Albania co zobaczyć
Albania,  Albania co zobaczyć

Albania co zobaczyć, czyli TOP 18 najciekawszych atrakcji

Czas czytania: 8 minuty

Albania to oszałamiający kraj imponujących, surowych gór, kuszących piaszczystych plaż oraz starożytnych miast-twierdz. Po upadku komunizmu w 1991 roku Albania otworzyła się na podróżników.
Albania pełna jest na wpół zapomnianych rzymskich i greckich ruin, zachwycająco pięknych parków narodowych i festiwali, które celebrują bogatą kulturę kraju. Albania co zobaczyć?

Oprócz malowniczych gór i szerokich plaż znajdziesz tu wiele miejsc wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Albanię najlepiej odwiedzić latem, aby zrelaksować się na plażach oraz popływać w krystalicznie czystych wodach morza. Warto przyjechać tu także zimą, wówczas możesz pojeździć na nartach i smacznie zjeść. Każda pora roku jest dobra na odwiedzenie Albanii!

Mając tak wiele do zobaczenia i zrobienia w Albanii, warto wiedzieć od czego zacząć. Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy listę najlepszych rzeczy do zobaczenia w Albanii.

Albania co zobaczyć, czyli TOP 18 najciekawszych atrakcji

Syri i Kalter„Błękitne Oko”

„Błękitne Oko” to jedno z najpiękniejszych miejsc w Albanii. Położone jest w Muzinë, w południowej Albanii. „Błękitne Oko” jest naturalnym źródłem wody, które dostarcza wodę do rzeki Bistricë.
Tutejsza woda jest niezwykle przejrzysta. Można zobaczyć praktycznie dno i podziwiać maleńkie, jasnoniebieskie bąbelki, które szybko unoszą się na powierzchnię i pękają. Jedną z najbardziej interesujących rzeczy w „Blue Eye” jest jego głębokość – nikt nie wie, jak naprawdę jest ono głębokie. Chociaż znajdują się tu znaki mówiące, że pływanie jest zabronione to i tak zobaczysz, że niektórzy ludzie się tu kąpią. Jeśli chcesz zaryzykować, pamiętaj, że woda ma tylko około 10°C – nawet w środku lata!

Zamek Krujë

Zamek Krujë jest jednym z najlepiej zachowanych i niezwykłych zamków w Albanii. Zbudowano go między V a VI wiekiem. Zamek znajduje się na wzgórzu Krujë, dzięki czemu pozostawał poza zasięgiem potężnego Imperium Osmańskiego, które w XV wieku zajmowało Europę.

Zamek był siedzibą Gjergj Kastrioti Skënderbeu (znanego również jako Skanderbeg) – albańskiego dowódcy wojskowego. Mając zaledwie 3000 ludzi, udało mu się powstrzymać wiele ataków i znacząco wpłynąć na ekspansję Imperium Osmańskiego. Gjergj odegrał tak ważną rolę w historii kraju, że dziś na placu Skanderbega można zobaczyć pomnik Kastriota.

Chociaż zamek nie jest już fortecą, mieści się w nim muzeum poświęcone Kastriotowi. Eksponaty są ułożone w porządku chronologicznym i opowiadają historię życia oraz osiągnięć militarnych Kastriota.

Jednym z najciekawszych eksponatów w muzeum jest replika broni Skanderbega. Znajduje się tu także hełm i miecz zwieńczony głową kozy.

Ksamil

Ksamil oferuje jedne z najpiękniejszych plaż w Albanii. Na jego terenie znajdują się trzy małe wyspy, które znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Znajdziesz tu również mnóstwo wspaniałych restauracji serwujących owoce morza. Gdy już będziesz miał dość słońca, morza i owoców morza, odwiedź Butrint, największe stanowisko archeologiczne w Albanii.

Chociaż Ksamil jest stosunkowo niewielki, znajdują się tu trzy niesamowite bary, w których zawsze panuje gwarna atmosfera. Można tu spędzić wieczór pijąc świeżo przygotowane koktajle i słuchając muzyki na żywo.

Szlak łączący Theth i Valbona
Aby zobaczyć jedne z najlepszych widoków w Albanii, wybierz się na szlak turystyczny łączący Theth z Valboną – dwiema odległymi wioskami w Alpach Albańskich. Ta wędrówka zajmuje średnio 6-8 godzin, w zależności od dokładnego punktu początkowego i końcowego. Aby ją ukończyć, trzeba być dość sprawnym fizycznie, ale jeśli jesteś gotowy na wyzwanie, zostaniesz nagrodzony jednymi z najpiękniejszych krajobrazów, jakie kiedykolwiek widziałeś w swoim życiu! Widoki, które zobaczysz po drodze, są po prostu niesamowite.

Przełęcz Llogara w Górach Cerauńskich

Jeśli podróżujesz własnym samochodem, jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Albanii jest podróż wzdłuż przełęczy Llogara. Ta słynna malownicza droga jest bez wątpienia jedną z najbardziej spektakularnych na świecie. Trasa znajduje się w środku Parku Narodowego Llogara i znajduje się na wysokości 3280 metrów nad poziomem morza. Z tak dużej wysokości można podziwiać wspaniałe albańskie krajobrazy i morze.

Polecamy także:  Gjirokastra - atrakcje, zwiedzanie miasta, noclegi

Po dotarciu na szczyt przełęczy warto zatrzymać się, aby podziwiać widoki. Znajdziesz tu także kilka restauracji. Jeśli uda Ci się zająć stolik przy oknie, będziesz mógł podziwiać oszałamiającą panoramę, delektując się jednocześnie tradycyjnymi albańskimi potrawami.

Park Narodowy Llogara jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym danieli, żbików europejskich i orłów. Jeśli będziesz uważnie wypatrywać, możesz je po prostu dostrzec podczas jazdy!

Berat – „Miasto Tysiąca Okien”

Starożytne miasto Berat jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej urokliwych atrakcji Albanii. Uważa się, że jest to jedno z najstarszych miast w kraju, które otrzymało przydomek „Miasto Tysiąca Okien”. Przydomek ten został nadany, ponieważ budynki w mieście są ułożone jeden na drugim, dzięki czemu wyglądają one jak niezliczone okna ułożone jedno na drugim.

Warto spędzić tu czas po prostu wędrując po krętych brukowanych uliczkach. W tym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO mieście jest mnóstwo zabytków do zobaczenia. Można tu zobaczyć XIII-wieczny Zamek Kala, Muzeum Ikonografii mieszczące się w XVIII-wiecznym kościele oraz wodospad Bogove, który otoczony jest dziką przyrodą.

Plaża Gjipe

Plaża Gjipe to miejsce, w którym można się zrelaksować i uciec od tłumów turystów. Ta ukryta pomiędzy Himarą i Dhërmi zatoka ta jest jedną z najbardziej malowniczych. Można tu zrelaksować się w otoczeniu krystalicznie czystych, lazurowych wód, białego piasku, który jest miękki jak mąka i niezwykłego tła kanionu. Ze względu na trudny dostęp, plaża Gjipe rzadko jest zatłoczona. Aby się tam dostać, można wybrać się na przejażdżkę łodzią z Himara. Alternatywnie, można dojechać do parkingu w pobliżu plaży i podążać 30-minutowym szlakiem, aby dostać się na brzeg. Ostatnie łodzie z plaży Gjipe do Himara odpływają po południu, po czym plaża staje się jeszcze bardziej pusta.

Prawosławny Autokefaliczny Kościół w Tiranie

W całej Albanii znajduje się wiele prawosławnych kościołów autokefalicznych, ale żaden z nich nie może konkurować z tym, który znajduje się w Tiranie. Położony jest on w samym sercu miasta. Kościół ten jest urzekający od wewnątrz i nie wygląda tak, jak można by się spodziewać po typowym kościele. Kościół z zewnątrz wygląda nowocześnie. Pomimo swojej długiej historii, kościół szczyci się bizantyjskim i prawosławnym wystrojem z wieloma łukami i błyszczącymi złotymi drzwiami. Wygląda on prawie jak kościół z przyszłości, mimo że został zbudowany kilkadziesiąt lat temu. Wejście jest całkowicie bezpłatne, a goście są zawsze mile widziani, nawet podczas nabożeństw.

Park Narodowy Mount Dajti

Aby wybrać się do malowniczego miejsca w Albanii, udaj się do Parku Narodowego Mount Dajti. Jest on łatwo dostępny kolejką linową, pieszo lub samochodem. Ten malowniczy park jest idealnym miejscem na ucieczkę od pośpiechu pobliskiej Tirany.
Można tu spędzić wiele godzin wędrując po górach. Szlaki nie są wyraźnie oznaczone, więc warto zaplanować trasę w telefonie lub podążać trasą z przewodnikiem, aby się nie zgubić. Prawie wszystkie szlaki turystyczne prowadzą wzdłuż skalistych grzbietów, gwarantując fenomenalne widoki.

Apollonia

W czasach swojej świetności Apollonia była jednym z najważniejszych miast na świecie, co czyni ją fascynującym miejscem do odwiedzenia. To starożytne miasto, założono na środkowym wybrzeżu przez Greków w 588 r. p.n.e. Pierwotnie nosiło nazwę Gylakeia. Jego nazwa została później zmieniona na Apollonia na cześć greckiego boga Apolla. Miasto było niegdyś siedzibą świątyń, teatrów, ogromnych bibliotek, a nawet szkoły filozoficznej. Chociaż dziś nie można zobaczyć już budynków w całej okazałości, to i tak można podziwiać ruiny i wyobrazić sobie, jak wyglądały, gdy były w najlepszym wydaniu.

Niektóre z ruin, takie jak teatr i spektakularne kolumny ważnego centrum administracyjnego, są nadal w świetnym stanie. Pod ziemią ukrytych jest jeszcze więcej ruin, które nie zostały jeszcze odkopane.

Kala Music Festival

Jedną z ciekawszych rzeczy do zrobienia w Albanii jest odwiedzenie jednego z wielu festiwali plażowych, które odbywają się przez całe lato. Spośród wszystkich tętniących życiem festiwali w kraju, naszym ulubionym jest Kala Music Festival.

To niesamowite wydarzenie odbywa się co roku w czerwcu w Dhërmi i jest często wymieniane jako najlepsze w Europie. Sceny są rozrzucone po różnych plażach na Riwierze Albańskiej. W ciągu dnia można tańczyć w promieniach słońca. Gdy zajdzie słońce, możesz kontynuować imprezę do późnych godzin nocnych pod gwiazdami. Oprócz wielu setów DJ-skich, festiwal oferuje również program odnowy biologicznej z jogą i medytacją.

BUNK’ART Tirana

Jeśli pogoda się pogorszy, jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Albanii jest spędzenie kilku godzin w BUNK’ART w Tiranie. BUNK’ART to galeria sztuki. Naszym ulubionym jest BUNK’ART1, który znajduje się w starym opuszczonym bunkrze, który został pierwotnie zbudowany za rządów dyktatora Hodży. To fascynujące miejsce jest połączeniem muzeum i galerii sztuki. Można tu obejrzeć eksponaty, które pokazują, jak wyglądało codzienne życie Albańczyków w czasach reżimu komunistycznego. Znajdują się tu również wystawy opowiadające o najnowszej historii kraju, a także mnóstwo współczesnych dzieł sztuki. Niektóre części muzeum poświęcone są salom konferencyjnym i mieszkalnym Hodży. Można nawet obejrzeć biuro dyktatora i usłyszeć jego głos przez słuchawkę telefonu.

Polecamy także:  Albania ciekawostki - TOP 15 najbardziej interesujących ciekawostek

Narodowe Muzeum Historyczne w Tiranie

Albania słynie ze swojej trudnej historii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, spędź popołudnie w Narodowym Muzeum Historycznym w Tiranie. Muzeum podzielone jest na osiem różnych sekcji: Matka Teresa, Terror komunistyczny, Wojna narodowo-wyzwoleńcza przeciwko faszyzmowi, Ikonografia, Niepodległość, Renesans, Średniowiecze oraz Starożytność. Sekcja Terror komunistyczny zwykle przyciąga najwięcej turystów. Tutaj można zobaczyć dokumenty, zdjęcia i filmy przedstawiające straszliwe prześladowania Albańczyków podczas reżimu komunistycznego. Jest to niezwykle poruszająca wystawa. Bilety są niedrogie, ale jeśli odwiedzisz muzeum w dniach 18.04, 15.05, 21.05 lub 29.09, możesz wejść za darmo. Jeśli interesuje Cię tylko pawilon komunistyczny, możesz spędzić tu zaledwie 30 minut. Ale jeśli chcesz zobaczyć wszystkie sekcje, musisz przeznaczyć na to cały dzień.

Wjazd kolejką linową na szczyt góry Dajti

Jedną z ciekawszych atrakcji jest wjazd kolejką linową na szczyt góry Dajti -1 613 m n.p.m. Kolejka nazywa się Dajti Ekspres i oferuje malownicze albańskie krajobrazy. Przejażdżka trwa około 15 minut, co czyni ją najdłuższą trasą kolejki linowej na Bałkanach.

Ta część miasta znana jest jako Balkon Tirany, a kiedy tam dotrzesz, z pewnością będziesz wiedział dlaczego! Jeśli nie jesteś fanem wysokości i nie chcesz jeździć kolejką linową, możesz zamiast tego dojechać tutaj samochodem. Droga prowadzi znacznie dłuższą trasą, a dotarcie na szczyt zajmie około godziny.

Narodowe Muzeum Etnograficzne w Krujë

Jeśli odwiedzasz Krujë warto wybrać się do Narodowego Muzeum Etnograficznego. Usytuowane jest ono wewnątrz tradycyjnego osmańskiego domu. Muzeum daje wgląd w typowe albańskie życie sprzed setek lat. Muzeum to zbudowano w XVIII wieku i jest wypełnione interesującymi wystawami, które pokazują, jak żyły i pracowały albańskie rodziny w 1700 roku. Oprócz domów, w muzeum znajduje się także piwnica z winami, kuźnie i stara piekarnia. Można nawet zobaczyć kamienne ule, piece piekarnicze i budy dla psów, które pochodzą z XVIII wieku!

Muzeum nie można zwiedzać samodzielnie – można to zrobić tylko w ramach wycieczki z przewodnikiem. Przewodnik opowiada niezliczone fascynujące historie o lokalnych rodzinach i ich interesujących tradycjach.

Gjirokastra – „Miasto Tysiąca Schodów”

Będąc na południu Albanii, koniecznie trzeba spędzić trochę czasu w Gjirokastrze. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Gjirokastёr jest jednym z niewielu przykładów dobrze zachowanego osmańskiego miasta. Miasto pochodzi z IV wieku i słynie z urokliwej architektury. Wiele domów zbudowanych jest w całości z kamienia. Nawet dachy zostały wykonane z kamienia! To świetne miejsce, aby dowiedzieć się, jak wyglądało życie w Albanii przed wiekami.

Jedną z wielu atrakcji Gjirokastry jest zamek. Twierdza ta jest drugim co do wielkości kompleksem zamkowym na Bałkanach i oferuje niezwykłe widoki na miasto oraz okolicę. Istnieje również wiele innych interesujących miejsc historycznych do odkrycia, w tym tunele z czasów Zimnej Wojny, Dom Zekate i Dom Skenduli.

Zdecydowanie warto również odwiedzić stare miasto w Gjirokastrze. Ta urocza część miasta jest pełna uroczych kawiarni, tradycyjnych restauracji oraz rustykalnych butików.

Gorące źródła w Benja
Kiedy potrzebujesz odpocząć od atrakcji Albanii, udaj się do Benja i zrelaksuj się w gorących źródłach. Tutejsze baseny są zawsze ciepłe i zapewniają idealne miejsce na relaks.

Tutejsze gorące źródła znajdują się tutaj od czasów Imperium Osmańskiego. Baseny są wypełnione leczniczą wodą siarkową, która ma oszałamiający odcień akwamaryny. Siarka ma bardzo silny zapach, ale warto się zrelaksować w tak malowniczym miejscu. Najłatwiejszym sposobem dotarcia do gorących źródeł jest podróż krótką, ale krętą drogą z małego miasteczka Përmet. Po około trzech / czterech kilometrach zobaczysz starożytny kamienny most przecinający rzekę. Znajdziesz tu mały parking, na którym możesz zaparkować i zejść do basenów.

Parki I Madh
Oferujący mały kawałek raju w środku tętniącego życiem miasta, Parki I Madh (znany również jako Grand Park) jest najspokojniejszą częścią Tirany. Ten rozległy park obejmuje 714 akrów i zapewnia wszystko, czego potrzeba do relaksu. Znajduje się tu ogromne jezioro, różne stoły piknikowe usiane pod wysokimi drzewami i wiele kawiarni, w których można zrelaksować się przy chłodnym napoju. Wczesnym rankiem natkniesz się na wielu spacerowiczów z psami i biegaczy.

W Parki I Madh znajduje się wiele ważnych zabytków, w tym kościół św. Prokopa i Pałac Prezbiteriański. Znajduje się tu również miejski ogród botaniczny i zoo, które są świetnymi miejscami do odwiedzenia, gdy chcesz uciec od miejskiego życia.