Manavgat

Manavgat – najciekawsze atrakcje i noclegi

Czas czytania: 4 minuty

Jeśli lubisz naturę i lokalny styl życia to Manavgat jest idealnym miejscem na pobyt w regionie Antalya. Manavgat znajduje się 70 km od centrum  wakacyjnego kurortu Antalya. Manavgat oferuje wiele atrakcji począwszy od słynnego bazaru, rejsów statkiem, historycznych miejsca do odwiedzenia i resortów z doskonałą obsługą w przystępnych cenach. W naszym artykule znajdziesz zestawienie TOP 10 najciekawszych atrakcji w Manavgat i w okolicy.

Manavgat Turcja  – TOP 10 najciekawszych atrakcji

Manavgat bazar

W Manavgat możesz zrobić zakupy na lokalnym bazarze (ul. A. Pazarcı, 1004,Manavgat/Antalya). Odbywa się on codziennie. Sprzedawane są tu tureckie tkaniny, skóry, biżuteria, ubrania, pamiątki, przyprawy, ręcznie tkane dywany i wiele innych. Dodatkowo w poniedziałki i czwartki możesz zrobić zakupy pod chmurką. W pobliżu zadaszonego targu swoje produkty spożywcze wystawiają lokalni rolnicy. Targ pod gołym niebem w Manavgat jest jednym z największych w regionie.

Wodospad Manavgat

Przepływająca przez miasto rzeka Manavgat niesie stosunkowo dużą ilość wody. Dlatego też wodospad można podziwiać o każdej porze roku. Wodospad, który ma około 4 m wysokości i 30 m szerokości. Wodospad znajdziesz w małym parku na północ od Manavgat (ul. Sarılar, istiklal caddesi No: 35, 07330). Jest on otoczony małym lasem. Oprócz naturalnego piękna oferuje przyjemne miejsce ochłody w upalne letnie dni.

Przy wodospadzie znajdują się małe kawiarnie i restauracje, gdzie możesz zjeść lokalne „Gözleme” –  czyli cienkie, najczęściej pikantne nadziewane płaskie chlebki. Możesz wybrać się tam sam lub możesz dołączyć do jednodniowej wycieczki organizowanej przez lokalnych touroperatorów. Tego typu wycieczki zazwyczaj obejmują także rejs po rzece Manavgat, który kończy się przy wodospadzie.

Skansen Yörük

Yörükowie to koczownicy, którzy niegdyś migrowali do Anatolii z Azji Środkowej. Latem mieszkali w górach Taurus w Antalii, a zimę spędzali wzdłuż wybrzeża. Wielu z nich służyło jako wojownicy dla tureckich sułtanów w trakcie ich podbojów. Zanim Imperium Osmańskie osiągnęło swój szczyt w XVI wieku, Yörükowie dotarli do południowo-wschodniej i środkowej Europy. Obecnie większość z nich jest już osiadła, niektórzy nadal uprawiają latem wysokogórskie pola. Życie tych nomadów było żmudne i uciążliwe.

Na powierzchni 4000 m2, w skansenie Yörük (ul. Evren Mahallesi, Küme Evleri No:8, 07600 Manavgat), możesz zobaczyć trzy oryginalne namioty, których używali Yörükowie. Podczas wizyty możesz zobaczyć także wiele innych przedmiotów codziennego użytku, które pozwalają zrozumieć ich tradycje i zwyczaje.

Starożytne miasto Side

Side znane jest przede wszystkim z plaż, jednak starożytne stare miasto także zasługuje na uwagę. Można tu znaleźć ponad 3000-letnie ruiny. Najbardziej znana jest Świątynia Apollina, której 6 białych kolumn stanowi wizytówkę miasta Side.

Warto również zobaczyć rzymski teatr, posiadający ponad 10 000 miejsc siedzących oraz starożytną agorę. Jeśli szukasz pamiątek z wakacji w Turcji, wystarczy przejść się główną ulicą w Side. Znajdziesz tam głównie skóry, biżuterię, tkaniny i pamiątki.

Malownicza miejscowość Ormana

Miejscowość Ormana znajduje się u podnóża gór Taurus, około 95 kilometrów od Manavgat. Ormana słynie z domów zbudowanych wyłącznie z kamienia i desek bez użycia gwoździ oraz cementu. W tutejszych lasach rośnie także słynny grzyb morelowy, który jest drugim najdroższym grzybem na świecie po trufli. Zwiedzając okolicę warto wybrać się do jaskini Altınbeşik – „Złotą kolebkę” , która ma 5,5 km długości. Jest ona największą podziemną jaskinią morską w Turcji i trzecią co do wielkości w Europie. Do wnętrza jaskini można wpłynąć w gumowych pontonach.

Zielony Kanion

W pobliżu Manavgat znajduje się także malowniczy Zielony Kanion. Jest on jednym z niewielu kanionów w Turcji, po którym pływają łodzie. Rejs wiedzie wzdłuż skalnego krajobrazu nad zaporą Olymapınar, która jest jedną z największych zapór w Turcji ( 470 hektarów). Imponujący kanion z górami Taurus w tle jest niezwykle malowniczym miejscem. Na różnych przystankach podczas rejsu możesz wskoczyć do krystalicznie czystej wody. Zazwyczaj jedzenie i napoje są wliczone w taką wycieczkę.

Hamam i rytuał hammam

Hamamy były pierwotnie publicznymi łaźniami służącymi do oczyszczania ciała. Wnętrza hamamów wykonane są zazwyczaj z marmuru. Wewnątrz znajdują się trzy pomieszczenia, w których stopniowo wzrasta temperatura i wilgotność. Na środku trzeciego pomieszczenia znajduje się Göbektaşı – ogrzewane miejsce do leżenia. Na ścianie znajdują się małe miseczki, które napełnia się zimną wodą i polewa się nią ciało, aby je schłodzić. W tym pomieszczeniu ciało jest nacierane specjalną rękawicą, która złuszcza martwy naskórek. Następnie myje się je mydłem. Możesz także skorzystać z masażu.

Hamamy są oddzielne dla mężczyzn i kobiet. Na początku zdejmuje się ubranie, bierze prysznic i owija ręcznik wokół ciała, zwany „peştamelem”. Kto chce, może założyć pod spód strój kąpielowy. Z pewnością jest to jedna z ciekawszych atrakcji w Manavgat oraz a Turcji.

Starożytne miasto Selge

Selge było kiedyś najważniejszym miastem starożytnego regionu Pisidii. Położone jest około 80 kilometrów od Manavgat na wysokości 1250 m n.p.m.. Według legendy miasto zostało założone tuż po wojnie trojańskiej. Dziś można zwiedzić między innymi pozostałości murów miejskich, teatr oraz agorę. Selge położone jest na terenie Parku Narodowego Köprülü. Do miasta prowadzi wąska i kręta droga. Nie polecamy kierować autem jeśli czujesz się niepewnie za kierownicą.

Kanion Tazı (Orzeł) w Parku Narodowym Köprülü

W obrębie Parku Narodowego Kanionu Köprülü znajduje się kanion Tazı, zwany także kanionem Orłów. Jest to naturalny kanion utworzony przez strumienie wody. Aby się tam dostać, trzeba wędrować pieszo około 11 km, wysoko w górach. Trud wspinaczki wynagradza malowniczy widok na okolicę.

W ostatnich latach kanion Tazı stał się popularnym motywem na Instagramie. Największą popularnością cieszą się zdjęcia z wielkimi głazami i z 300-metrowymi klifami. Ale uważaj, ponieważ niektóre miejsca są bardzo śliskie.

Manavgat – nadmorskie resorty

Z nadmorskimi kurortami w Side, Kumköy, Colaklı i Evrenseki, miejscowość ta jest jednym z najważniejszych regionów turystycznych w Turcji. Całe tutejsze wybrzeże to jedna długa piaszczysta plaża. Najlepsze kurorty znajdują się w Side i Kumköy, niektóre z nich należą do najlepiej ocenianych 5-gwiazdkowych hoteli w Turcji. Z reguły ośrodki te prowadzone są według koncepcji all inclusive.

Polecane noclegi w ManavgatBooking.com

 

Manavgat gdzie zjeść?

Nawet jeśli spędzasz wakacje w ośrodku all inclusive, nie powinieneś przegapić okazji, aby od czasu do czasu zjeść poza hotelem. W Manavgat i okolicy znajduje się wiele bardzo dobrych restauracji, które są warte odwiedzenia.

Polecamy na przykład Sultan Sofrası (ul. Yukarı Pazarcı Mahallesi, Kordon Cd. No:7, 07600), który znajduje się bezpośrednio nad brzegiem rzeki lub Q Beach Club Restaurant & Bar – klub plażowy z restauracją w Evrenseki.

Manavgat mapa

Polecane artykuły:

Bodrum Turcja – atrakcje, plaże, zwiedzanie – https://balkanskie-klimaty.pl/bodrum-turcja-atrakcje-plaze-zabytki/

Kapadocja – lot balonem i podziemne miasta – https://balkanskie-klimaty.pl/kapadocja-turcja-lot-balonem-i-podziemne-miasta/