Jak dojechać ze Splitu do Mostaru
Bałkany,  Bośnia i Hercegowina,  Bośnia i Hercegowina atrakcje,  Bośnia i Hercegowina wakacje,  Wakacje w Chorwacji

Wakacje Split. Jak dojechać ze Splitu do Mostaru?

Czas czytania: 5 minuty

Jeśli planujesz krótką podróż przez Bałkany polecamy wizytę w mieście Mostar. Mimo, że zdecydowanie zalecamy podróżnikom zwiedzanie więcej niż jednego miasta w danym kraju, wycieczka ze Splitu do Mostaru daje możliwość skosztowania Bośni i Hercegowiny, jeśli większość czasu spędzasz na zwiedzaniu Chorwacji lub wybrzeża Dalmacji.

Mostar to stosunkowo małe miasto, co oznacza, że możesz zobaczyć większość atrakcji w ciągu jednego dnia. Jednak jeśli czas pozwala, spędzenie jednej lub dwóch nocy w Mostarze pozwoli Ci lepiej zrozumieć skomplikowaną historię tego miasta oraz zobaczyć więcej pobliskich atrakcji. Jeśli więc rozważasz jednodniową wycieczkę do Mostaru i zastanawiasz się jak dojechać ze Splitu do Mostaru to zapoznaj się z naszym artykułem.

Jak dojechać ze Splitu do Mostaru?


Autobusem

Jeśli masz zamiar ograniczyć koszty podróży po Bałkanach, teoretycznie możliwe jest podróżowanie autobusem z Splitu do Mostaru. Jednak musisz być przygotowany na spędzenie większości dnia w autobusie, ponieważ przekraczanie granicy może zająć dosyć dużo czasu (szczególnie w szczycie sezonu), uniemożliwiając zwiedzanie innych atrakcji poza Mostarem. W najlepszym przypadku podróż autobusem trwa 4 godziny w jedną stronę, chociaż nasza podróż trwała prawie 5 godzin z powodu opóźnienia na granicy.

Jeśli chcesz pojechać autobusem z Splitu do Mostaru, sugeruję spędzenie jednej lub dwóch nocy w Mostarze, zamiast wycieczki jednodniowej. Jeśli jednak nie masz czasu i chcesz odwiedzić Mostar w ciągu jednego dnia, zalecamy wybranie jednej z dwóch poniższych opcji zamiast autobusem.


Samochodem

Najlepszym sposobem na zorganizowanie niezależnej wycieczki ze Splitu do Mostaru jest wynajęcie samochodu. Pozwoli Ci to cieszyć się swobodnym zwiedzaniem, szybciej przekroczyć granicę i mieć elastyczność w podróżowaniu. Upewnij się, że uważnie przeczytałeś polisę podczas rezerwacji, aby mieć pewność, że firma zezwala na przekroczenie granic.

Zorganizowana wycieczka z przewodnikiem ze Splitu

Jeśli nie chcesz prowadzić samochodu, to opcja wycieczki jednodniowej z przewodnikiem ze Splitu do Mostaru to świetna opcja. Wycieczka ta daje Ci możliwość maksymalnego wykorzystania czasu w Mostarze. Wycieczka z przewodnikiem do Mostaru to świetny wybór, ponieważ daje Ci ona trochę wolnego czasu na samodzielne zwiedzanie Mostaru, a także obejmuje wycieczkę po starym mieście oraz wizyty w Počitelj i Wodospadzie Kravice.

Polecamy także:  Za co kochamy Bałkany?

Jeśli chcesz połączyć wycieczkę do Mostaru z odwiedzeniem miejsca pielgrzymkowego w Medziugorje, to wiele wycieczek daje Ci możliwość odwiedzenia Medziugorje zamiast Parku Narodowego Kravice. Istnieje również możliwość udziału w prywatnej wycieczce, która zabierze Cię z Splitu i zawiezie do Dubrownika. Jeśli planujesz wycieczkę z przewodnikiem z Splitu do Mostaru, pamiętaj, że wiele wycieczek nie odbywa się w miesiącach zimowych.


Jak dojechać ze Splitu do Mostaru? Plan wycieczki jednodniowej ze Splitu do Mostaru

Jeśli planujesz zorganizować wycieczkę jednodniową do Mostaru z Splitu samodzielnie, to poniższy plan (sprawdzony przez nas) powinien pomóc Ci jak najlepiej wykorzystać czas na zwiedzanie Mostaru.

Počitelj

Po wczesnym wyjeździe z Splitu i przekroczeniu granicy z Bośnią i Hercegowiną warto zatrzymać się w miejscowości Počitelj. Wybudowane w XIV wieku, otoczone murem miasto łączy wpływy średniowieczne i osmańskie. Warto zrobić tu krótką przerwę w drodze do Mostaru, aby przejść się po mieście i podziwiać unikalną architekturę. Chwilę zajmie Ci pokonanie stromych schodów do twierdzy, aby podziwiać piękne widoki na rzekę Neretwę i okoliczne tereny.

Mostar – czas na kawę

Możesz być zmęczony po wczesnym porannym wyjeździe z Splitu, więc po przejechaniu z Počitelj do Mostaru, pierwszym przystankiem powinna być kawiarnia serwująca tradycyjną kawę bośniacką. Chociaż kawę można wypić w wielu miejscach w Mostarze, polecamy udanie się do Cafe de Alma, które znajduje się w pobliżu Muzeum Hamman i niedaleko Starego Mostu. W kawiarni tej praży się i mieli ziarna, a właściciel poświęca swój czas, aby z Tobą usiąść i dokładnie wyjaśnić, jak pić kawę i co ją wyróżnia spośród innych podobnych odmian kawy.

Stare miasto w Mostarze

Stare miasto w Mostarze jest dość zwarte, dlatego jeden dzień wystarczy, by cieszyć się głównymi atrakcjami miasta. Twoim pierwszym przystankiem powinien być bez wątpienia Stari Most – symbol Mostaru. Choć został całkowicie zniszczony podczas wojny w latach 90., od tego czasu został odbudowany i odzyskał swoją pierwotną formę. Jedną z najbardziej ikonicznych atrakcji jest obserwowanie lokalnych skoczków, którzy skaczą z niego do rzeki Neretwy. Skoki odbywają się kilka razy dziennie – my widzieliśmy jeden o południu, ale nie jesteśmy pewni, czy godziny są stałe.

Oprócz Starego Mostu warto poświęcić czas na zwiedzanie innych części starego miasta, takich jak Krzywy Most, który jest mniejsza wersją Starego Mostu i służy jako miejsce praktyk skoków z Mostu. Warto odwiedzić także bazary leżące po obu stronach mostu, gdzie można kupić pamiątki. Jeśli chcesz podziwiać piękne widoki na miasto, masz kilka różnych opcji, takich jak wejście na minaret meczetu Koski Mehmeda Paszy, odwiedzenie Muzeum Starego Mostu, przejście na Lucki Most, który jest mostem obok Starego Mostu, lub wypicie drinka w Caffe Terasa. Warto poświęcić czas na poznanie tragicznej historii Mostaru i Bośni ogólnie z lat 90., zwłaszcza jeśli nie planujesz odwiedzić Sarajewa. Niektóre opcje obejmują odwiedzenie Muzeum Wojny Fotograficznej lub Muzeum Ofiar Wojny i Ludobójstwa.

Polecamy także:  Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Argeş


Skosztuj tradycyjnej kuchni bośniackiej

Zwiedzanie Mostaru z pewnością sprawi, że zgłodniejesz, dlatego upewnij się, że starczy Ci czasu na skosztowanie tradycyjnej kuchni bośniackiej podczas wycieczki ze Splitu do Mostaru. Dobrym wyborem na lunch jest restauracja Food House (Rade Bitange 12, Mostar 88104, Bośnia i Hercegowina), która znajduje się niedaleko Starego Mostu. Serwują tu tradycyjne dania bośniackie oraz dania międzynarodowe z opcjami wegetariańskimi oraz wegańskimi.

Inną dobrą opcją restauracyjną na tradycyjne dania bośniackie jest Hindin Han (Jusovina bb, Mostar 88000, Bośnia i Hercegowina), który ma uroczy taras, gdzie można delektować się posiłkiem i serwowane są autentyczne dania bośniackie.


Wodospad Kravice

Po opuszczeniu Mostaru, ale przed przekroczeniem granicy z Chorwacją, warto zatrzymać się w jeszcze jednym miejscu: przy wodospadzie Kravice. Wodospad Kravice to mniejsza wersja wodospadów, jakie można znaleźć w Parku Narodowym Krka w Chorwacji (który jest także świetnym miejscem na wycieczkę jednodniową z Splitu!) i jest doskonałą opcją na zakończenie dnia w Mostarze (zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy temperatury są wyższe). Wodospad jest otwarty do godz. 22:00 w miesiącach letnich, a wstęp kosztuje 20 KM (około 10 €).


Masz więcej czasu?

Jeśli Ci się nie spieszy, zdecydowanie polecamy spędzenie przynajmniej jednej lub dwóch nocy w Mostarze, aby w pełni cieszyć się jego atrakcjami. Ponadto, wieczorem tłumy się przerzedzają i przyjemniej jest spacerować i cieszyć się atmosferą Mostaru. Wieczorem w Mostarze jest też wiele miejsc wartych odwiedzenia, takich jak Craft Beer Garden imaimože, który oferuje doskonały wybór piw rzemieślniczych z własnego browaru w Mostarze oraz innych browarów w Bośni.

Masz także możliwość odwiedzenia Blagaj, małej wioski niedaleko Mostaru słynącej z 600-letniego klasztoru.

Gdzie się zatrzymać w Mostarze?

Hostel Majdas – to hostel dla podróżników w Mostarze, którzy chcą poznać innych podróżnych i skosztować gościnności Bośni. Codzienne serwowane jest smaczne śniadanie. Ceny zaczynają się od 160,00 zł/noc

Hotel Eden – Jeśli wolisz zatrzymać się w hotelu, to jest miejsce, które znajduje się w centrum miasta. Oferuje ono czyste i nowocześnie urządzone pokoje ze śniadaniem oraz dostępem do basenu, sauny i centrum fitness. Ceny zaczynają się od 300,00 zł/noc.

Shangri La Mansion – Shangri La Mansion położony jest zaledwie minutę spacerem od Starego Mostu nad rzeką Neretwą i oferuje bezpłatne WiFi w pomieszczeniach ogólnodostępnych. Z tarasu na dachu roztaczają się malownicze widoki na okolicę.

Nie do końca to, czego szukasz? Kliknij tutaj, aby zobaczyć inne opcje w Mostarze!

 


Dodaj komentarz