Kotor, Czarnogóra
Czarnogóra,  Czarnogóra atrakcje,  Kotor

Kotor atrakcje, zwiedzanie, noclegi

Czas czytania: 6 minuty

Kotor i jego atrakcje

Kotor jest jednym, wielkim bastionem, który jest chroniony z jednej strony przez góry, natomiast z drugiej strony przez Adriatyk i Zatokę Kotorską. Miejscowość  to także miasto kontrastów. Stare, gwarne place wypełnione są współczesnymi kawiarniami, natomiast odgłosy kroków na wąskich brukowanych alejkach oraz leniwe mruczenie kotów leżących pod balkonami są wszechobecne. Do tego tysiące oleandrów i petunii w moich ulubionych kolorach.  O Kotorze krąży mnóstwo opowieści i legend. Co jest w nim takiego atrakcyjnego?


Kotor – trochę historii

Kotorem rządzili początkowo Ilirowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie oraz na końcu Austro-Węgry. Rządzący pozostawiali po sobie majątki, takie jak na przykład: renesansowe pałace, barokowe wieże i kościoły. Dzięki bogactwu historycznemu zabytków kultury i sztuki, miasto znalazło się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Po rozpadzie imperium osmańskiego miasto trafiło w granice panowania Bizancjum, stąd też dawna nazwa Dekaderon. Najazdy barbarzyńców, a następnie Saracenów, miejscowość ta zaczęła być niezwykle ważna w obronie imperium. Okres średniowiecza to z kolei, częste zmiany w przynależności miasta. Rządzili tu m.in.: Bułgarzy, Bośniacy oraz Serbowie.

Co ciekawe, mieszczanie szukali także wsparcia w pobliskim Dubrowniku (dawnej Raguzie). Podjęto także próby stworzenia niezależnej republiki, jednak wobec zagrożenia ze strony tureckiej zdecydowano przyjąć protektorat wenecki. Wsparcie Wenecji pozwoliło uzyskać szybki rozwój Kotoru, natomiast potężne mury weneckie zapewniły  obronę przed wrogami jakimi byli Osmanowie. Niestety miasto często nawiedzały epidemie oraz trzęsienia ziemi.

W XIX w. miasto znalazło się na terenie Austro-Węgier do czasu wybuchu I wojny światowej. Wówczas był niezwykle znaczącym wojennym portem. Po upadku Habsburgów trafił do państwa Jugosłowiańskiego.  Natomiast od roku 2003  miasto należy do państwa Czarnogóry.

 

W roku 2016 doszło w Kotorze do wojen wśród gangów narkotykowych, niestety krwawych. W związku z tym podjęto decyzję o zamknięciu centrum miejscowości Kotor dla turystów.


Kotor ciekawostki

Kotor jako jeden z nielicznych miast na świecie, znalazł się dwukrotnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszy raz nastąpiło to w 1979 roku, drugi raz natomiast w 2017 roku jako jeden z przykładów weneckich umocnień z przełomu XVI/XVII wieku.

Językoznawcy są także zgodni, że obecna nazwa miasta Kotor pochodzi z greckiego. Najprawdopodobniej wywodzi się ona ze starożytnej nazwy „Dekatera”. Według inneych jest tu połączenie 2 słów „deka” i „thira”, co oznacza „miasto o dziesięciu bramach”.


Kotor atrakcje

Stare miasto

Stare Miasto to decydowanie najsłynniejsza część miejscowości Kotor. Zachowana jest tu historia, kultura oraz tradycja. Starówka w Kotorze ma wiele zabytków z architektury średniowiecznej. Są to: kościoły, katedry, pałace oraz muzea. Jednak zdecydowanie jego urok dopełnia ilość wąskich uliczek, placów oraz ryneczków. Stare miasto w Kotorze wyróżnia się także dużą ilością niespotykanych bram, pałaców oraz całkiem sporą liczbą schodów. Co więcej starówka Kotoru jest uważana za najlepiej zachowaną średniowieczną jednostkę miejską na Morzu Śródziemnym. Jednak moimi zdaniem największe oraz najbardziej imponujące są mury miejskie otaczające miasteczko.

Na Starym Mieście znajdują się również 3 bramy, które prowadzą do pobliskich miejscowości leżących nad Zatoką Kotorską.

Do Kotoru możemy wejść przez 3 bramy:

  • Morska Vrata – Morska Brama, która pochodzi z XVI w. Nad wejściem znajduje się tablica z napisem 21.11.1944 roku. Jest to data wyzwolenia miasta z okupacji nazistowskiej.
  • Sjeverna Vrata – Północna Brama- powstała po oblężeniu Kotoru przez Turków.
  • Južna Vrata – Brama Południowa – archeolodzy znaleźli tu pozostałości umocnień z IX w.
  • Istniały jeszcze 2 bramy, niestety nie zachowały się do współczesnych czasów.
Polecamy także:  Czarnogóra samochodem, czyli co warto zobaczyć podczas podróży?

Twierdza sv Ivana

Fortyfikacje Kotoru wyrosły na wzgórzu Sv. Ivana od IX do XIX wieku. Do Twierdzy Świętego Jana prowadzi 1350 schodków. Jest to zdecydowanie atrakcja dla tych, którzy pragną wspaniałych widoków na miasto oraz na Bokę Kotorską. Wejście oraz zejście zajmie Wam około 2 godzin. Po drodze możemy odpocząć pod kościółkiem Matki Bożej od Zdrowia, który posiada XVIII-wieczny ołtarz. Wstęp do twierdzy kosztuje około 8€ są 2 wejścia: południowe i północne.

Katedra św. Tryfona (Katedrala Svetog Tripuna)

Katedra św Tryfona była miejscem licznych pielgrzymek, natomiast sam cesarz Konstantyn VII wspominał o dziejących się tu licznych cudach. Według źródeł poświęcenie kościoła przypada na 809 rok. Jeden z mieszczan (Andrea Saracenis), miał kupić wówczas od podążających do Konstantynopola kupców relikwie św. Tryfona, a następnie sfinansował budowę kościoła. Historię tego wydarzenia opisano w krótkim dokumencie zwanym „Kartą Andrzeja”, która to uznawana jest za najstarszy przykład literatury czarnogórskiej.

Katedra była kilkakrotnie niszczona przez trzęsienia ziemi. W XIX wieku katedrze groziło nawet zawalenie. Rozpoczęto prace ratowania zabytku i jednocześnie postanowiono przywrócić całości pierwotny wygląd. Ostatni remont katedra przeszła po trzęsieniu ziemi z 1979 roku.

Katedrala Svetog Tripuna, Pjaca Sv. Tripuna

Warto wiedzieć, że obok pałacu znajduje się 1 z wejść na teren Twierdzy św. Jana. Jest tam dobrze zachowany zabytkowy łuk oraz łaciński napis informujący o tym, że znajdujemy się na drodze do zamku na wzgórzu. Natomiast w pobliżu katedry św. Tryfona przetrwał Pałac Drago, z dobrze zachowanymi elementami stylu gotyckiego.

Kolegiata bł. Katarzyny Czarnogórskiej

Kolegiata bł. Katarzyny Czarnogórskiej lub św. Hosanny (Ozany) lub sv. Marije od Rijeke. Świątynia pochodzi z XIII wieku. W XVI wieku do miasta przybyła bogobojna dziewica Katarzyna (Ozana/ Hosanna), twierdząc że objawił się jej Jezus. Katarzyna wstąpiła do zakonu dominikanek. Podczas obrony miasta razem z biskupem  oraz księciem Ivanem Bembą zachęcała ludność do obrony. Po śmierci jej ciało obnoszono po całym Kotorze w uroczystej procesji. Obecnie spoczywa ona na terenie kolegiaty w wykonanym w XX wieku sarkofagu. Zakonnicę beatyfikowano w 1927 roku. Na współcześnie wykonanych drzwiach przedstawiono sceny z życia błogosławionej.

Kościół św. Klary

Kościół św. Klary posiada barokowy, piękny ołtarz z marmuru. Wykonał go znany barokowy rzeźbiarz Francesco Cabianca Penso, którego dzieła znajdują się w m.in. Wenecji, Dubrowniku oraz Petersburgu. Kościół pw. św Klary był kiedyś połączony z klasztorem franciszkańskim, który już nie istnieje. Pamiątką po działalności zgromadzenia jest zabytkowa, duża biblioteka kościelna.

Polecamy także:  Rijeka Chorwacja - TOP 15 atrakcji i najważniejsze informacje

Kościół św. Klary, Trg Sv. Luke

Kościół św. Michała -Sv. Mihaila

Kościół św. Michała (Sv. Mihaila) to maleńki kościółek, mało widoczny na tle przytłaczających okolicznych budowli. Kościół prawdopodobnie został wzniesiony na ruinach średniowiecznego klasztoru. Jednak wykopaliska archeologiczne wskazują, że istniała tu jeszcze starsza budowla. Współcześnie w środku działa niewielkie lapidarium, można też obejrzeć częściowo zachowane freski.

Cerkiew pw. św. Łukasza – Crkva Svetog Luka

Na Placu św. Łukasza- Trg Sv Luke znajduje się niewielka cerkiew (z typowym łukiem), która prawdopodobnie jest najstarszą w Kotorze. Do XVII w. cerkiew była kościołem katolickim, następnie stała się świątynią prawosławną. Jeden z kilku ołtarzy zarezerwowano dla katolików. Co ważne, jest to 1 z niewielu budowli w mieście, która przetrwała kilkukrotne trzęsienia ziemi w roku 1979!

Trg Sv Luke

Cerkiew św. Mikołaja – Crkva Svetog Nikole

Niedaleko kościoła św. Klary wznoszą się 2 pękate wieże neobizantyjskiej lub bizantyjsko-raszkańskiej Cerkwi św. Mikołaja. Kiedyś mieścił się tu klasztor dominikanów, ale po wkroczeniu wojsk napoleońskich zakonników usunięto ze swojej siedziby. Budowlę oddano ludności prawosławnej. Niestety całość spłonęła w 1896 roku. Obecną cerkiew wzniesiono w latach 1902-1906.


Kotor to warto wiedzieć przed podróżą

  • Najciekawsze zabytki Kotoru znajdują się oczywiście w obrębie Starego Miasta. Teren ten zajmuje zaledwie 1 km2. Dlatego też pobieżne zobaczenie miasta nie zajmie Wam więcej niż około 2 godzin. Jeśli jednak lubicie muzea, lub planujecie wejść na najwyższe partie twierdzy św. Jana i planujecie zobaczyć kilka tutejszych świątyń to czas zwiedzania zdecydowanie się wydłuży.
  • Kilka interesujących budynków przetrwało na terenie dzielnicy Dobrota. Jednak wiele tutejszych pałaców wymaga remontu, ale okolica to dobre miejsce na znalezienie noclegu.
  • Co prawda, nazwa miasta nie wzięła się od kotów, jednak mieszkańcy wykorzystują je przy sprzedaży mnóstwa”kocich” pamiątek. Warto wiedzieć, że w Kotorze istnieje także muzeum, które posiada w kolekcji pocztówki z kotami – bilet normalny kosztuje 1€ natomiast ulgowy 0,50€.
  • Wjazd do ścisłego centrum miasta jest niemożliwy. Co więcej znalezienie parkingu w sezonie wakacyjnym graniczy z cudem. Dlatego też warto zostawić auto na parkingu przy Kamelija (Centrum Handlowe przy Mata Petrovića). Ceny są przystępne, a można je dodatkowo obniżyć z paragonem ze sklepów z centrum.
  • Kotor możemy zwiedzić podczas jednej z wycieczek objazdowych, jakie znajdziemy podczas pobytu w Budvie czy Herceg Novi. Ceny są dość przystępne (około 15€), jednak warto pamiętać, że na obejrzenie każdego z odwiedzanych miast mamy maksymalnie 1,5 godziny!
  • Warto zastanowić się nad wejściem na Twierdzę św. Jana, ponieważ droga bywa dosyć wymagająca i  wyczerpująca. Jeśli już planujecie wejście pamiętajmy o sporym zapasie wody i wygodnych butach (nie sandałkach). Zapasy wody możemy uzupełnić w kilku punktach po drodze, jednak należy liczyć się z  zawyżonymi cenami.

Kotor – TOP 3 najlepsze apartamenty i hotele

Apartments Wine House Old Town

Apartments Wine House Old Town znajduje się w samym sercu kotorskiej starówki, ok. 100 metrów od plaży. Do dyspozycji są klimatyzowane apartamenty i studia z WiFi.

Studios Kono

Studios Kono mają do swojej dyspozycji studio z niesamowitym widokiem na morze. Około 40 metrów od Studios Kono znajduje się przystań i marina w Kotorze.

Hotel Vardar

Hotel Vardar znajduje się w samym centrum zabytkowej starówki, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Vardar oferuje elegancko urządzone pokoje i apartamenty z dostępem do Internetu oraz częścią wypoczynkową.

Kotor – jak dojade?

Są 2 drogi łączące centralną część Czarnogóry z Kotorem. Jedna prowadzi przez Lovcen (na trasie kilkanaście dość ostrych zakrętów, jednak niezapomniana panorama miasta) oraz druga, dłuższa, przez Budvę oraz Cetynię.

Miasto to jest bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi miastami w Czarnogórze. Dojedziemy tu z Budvy , Herceg Novi i kilku innych miast. Dookoła całej Boki Kotorskiej  kursuje także kilka przewoźników – link.

Kotor mapa