jest największą drewnianą konstrukcją w Europie i drugą co do wielkości na świecie. Na wyspie znajduje się również wiele pięknych zabytkowych rezydencji, takich jak Con Pasa, Yelkencizade, Fabiato i Mizzi.
Heybeliada
Po Büyükadzie, Heybeliada jest drugą co do wielkości wyspą w archipelagu Wysp Książęcych. Jest ona mniej zatłoczona niż Büyükada i również jest tu wiele do zobaczenia. Heybeliada ma piękny las sosnowy, kilka plaż i zabytkowe budynki z epoki bizantyjskiej, greckiej oraz osmańskiej. Najbardziej znanymi zabytkami są klasztor Aya Triada (seminarium zbudowane w 1844 r.), Panagia Kamariotissa (bizantyjski kościół zbudowany przed podbojem Konstantynopola) oraz grecki kościół prawosławny Aya Nikola. Znajduje się tu również wiele uroczych drewnianych rezydencji z epoki osmańskiej, takich jak Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, które można odkryć podczas spaceru po wyspie.
Kınalıada
Kınalıada to wyspa położona najbliżej Stambułu. Nazwa oznacza po turecku „Wyspę Henny”, ponieważ ziemia jest czerwonawa od wydobywanego tu żelaza i miedzi. Co ciekawe, cesarz Romanos IV Diogenes został zesłany na wyspę w 1071 roku. Oprócz odwiedzania plaż i jedzenia dobrego jedzenia, na Kınalıada nie ma zbyt wiele atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić grecki klasztor Hristos, kościół Panayia, meczet Kinaliada oraz ormiański kościół Surp Krikor Lusavoriç.
Burgazada
Ostatnią, ale nie mniej interesującą z Wysp Królewskich jest Burgazada. Burgazada jest najspokojniejszą z Wysp Książęcych i oferuje miłą przerwę od zgiełku oraz tłumów Stambułu. Słynny pisarz Sait Faik Abasıyanık mieszkał w Burgazadzie, a jego obecność jest nadal odczuwalna na całej wyspie. Będąc w Burgazadzie można odwiedzić dom Saita Faika (który jest obecnie muzeum), sanatorium Burgazada (które jest jednym z najstarszych sanatoriów w kraju), kościół Aya Yani, meczet Burgazada oraz rezydencję Belevi.
Jak dostać się na Wyspy Książęce w Turcji?
Jedynym sposobem, aby dostać się na Wyspy Książęce są promy. Odpływają one z Kabataş, Beşiktaş i Bostancı i kursują często. Oto rozkład rejsów. Rozkład rejsów zmienia się zimą, gdy wyspy odwiedza mniej osób. Chociaż promy nadal kursują co najmniej cztery dni w tygodniu.
Rejs promem w jedną stronę na trasie Beşiktaş – Adalar kosztuje 80 lirów tureckich (ok. 11 PLN). Dotarcie na Wyspy Książęce zajmuje około półtorej godziny.
Kiedy wybrać się na Wyspy Książęce?
Zarówno miejscowi, jak i turyści uwielbiają odwiedzać Wyspy Książęce latem, więc wybierzesz dzień powszedni na jednodniową wycieczkę. Wyspy Książęce są piękne przez cały rok, ale najlepsze miesiące na odwiedzenie tych wysp to kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień oraz październik.
Jeśli odwiedzasz Stambuł w gorących miesiącach letnich, musisz uważać na tłumy i upał. Polecamy więc wiosnę i jesień jako najlepszy czas na odwiedzenie Wysp Książęcych w pobliżu Stambułu.
Jak poruszać się po Wyspach Książęcych?
Dla osób, które kochają jazdę na rowerze, jest to z pewnością najlepszy sposób na poruszanie się po wyspach. Nie można tu jeździć samochodami, drogi są używane tylko przez dozwolone pojazdy, w tym policję i straż pożarną. Inną opcją jest skorzystanie z autobusów elektrycznych, za które można zapłacić za pomocą IstanbulKart.
Wypożyczenie roweru na Wyspach Książęcych
Na wszystkich wyspach znajduje się wiele wypożyczalni rowerów, w których można wypożyczyć rower na cały dzień za około 100 lir tureckich.
Gdzie zjeść na Wyspach Książęcych?
Niezależnie od tego, którą wyspę wybierzesz, warto zjeść sycące śniadanie, raki, ryby i meze na lunch / kolację oraz lody na deser!
Büyükada
- Śniadanie: Ada Kahvaltı
- Raki, ryby i owoce morza: Prinkipo Meyhanesi Fıstık Ahmet
- Lody: Yunus Dondurma
- Jeśli chcesz spróbować tradycyjnych tureckich wypieków, udaj się do słynnej Büyükada Pastanesi.
Heybeliada
- Śniadanie: Bahar Cafe
- Raki, ryby i owoce morza: Restaurant Halki
- Lody: Tadım Roma Dondurma
Kinaliada
- Śniadanie: Bahar Pastanesi
- Obiad/lunch: Teos Kınalıada
- Lody: Yeşil Roma Dondurma
Burgazada
- Śniadanie: Pyrgos Cafe & Restaurant
- Obiad: Sahil Restoran na rybę i owoce morza
- Lody: Sinem Dondurma