Sardynia Cagliari

Sardynia Cagliari – TOP 10 najciekawszych atrakcji miasta

Czas czytania: 5 minuty

Sardynia Cagliari to jedno z głównych miast tej włoskiej wyspy, pełniące funkcję ważnego portu i „bramy” północnego wybrzeża Afryki. Miasto Cagliari to także stolica Sardynii, a także najważniejszy region gospodarczy wyspy, który pełni funkcję ośrodka turystycznego i przemysłowego, ponieważ w granicach administracyjnych miasta znajduje się wiele fabryk i zakładów.

Na przestrzeni wieków na terenie dzisiejszego miasta znajdowały się liczne osady. Znaleziska archeologiczne sięgają czasów neolitu, natomiast w czasach Imperium Rzymskiego – Cagliari było ważną bazą wojskową pod rządami Titusa Manliusa Imperiosus Torquatus. Po zjednoczeniu Włoch miasto znacznie się rozwinęło, zarówno pod względem gospodarczym jak i mieszkaniowym.

Jako miasto turystyczne Cagliari może pochwalić się wieloma zabytkami, takimi jak na przykład: Cattedrale di Santa Maria Regina dei Sardi czy Bastione di Saint Remy, ale także pięknymi parkami, wspaniałymi plażami i mariną.

Sardynia Cagliari – TOP 10 najciekawszych atrakcji miasta

Bastione di Saint Remy

Bastion di Saint Remy to ogromna, pięknie zdobiona budowla, która znajduje się w samym centrum historycznego Starego Miasta w Cagliari. To także jedna z najbardziej znanych ikon tego miasta.

Pierwotnie Bastione di Saint Remy służył jako budowla obronna miasta, obecnie jest doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się malowniczy widok na Morze Śródziemne i portowe dzielnice miasta.

Zwiedzanie bastionu to jedna z pierwszych rzeczy, które warto zrobić w Cagliari, aby poznać jego historię i zobaczyć rozciągające się pod nim miasto.

Marina w Cagliari

Cagliari leży na południowym wybrzeżu Sardynii i jest ważnym portem. Warto wybrać się na spacer Via Roma –  promenadą porośniętą drzewami, z której roztaczają się wspaniałe widoki na port i przystań.

Jeśli interesują Cię wielkie wycieczkowce lub kontenerowce to warto wybrać się na ulicę Calata Sant’Agostino i zobaczyć ogromne statki wycieczkowe cumujące w porcie lub obserwować ogromne kontenerowce rozładowujące swoje ładunki.

Cagliari – Quartiere Castello

Wartą uwagi jest malownicza dzielnica Il Castello w Cagliari. Ta urocza dzielnica pełna jest wąskich uliczek z kolorowymi budynkami i zabytkami. Ponadto znajduje się tu wiele interesujących budowli, takich jak: katedra Santa Maria, Palazzo Archivescovile i Palazzo Reggio.

Wędrując ulicami, można podziwiać malownicze budynki, zatrzymać się na pyszne włoskie gelato czy cappuccino w jednej z wielu kawiarni na Piazza Carlo Alberto.

Torre Dell’Elefante

W Cagliari znajduje się wiele zabytkowych i niezwykle ciekawych budynków. Należy do nich także Torre Dell’Elefante – Wieża Słonia. Położona jest ona w odległości krótkiego spaceru od Bastione di Saint Remy. Wieża góruje nad otaczającymi ją budowlami i jest łatwa do rozpoznania. Zbudowano ją średniowieczu w 1307 roku, służyła jako wieża strażnicza w sieci fortyfikacji obronnych miasta.

Mimo prostej konstrukcji, posiada kilka drobnych szczegółów, takich jak rzeźbione posągi słoni i herby, które czynią ją niezwykle interesującą. Ponadto można wejść na szczyt wieży, skąd roztacza się piękny widok na Cagliari.

Cattedrale di Santa Maria Regina dei Sardi – Katedra w Sardynia Cagliari

Znajdująca się w sercu dzielnicy Il Castello  – Katedra di Santa Maria Regina dei Sardi  jest monumentalnym budynkiem o wspaniałej fasadzie frontowej i bogato zdobionym wnętrzu.

Zbudowany w XIII wieku kościół został z biegiem lat odrestaurowany i zmodyfikowany. Jego wystrój łączy w sobie różne style, w tym romański i barokowy. Fasada frontowa przypomina fasadę katedry w Pizie i zawiera wiele kamiennych łuków i dekoracji religijnych. We wnętrzu znajdują się liczne freski na sufitach, piękne ołtarze i małe kaplice.

Anfiteatro Romano di Cagliari- Rzymski amfiteatr

Ze względu na swoją starożytną historię, w Cagliari znajduje się kilka rzymskich ruin, natomiast najlepiej zachowanym z nich jest rzymski amfiteatr- Anfiteatro Romano di Cagliari. Znajduje się on w północnej części historycznego starego miasta. Pochodzi on z II wieku n.e. i został częściowo wykuty w skale na wzgórzu. Co ciekawe odbywały się tu zawody gladiatorów, przedstawienia teatralne oraz publiczne egzekucje. Obecnie zabytek ten możesz  zwiedzić z przewodnikiem, odbywają się w nim także koncerty i przedstawienia.

Mercato Di San Benedetto – Targ spożywczy w Cagliari

Lokalne targi zawsze są okazją do znalezienia najlepszych okazji i poznania stylu życia i pracy mieszkańców danego miasta. Targ w San Benedetto jest największym i najbardziej ruchliwym targiem w mieście, a także jest doskonałym miejscem, w którym można spotkać się z mieszkańcami.

Znajduje się on przy Via Tiziano i jest całkowicie zadaszony. Specjalnością targu są świeże owoce morza, sery owcze, mięso, przetwory mięsne oraz owoce i warzywa.

Sardynia Cagliari plaże – Calamosca i Poetto

Na południowym krańcu miasta, za głównym portem, znajduje się niewielka miejscowość Calamosca. Znajdziesz tu małą, ale spokojną plażę, która jest idealnym miejscem na ucieczkę od tłumów turystów i relaks. Plaża otoczona jest skalistymi klifami. Znajduje się tu także piękna Torre di Calamosca i Torre del Poetto. Z pewnością jest to  ustronne miejsce, do którego można uciec po dniu pełnym wrażeń i zwiedzania Cagliari.

Parco Di Monte Urpinu

Ze względu na położenie Cagliari w dolinie, miasto to jest otoczone górami i wzgórzami. Powstało tu także kilka parków, które wykorzystują ten malowniczy krajobraz. Parco di Monte Urpinu to rozległy park, który słynie z bogactwa dzikiej przyrody oraz wielu szlaków turystycznych.

Z parku rozciąga się panoramiczny widok na stolicę Sardynii, natomiast w pogodny dzień możesz zobaczyć odległą panoramę morza. Wśród dzikich zwierząt występujących na terenie parku na uwagę zasługują lisy i różne gatunki ptaków.

Palazzo Regio – Viceregio

Kolejną fantastyczną budowlą w sercu starego miasta, w kompleksie il Castello, jest Palazzo Regio, który przez setki lat pełnił funkcję oficjalnej rezydencji królewskiej władców Sardynii.

Pochodząca z XIV wieku fasada frontowa, którą można dziś podziwiać jest w rzeczywistości XIX-wieczną rekonstrukcją, która dostosowała jej styl do aktualnych trendów architektonicznych.

W tym niezwykłym budynku możesz zwiedzić niektóre z pięknie zdobionych pomieszczeń, takich jak Sala Rady Metropolitalnej – na suficie tej komnaty znajdują się wspaniałe XIX-wieczne freski i ozdobne tynki.

Sardynia Cagliari noclegiBooking.com

Sardynia Cagliari mapa

Sardynia Cagliari opinie

Sardynia Cagliari czy warto? Oczywiście, że tak! Pomimo tego, że jest to dość spore miasto portowe to ma ono w sobie ten niesamowity urok i klimat. Bez względu na to czy lubisz aktywny odpoczynek czy bardziej leniwy, to stolica Sardynii spełni Twoje oczekiwania. Z pewnością my tam wrócimy bo Cagliari nas oczarowało!Booking.com

Polecane artykuły:

Wyspa Sardynia -> https://balkanskie-klimaty.pl/wyspa-sardynia/

Liguria najpiękniejsze miasta i atrakcje -> https://balkanskie-klimaty.pl/liguria-najpiekniejsze-miasta-i-atrakcje/