Saranda
Bałkany,  Albania

Saranda – kurort hotelowy

Czas czytania: 5 minuty

Niektórzy nazywają Sarandę typowym betonowym kurortem wakacyjnym, inni natomiast polecają ją szczególnie na swoje pierwsze wakacje w Albanii.

Saranda to największy ośrodek turystyczny położony w południowej Albanii. Miasto to w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się rozrosło i stało się popularnym miejscem wypoczynku wśród wczasowiczów z północnej Europy. Co więcej, na jej popularność wpływa także bliskość wyspy Korfu, z którą Saranda utrzymuje częste połączenia promowe. Saranda znacznie zyskuje przy bliższym poznaniu. Jaka naprawdę jest Saranda?


Pogoda Saranda, czyli kiedy odwiedzić Sarandę?

 • Najlepsze miesiące dobrej pogody w Sarandzie to: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień oraz październik.

 • Najcieplejsze i najpewniejsze pogodowo miesiące to lipiec i sierpień.

 • Sierpień jest także dodatkowo najbardziej suchym oraz upalnym miesiącem.

 • Najzimniejszymi miesiącami jest styczeń oraz luty.

 • Najbardziej deszczowy w Sarandzie jest listopad.

 • Miesiące najlepsze do pływania to czas od końca maja do praktycznie końca października.

Saranda atrakcje

Saranda nie posiada zbyt wiele zabytków. Jest to raczej miasto do odpoczynku na plaży. Natomiast nieopodal Sarandy znajduje się kilka ciekawych atrakcji historycznych jak na przykład: Twierdza Lëkurës, Niebieskie Oko czy ruiny miasta Phoinike.

Twierdza Lekuresi – Kalaja e Lëkurësit

Najciekawszym zabytkiem w Sarandzie jest położona nieopodal miejscowości na wzgórzu Twierdza Lekuresi – Kalaja e Lëkurësit. Twierdza pochodzi z czasów Imperium Osmańskiego. Powstała na rozkaz Sulejmana Wspaniałego w XVI wieku. Twierdza Lëkurës od dawna już nie pełni swojej pierwotnej funkcji obronnej. Obecnie znajduje się tam dość popularna restauracja. Miejsce to odwiedza także sporo turystów ze względu na piękne widoki z twierdzy na Sarandę, Morze Jońskie, Korfu i wybrzeże w kierunku Ksamilu. Warto odwiedzić twierdzę szczególnie przed zachodem słońca.

Niebieskie Oko

Niebieskie Oko (lub zamiennie Błękitne Oko), czyli Syri i Kalter, to również ciekawa atrakcja południowej Albanii. Miejsce to zlokalizowane jest niedaleko miejscowości Muzinë, około 20 km od Saranda. Niebieskie Oko to nic innego jak źródło, które wybija z głębokości około 50 metrów -chociaż może być ono nawet głębsze. Nurkom niestety nie udało się zanurkować niżej niż 50 m, aby ostatecznie to potwierdzić.

Woda w Syri i Kalter ma bardzo intensywny błękitny kolor, a latem temperatura wody nie przekracza 10 stopni C. Miejsce to cieszy się sporą popularnością wśród podróżników oraz samych Albańczyków. Można tu w cieniu drzew oraz w zimnych wodach źródła nieco odpocząć od upału. Znajdują się także śmiałkowie, którzy skaczą do Syri i Kalter z platformy widokowej, jednak nie polecamy ponieważ szok termiczny gwarantowany.

Polecamy także:  Bałkany od kuchni: TOP 13 faktów, które warto znać przed podróżą na Bałkany

Phoinike

Ruiny Phoinike – antycznego miasta, nie cieszą się popularnością, tak jak wpisane na Listę UNESCO ruiny Butrinti. Osobiście ze względu na pozostałości, widoki, oraz na fakt, że praktycznie nikt tam nie zagląda, warto odwiedzić to miejsce. Phoinike rozciąga się na wzgórzu powyżej miejscowości Finiq, niedaleko Sarandy. Miasto założono prawdopodobnie w V w. p.n.e.. Jednak do współczesnych czasów zachowały się jedynie fragmenty murów obronnych, ruiny willi i teatru oraz fundamenty dawnej bazyliki. Polecamy odwiedzić to miejsce popołudniem, ponieważ nie znajdziemy tam cienia i jest tam niezwykle gorąco.

Plaże w Sarandzie

Największa część turystów, którzy spędzają wakacje w Sarandzie wypoczywa na plażach. W samej Sarandzie jest ich kilka, więc spokojnie można znaleźć nieco miejsca.

Plaże w centrum Sarandy

Wzdłuż głównej promenady ciągnie się dość wąska plaż. Jest to raczej propozycja dla leniwych urlopowiczów, którzy lubią czuć się nad morzem, jak w mieście. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się plaża, nieopodal portu, do którego dopływają promy na grecką wyspę Korfu.

Plaża przy hotelu Mucobega

Plaża przy hotelu Mucobega w Sarandzie, chociaż leży niedaleko cmentarza, jest jedną z najładniejszych plaż w Sarandzie. Leży ona na północ od centrum i nie ma problemu, by z plaży korzystały także osoby niebędące hotelowymi gośćmi. Plaża jest ładna, kameralna i pozwala odpocząć od tłumów.

Ceny w Sarandzie

Ceny produktów spożywczych w Albanii są na pewno niższe niż w Polsce. Średni koszt noclegu w Sarandzie wynosi od: 80 PLN (około 2,100 ALL) w hostelu, do 180 PLN (4,700 ALL) w hotelu. Cena za noc w wysokiej jakości hotelu w Sarandzie wynosi około 320 PLN (8,700 ALL).

Cena za taxi to średnio: 11 PLN (300 ALL). Za 1 km podróży taksówką w Sarandzie trzeba zapłacić około: 6.50 PLN (181 ALL).

 1. Butelka mleka – 1 litr: 4.40 PLN

 2. Żółty ser – 1 kg: 23 PLN

 3. Butelka piwa znanej marki: 5.20 PLN

 4. Wędliny – 1 kg: 22 PLN

 5. Wino butelka: 15 PLN

Typowy posiłek typu fast food w Sarandzie kosztuje około: 15 PLN (430 ALL) w McDonalds. Kawa cappuccino w kawiarni kosztuje średnio: 5.20 PLN (143 ALL), natomiast małe espresso: 3.60 PLN (100 ALL).

Saranda mapa

Saranda dojazd samochodem

Najszybciej z Polski dojechać do Sarandy możemy trasą: Czechy – Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia i Grecja. Od granicy Polski z Czechami w Gorzyczkach, do Sarandy jest około 1 800 km, czyli mniej więcej 22 h jazdy. Trasa prawie w całości prowadzi autostradami, drogami szybkiego ruchu i obwodnicami większych miast.

Przebieg trasy Polska – Saranda

Czechy: Ostrawa, Ołomuniec oraz Brno;
Słowacja: Bratysława;
Węgry: Gyor, Budapeszt oraz Segedyn;
Serbia: granica w Horgos, Nowy Sad, Belgrad i Nisz;
Macedonia: Kumanovo oraz granica w Gevgelija;
Grecja: Weria, Kozani, Janina oraz Igumenitsa;
Albania: granica Qafë Botë – Sagiada* – przejście graniczne czynne jest wyłącznie w godzinach 7.00-22.00, Konispol i finalnie Saranda.

*W przypadku dojazdu do granicy po godzinie 22:00, polecamy z Janiny kierować się na całodobowe przejście w Kakavia.

Trasę tę można oczywiście modyfikować i dostosowywać do siebie już na etapie wyjazdu z Polski.

Polecamy także:  Prizren

Winiety i opłaty za autostrady w drodze do Albanii

Przed podróżą do Albanii koniecznie warto pamiętać o winietach na autostradach w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Koszt winiety zależy od długości jej okresu ważności. W pozostałych krajach obowiązują płatności za korzystanie z autostrad.

Serbia – średni koszt przejazdu do 100 km serbskiej autostrady wynosi około 3,5 – 6 euro. Najkorzystniej jest tam płacić kartami, jednak można płacić także gotówką RSD oraz Euro.

Macedonia – średni koszt podróży autostradą w jedną stronę wynosi 200 denarów macedońskich. Podobnie jak w Serbii można płacić kartami oraz gotówką.

Grecja – średni koszt podróży autostradą w jedną stronę wynosi 9 Euro – płatność tylko gotówką.

Należy mieć przy sobie także Zieloną Kartę, ponieważ jest ona obligatoryjna przy podróży przez Macedonię. Taką kartę można także kupić na granicy. Koszt zakupu Zielonej Karty to: 10 dni – 50 euro, 30 dni – 70 euro.

Loty Saranda

Do stolicy Albanio  -Tirany możemy przylecieć samolotem z większości europejskich stolic i miast, w tym również z Polski. Jednak potem dość ciężko dostać  się na południe. Może to zająć autobusem lub wynajętym autem kilka godzin na górzystych i krętych drogach.

Naszym zdaniem najszybszą oraz najwygodniejszą opcją dojazdu do Sarandy jest podróż samolotem na wyspę Korfu. Na Korfu lata sporo tanich linii lotniczych z Polski, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Poza wakacjami loty z Polski na Korfu są z przesiadką w Atenach lub z Berlina. Z lotniska na wyspie Korfu do portu, gdzie cumują promy do albańskiej Sarandy jest niecałe 3 km. Prom do Sarandy, który płynie około 1h, kursują one kilka razy dziennie-> cennik i rozkłady 2022 na stronie przewoźnika tutaj.


Podsumowując, ile będzie nas kosztował 7 dniowy pobyt w Sarandzie?

Saranda – koszt tygodniowego pobytu

1,100 PLN (30,000 ALL) za ekonomiczny pobyt w Sarandzie

1,400 PLN (40,000 ALL) za tani wyjazd na tydzień do Sarandy

2,100 PLN (60,000 ALL) za komfortowy pobytu w Saranda

5,100 PLN (142,000 ALL) za luksusowe wakacje w SarandzieBooking.com

 

3 komentarze

Dodaj komentarz