miasta w Bułgarii
Bułgaria,  Bułgaria miasta

TOP 5 – miasta w Bułgarii, które warto zwiedzić

Czas czytania: 8 minuty

Bułgaria to kraj znany z produkcji wyrobów na bazie róży. Słynie również z wykwintnej kuchni opartej na warzywach, wysokiej jakości produktach mlecznych i różnorodnych przyprawach. Ale bez wątpienia to, co czyni ten kraj sławnym to mieszanka różnych kultur. Zachodnie i wschodnie wpływy, które są harmonijnie połączone, można znaleźć we wszystkich miastach. Jakie miasta w Bułgarii warto zobaczyć? Miast tych jest mnóstwo, jednak my prezentujemy TOP 5, które naszym zdaniem warto zwiedzić w pierwszej kolejności.

TOP 5 – miasta w Bułgarii, które warto zwiedzić

Różne cywilizacje, Trakowie, Grecy, Rzymianie i Słowianie żyli na tych terenach przez wiele lat. Poniżej znajdziesz przewodnik po miastach w Bułgarii, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności.

1. Nessebar – perła Morza Czarnego

Nessebar to starożytne miasto, liczące co najmniej 3 tysiące lat. Początkowo należało do Tracji, następnie rządzili nim Grecy. Znaleziono tu także pozostałości z okresu bizantyjskiego, dzięki czemu miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tego powodu miasto to jest jednym z naszych najlepszych miejsc turystycznych w Bułgarii, które leży nad brzegiem Morza Czarnego.

Nessebar – co zobaczyć w zabytkowym centrum?

Muzeum Archeologiczne

Po przyjeździe do Nessebarze pierwszą rzeczą, którą zobaczysz są starożytne mury starego miasta. Wewnątrz znajduje się Muzeum Archeologiczne. Jest to nowoczesny budynek, który posiada zbiory wielu artefaktów znalezionych podczas wykopalisk w mieście. Większość z nich pochodzi z czasów, gdy Nessebar należał do Mesambrii, około I wieku naszej ery. Zwiedzanie muzeum może zająć około dwóch godzin.

Warto wiedzieć! Jeśli planujesz zwiedzić Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne i cerkwie Świętego Spasa, Świętego Stefana, Chrystusa Pantokratora, Świętej Paraskewy i Świętego Jana Chrzciciela to polecamy kupić bilet łączony za około 20 lewów.

Muzeum Etnograficzne

To małe muzeum mieści się w starym XIX-wiecznym domu i składa się z trzech sal z eksponatami, które przedstawiają historię Nessebaru oraz wpływów tureckich w mieście. Zwiedzanie muzeum może zająć około pół godziny. Interesującą rzeczą, oprócz informacji historycznych o tym miejscu, jest spacer po starych sypialniach i salonie, w którym znajdują się oryginalne meble.

Opłata za wstęp do Muzeum Etnograficznego, bez biletu łączonego, wynosi około 3 lewa.

Cerkiew św. Stefana

Spacerując po historycznym centrum Nessebaru można spotkać wiele świątyń. Jedną z nich jest cerkiew św. Stefana, która została zbudowana w XI wieku z cegły i kamienia. Ma on charakterystyczną bizantyjską konstrukcję, ale jego największą atrakcją są pięknie zachowane freski wewnątrz.

Cena wstępu do cerkwi św. Stefana, bez biletu łączonego, wynosi około 6 lewów.

Cerkiew św. Zofii w Nessebarze

Spośród wszystkich świątyń w Nessebarze, cerkiew św. Zofii jest jedynym, do którego wstęp jest bezpłatny. Cerkiew ta pochodzi z V wieku. Obecnie jest w ruinie, ale najlepszą rzeczą w tym miejscu jest siedzenie na tarasie sąsiedniego baru i popijanie drinka z ruinami w tle.

Cerkiew Chrystusa Pantokratora

Położony na centralnym placu historycznego centrum cerkiew Chrystusa Pantokratora  jest to jeden z najpiękniejszych cerkwi w Nessebarze. Zbudowano ją na początku XIV wieku. Cerkiew jest w bardzo dobrym stanie na zewnątrz, natomiast różne odcienie kamienia nadają mu szczególny kolor. Wewnątrz znajdują się eksponaty opowiadające historię Nessebaru i Bułgarii.

Cerkiew św. Jana Chrzciciela

Jest to jedna z najmniejszych świątyń w historycznym centrum Nesebyru. Zbudowano go w X wieku z kamienia.

Oprócz bizantyjskich kościołów i muzeów, jedną z atrakcji jest spacer po małych brukowanych uliczkach historycznego centrum Nesebyru. Po drodze natkniesz się na odrestaurowane stare domy z jaskrawo pomalowanymi frontami, wiele sklepów z pamiątkami, restauracji oraz morze.

Polecamy także:  Warna Bułgaria - TOP 10 najciekawszych atrakcji
Pomnik św. Mikołaja

Na cześć św. Mikołaja – opiekuna żeglarzy, przy wejściu do historycznego centrum Nessebaru usytuowany jest pomnik tego świętego. Święty stoi na szczycie kolumny z podniesionymi rękami, jakby obserwując morze.

Polecany nocleg w Nessebarze

Hotel Aphrodite Beach położony jest przy południowej plaży w Nesebyrze. Oferuje on pokoje z widokiem na morze. Obok hotelu zatrzymują się bezpłatne autobusy do parków rozrywki Aqua Park Nessebar i Aqua Park Słoneczny Brzeg. Na terenie całego hotelu można korzystać z bezpłatnego WiFi. Pokoje są klimatyzowane i wyposażone w minibar. Goście mogą zrelaksować się przy odkrytym basenie z widokiem na morze, wypić koktajl lub skorzystać z masażu.

Zarezerwuj apartament tutaj

2. Bałczik, miasto z historią

Bałczik (Балчик) jest to miasto w Bułgarii, położone w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Morza Czarnego, około 40 kilometrów od Warny i około 20 kilometrów od Kawarny. Miasto to cieszy się przyjemnym klimatem kontynentalnym z niezbyt gorącymi latami i niezbyt mroźnymi zimami. Ta miejscowość turystyczna znana jest z  pięknych piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody, ale ma też wiele innych atrakcji. Zdecydowanie Bałczik jest idealnym miejscem na relaks i odpoczynek bez stresu.

Co zobaczyć w Bałcziku?

Pałac w Bałcziku

Pałac  w Bałcziku jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc historycznych w mieście. Jest to pałac, w którym królowa Rumunii -Maria Aleksandra Wiktoria Sachsen-Coburg-Goth spędzała długie okresy czasu, gdy miasto było jeszcze pod panowaniem rumuńskim. Pałac składa się z szeregu willi mieszkalnych, palarni, winiarni, klasztoru, świętego źródła, kaplicy, a także parku, który jest obecnie miejskim ogrodem botanicznym. Spacer po pokojach pałacu oferuje nie tylko wspaniałe widoki na Morze Czarne, ale także pozwala sobie wyobrazić, jak wyglądało życie królowej Marii, kiedy wędrowała po tych apartamentach.

Ogród botaniczny

Park rozciągający się wzdłuż wybrzeża został zaprojektowany przez szwajcarskiego ogrodnika Julesa Jany’ego. Ma on 60-70 metrów szerokości i ponad 400 metrów długości. Na całej tej długości znajdują się kwiaty przywiezione z różnych części świata. Fontanny i liczne rośliny sprawią, że spacer po tych ogrodach jest niezwykle przyjemny. Jest to miejsce, którego nie można przegapić podczas wycieczki do Bałcziku.

Plaże w Bałcziku

Plaże w Bałcziku są jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Malownicze wybrzeże sprawia, że miasto to jest jednym z najlepszych miejsc turystycznych w Bułgarii. Letni klimat w Bałcziku jest bardzo przyjemny i wielu turystów z całego świata spędza większość dnia na plażach Morza Czarnego. Ponieważ to małe nadmorskie miasteczko jest zbudowane między klifami, ma wszystko, od ruchliwych lokalnych plaż po bardziej ustronne i zaciszne.

Muzeum Etnograficzne

Muzeum to znajduje się naprzeciwko Muzeum Historii Bałcziku i mieści się w renesansowym budynku należącym do lokalnego rzemieślnika. Można tu znaleźć przedmioty codziennego użytku, biżuterię, ubrania i inne przedmioty opisujące przeszłość Bałcziku, takie jak tradycyjne ubrania, miedziane naczynia i tak dalej. Na pierwszym piętrze można znaleźć ciekawe narzędzia, zgrzeblarki, przędzarki, krosna i wiele innych rzeczy. To muzeum jest dobrym miejscem, aby dowiedzieć się, jak wyglądało życie w tym regionie w średniowieczu.

Polecany nocleg w  Bałcziku

Lighthouse Golf & Spa, 2 Bedroom Apartment Pool View By Deluxe Stay  położony jest w miejscowości Bałczik, około 4,5 km od Pałacu Królowej Marii. W ofercie apartamentu dostępne jest WiFi, plac zabaw dla dzieci, prywatna plaża oraz parking dla Gości. Z okien roztacza się ładny widok na ogród, balkon i basen. Obiekt dysponuje windą oraz restauracją z jadalnią na świeżym powietrzu.

Zarezerwuj apartament tutaj

Warna – doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę z Bałcziku

Warna znajduje się zaledwie 40 kilometrów od Bałcziku i jest łatwo dostępna zarówno transportem publicznym, jak i własnym samochodem z Polski. To miasto jest dobrym miejscem na spędzenie jednego z wakacyjnych dni. Wśród nich warto odwiedzić Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, który jest jednym z symboli miasta. Na uwagę zasługuje takeż Muzeum Morskie i Regionalne Muzeum Historyczne. Dzień można zakończyć spacerem po mieście i posiłkiem w jednej z wielu dobrych restauracji.

Nadmorskie miasto Albena

Nadmorskie miasto Albena także znajduje się w pobliżu Bałcziku. Miasto to położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie dużych lasów, co nadaje mu przyjemną spokojną atmosferę.

3. Płowdiw, modne miasto w Bułgarii – najlepszy cel podróży w Bułgarii

Odkąd Płowdiw stał się Europejską Stolicą Kultury w 2019 roku, przeszedł ogromną zmianę i stał się najmodniejszym bułgarskim miastem. W Płowdiwie zawsze było wiele do zobaczenia – w końcu jest to jedno z najbardziej historycznych miast Bułgarii. Teraz jest to także znacznie bardziej tętniące życiem, nowoczesne miasto oraz jedno z najlepszych miejsc turystycznych w Bułgarii.

Polecamy także:  Bułgaria miasta nad morzem - popularne kurorty

Co warto zobaczyć w Płowdiwie?

Stare miasto w Płowdiwie

Chociaż jest to drugie co do wielkości miasto w Bułgarii, centrum Płowdiwu jest stosunkowo małe. To kolejna zaleta: jeśli chcesz zwiedzać, możesz dotrzeć wszędzie pieszo. I to jest pierwsza rzecz, którą warto zrobić w Płowdiwie – wędrować powoli ulicami i poczuć klimat tego miasta. Zacząć trzeba oczywiście od starego miasta. Znajdziesz tam prehistoryczną, tracką, hellenistyczną, rzymską, średniowieczną, a przede wszystkim bułgarską przeszłość narodową.

Kompleks archeologiczny i „Wzgórze Modlitw” – Nebet Tepe

Najlepszym miejscem dla miłośników historii jest kompleks archeologiczny Nebet Tepe. To tutaj Trakowie przybyli w V tysiącleciu p.n.e. i zbudowali swoją fortecę. Rzymianie oczywiście również tędy przechodzili. Świadczą o tym pozostałości murów.

Kolorowe domy bułgarskiego odrodzenia narodowego

Warto wiedzieć, że pod rządami osmańskimi Bułgarzy zaczęli bronić swojej politycznej i religijnej niezależności. To odrodzenie bułgarskiego ducha narodowego (rozpoczęte w 1762 r.) dało nowe życie bułgarskiemu folklorowi i sztuce. Jeśli chodzi o architekturę, budynki z tego okresu są niepowtarzalne. Posiadają one wysokie kamienne ściany zewnętrzne, z drobno rzeźbionymi drewnianymi dekoracjami i dużymi dziedzińcami.

Rzymski teatr w Płowdiwie

Wielki symbol Płowdiwu nie pochodzi z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego, jest znacznie starszy. Mowa o rzymskim teatrze, zbudowanym w I wieku, w małej dolinie między Taksim Tepe i Dzhambaz Tepe. Inną opcją jest wybranie się na jedno z przedstawień, które są tam wystawiane do dziś, od sztuk teatralnych i oper po koncerty wszelkiego rodzaju muzyki.

Kościoły w mieście

Nie przegap świątyni  Sveta Nedelya, w którym znajduje się duży rzeźbiony ikonostas. Warto zobaczyć także świątynie p.w. świętych Konstantyna i Heleny, który jest najstarszym kościołem w mieście, z dużą białą wieżą, zewnętrznym portykiem z freskami oraz barokowym ikonostasem.

Dzielnica Kapana i jej sztuka miejska

Kapana dosłownie oznacza „pułapkę”. Dlaczego pułapka? Ze względu na nieregularny układ wąskich uliczek, w których niegdyś mieściły się warsztaty miejskich rzemieślników. Obecnie można tu znaleźć sztukę uliczną współczesnych artystów.

Polecany nocleg w Płowdiw

Hotel Ego to nowocześnie urządzony hotel położony w centrum Płowdiwu, w bezpośrednim sąsiedztwie głównej ulicy i starego miasta.  Płowdiw, w bezpośrednim sąsiedztwie głównej ulicy i Starego Miasta.

Zarezerwuj pokój tutaj

4. Wielkie Tyrnowo – stolica Drugiego Imperium Bułgarskiego

Przez ponad dwa stulecia Tarnovgrad (obecna nazywa Veliko Tarnovo) było epicentrum najpotężniejszego państwa na Bałkanach, okupującego terytoria w Turcji, Grecji i Rumunii. Dziś stare miasto w Wielkim Tyrnowie jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Bułgarii, z dziesiątkami tradycyjnych domów zbudowanych na skraju kanionu rzeki Jantry.

Co zobaczyć w Veliko Tyrnovo?

Twierdza Tsarevets

Jak każda potężna stolica imperium, musiała mieć swoją twierdzę. Dziś możemy spacerować po pozostałościach tej, która kiedyś stała w Wielkim Tyrnowie. Wejście do twierdzy jest płatne – około 6 lewów za osobę. Jest to średniowieczna twierdza z pozostałościami ponad 400 domów, 18 kościołów i klasztorów, sklepów, wież i wielu innych budynków. Obecnie można zwiedzać mury z kilkoma wieżami, kościół patriarchatu i pozostałości pałacu.

Dzielnica Asenova

W dolnej części twierdzy, oddzielonej od centrum miasta, znajduje się dzielnica Asenova, w której mieszkali rzemieślnicy i duchowni służący w twierdzy. Przez dzielnicę przepływa rzeka Jantra, natomiast przecinający ją drewniany most jest bardzo fotogenicznym miejscem.

Spacer wzdłuż głównej ulicy: Stefana Stambołowa

Jest to główna arteria miasta, prowadząca od uniwersytetu do soboru. Wzdłuż tej ulicy znajdują się restauracje i lokalne sklepy.

Cerkwie w Wielkim Tyrnowie

Cerkwie są obowiązkowym punktem zwiedzania miasta, nawet jeśli jesteś innej wiary. Główne cerkwie w Wielkim Tyrnowie to Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Czterdziestu Męczenników, świętych Piotra i Pawła, świętego Demetriusza i świętego Jerzego. Nie zapomnij o soborze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Polecany nocleg w Wielkim Tyrnowie

Tsarevets Residence mieści się w zabytkowym budynku i oferuje zakwaterowanie z ogrodem oraz bezpłatnym WiFi w miejscowości Wielkie Tyrnowo, 300 metrów od Muzeum Archeologicznego w Wielkim Tyrnowie. Ten trzygwiazdkowy pensjonat zapewnia całodobową ochronę i codzienne sprzątanie. Pensjonat oferuje pokoje rodzinne.

Zarezerwuj pokój tutaj

5. Sofia, najlepszy cel podróży w Bułgarii

Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem na liście powinna być Sofia stolica Bułgarii. Jest największym i najbogatszym miastem w kraju, która ma wciąż w sobie nutę sowieckiej przeszłości.

Co zobaczyć w Sofii?

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Stolica Bułgarii słynie z imponujących prawosławnych świątyń. Sobór św. Aleksandra Newskiego jest jednym z najbardziej znanych świątyń na Bałkanach, z kopułami w kolorze złota, które niesamowicie błyszczą w słońcu.

Bułgarski Teatr Narodowy

Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa jest największym i najstarszym teatrem w Bułgarii. Teatr ten jest jednym z głównych punktów orientacyjnych w Sofii ze względu na swoją doskonałą lokalizację i wspaniałą architekturę. Jest to również jeden z najpiękniejszych zabytków w mieście, szczególnie latem i jesienią, kiedy pobliskie fontanny tworzą piękny widok.

Serdica

Sofia została zbudowana na miejscu starożytnego rzymskiego miasta. Niewiele z niego pozostało, ale część rzymskiej drogi, mozaiki i niektóre ruiny domów zachowały się do naszych czasów. Najlepszym miejscem do odwiedzenia jest obszar wokół placu Nezavisimost.

Bulwar Witosza

Jeśli chcesz pospacerować po stolicy Bułgarii to warto wiedzieć, że ma ona kilka deptaków. Najbardziej znane z nich to Vitosha i Pirotska, znane ze swoich sklepów i restauracji oraz bliskości Parku Narodowego oraz Pałacu Kultury.

Muzeum Historii Regionalnej w Sofii

Jest to kolejny charakterystyczny budynek miasta, przy którym młodzi ludzie gromadzą się wokół dużej fontanny. Znajduje się naprzeciwko meczetu i w pobliżu synagogi.

Polecany nocleg w Sofii

ATRIUM Boutique Hotel Sofia to niedawno odnowiony apartamentowiec w Sofii, który oferuje klimatyzowane apartamenty z bezpłatnym WiFi. Obiekt ten oferuje także patio z widokiem na miasto. Na miejscu dostępny jest parking dla Gości oraz stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

Zarezerwuj apartament tutaj

Dodaj komentarz