Bośnia i hercegowina atrakcje
Bałkany,  Bośnia i Hercegowina,  Bośnia i Hercegowina atrakcje,  Bośnia i Hercegowina wakacje

Bośnia i Hercegowina atrakcje, czyli TOP 9 największych atrakcji

Czas czytania: 4 minuty

Pomimo ogromnej popularności sąsiedniej Chorwacji, Bośnia i Hercegowina wciąż jest miejscem, które jest poza utartymi szlakami, ku uciesze tych, którzy lubią miejsca bez tłumów.

Dzięki temu, że granica BiH znajduje się niecałą godzinę drogi od takich miejsc jak Dubrownik- w Chorwacji czy Kotor w Czarnogórze, podróż do Bośni i Hercegowiny jest doskonałym pomysłem na wycieczkę lub wakacje. Jest ona również przystępna cenowo jak na europejskie standardy.

Bośnia i Hercegowina atrakcje

Oto mapa miejsc „obowiązkowych” do odwiedzenia w Bośni i Hercegowinie

1. Park Narodowy Una

Warto rozpocząć swoją wycieczkę po Bośni w Parku Narodowym Una (Nacionalni Park Una), który przylega do granicy z Chorwacją. Co ważne, mniej niż 2 godziny drogi samochodem znajduje się popularny Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji.

Park powstał w 2008 roku, aby ochronić rzeki: Krka, Unac i Górna Una, w tym ich florę i faunę.  Na terenie parku znajdują się wodospady i stanowiska archeologiczne. Jest to także jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów na Bałkanach.

Punktem kulminacyjnym wizyty w Parku Narodowym Una jest bez wątpienia zobaczenie wodospadu – Štrbački buk. Jest to 25-metrowy tarasowy wodospad otoczony platformami widokowymi, gdzie krystalicznie czysta woda spływa kaskadami. Miłośnicy tego miejsca twierdzą, że zawstydza on nawet same Plitwice.

W okolicy znajduje się wiele innych miejsc do zwiedzania, w tym inne wodospady, ścieżki piesze, malownicze wysepki, meczet Sułtana Ahmeda I w Kulen Vakuf oraz serbsko-prawosławny klasztor Rmanj poświęcony św. Mikołajowi, który został uznany za zabytek narodowy.

2. Banja Luka

Banja Luka to drugie co do wielkości miasto w Bośni i Hercegowinie. Jest to doskonała baza wypadowa do całodniowych wycieczek po Bośni. Miasto znane jest ze swojej „kultury kawiarnianej” -szacuje się, że na 200 tysięcy mieszkańców przypada 1000 kawiarni i barów. Banja Luka jest idealnym miejscem, w którym można po prostu usiąść, zrelaksować się i obserwować świat.

Warto zwiedzić m.in.: średniowieczną twierdzę Kastel- Tvrđava Kastel na brzegu rzeki, katedrę prawosławną  oraz osmańską architekturę meczetu Ferhadija.

3. Jajce

Jajce to malownicze, otoczone murami miasto. Słynie z Wodospadu Pliva, który znajduje się w samym centrum miasta. Wznoszący się na wysokość 17 metrów wodospad, powstał z połączenia dwóch rzek. Spływa do turkusowego basenu z taką siłą, że mógłby konkurować z Wodospadem Niagara. Zjawisko to najlepiej podziwiać stojąc na głównej platformie widokowej, ale uwaga – woda jest wszędzie i należy pamiętać, aby zakryć aparaty fotograficzne itp.

Miejscowość Jajce jest popularny miejscem na letni wypad. Będąc tam, warto zobaczyć stare drewniane młyny wodne, które pochodzą z czasów średniowiecza i były pierwotnie używane przez miejscowych rolników.

Polecamy także:  Bułgaria miasta nad morzem - popularne kurorty

4. Bośnia i Hercegowina atrakcje – stolica Sarajewo

Stolica Bośni i Hercegowiny – Sarajewo jest kolejnym przystankiem w podróży po Bośni. Jego burzliwa i smutna historia sprawia, że jest to fascynujące miejsce dla miłośników historii. Ponad dwie dekady po brutalnym oblężeniu, które rozbiło byłą Jugosławię, pozostały ślady walk, takie jak dziury po kulach w budynkach i morze białych krzyży oznaczających miejsca pochówku żołnierzy.

Aby dowiedzieć się, jak wyglądało życie w tych mrocznych dniach, należy udać się do Muzeum Zbrodni Przeciwko Ludzkości i Ludobójstwu lub do 800-metrowego Sarajewskiego Tunelu Wojennego, którym przemycano zapasy żywności i leków dla zdesperowanych cywilów, podczas gdy miasto było pod ostrzałem.

Pomimo ponurej historii, Sarajewo odbiło się od dna i ma wiele tętniących życiem miejsc wartych odkrycia. Warto wybrać się na kosmopolityczną ulicę Ferhadija, aby zrobić wspaniałe zakupy, a następnie przespacerować się na Stare Miasto do Bašcaršija. Znajdziemy tu strzeliste meczety, tętniące życiem bazary z tradycyjnym rękodziełem, takim jak miedziane talerze i pozłacane zestawy do herbaty, a także wiele kawiarni na świeżym powietrzu, w których można napić się mocnej bośniackiej kawy i herbaty.

5. Mostar

Mostar to miasto, którego nie można pominąć w planie podróży po Bośni i Hercegowinie.  To moim zdaniem najładniejsze ze wszystkich bośniackich miast, uwielbiane za malowniczy most Stari Most, który przecina rzekę Neretwę w samym centrum starego miasta. Pierwotny most został zbudowany w 1500 roku, jednak został zniszczony w czasie wojny. Został dokładnie odbudowany i wygląda jak w czasach swojej dawnej świetności. Ciężka praca się opłaciła i obecnie jest to jeden z najbardziej kultowych zabytków kraju i atrakcja podróży po Bośni.

Widok na Stari Most jest szczególnie imponujący podczas tzw. „złotej godziny”, kiedy słońce rzuca delikatną poświatę na kolorowe fasady z okolicznych kawiarni i restauracji oraz minaret meczetu Koski Mehmed-Pasha.

Większość turystów spędza czas w Mostarze zwiedzając wyłącznie starówkę, na której znajdują się takie miejsca jak: tradycyjny hammam, muzeum wojny, meczety oraz bazar. Znajduje się tam wiele straganów i sklepów z obrazami, ozdobną biżuterią oraz ręcznie robionych rzeczy czerpiących inspirację z wpływów tureckich i osmańskich. Jest to idealne miejsce na zakup pięknych pamiątek. Na zakończenie dnia warto wstąpić do jednej z nadbrzeżnych restauracji i spróbować bośniackich dań, takich jak cevapi, gdzie skwierczące mięso, takie jak jagnięcina czy wołowina, jest nadziewane cebulą i podawane w chlebku pita.

Polecamy także:  Wakacje Split. Jak dojechać ze Splitu do Mostaru?

6. Blagaj

Zaledwie 15 minut drogi od Mostaru znajduje się maleńka wioska Blagaj, w której znajduje się jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w kraju: Dom Velagić i klasztor, oba wbudowane w bok klifu.

Klasztor Blagaj Tekija (znany również jako Blagaj Tekke) pochodzi sprzed prawie sześciu wieków i został zbudowany tuż nad brzegiem zielonej rzeki Buna, która tworzy niesamowity kontrast z bielonymi ścianami budynku.

Najlepsze punkty widokowe znajdują się z drugiej strony rzeki lub z pobliskiego kamiennego mostu. Jeśli czas pozwoli, warto wybrać się do średniowiecznego Fortu Blagaj (Stjepan Grad), który znajduje się wysoko na krasowym wzgórzu.

7. Medjugorje

Warto odwiedzić także Medjugorje ulubionego miejsca pielgrzymek katolików.

W latach 80-tych sześcioro dzieci bawiących się na pobliskich wzgórzach wróciło do domu i opowiedziało, że widziało Matkę Boską, która do nich przemówiła. Do dziś ponad 15 milionów ludzi pielgrzymuje na Górę Objawień w Medziugorju w nadziei na przeżycie własnej wizji, co sprawia, że to skądinąd niepozorne miejsce jest jednym z najpopularniejszych w Bośni.

8. Wodospad Kravica

Jeśli nie udało się nam zobaczyć wodospadów w Jajce, to koniecznie wybierz się do Kravic. To właśnie tutaj znajduje się Wodospad Kravica, który uważany jest za jedną z najciekawszych atrakcji Bośni.

Warto spędzić cały dzień w tym wspaniałym miejscu, przy rzece Trebižat, gdzie rząd prawie dwóch tuzinów wodospadów dramatycznie spada z wysokości 25 metrów do głębokich szmaragdowych basenów. Miejsce to jest absolutnie oszałamiające, ponieważ gęsty baldachim mchu, figi i topole obramowują spektakl, który najlepiej zobaczyć z jednej z okolicznych ścieżek spacerowych, płynąc łodzią lub nawet płynąc bezpośrednio do nich. Wodospad Kravica jest otwarte od maja do października, na miejscu znajdują się łazienki i restauracje.

9. Počitelj

Ostatnim przystankiem na trasie wycieczki po Bośni jest maleńka miejscowość Počitelj. Jej początki sięgają co najmniej średniowiecza. Miasteczko zostało zbudowane na zboczu wzgórza z widokiem na spokojną rzekę Neretwę. Jest ufortyfikowane grubymi skalnymi murami, a małe drewniane domy i stragany z tradycyjnym rękodziełem połączone są krętymi kamiennymi schodami.

Historyczny Počitelj jest uwielbiany za wspaniałą architekturę inspirowaną przez Turków, która obejmuje minarety oznaczające meczet poniżej, imponującą twierdzę i wieżę zegarową, dzięki czemu czuje się jak miejsce, w którym czas po prostu stanął w miejscu.

Bośnia i Hercegowina to kraj o pięknych zabytkach. Pomimo swojej burzliwej historii, która rozgrywała się na przestrzeni wieków ludzie są tu niezwykle życzliwi.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz