San Gimignano

San Gimignano- atrakcje, zabytki, zwiedzanie

Czas czytania: 4 minuty

San Gimignano we Włoszech jest prawdziwą atrakcją zwiedzania Toskanii. Nazywane jest także „średniowiecznym Manhattanem” lub „Miastem Wież”. To stare miasto ze swoją średniowieczną panoramą fascynuje wszystkich odwiedzających. Wizyta w tym mieście pozwoli Ci przenieść się w czasie, wędrując malowniczymi kamiennymi uliczkami, podziwiając historyczne atrakcje i punkty widokowe z wysokich wież miasta. Możesz tu także spróbować prawdopodobnie najlepszych lodów na świecie lub wybornych win z regionu Chianti. Jednak nie tylko centrum jest piękne, także okolice San Gimignano z niezliczonymi winiarniami i miejscami wycieczkowymi są warte zobaczenia!

W tym przewodniku turystycznym postaram się przedstawić Ci najważniejsze informacje o San Gimignano we Włoszech. Co warto zobaczyć w San Gimignano?

San Gimignano – Miasto Wież

San Gimignano znajduje się w prowincji Siena w Toskanii i liczy około 8000 mieszkańców. Od 1990 r. historyczne centrum znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest ono obecnie jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w całym regionie. Wyjątkowe jest także położenie na wzgórzu, dzięki któremu można podziwiać malownicze widoki na zielone winnice i typowo śródziemnomorski krajobraz.

Historia tego miasta sięga 300 r. p.n.e. W tym czasie San Gimignano było już zamieszkane przez Etrusków. Okres średniowiecza (od XI do XIII wieku), kiedy to powstały słynne wieże San Gimignano, był czasem rozkwitu tego regionu. Niegdyś istniały 72 takie średniowieczne domy patrycjuszy. Dziś można podziwiać 15 z nich, a na niektóre z wież można się nawet wspiąć. To właśnie przede wszystkim duża liczba wciąż dobrze zachowanych wież sprawia, że San Gimignano jest tak wyjątkowe i niepowtarzalne.

Warto wiedzieć!

San Gimignano, obok Florencji, Pizy i Sieny, jest jednym z najbardziej znanych miast w regionie. Jeśli planujesz wycieczkę po Toskanii, to zapraszam do wpisu: TOP 15 najładniejszych miast Toskanii.

San Gimignano atrakcje

Podczas wakacji w San Gimignano możesz liczyć na wiele atrakcji. Do głównych atrakcji starego miasta należą wysokie wieże, ale także wiele romantycznych placów, ciekawe muzea i galerie. Wiele do odkrycia jest także w okolicy!

Piazza della Cisterna

Jednym z najważniejszych zabytków San Gimignano jest Piazza della Cisterna, czyli Plac Cystern. Swoją nazwę zawdzięcza podziemnym cysternom, które zostały zbudowane już w 1287 roku. Szczególnie piękne są tu zabytkowe kamieniczki, w których obecnie mieści się wiele przytulnych kawiarenek, lodziarni i małych sklepików. Punktem kulminacyjnym i prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych miejsc do robienia zdjęć na tym trójkątnym placu jest piękna średniowieczna kamienna fontanna.

TIP!

W każdy czwartek na Piazza della Cisterna odbywa się wielki cotygodniowy targ w San Gimignano. Rozpoczyna się on o godzinie 8:00, a kończy o 13:00.

Kolegiata Santa Maria Assunta

Katedra w San Gimignano znana także jako Kolegiata Santa Maria Assunta, jest kolegiatą rzymskokatolicką. Jednocześnie jest jednym z najciekawszych miejsc do zobaczenia w San Gimignano. Przede wszystkim kościół ten słynie z fantastycznych malowideł ściennych, licznych fresków i obrazów znajdujących się w jego wnętrzu. Dzieła takich artystów, jak Taddeo di Bartolo, Domenico Ghirlandaio i Lippo Memmi zdobią ten kościół i sprawiają, że jest on niezwykle interesujący dla wszystkich miłośników sztuki!

TIP!

W kasie biletowej można również kupić bilety łączone, które umożliwiają zwiedzanie dużej wieży, Muzeum Civici i kościoła za rozsądną cenę.

Piazza del Duomo

Kolejną atrakcją San Gimignano jest Piazza del Duoma, który znajduje się tuż obok słynnej Piazza della Cisterna. Wokół placu Duomo znajduje się wiele innych ciekawych atrakcji, takich jak Torre Grossa – najwyższa wieża w mieście, ratusz i kolegiata Santa Maria Assunta. Średniowieczna atmosfera z zabytkowymi domami arystokratycznymi i wysokimi wieżami emanuje wyjątkowym urokiem, który najlepiej podziwiać z dużych schodów kościoła.

Wieże w San Gimignano

Wieże w San Gimignano są najważniejszym punktem orientacyjnym, a tym samym charakterystyczną wizytówką tego miasta. W średniowieczu luksusowe życie nie było możliwe, dlatego też rodziny patrycjuszowskie próbowały udowodnić swoją wartość poprzez budowę wysokich wież, które były symbolem statusu. Dziś w obrębie starego miasta zachowało się 15 z 72 wież. Najważniejszą z nich jest Wielka Wieża w San Gimignano. Na tak zwaną 54-metrową Torre Grossa można się nawet wspiąć, a wszystkich, którzy pokonają około 220 stopni, nagradza się jednym z najlepszych punktów widokowych w mieście. Ze szczytu można podziwiać wspaniały widok na zielony krajobraz Toskanii, ale także na piękną średniowieczną starówkę.

Malownicze uliczki Starówki San Gimignano

Wolne od ruchu samochodowego, centrum San Gimignano nie jest zbyt duże. Można je wygodnie zwiedzić podczas spaceru po mieście. Otoczone jest dobrze zachowanymi murami miejskimi. 5 bram zapewnia dostęp do starego miasta. Najlepszym sposobem na poruszanie się po centrum miasta jest spacer. Małe sklepiki z regionalnymi przysmakami, przytulne kawiarnie, winiarnie i restauracje zachęcają do zrobienia sobie przerwy. Pomiędzy nimi można odkryć małe galerie, warto też odwiedzić Muzeum San Gimignano 1300.

Museo Civico

Miłośnicy kultury będą w swoim żywiole w San Gimignano. Warto odwiedzić Museo Civico. Znajduje się ono bezpośrednio pod Torre Grossa i zawiera dzieła sztuki z okresu średniowiecza, od XIII do XV wieku. Warto też zobaczyć fasadę klatki schodowej, która służyła niegdyś do ogłaszania nowych praw. W górnej części muzeum znajduje się galeria obrazów, w której eksponowane są dzieła szkoły sieneńskiej i florenckiej.

San Gimignano lody

W San Gimignano nie zapomniano także o miłośnikach lodów. Znajduje się tu jedna z najlepszych lodziarni we Włoszech-Gelateria Dondoli na głównym placu miasta przy  Piazza della Cisterna. Oprócz typowych, rodzajów lodów, można tu znaleźć także nietypowe smaki, takie jak orzech włoski z gorgonzolą, malina i rozmaryn czy cappuccino i rum. Kolejka jest zazwyczaj długa, ale warto poczekać!

Muzeum Torre e Casa Campatelli

Prawdziwą atrakcją jest także wizyta w Muzeum Campatelli. Można tu zobaczyć luksusowe apartamenty mieszkalne ostatniej rodziny Campatelli oraz podziwiać piękne meble i obrazy z XIX wieku. Sama wieża pochodzi z XII wieku i ma około 28 metrów wysokości. Choć nie można już na nią wejść, w muzeum można zajrzeć do wnętrza tej średniowiecznej wieży.

TIP!

W cenę biletu wstępu wliczony jest także pokaz multimedialny. Dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat historii miasta i Toskanii.

Parco della Rocca

W miasteczku warto także zobaczyć ruiny Montestaffoli w Parco della Rocca. Jest to publiczny park w zachodniej części miasta, położony na wzgórzu. Punkt widokowy Vista Panoramica pozwala na podziwianie wspaniałego widoku na wieże miasta z jednej strony, a z drugiej na bajeczne toskańskie krajobrazy i winnice.

TIP!

Tuż przed wejściem znajduje się Vernaccia di San Gimignano, uroczy wine-bar z przytulnym tarasem, który oferuje doskonały wybór win Vernaccia do degustacji.

San Gimignano – atrakcje w pobliżu

Z San Gimignano można wyruszyć na różne wycieczki po Toskanii i jednodniowe wyprawy. Dlatego właśnie warto zatrzymać się w tym regionie na kilka dni! Poniższe atrakcje są naprawdę warte zobaczenia i można do nich łatwo dotrzeć z tego miasteczka.

Volterra

Zaledwie 30 km od San Gimignano znajduje się malownicze średniowieczne, malownicze miasto Volterra – atrakcja Toskanii.

Colle di Val d’Elsa

Polecamy także wycieczkę do Colle di Val d’Elsa (28 km), gdzie obowiązkowym punktem  jest „Sentierelsa” – szlak wzdłuż kobaltowo-niebieskiej rzeki Elsa.

Pieve di Santa Maria Assunta a Cellole

Tuż za miastem, w pięknym miejscu na wzgórzu z widokiem na Toskanię, znajduje się kościół Pieve di Santa Maria Assunta a Cellole. To trójnawowa bazylika, która została po raz pierwszy wspomniana w dokumencie z 1109 r., a następnie konsekrowana w 1238 r. Do kompleksu należy także mały klasztor i malowniczy ogród cyprysowy.

San Gimignano mapa