Chorwacja,  Chorwacja atrakcje,  Chorwacja wakacje 2022,  Wakacje w Chorwacji

Chorwacja atrakcje mało znane – TOP 10 atrakcji

Czas czytania: 3 minuty

Chorwacja to nie tylko piękne plaże i turystyczne miejscowości na wybrzeżu Adriatyku, ale i mnóstwo interesujących miejsc poza utartym szlakiem. Wiele z  tych atrakcji w dalszym ciągu jest znane wyłącznie lokalnym mieszkańcom, ponieważ położone są z dala od popularnych zabytków i zatłoczonych deptaków.

Chorwacja to kraj niezwykle piękny i charakteryzujący się niepowtarzalną różnorodnością. Widać to na niesamowitym wybrzeżu Morza Adriatyckiego, jak i na terenach dziedzictwa kulturowego i przyrody w głębi lądu. We wszystkich chorwackich zakątkach, możemy znaleźć wiele atrakcji dostępnych przez cały rok. Co więcej, poza lub przed sezonem wakacyjnym, atmosfera w wielu miejscach jest spokojniejsza, dzięki czemu łatwiej możemy doświadczyć uroków Chorwacji.

Przedstawiamy wpis pt.: Chorwacja atrakcje mało znane, czyli TOP 10 mało popularnych miejsc w Chorwacji, które warto zobaczyć.

10. Medvednica i Medvedgrad

Niewielu odwiedzających Zagrzeb, wie o rezerwacie przyrody Medvednica. Jest to zielone pasmo panońskich gór wyspowych, które obejmuje wiele szlaków górskich, przeznaczonych dla wędrowców. Możemy tu zwiedzić także fortecę Medvedgrad i jaskinię Veternica, w której żył ówczesny prehistoryczny człowiek. W pobliżu Zagrzebia- stolicy Chorwacji znajduje się także miejscowość Sljeme, która jest kolejnym popularnym cel weekendowych wyjazdów wśród Chorwatów.

9. Biševo

Godna uwagi jest także wyjątkowa wyspa Biševo położona w Dalmacji. Niesamowitych wrażeń dostarcza Modra ŠpiljaBlue GrottoBłękitna jaskinia, której nazwa wzięła się od niebieskiej poświaty. Kolor ten, tworzą promienie słoneczne, które wypełniają jaskinię błękitem. Na wyspie Biševo warto także odpocząć na piaszczystych plażach i spróbować lokalnego, smacznego wina.

Polecamy także:  Orebic - atrakcje, plaże, dojazd

8. Motovun

Motovun to bardzo klimatyczna miejscowość położona w środkowej Istrii w Chorwacji. Początki Motovuna sięgają już czasów starożytnych. Co ciekawe, jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych fortów na Półwyspie Istria, który powstał na szczycie wzgórza. W starożytności, Ilirowie oraz Celtowie budowali swoje fortece na terenie współczesnego miasteczka Motovun. Warto wiedzieć, że jego nazwa pochodzi od celtyckiego  Montona, co oznacza – miasto w górach.

7. Chorwacja atrakcje – Trakošćan

Na północy Chorwacji, w pobliżu Krapiny znajduje się piękny, doskonale zachowany zamek Trakošćan. Tę przepiękną, malowniczo położoną budowlę,  możemy zwiedzać na 2 sposoby: pieszo lub wycieczką łodzią. Budowa zamku miała miejsce pod koniec XIII w., kiedy to na terenach północno-zachodniej Chorwacji, zaczęto budować cały kompleks obronnych budowli. Początkowo zamek Trakošćan był niewielką twierdzą, która miała kontrolować szlak biegnący poprzez doliny w kierunku słoweńskiej miejscowości- Ptuj.

6. Ston

Dość blisko bardzo popularnego wśród turystów Dubrownika znajdują się miejscowości Ston i Mali Ston na Półwyspie Pelješac, które od wielu setek lat łączy niesamowity mur, porównywalny z Murem Chińskim. Obecnie te małe, nadmorskie miasteczka czerpią ze swojego kulturowego dziedzictwa oraz oferują turystom oprócz walorów krajobrazowych różnorodne potrawy z ostryg oraz z innych owoców morza poławianych w okolicznych wodach.

5. Chorwacja atrakcje – Vučedol

Prawdziwe skarby z wczesnej epoki brązu można spotkać w leżącym na wschodzie Chorwacji, w Slawonii, znanym ze słynnego archeologicznego odkrycia w miejscowości Vučedol. Muzeum Kultury Vučedolskiej położone jest około 5 km na południe od miejscowości Vukovaru. Na terenie tym znaleziono prehistoryczne naczynie tj. Gołębicę z Vučedolu, która jest pozostałością kultury, która osiedliła się blisko miejscowości Vučedol, ponad tysiąc lat temu. Odwiedzający mogą odkryć, niesamowite dziedzictwo kulturowe tego regionu w tutejszym muzeum.

Polecamy także:  Meteory Grecja - zwiedzanie, bilety i noclegi

4. Vransko Jezero

Vransko Jezero – Jezioro Vransko w Dalmacji to największe jezioro w Chorwacji o powierzchni 30,16 km², które położone jest w północnej Dalmacji, na północny-wschód od Pakoštane. Od Adriatyku oddzielone jest lądem o szerokości od 0,5 km do 1 km. Co ciekawe, roczne wahania poziomu wody w jeziorze wynoszą średnio około 0,95 m – do maksymalnie 2 m.

3. Rastoke

W środkowej Chorwacji, blisko miasta Karlovac, a dokładnie w pobliżu Slunj, znajduje się skansen Rastoke. Jest to połączenie architektury tradycyjnej dla tego regionu ze starymi młynami wodnymi oraz pięknym krajobrazem ukształtowanym przez rzekę Slunjcica.

2. Palagruža

Palagruža to niezwykły chorwacki archipelag, położony na środkowym Adriatyku. Składa się z kilkudziesięciu malowniczych wysp. Dzięki latarni morskiej wybudowanej na najwyższym punkcie archipelagu, widać ją z wielu kilometrów odległości.

1. Vodnjan

Mało kto wie, że na Półwyspie Istria znajdziemy prawdziwe mumie. W Crkva Sv. Blaž  – Duomo di San Biagio – Kościele św. Błażeja, w Vodnjan znajduje się 2 pod względem wielkości zbiór w Europie zmumifikowanych szczątków ludzkich. Możemy tutaj obejrzeć całe, dobrze zachowane mumie, które umieszczone są w szklanych sarkofagach. W kościele tym znajdują się również inne relikwie zabalsamowane, które przewieziono do tego miejsca z Wenecji, by ochronić je przed wojskiem napoleońskim.

Powyższe zestawienie to wyłącznie niewielki procent mało znanych atrakcji Chorwacji. Miejsc tych jest wiele, jednak te zasługują na dużą uwagę ponieważ pozwalają odkryć nieco inną, mniej znaną Chorwację, poza szlakiem.

Zapraszam Cię także do pozostałych artykułów o Chorwacji: