Jezioro Ochrydzkie, Ochryda
Macedonia,  Ciekawostki,  Jezioro Ochrydzkie,  Wakacje w Macedonii

Ochryda i atrakcje Jeziora Ochrydzkiego

Czas czytania: 4 minuty

Ochryda, czyli 8 rzeczy do zrobienia w Ochrydzie- klejnocie Macedonii

Odwiedzając Macedonię, trudno pominąć Ochrydę oraz niesamowite Jezioro Ochrydzkie. To dość rozległe jezioro położone jest w południowo-zachodniej Macedonii, praktycznie na granicy z Albanią. Macedonia nie ma dostępu do morza, jednak Jezioro Ochrydzkie jest dla Macedończyków jak morze podobnie zresztą jak Jezioro Balaton dla Węgrów. Dlatego też Ochryda, miejscowość nad jeziorem stała się popularnym letniskiem,  wśród Macedończyków oraz turystów z całej Europy.

Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego główną miejscowością jest dość małe, ale bardzo klimatyczne miasto o tej samej nazwie – Ochryda (Ohrid). Miejscowość ma bogatą historię, dlatego też w roku 1980 wpisano Ochrydę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co więcej, Ochryda jest świetną bazą wypadową do poznawania i odkrywania innych miejsc nad Jeziorem Ochrydzkim i w okolicy.


Spacer po Starym Mieście w Ochrydzie

Zdecydowanie jedną z największych atrakcji miasta Ochryd jest Stare Miasto, które leży na wzgórzu, na zachód od centrum miejscowości. To tutaj na Starym Mieście znajdziemy niesamowite stare osmańskie domy oraz wąziutkie brukowane uliczki. Stare, klimatyczne domy na wzgórzu powodują, że można cofnąć się w czasie i poczuć jak dawniej.

Na Starym Mieście znajdziemy również liczne pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich, w tym kilka bram. Najlepiej zachowała się Brama Górna, leżąca w pobliżu rynku miejskiego. Natomiast tuż obok Bramy Górnej, znajdziemy kolejny klejnot-Teatr Starożytny w Ochrydzie. Teatr obecnie poddawany jest gruntownej renowacji, jednak można na tablicach zobaczyć jak kiedyż wyglądał Teatr.

Zakupy i spacer po starym tureckim bazarze

Najbardziej zatłoczoną częścią miasta Ochryda, jest stary turecki bazar, który rozciąga się od nadbrzeża i kończy się w małym miejskim targu. Ten niesamowicie gwarny deptak nazwany został na cześć św. Klemensa z Ochrydy.

Polecamy także:  Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Argeş

Nie ma już zbyt wielu zachowanych dawnych budynków bazaru, jednak kilka się ostało, natomiast ulice nadal są wyłożone marmurem macedońskim. Na północnym krańcu bazaru, znajdziemy mały plac z fontanną oraz starym drzewem chińskim, które może mieć ponad 1000 lat!  Natomiast wokół placu znajduje się również kilka meczetów.

Zwiedzanie Twierdzy Cara Samuela

Najbardziej charakterystycznym oraz dominującym punktem w panoramie Ochrydy jest potężna forteca, która „góruje” nad starym miastem. Twierdza Cara Samuela, pod koniec X wieku była stolicą pierwszego państwa bułgarskiego. Dowody archeologiczne świadczą o tym, że w tym samym miejscu była jeszcze starsza forteca.

Po renowacji w roku 2003 turyści mogą zwiedzać fortecę – właściwie mury fortecy i podziwiać majestatyczne widoki na Góry Galicica oraz Macedonię. Wstęp kosztuje około 100 denarów, czyli około 7,60 zł za osobę, myślę, że warto dla samych widoków.

Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo

Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo to zdecydowanie najbardziej charakterystyczny symbol miasta Ochryda. Widok oraz położenie średniowiecznego kościółka jest wyjątkowe. Kościółek na szczycie klifu jest dość mały w porównaniu z innymi kościołami w Ochrydzie, jednak widok jaki się z niego roztacza zdecydowanie przewyższa wszystkie inne. Najlepszym miejscem do fotografowania oraz oglądania kościoła w Kaneo jest mały punkt widokowy, leżący bezpośrednio nad kościołem, który pozwala uchwycić najlepsze ujęcie kościółka nad Jeziorem Ochrydzkim.

Opalanie i plażowanie

Co to za odpoczynek bez opalania i plażowania? Jeszcze w takim miejscu! Najbardziej oczywistą rzeczą do robienia nad Jeziorem Ochrydzkim jest oczywiście pływanie w jeziorze oraz wygrzewanie się nad jego brzegiem. Pomiędzy portem, a kościołem Kaneo znajduje się kilka małych, ale uroczych kamiennych plaż.

Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli planujecie odwiedzić Ochrydę w szczycie sezonu, plaże mogą być nieco zapełnione. Ogólnie rzecz biorąc, im dalej od centrum Ochrydy, tym spokojniej i ciszej.

Wycieczka do Struga

Dla tych, którzy chcą uciec od tłumów turystów w Ochrydzie, sąsiednie miasto Struga, pozwala podejrzeć bardziej spokojną stronę życia w Macedonii. Zaledwie 20 minut i 15 km od Ochrydy, daje większą swobodę w odkrywaniu kultury Macedończyków oraz..niższe ceny. Oczywiście spowodowane to jest brakiem zabytków i architektury jak w przypadku Ochrydy. Jednak w przeciwieństwie do „sąsiadki”, Struga ma 2 całkiem długie odcinki plaży w pobliżu centrum miasta.

Polecamy także:  Šibenik - atrakcje, plaże, dojazd i noclegi

Miasto Struga skupione jest praktycznie wokół rzeki Czarny Drin, która wypływa z Jeziora Ochrydzkiego. Znajdziemy tu sporo kawiarni oraz barów, natomiast podążając wzdłuż rzeki, dotrzemy do centrum miasta, w którym znajduje się kilka zabytków.

Aby dostać się do miejscowości Struga z Ochrydy, warto wziąć autobus z centrum miasta za około 40 denarów. Polecam jednak taksówkę za około 100 denarów. Chociaż jest nieco droższa, to jest znacznie szybszą alternatywą przejazdu.

Rejs do Lubaniszta i Klasztoru św. Nauma

Zdecydowanie najbardziej popularną wycieczką po jeziorze jest rejs statkiem w południowym kierunku do Klasztoru św. Nauma  (koszt około 600 denarów, czyli około 45 zł/ososba). To niezwykłe miejsce, położone jest tuż przy granicy z Albanią. Sam klasztor jest dość malowniczo położony, ponieważ wychodzi  wprost na Jezioro Ochrydzkie. Wycieczka po klasztorze nie zajmie dużo czasu, natomiast warto pospacerować wzdłuż wybrzeża.

Tak się składa, że ​​Święty Naum (miejscowość) ma jedną z najpopularniejszych i ładniejszych plaż nad Jeziorem Ochrydzkim. Wiele osób przyjeżdża tu po prostu ze względu na plażę. Tuż przy plaży znajduje się szereg restauracji i barów gotowych zaspokoić potrzeby gastronomiczne turystów. Ceny tutaj są nieco wyższe niż w Ochrydzie.

Aby doświadczyć więcej podczas pobytu w Świętym Naum, warto odwiedzić lokalne źródła Jeziora Ochrydzkiego.

Na uwagę zasługuje również plaża w Lubaniszta, która uważana jest za najładniejszą na Jeziorze Ochrydzkim. Plaża znajduje się na kempingu, dość popularnym wśród Macedończyków.

Zachód słońca w Ochrydzie

Podobno najpiękniejsze zachody słońca są w Zadarze wg. Hitchcocka ( i naszym :)) jednak zachody nad Jeziorem Ochrydzkim są równie spektakularne. Najlepszym miejscem do podziwiania spektaklu- zachodu słońca jest molo na nadbrzeżu Ochrydy. Stąd widać doskonale jak zmienia się kolor nieba nad starym miastem w Ochrydzie oraz Twierdzą Cara Samuela. Każdy zachód słońca jest inny i każdy ma niezwykłe kolory.  Cóż chcieć więcej?

Jezioro Ochrydzkie mapa

Jezioro Ochrydzkie polecane hotele i apartamenty



Booking.com



Booking.com