Durmitor Park Narodowy w Czarnogórze
Bałkany,  Czarnogóra,  Wakacje w Montenegro

Durmitor – Park Narodowy w Czarnogórze

Czas czytania: 3 minuty

Nacionalni park Durmitor, to park narodowy w Czarnogórze, który położony jest na terenie masywu górskiego Durmitor. Obejmuje on kanion rzeki Tary, który jest najgłębszym w Europie. Co ciekawe, osiąga on głębokość miejscami nawet 1300 metrów!

Durmitor Park Narodowy – historia powstania

Park narodowy Durmitor został utworzony w roku 1952. Dorzecze rzeki Tara zostało uznane za rezerwat w 1976 roku. W roku 1980 teren parku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na wschodzie Durmitor otwarty jest na rozległym Płaskowyżu JezerskimJezerska Površ. Pasmo górskie Durmitor położone jest w większej części w gminie Žabljak.

Durmitor – główne atrakcje parku

NP Durmitor leży na terenie masywu górskiego Durmitor, którego najwyższy szczyt Bobotov Kuk osiąga wysokość 2 522 m.n.p.m. Bobotov Kuk jest także najwyższym szczytem Czarnogóry, znajduje się on w północno-zachodniej Czarnogórze.

Pasmo górskie Durmitor graniczy: od północy z kanionem rzeki Tara, od południa z kanionem rzeki Komarnica natomiast od zachodu z kanionem rzeki Piva. W Parku Narodowym Durmitor można poczuć, jak mieszają się tutaj dwa klimaty: alpejski oraz śródziemnomorski.

Do największych atrakcji parku należy Jaskinia Lodowa – Ledena Pecina, pełną stalaktytów oraz stalagmitów, która znajduje się około 2,5 godziny od granic parku. Bardzo dużo turystów przyjeżdża także do Durmitoru, aby zobaczyć Czarne Jezioro – Crno Jezero, do którego można dotrzeć po około 10 minut spaceru od parkingu.

W promieniu około 6 km od szczytu Bobotov Kuk znajduje się 18 górskich szczytów, które osiągają nawet 2300 m n.p.m.! Malowniczy i nieco groźny krajobraz masywu górskiego Durmitor ukształtowały ruchy górotwórcze i ogromne lodowce. Warto wiedzieć, że Durmitor to nie tylko malownicze góry z fałdowaniami, ale także jeziora, wąwozy, groty i rozległe kwietne łąki.

W parku Durmitor znajduje się 17 polodowcowych jezior, z których najbardziej znane jest Czarne Jezioro- Crno Jezero. Do innych równie popularnych atrakcji, zaliczyć można także najgłębszy w całej Europie kanion rzeki Tara. Kanion rzeki Tara, przecina płaskowyż i góry na odcinku prawie 100 km. Natomiast krawędź kanionu Tary znajduje się około 12 km na północ od miejscowości Žabljak.

Polecamy także:  Chorwacja wakacje 2022 - TOP atrakcje w Chorwacji

Žabljak

Žabljak to największa miejscowość w Durmitorze oraz najwyżej położone miasto na całych Bałkanach. Miejscowość leży na wysokości 1 448 m.n.p.m. Prowadzi do niego wiele dróg, w tym sporo krętych i wąskich. Žabljak  to także centrum narciarskie. W sezonie zimowym czynny jest tutaj krzesełkowy wyciąg, który praktycznie z hotelu Durmitor zawozi narciarzy na szczyt Štuoc, który ma wysokość 1953 m.n.p.m. Najmłodszą oraz najlepiej utrzymaną drogą jest ta wzdłuż rzeki Tary. Pozostałe drogi natomiast dostarczają niezapomnianych wrażeń i widoków.

Durmitor pogoda.Kiedy najlepiej zwiedzać Durmitor?

Durmitor warto zobaczyć o każdej porze roku. Wiosna i lato zachwyca kwietnymi łąkami, jesień kolorami, natomiast zima szczególnie kusi narciarzy. Najlepsze miesiące pod względem pogody w Durmitorze to czas od lipca do września. Pogoda w Durmitorze jest wtedy w miarę stabilna i temperatury wynoszą od 19 do 23 stopni C.  Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień 23 st. C oraz występuje wówczas najmniej opadów.

Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w Durmitor, średnie temperatury wynoszą -6 stopni C. Najbardziej mokre miesiące to styczeń, luty, marzec, listopad oraz grudzień.

NP Durmitor – dojazd

Park Narodowy Durmitor jest ukryty wysoko w czarnogórskich górach. Komunikacja publiczna kursuje tu bardzo rzadko, natomiast żeby dojechać tam autem, musimy pokonać sporo serpentyn. Trud podróży zostaje zrekompensowany, ponieważ krajobraz szczytów relaksuje i zadziwia.

Durmitor Park Narodowy – bilety wstępu

Koszt wstępu do Parku Narodowego Durmitor wynosi 3,00 €. Dzieci do 7 lat wchodzą za darmo. Jest możliwość zakupu także kilkudniowego biletu wstępu:

  • 3 dni – 6,00 €
  • 7 dni – 12,00 €
  • 15 dni – 20,00 €
  • 1 rok – 30,00 €

Jest także możliwość wynajmu łodzi na Crno Jezero – Czarnym Jeziorze -8,00 € / 1h, natomiast korzystanie z własnej łodzi kosztuje 5,00 € / 1h. Na terenie Parku można także wypożyczyć rower za 3,00 € / h lub na cały dzień  za 8,00 €.  Koszt wypożyczenia namiotu wynosi 8,00 € / dzień, wypożyczenia rakiet śnieżnych 4,00 € / dzień.

Durmitor parkingi

Koszt pozostawienia samochodu osobowego na parkingu w Parku Narodowym Durmitor kosztuje 2,00 € / dzień, motocykla 0,50 € / dzień, samochodu terenowego 3,00 € / dzień.
Na terenie Parku znajduje się także kemping, gdzie skorzystanie z miejsca na namiot kosztuje 3,00 € / dzień natomiast miejsce dla przyczepy kempingowej kosztuje 3,00 € / dzień.

Rozpalanie ognisk możliwe jest wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego miejscach. Wycieczki jeepem po Durmitorze kosztują średnio od 20,00 € / dzień/ osoba. Całodobowe pozwolenie na wędkowanie sportowe na Crno Jezero kosztuje 20,00 €.

Polecamy także:  Jezioro Prespa - atrakcje, plaże, zwiedzanie

Park Narodowy Durmitor mapa

Durmitor opinie

Nie znamy osoby, która po wizycie w Parku Narodowym Durmitor nie byłaby zachwycona. Na pewno jest to miejsce mniej uczęszczane, niż np. Jezioro SzkoderskieNacionalni Park Skadarsko jezero. Durmitor wymaga nieco dobrej kondycji, jednak gwarantuje przy tym niezapomniane widoki oraz mieszankę klimatów śródziemnomorskiego i alpejskiego. My na pewno tam wrócimy! Was również gorąco zachęcamy bo warto!

5 komentarzy

Dodaj komentarz