Cerkiew metropolitalna w Curtea de Arges
Bałkany,  Ciekawostki,  Rumunia,  Wakacje w Rumunii

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Argeş

Czas czytania: 3 minuty

Curtea de Arges (czytaj: Kurtja de Ardżesz) to miejscowość położona nad rzeką Argeş w Górach Fogaraskich w Rumunii. Badania archeologiczne prowadzone na terenie miasta pokazały, że te tereny były zamieszkane już w starożytnych czasach. Dodatkowo, korzystne położenie, na skrzyżowaniu najważniejszych dróg handlowych z Konstancy do Banatu i Serbii, zdecydowanie sprzyjały rozwojowi tego miejsca, które w 1247 roku otrzymało status miasta. Dzięki miejskim prawom Curtea de Arges zyskała liczne przywileje i ulgi.

Curtea de Arges – krótka historia miasta

W dawnych czasach miastem rządził kniaź Senesław. Sto lat później, Curtea de Argeş zostało siedzibą główną hospodara Alexandru. Funkcję tę miejscowość Curtea de Arges pełniła do XV w., czyli do czasu kiedy to Michał I Basarab, zmienił stolicę na Târgovişte. Niestety spowodowało to stagnację i wolny upadek znaczenia tej miejscowości. W XVI w. Curtea de Argeş została zniszczona przez Turków. Pomimo odbudowy w kolejnych wiekach, miasto wciąż pozostawało małym, prowincjonalnym ośrodkiem. Co ważne, pod koniec zeszłego XX w. część historyczna miejscowości poddano rewitalizacji, dzięki czemu kusi ona swoimi zabytkami i bogatą historią.

Curtea de Arges – historia Cerkwi Metropolitalnej Zaśnięcia Matki Bożej

Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych i najcenniejszych zabytków Curtea de Arges jest wyjątkowa Cerkiew Metropolitalna pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej. Cerkiew Mănăstirea Curtea de Argeș (ul. Bulevardul Basarabilor 1) została zbudowana na początku XVI w. na polecenie hospodara Neagoe Basaraba V.

W XIX w. cerkiew była przebudowana pod kierownictwem dwóch architektów: Gabrielescu i Lecomte du Nouy. Ta świątynia prawosławna jest nazywana również miejscem pochówków królów Rumunii, ponieważ mieszczą się w niej groby pierwszych władców Rumunii: Karola I, Ferdynanda I oraz ich małżonek.

Polecamy także:  Herceg Novi - co warto zobaczyć?

Oprócz zwiedzania Cerkwi Metropolitalnej w Curtea de Arges, warto odwiedzić także m.in.: ruiny dworu z XIII w. cerkwią Książęcą, która jest jedną z najstarszych świątyń w całej Rumunii,  XVIII w. Cerkiew Biskupią oraz Muzeum Miejskie.

Legenda o budowie Cerkwi w Curtea de Argeş

Z budową cerkwi związania jest legenda, która opisuje historię budowniczego Meșterul Manole. Podczas budowy postanowił, że zamuruje pierwszą osobę, jaka zobaczy świątynię, aby budowa miała powodzenie. Niestety tą osobą, która ujrzała ją pierwsza była żona Manole. Nie zatrzymało to Meșterul Manole przed spełnieniem obietnicy. Po skończeniu budowy świątyni zleceniodawca uwięził Manole na dachu świątyni, by mieć 100% pewność, że nie stworzy on już ładniejszej budowli. Zdesperowany Manole zbudował sobie skrzydła, jednak w trakcie ucieczki, spadł i zabił się. Tam gdzie spadł obecnie znajduje się źródełko.

Cerkiew Metropolitalna w Curtea de Argeş – zwiedzanie

Cerkiew Metropolitalna Curtea de Argeş jest na pewno najcenniejszym zabytkiem w mieście. Jest to kościół niepowtarzalny, chociażby dzięki bogactwu stylów. W świątyni znajdują się m.in elementy:  serbskie,gotyckie, ormiańskie, tureckie i orientalne.

Świątynia Curtea de Arges jest wyjątkowo zdobiona wewnątrz jak i na zewnątrz. Najbardziej jednak na uwagę zasługują ciekawe wieże zachodnie, które są nieco skręcone. Warto wiedzieć, że zastosowanie ułożenia skośnego  elementów oraz ornamentów na budynku, stanowiło za pierwowzór dla wielu stylów w architekturze rumuńskiej. Wejście do Cerkwi Metropolitalnej w Curtea de Arges jest darmowy.

Curtea de Argeş – dojazd

Cerkiew w Curtea de Argeş znajduje się niecałe 150 km od Bukaresztu i leży nieco ponad 30 km od miejscowości Pitești. By dojechać autem do Curtea de Arges najlepiej kierować się autostradą E-81 București – Pitești. Następnie, należy jechać drogą 7 C, która prowadzi do Curtea de Arges.

Polecamy także:  Kanion Uvac - wyjątkowe miejsce na mapie Serbii

W miejscowości jest skrzyżowanie drogi krajowej nr 7C oraz 73C i kończy się również kolejowa linia z Pitești. Miejscowość Curtea de Arges ma również połączenia autokarowe z Sybinem, Râmnicu Vâlceą i innymi miastami okręgu Ardżesz.

Curtea de Argeş – mapa

 

Curtea de Arges posiada całkiem dużą bazę noclegową i spokojnie można znaleźć nocleg wśród prywatnych noclegów, pensjonatów lub w hotelu, który mieści się około 200 m od Cerkwi Metropolitalnej.

Dodaj komentarz