Lublana
Słowenia,  Słowenia atrakcje,  Słowenia wakacje

Lublana (Ljubljana) – TOP 15 najciekawszych atrakcji stolicy Słowenii

Czas czytania: 7 minuty

Lublana – stolica Słowenii to malownicze miasto leżące w Europie. Zdecydowanie warto wybrać się tu na wycieczkę, ponieważ to tętniące życiem miasto ma zaskakującą ilość rzeczy do zobaczenia. Jest to także doskonałe miejsce na odpoczynek w drodze do Chorwacji lub nad Adriatyk.

Podczas wycieczki po mieście warto zwiedzić urokliwą starówkę Lublany, podziwiać malownicze budynki stojące nad rzeką Lublanica z licznymi mostami oraz odwiedzić ciekawe muzea i zamek. Oprócz tego bogata oferta gastronomiczna oraz legendarne życie nocne są gwarancją niezapomnianych chwil spędzonych w Lublanie. Jakie są najlepsze zabytki w Lublanie i jakich atrakcji nie można przegapić? Gdzie warto zarezerwować nocleg w Lublanie? Gdzie smacznie zjeść? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Warto wiedzieć!

Jeden pełny dzień w Lublanie wystarczy, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje. Jeśli jednak chcesz zobaczyć miasto bardziej szczegółowo to warto spędzić tu około 3-4 dni.

Lublanę można zwiedzać przez cały rok! Jednak zdecydowanie polecamy odwiedzić to miasto wiosną lub w ciepłe letnie miesiące, kiedy stare miasto tętni życiem.

Okolica Lublany jest również niezwykle atrakcyjna. Masz do wyboru miele szlaków pieszych, wycieczek kulinarnych, jednodniowych wycieczek nad słynne jezioro Bled lub do miasta Piran leżącego nad Adriatykiem.

Zajrzyj do naszego artykułu: Słowenia wakacje samochodem – 7-dniowy plan zwiedzania

Lublana (Ljubljana) – podstawowe informacje

Lublana to malownicza stolica Słowenii i największe miasto w kraju. Znajduje się około 100 kilometrów od Morza Adriatyckiego oraz posiada własne międzynarodowe lotnisko. Szczególną cechą Lublany jest jej malownicze położenie nad brzegiem rzeki Lublanica, gdzie ponad 20 mostów łączy różne części miasta. Należą do nich m.in.: Most Tromostovje oraz Most Smoka – dwa z najważniejszych zabytków Lublany. Kolejną atrakcją w centrum miasta są imponujące budynki słynnego architekta Jože Plečnika, które od 2021 roku znajdują się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Lublana ma również wiele pięknych terenów zielonych i parków. Stolica Słowenii jest również popularnym miastem studenckim od 1919 roku. Urokliwe uliczki Lublany wypełnione są sklepami i butikami, nowoczesnymi restauracjami oraz eleganckimi kawiarniami.

Lublana (Ljubljana) – TOP 15 najciekawszych atrakcji stolicy Słowenii

Zamek w Lublanie

Jedną z najważniejszych atrakcji historycznych Lublany jest bez wątpienia tutejszy zamek. Ten imponujący zamek jest średniowieczną fortecą nad góruje nad starym miastem. Jest on uważany za punkt orientacyjny słoweńskiej stolicy. Ta imponująca budowla góruje nad Lublaną od ponad 900 lat! Można do niej dotrzeć nowoczesną kolejką linową lub ścieżką prowadzącą bezpośrednio do zamku. Warto odwiedzić to miejsce, ponieważ w okolicy znajduje się kilka atrakcji i muzeów, takich jak na przykład: Teatr Lalek, Muzeum Zamkowe Historii Słowenii, Kaplica św. Jerzego oraz dawne więzienie. Zamek gwarantuje także fantastyczny widok na Lublanę i okolicę.

-> Wstęp na teren zamku jest bezpłatny. Jeśli jednak chcesz odwiedzić muzea i spektakularną wieżę widokową, musisz kupić bilet.

Potrójny Most w Lublanie (Tromostovje)

Potrójny Most, znany również jako Tromostovje jest jednym z najpopularniejszych miejsc do robienia zdjęć w Lublanie. Przecina on rzekę Lublanica i łączy stare miasto z placem Prešeren. Budowę mostu ukończono w 1842 roku. Znajduje się on w miejscu, w którym we wczesnym średniowieczu znajdował się drewniany most. Swój obecny wygląd i nazwę zawdzięcza architektowi Jože Plečnikowi, który w latach 1929-1932 dobudował most dla pieszych po lewej oraz prawej stronie. Zaprojektował on również piękne kamienne balustrady.

-> Apartament wakacyjny Triple Bridge Ljubljana znajduje się tuż obok mostu Tromostovje i oferuje widok na niego.

Muzeum Miejskie w Lublanie

Muzeum Miejskie, czyli Mestni muzej Ljubljane, warto odwiedzić jeśli interesuje Cię historia Lublany. Muzeum mieści się w pięknym renesansowym pałacu Auersperg z 1642 roku. Jego sale wystawowe prezentują historię miasta i regionu. Do głównych atrakcji należy licząca 40 000 lat strzała, a także najstarsze na świecie koło z drewnianą osią, które powstało już w latach 3350-3100 p.n.e. Warto również odwiedzić niewielką kawiarnię w muzeum.

Polecamy także:  Słowenia wakacje samochodem. 7-dniowy plan zwiedzania

Plac Prešeren

Plac Prešeren, znany również jako Prešernov trg jest głównym placem miasta i z pewnością jednym z najbardziej znanych miejsc w Lublanie. Jest to tętniące życiem serce centrum miasta i popularny punkt wyjścia do zwiedzania centrum  i starego miasta. Plac Prešeren nazwano na cześć narodowego poety Franka Prešerena, którego pomnik stoi na placu i jest popularnym motywem fotograficznym. Przy placu stoi także XVII-wieczny franciszkański kościół Zwiastowania.

->PokojeCacao Rooms znajdują się w centrum miasta, tuż obok placu Prešeren nad rzeką, co czyni je doskonałym miejscem na pobyt w Lublanie.

Park Tivoli

Park Tivoli jest jedną z najpiękniejszych atrakcji Lublany. Wraz z Rožnik oraz Šišenski hrib, Tivoli jest ogromnym chronionym obszarem leśnym, który znajduje się zaledwie 15 minut spacerem od starego miasta. Atrakcja ta ma również długą historię, ponieważ park założono w 1813 roku na podstawie planów inżyniera Jeana Blancharda. Spacerując po parku warto zwrócić uwagę na zamek Tivoli i uroczą promenadę Jakopič. Co więcej, Tivoli to także świetne miejsce na spacery oraz wycieczki. W parku znajduje się również zoo w Lublanie, które założono w 1949 roku.

Katedra w Lublanie

Malownicza katedra w Lublanie, zwana katedrą św. Mikołaja znajduje się w sercu Lublany. Historia tej świątyni sięga 1262 roku. Pierwszy kościół zburzono w 1701 roku i odbudowany go w 1706 roku według planów jezuickiego architekta Andrei Pozzo. Kościół ten jest nie tylko piękny z zewnątrz, ale także posiada piękne wnętrze. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na cenne freski i rzeźby, a także malowidło na kopule autorstwa Matevža Langusa z 1844 roku. Warto również odwiedzić fascynujący portal główny katedry. Znajduje się tu przedstawienie historii Słoweńców.

-> Na placu przed katedrą regularnie odbywają się różne wydarzenia kulturalne i targi. Jednym z najpopularniejszych jest uliczny targ żywności Open Kitchen, który odbywa się w każdy piątek.

Smoczy Most

Smoczy Most, znany również jako Zmajski most jest z pewnością jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Lublanie. Imponujące posągi smoków są jednym z głównych cech charakterystycznych tego mostu. Mówi się, że tak naprawdę nie byłeś w Lublanie, dopóki nie zostałeś sfotografowany ze smokiem na moście. Zbudowano go w latach 1900-1901. Pierwotnie most Zmajski był nazywany „Mostem jubileuszowym”, ponieważ został otwarty z okazji 40. rocznicy panowania cesarza Franciszka Józefa. Swój piękny secesyjny charakter i nazwę „Smoczy Most” zyskał wiele lat później.

Centralny rynek

Wizyta na Centralnym rynku jest obowiązkowym punktem wycieczki do Lublany. Zawsze było to ważne miejsce spotkań dla mieszkańców, ale także dla wielu turystów, którzy chcą poznać autentyczne słoweńskie życie. Centralny rynek obejmuje tereny zewnętrzne na Placu Vodnikov oraz Placu Pogačarjev. Pomiędzy tymi dwoma placami znajduje się również hala targowa i piękny budynek targowy nad rzeką Lublanica, zaprojektowany przez architekta Jože Plečnika. Prawdziwą „smaczną”atrakcją Lublany jest tzw. „Otwarta Kuchnia”, wydarzenie „Odprta kuhna”, które jest targiem ulicznym z wieloma kulinarnymi atrakcjami. Odbywa się ono w każdy piątek od wiosny do jesieni i nie można go przegapić.

Wieżowiec Nebotičnik

Wizyta w wieżowcu Nebotičnik jest zdecydowanie jedną z najciekawszych atrakcji w Lublanie. Zbudowano go w 1933 roku i był wówczas najwyższym wieżowcem na Bałkanach, osiągając wysokość 70 metrów. Obecnie budynek także jest punktem orientacyjnym w Lublanie, a wizyta w nim jest obowiązkowa dla wszystkich osób, które chcą podziwiać malownicze widoki. Wjedź windą na 13. piętro do kawiarni Nebotičnik. Z tarasu na dachu można delektować się pysznymi koktajlami i prawdopodobnie najbardziej spektakularnym widokiem na Lublanę oraz zamek.

Most Rzeźników (Mesarski most)

Niezwykłą atrakcją Lublany jest Most Rzeźników, zwany także Mesarski most. Jest to most dla pieszych, który znajduje się w samym centrum miasta i łączy słynny Rynek Centralny z urokliwą promenadą Petkovškovo nabrežje. Ten nowoczesny most zbudowano niedawno, bo w 2010 roku, choć architekt Plečnik planował budowę tej atrakcji już w latach 30-tych XX wieku. Szczególnie warte zobaczenia są rzeźby Mostu Rzeźnika, stworzone przez słoweńskiego rzeźbiarza Jakova Brdara. Kolorowe „zamki miłości” zdobiące balustradę również sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych mostów w Lublanie.

Polecamy także:  Rijeka Chorwacja - TOP 15 atrakcji i najważniejsze informacje

-> Petkovšek Rooms and Apartments to ładny pensjonat, który ma również doskonałą lokalizację, tuż obok brzegu rzeki i Mostu Rzeźników.

Słoweńska Galeria Narodowa

Słoweńska Galeria Narodowa – Narodna galerija jest jednym z najważniejszych muzeów w Lublanie. Odwiedzający mogą podziwiać imponującą kolekcję dzieł sztuki z różnych okresów, od średniowiecza do XX wieku. Wśród nich znajdują się prace słoweńsko-włoskiego malarza Zorana Mušiča, a także regularne wystawy czasowe. Jeden z najważniejszych zabytków Lublany-  oryginalna „Fontanna Trzech Rzek Kraijskich” – „Vodnjak treh kranjskih rek” autorstwa Francesco Robby jest eksponowana w holu muzeum. Natomiast jej kopię można obecnie podziwiać przed starym ratuszem.

->W muzeum znajduje się kawiarnia, w której można napić się dobrej kawy i przekąsić coś słodkiego. Stamtąd można również podziwiać wspaniały widok na tak zwaną „Fontannę Robba”.

Ratusz w Lublanie

Jedną z najbardziej urokliwych atrakcji Lublany jest Stary Ratusz, który znajduje się w samym sercu historycznego centrum miasta. Zbudowano go pod koniec XV wieku w stylu gotyckim, a jego obecny barokowy wygląd pochodzi z lat 1717-1719. Na przestrzeni lat ratusz był kilkukrotnie przebudowywany i odnawiany. Interesujący jest front z pięknymi weneckimi detalami, ale także ganek z herbami i posągiem Herkulesa z lwem z końca XVII wieku. W arkadach dziedzińca znajduje się również fontanna Narcyza, a tuż przed ratuszem Fontanna Robba, której oryginał znajduje się obecnie w Słoweńskiej Galerii Narodowej.

->Doskonałym miejscem na pobyt w Lublanie są pięknie i stylowo urządzone apartamenty w Old Quarter Residence , które znajdują się bezpośrednio przy Placu Ratuszowym.

Plac Kongresowy w Lublanie

Położony na lewym brzegu rzeki Ljubljanica Plac Kongresowy – Kongresni trg jest jednym z najważniejszych placów w mieście i nie można go pominąć podczas wizyty w Lublanie. Od 2021 roku Plac Kongresowy znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Park Zvezda, budynek Uniwersytetu, budynek Filharmonii Słoweńskiej, Biedermeier oraz klasycystyczny budynek „Kazina” należą do najlepszych atrakcji znajdujących się przy tym placu. Wyjątkowy jest również widok na zamek, który można podziwiać bezpośrednio z Placu Kongresowego.

Metelkova

Centrum Kultury Metelkova, znane również jako Autonomiczne Centrum Kultury Miasta Metelkova – AKC Metelkova mesto jest wyjątkową atrakcją w Lublanie. Znajduje się na obrzeżach starego miasta w pobliżu dworca kolejowego, ale można do niego dotrzeć pieszo z centrum miasta. Obszar ten powstał w 1993 roku. Stworzono go z pustego kompleksu koszarowego i opuszczonych budynków, niegdyś zajmowanych przez artystów oraz scenę alternatywną. Spacer po okolicy pozwala na podziwianie kolorowej sztuki ulicznej i różnych obiektów artystycznych. Znajduje się tu także wiele klubów muzycznych.

Muzeum Historii Naturalnej Słowenii

Muzeum Historii Naturalnej Słowenii to urocze małe muzeum w samym centrum Lublany. Znajduje się niedaleko Tivoli, a także starego miasta. Nawet gdy pada deszcz, to muzeum jest świetną atrakcją. Podczas zwiedzania można podziwiać kolekcję minerałów, muszli mięczaków, owadów Ferdinanda J. Schmidta oraz zielniki. Można tu także dowiedzieć się więcej na temat rodzimych mieszkańców słoweńskich jaskiń. Jedną z głównych atrakcji jest także prawie całkowicie zachowany szkielet mamuta.

Lublana noclegi, czyli gdzie się zatrzymać?

W Lublanie znajduje się wiele opcji zakwaterowania. Od tanich hosteli po nowoczesne apartamenty, od pensjonatów po fantastyczne hotele. Jeśli szukasz świetnego miejsca na pobyt w Lublanie, zapoznaj się z naszymi propozycjami poniżej.

  • Luksusowy aparthotel z basenem: NEU RESIDENCES Smart Stay to doskonałe miejsce na pobyt w centrum Lublany. Eleganckie studia i mały basen na tarasie na dachu są główną atrakcją tego aparthotelu.
  • Apartament wakacyjny: Godnym polecenia jest apartament Triple Bridge Ljubljana. Znajduje się on tuż obok mostu i oferuje malowniczy widok.
  • Fantastyczny 5-gwiazdkowy hotel: Luksusowy Grand Plaza Hotel & Congress Center to fantastyczny wybór na pobyt w Lublanie. Obfite śniadanie oraz lokalizacja to atuty tego miejsca.
  • Piękny hotel Heritage: Położony w samym sercu miasta Hotel Heritage zachwyca stylem i czystością. Bliskość zabytków jest również zaletą tego wyjątkowego hotelu.