Budva, Czarnogóra, Montenegro
Czarnogóra,  Ciekawostki,  Wakacje w Montenegro

Budva Czarnogóra

Czas czytania: 8 minuty

Budvę się kocha albo… no właśnie…delikatnie mówiąc omija się ją z daleka. Chyba nie ma w Montenegro drugiego takiego miejsca, które jest tak kontrowersyjne dla odwiedzających Budvę turystów.

Budva jest wyjątkowa i specyficzna. Z jednej strony znajdziemy tam bardzo ładną, bardzo klimatyczną starówkę, pełną zakamarków i wąskich uliczek, a z drugiej strony, to tłoczny jak na swoje rozmiary, głośny, a co za tym idzie bardzo imprezowy kurort nad Adriatykiem. Miejsce to upodobali sobie turyści ze Wschodu – głównie Rosjanie.

Hałaśliwa i bardzo imprezowa atmosfera nie każdemu odpowiada, natomiast wielkie hotele mocno moim zdaniem psują piękny krajobraz Budvy.

Budva – skąd pochodzi nazwa miasta?

Obecna nazwa miasta Budva pochodzi od greckiego słowa Bouthoe, które oznacza oregano. Według innej legendy pewna krowa, która nosiła imię Budva, przyciągnęła wóz Kadmosa i Harmonii do kraju Ilirów.

Budva – najciekawsze atrakcje

Najciekawsze atrakcje Budvy znajdują się na leżącej na niewielkim półwyspie starówce. Zapewniam, że po przekroczeniu murów starego miasta przeniesiemy się do dawnych czasów świetności tego miejsca. Gwarny i plażowy bałagan gdzieś zanika, ustępując przy tym miejsca mojemu ulubionemu klimatowi śródziemnomorskiemu.

Stare miasto w Budvie

Stare miasto w Budvie jest jednym z najstarszych miast leżących na wybrzeżu Adriatyku. Miasto założyli około 2500 lat temu Ilirowie. Na przestrzeni wieków Budva była pod panowaniem Greków, Rzymian, Wenecjan i Słowian.

Główne zabytki i ulice starego miasta zostały zbudowane podczas panowania weneckiego, ale podobnie jak inne stare miasta (od Dubrownika do Ulcinj_, stare miasto w Budvie doznało znacznych zniszczeń podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku. Trzęsienie ziemi, które zniszczyło wiele zabudowań, odkryło wiele wcześniej ukrytych stanowisk archeologicznych i artefaktów, które są teraz wystawione w mieście i w muzeum miejskim.

Na starówce Budvy nie ma wielu atrakcji, zwłaszcza w porównaniu ze starówką Kotoru, więc jedna do dwóch godzin w zupełności tu wystarczy. Większość kościołów jest zamknięta, ale można odwiedzić cytadelę i zobaczyć niektóre starożytne artefakty w muzeum miejskim.

Mury obronne i cytadela w Budvie

Mury obronne, które możemy obecnie zwiedzać, powstały podczas rządów Wenecjan na tych terenach. Austriacy rozbudowali je jeszcze w 1836 roku. Obecnie ma tu swoją siedzibę niewielkie muzeum, które warto zobaczyć, jednak znacznie ciekawsza jest panorama z cytadeli. Koszt wstępu wynosi około 3,00 €. Mamy możliwość przejść się po murach obronnych miasta. Może nie są one tak sławne i spektakularne jak mury w Dubrowniku, jednak bilety wstępu są znacznie niższe. Za wstęp na mury obronne zapłacimy około 2,00 €.

Pierwsza wzmianka o cytadeli w Budvie pochodzi z 1425 roku, ale archeolodzy uważają, że w czasach starożytnych było to miejsce, w którym znajdował się akropol. Akropol był tradycyjnie budowany w najwyższym punkcie miasta, aby z tego miejsca można było łatwo bronić osady.

Cytadela na przestrzeni lat była rozbudowywana i ulepszana przez różne kraje, które rządziły Budvą. Największą częścią cytadeli jest skrzydło koszar, zbudowane przez Austro-Węgrów w 1836 roku. Wewnątrz cytadeli znajduje się mała biblioteka i małe muzeum. Znajdziesz tu również ruiny kościoła Santa Maria in Castello (XII-XIV w.). W cytadeli nie ma zbyt wiele do zobaczenia, ale jest to dobre miejsce, aby napić się kawy, zimnego piwa oraz aby podziwiać widoki na Riwierę Budvy i wyspę Sveti Nikola.

Adres: Cytadela, Stare miasto w Budvie
Godziny otwarcia: od 9:00 – połowa maja – październik, 9:00 – 17:00 listopad – kwiecień.
Wstęp: 3,50 euro

Cerkwie

Praktycznie tuż obok dawnej katedry na starówce, możemy zobaczyć dwie niewielkie, ale wyjątkowo atrakcyjne cerkwie: św. Savy i św. Trójcy. Pierwsza z cerkwi św. Savy- Црква Светог Саве to dawny katolicki kościół przejęty przez prawosławnych. Natomiast obok XIX-wiecznej cerkwi pod wezwaniem św. Trójcy, znajduje się nieco tajemniczy nagrobek, w którym spoczywają szczątki Stjepana Mitrov Ljubiša. Był on XIX-wiecznym serbskim pisarzem i politykiem, który uznawany jest za mistrza krótkiej formy.

Polecamy także:  Park Narodowy Jezior Plitwickich - zwiedzanie, parkingi, cennik 2023

Nekropolia grecka i rzymska

Istnieją dowody na to, że Budva jest jedną z najstarszych osad na wybrzeżu Adriatyku. W 1938 roku przy budowie ośrodka wypoczynkowego odkryto rzymską i grecką nekropolię. Nekropolia składała się z dwóch części – greckiej, datowanej na IV-VI wiek p.n.e. i rzymskiej, datowanej na I-VII wiek n.e. Część ruin nekropolii można zobaczyć obok ośrodka Avala.

Wyspa Sveti Nikola

Wyspa św. MikołajaSveti Nikola jest to malownicza, skalista wysepka leżąca blisko wybrzeża. Swoją nazwę zawdzięcza mieszczącej się na niej cerkwi. Sveti Nikola (św. Mikołaj) znana jest również lokalnie jako Hawaii. Za 3-5 euro od osoby można przepłynąć w obie strony z Budvy na wyspę. Na wyspie znajduje się plaża i kilka restauracji. Plaża jest bardziej kamienista niż inne plaże w Budvie, takie jak Mogren i Bečići.

Konkatedra św. Jana Chrzciciela

Konkatedra św. Jana Chrzciciela jako jeden z niewielu kościołów katolickich w Czarnogórze do roku 1828 pełnił ważną funkcję katedry. Jedna z legend mówi, że pierwszy kościół wybudowano na tym miejscu w VII w., jednak współczesny kościół jest znacznie młodszy. Niestety podczas trzęsienia ziemi w XVII w. została ona poważnie uszkodzona. Stary i piękny ołtarz zastąpiono przez nowoczesne malowidło, autorstwa malarza z Chorwacji Ivo Dulčića. Obecnie w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela znajduje się ikona Matki Boskiej Budvańskiej, która uznawana jest przez wiernych prawosławnych za patronkę Budvy.

Zabytki archeologiczne

Na starówce Budvy znajdziemy jeszcze 2 zabytki archeologiczne. Są to: ruiny willi rzymskiej i pozostałości po dawnej nekropolii. Cmentarzysko odkryto w sumie przez przypadek podczas budowy kasyna. Niestety według opowieści mieszkańców większość znalezisk ukradli pracujący tam robotnicy.  Część z nich udało się zachować możemy dziś podziwiać w Muzej grada BudveMuzeum Miejskim (ul. Petra I Petrovića 11).

Muzeum miasta Budva

Muzeum Budvy to miejsce, gdzie można zobaczyć przykłady życia w Budvie na przestrzeni wieków. Oryginalne bramy miejskie potwierdzają, że Budva istniała już w VI wieku p.n.e., kiedy to była starożytną osadą grecko-iliryjską.

Muzeum posiada stałe ekspozycje zbiorów archeologicznych i etnograficznych, a także lapidarium (wystawa kamiennych artefaktów). Kolekcja archeologiczna zawiera eksponaty broni, narzędzi, biżuterii i przedmiotów codziennego użytku datowanych na V wiek p.n.e. Wśród nich znajdują się artefakty pochodzące od Ilirów, Greków, Rzymian, Wenecjan i Słowian, którzy tu mieszkali.

W kolekcji etnograficznej można zobaczyć także przykłady tradycyjnych ubrań, mebli i przedmiotów codziennego użytku z okresu od XVIII do XX wieku.

Adres: 11 Petra i Petrovića, Budva
Godziny otwarcia: 8:00 – 20:00 poniedziałek – piątek, 10:00 – 17:00 sobota i niedziela
Wstęp: 2 € dla dorosłych, 1 € dla dzieci
Warto wiedzieć: Muzeum zajmuje cztery piętra i nie ma w nim wind, są tylko schody.

Rzeźba Baletnica

Tuż przy drodze ze starówki Budvy do twierdzy Mogren zainstalowano rzeźbę, która przedstawia tańczącą kobietę. Wykonawcą posągu jest Gradimir Aleksic. Posąg przedstawia dziewczynę, której „miłość życia” zginął na morzu. Dziewczyna przysięgła mu wierność oraz każdego dnia przez resztę swojego życia wychodziła na brzeg morza wpatrując się w groźne fale.

Prawda jednak jest taka, że postacią z rzeźby jest jugosłowiańska gimnastyczka Olga Kalivoda, która przyjechała do Budvy na wakacje w 1962 roku i trenowała na plaży. Aleksic zobaczył ją i zapytał jej ojca, czy może zrobić zdjęcie, a następnie wykonał rzeźbę na podstawie zdjęcia. Po krótkim pobycie w Belgradzie rzeźba została przeniesiona do Budvy w 1965 roku.

Budva plaże

Budva leży na Riwierze Budwiańskiej, która ma długość około 25 kilometrów. W większości ma ona plaże żwirowo-piaszczystą i wyjątkowo malownicza.

Tuż przy starym mieście możesz zająć miejsce na plaży Ričardova Glava (Głowa Ryszarda). Stamtąd nadmorska promenada doprowadzi Cię do plaży Mogren, popularnego odcinka o długości 350 m, który jest przedzielony skalnym tunelem.

Po drugiej stronie starego miasta, najpopularniejszą plażą w Budvie jest Slovenska Plaža (Słoweńska Plaża), kilometrowy odcinek plaży pomiędzy starym miastem w Budvie a luksusowym Dukley Hotel and Resort.

Slovenska Plaża

Najpopularniejszą plażą w Budvie jest Slovenska Plaża, która ma długość około 1,6 kilometra i ciągnie się praktycznie przez całe centrum Budvy. Przy tej żwirowo-piaszczystej plaży znajdziemy sporo atrakcji, począwszy od wypożyczalni sprzętu wodnego po kluby i beach bary.

Polecamy także:  Šibenik - atrakcje, plaże, dojazd i noclegi

Plaża przy starówce

Po zachodniej stronie starówki znajduje się niewielka żwirowa plaża. Niestety jest ona praktycznie zawsze zatłoczona. Jednak widoki są naprawdę świetne.

Plaża Mogren

Plaża Mogren to konkretnie 2 plaże, które są przedzielone skałami. Mogren znajduje się po zachodniej stronie starówki. Moim zdaniem plaża Mogren jest jedną z najładniejszych oraz najciekawszych w tej części adriatyckiego wybrzeża.

Zatoka Jaz

Jeśli dysponujemy własnym autem polecam pojechać do Zatoki Jaz. Znajduje się ona poniżej głównej drogi prowadzącej do Tivat. Jest to jedna z najładniejszych plaż w Czarnogórze. Jej ogromnym atutem jest różnorodność i rozmiar. Znajdziemy tu fragmenty bardziej kamieniste, jak i piaszczyste. Na plaży jest także wydzielona część dla naturystów. W Zatoce Jaz jest bar, natomiast wieczorami w sezonie wakacyjnym odbywają się tutaj imprezy na powietrzu.

Budva – życie nocne

Obok plaż, Budva słynie również z życia nocnego. Większość barów ma miejsca na zewnątrz, które są idealne na letnie upały. Na starym mieście w Budvie od godziny 1 w nocy obowiązuje cisza nocna, więc kiedy bary są zamknięte, wszyscy udają się do klubu „Top Hill” -znajdującego się tuż nad Budvą (ok. 5 minut od centrum).

„Top Hill” jest zdecydowanie najpopularniejszym klubem w Czarnogórze. Przez całe lato wypełnia go do 5 tysięcy osób. Jest on otwarty tylko w lipcu i sierpniu! W „Top Hill” regularnie występują także międzynarodowi didżeje.

Godziny otwarcia: 23:00 – 5:00
Adres: Topliski Put
Wstęp: €10 – €25 w zależności od imprezy

Budva – TOP 6 polecanych hoteli

Falkensteiner Hotel Montenegro

Falkensteiner Hotel Montenegro – dawniej Królowa Czarnogóry, Falkensteiner Montenegro jest świetny na wakacje na plaży Bečići. Ten czterogwiazdkowy hotel to idealne miejsce na relaks ze spa, basenem, wspaniałymi widokami i hotelową plażą. Czytaj więcej >

Splendid Conference and Spa Resort

Splendid Conference and Spa Resort – ten pięciogwiazdkowy ośrodek, położony przy plaży Bečići Beach, jest idealnym miejscem na wakacje na plaży. Posiada zarówno kryte, jak i odkryte baseny, spa i plażę hotelową zaledwie kilka kroków od pokoju.

Hotel Astoria

Hotel Astoria to przytulny hotel butikowy na starym mieście w Budvie. Hotelowa restauracja na dachu jest doskonałym miejscem na delektowanie się sundownerem, a kilka kroków przez bramę w murach starego miasta prowadzi do plaży Ričardova Glava. Czytaj więcej >

Slovenska Plaza

Slovenska Plaza to popularny ośrodek wypoczynkowy na plaży Slovenska Plaza. Ma charakter wiejski z budynkami rozrzuconymi wśród ogrodów, wieloma zajęciami, takimi jak siatkówka plażowa i joga, odkrytymi basenami i jest idealnie położony przy głównej promenadzie w pobliżu starego miasta w Budvie. Czytaj więcej >

Dukley Hotel and Resort

Dukley Hotel and Resort – ten pięciogwiazdkowy ośrodek jest bardziej kameralny niż Splendid Conference and Spa Resort. Z małymi, prywatnymi plażami, godzinną taksówką wodną do starego miasta w Budvie i każdą spełnioną zachcianką, jest to jedno z najlepszych miejsc na pobyt w Budvie. Czytaj więcej >

Avala Resort and Villas

Avala Resort and Villas jest idealnie położony obok starego miasta na plaży Ričardova Glava. Stąd już tylko krótki spacer dzieli Was od miasta, promenady i plaży Mogren, ale z dala od najbardziej ruchliwych i głośnych części Budvy. Czytaj więcej >

Booking.com

Budva pogoda

Budva ma typowy klimat śródziemnomorski, z gorącym, słonecznym latem i łagodną zimą. Wiosna i jesień są łagodne i ciepłe, ale z większą szansą na deszcz. Zima jest łagodna, z większymi opadami, ale bez śniegu.

Nie zapominaj, że jeśli planujesz wybrać się w głąb lądu w Czarnogórze, musisz zabrać ze sobą cieplejsze ubrania, ponieważ z dala od wybrzeża może być znacznie zimniej.

Styczeń: 1,4°C – 9,5°C
Luty: 3,1°C – 11,3°C
Marzec: 5,8°C – 15,1°C
Kwiecień: 9,1°C – 19,1°C
Maj: 13,5°C – 24,3°C
Czerwiec: 17,3°C – 28,2°C
Lipiec: 20,3°C – 31,8°C
Sierpień: 20.2°C – 31.7°C
Wrzesień: 16.5°C – 27.3°C
Październik: 11.6°C – 21.7°C
Listopad: 6.8°C – 15.4°C
Grudzień: 2.9°C – 11.1°C

Budva mapa

Kiedy warto odwiedzić Budvę?

Jeśli planujemy wakacje w Budvie z nastawieniem na szaleństwa i imprezowanie, to polecam spędzić tu urlop w szczycie sezonu, czyli w lipcu oraz w sierpniu. Mamy wówczas gwarancję, że trafimy na najciekawsze, wydarzenia muzyczne i co najważniejsze wszystkie kluby będą otwarte. Po sezonie i przed w Budvie dzieje się zdecydowanie znacznie mniej i ten czas polecamy najbardziej.

Wakacje w Budvie są zdecydowanie doskonałą opcją, jeśli chcemy mieć ładne plaże, atrakcje na plaży takie jak skoki na bungee czy wypożyczenie sprzętów wodnych itd. i najlepsze kluby w Czarnogórze. Natomiast jeśli chcemy odpocząć od zgiełku i gwaru, polecam odwiedzić ten kurort przed lub po sezonie wakacyjnym. Pogoda w Budvie gwarantowana, a do tego odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody i historii.

7 komentarzy