Ptuj
Słowenia,  Słowenia atrakcje

Ptuj Słowenia – atrakcje, zwiedzanie. Objazd przez Ptuj

Czas czytania: 4 minuty

Ptuj to najstarsze miasto w Słowenii, które odgrywa wyjątkową rolę w turystyce kraju ze względu na swoje festiwale. Te uroczyste wydarzenia oddają hołd niezwykłemu dziedzictwu kulturowemu i historycznemu miasta. Historia miasta jest również namacalna w postaci licznych zabytków. Co warto wiedzieć o Ptuj w Słowenii? Jak wygląda objazd przez Ptuj? Co zobaczyć w Ptuju? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Ptuj Słowenia – podstawowe informacje

Miasto znajduje się we wschodniej części Słowenii, na brzegu rzeki Drawa. Historia Ptuj sięga epoki kamiennej, ale jej rozkwit przypadł na czasy rzymskie. Nazwa miasta została nadana przez cesarza Trajana, który ochrzcił prowincję Colonia Ulpia Traiana Poetovio.

Ptuj historia

Źródła pisane po raz pierwszy wspominają o mieście już za panowania cesarza Wespazjana. W czasach Rzymian Ptuj stał się centrum wojskowym, gospodarczym i administracyjnym. Liczył ponad 40 000 mieszkańców, od tego czasu miasto nie miało już tak dużej populacji.

Tytuł miasta otrzymał w 1376 roku, ale tylko do czasu wojen tureckich. Oprócz walk, życie mieszkańcom utrudniały także epidemie, powodzie i pożary.

Dziś Ptuj jest gospodarczym centrum regionu Podravje, miastem jarmarków, pełnym możliwości wędrówek i piwnic winnych dumnie serwujących lokalne wina. Miejskie uzdrowiska są również warte odwiedzenia dla tych, którzy chcą się zrelaksować i zregenerować siły.

Atrakcje w Ptuju

Zamek w Ptuj

Wzgórze, na którym stoi zamek, było zamieszkane już w czasach prehistorycznych. Ze względu na strategiczne położenie, w średniowieczu zainteresowali się nim również panowie feudalni. Pierwotny zamek został zbudowany w X wieku i do dziś zachowała się tylko wieża.

Polecamy także:  Chorwacja gdzie jechać? TOP 10 miast, które warto zobaczyć w Chorwacji

W XII wieku, gdy jego stan znacznie się już pogorszył, arcybiskup Salzburga nakazał wybudowanie na jego miejscu nowego zamku, który miał być jego wspaniałą rezydencją. Z tej budowli do dnia dzisiejszego zachowało się skrzydło Leslijewa.

Rekonstrukcje renesansowych i barokowych budowli znacznie zmieniły wygląd zamku. Dziś funkcjonuje jako muzeum, na parterze którego znajdują się cenne zbiory instrumentów muzycznych z najbogatszych rodów Ptuj.

Najbardziej imponujące pomieszczenia zamku znajdują się na pierwszym piętrze, gdzie znajdują się współczesne meble z XVI-XIX wieku, obrazy, dywany i przedmioty codziennego użytku. Na drugim piętrze można zobaczyć tradycyjne stroje karnawałowe i maski. Galeria sztuki w zamku posiada najpiękniejsze zbiory barokowe i gotyckie w Słowenii.

Kolumna Orfeusza

Przed Wieżą Miejską, na Placu Słowiańskim, stoi 5-metrowy marmurowy monolit Kolumna Orfeusza, który stał się symbolem Ptuj. Został wzniesiony na cześć Marka Aureliusza Wery, który w tym czasie zarządzał miastem.

W średniowieczu służyła jako miejsce kary, grzeszników przykuwano do niej żelaznym pierścieniem, aby ich publicznie zawstydzić. Kolumna Orfeusza jest najstarszym pomnikiem w Słowenii, nadal znajduje się w swoim pierwotnym miejscu.

Sanktuarium Mitra

Kolejną główną atrakcją Ptuj jest sanktuarium Mitra z czasów starożytnych. Mitraizm to religia pochodzenia perskiego rozpowszechniona przez rzymskich żołnierzy w Europie. W ceremoniach religijnych mogli uczestniczyć tylko ci, którzy przysięgli zachować tajemnicę.

W pobliżu Ptuj stoi najstarsza świątynia górnego Dunaju – Mitra, odkryta przez archeologa z Grazu Wilhelma Gurlitta w latach 1888-1889. Z inskrypcji wynika, że budowa sanktuarium miała miejsce prawdopodobnie w II wieku. W sumie w Ptuj i okolicach znaleziono trzy takie sanktuaria.

Ptuj Wieża Miejska

Proboszcz Simon Povoden w 1830 roku na ścianie wieży w stylu gotyckim wbudował zabytkowe obiekty, tworząc najstarszy w kraju skansen – Muzeum Povodonov.

Kościół parafialny św. Jerzego

Na wschód od Ptuj znajduje się kościół parafialny św. Jerzego, który przeszedł wiele renowacji, ale zachował swój oryginalny gotycki wygląd. Ławki chóru stają się chlubą nie tylko kościoła, ale i kraju, gdyż są to najstarsze ławki w Słowenii, zostały wykonane w 1446 roku.

Polecamy także:  Słowenia wakacje samochodem. 7-dniowy plan zwiedzania

Karnawał w Ptuj i inne wydarzenia

W Ptuj odbywa się wiele tradycyjnych jarmarków, festiwali i karnawałów. Jednym z największych z nich jest Karnawał Słowenii, podczas którego mężczyźni w dziwnych kostiumach i maskach próbują odpędzić złe duchy ogromnym hałasem.

To tradycyjne święto jest najważniejsze w życiu Ptuj, dlatego warto zaplanować przyjazd tutaj w czasie karnawału. W duchu tradycji odbywają się również Jarmark Dnia Jerzego, Święto Katarzyny oraz Jarmark Bożonarodzeniowy. Na rynkach można kupić wiele rękodzieła i lokalnych przysmaków, jednocześnie zanurzając się w słoweńskiej kulturze.

Ptuj dojazd

Ptuj jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Słowenii. Miasto położone jest w północno-wschodniej części Słowenii. Piękne miasto położone wzdłuż Drawy, znajduje się 30 minut od Mariboru i około 1,5 godziny od Lublany.

Odległość od Lublany: 1,5 godziny / 140 km
Odległość od Mariboru: 30 minut / 30 km
Odległość od Celje: 45 minut / 65 km
Odległość od Rogla, Pohorje: 70 min / 75 km

Objazd przez Ptuj

Trasa Mureck – Lenart – Ptuj jest często wybieranym objazdem Słowenii w drodze do Chorwacji. Objazd ten pozwala także zaoszczędzić na drogiej winiecie w Słowenii. Poza tym jest to doskonałe miejsce na pierwszy etap podróży do Chorwacji. Nas, zazwyczaj w okolicach Lenart – Ptuj dopada największe zmęczenie podczas podróży z centralnej Polski. Dlatego też warto zatrzymać się tu na nocleg i zwiedzanie, a następnego dnia udać się w dalszą podróż do Chorwacji.

Gdzie smacznie zjeść w Ptuj?

Gostlina Grabar

Warto spróbować tu doskonale przyrządzonej zupy grzybowej, ozór wołowy i pstrąg. Karta win jest wszechstronna, każdy gość może znaleźć coś, co odpowiada jego gustowi. Ceny są bardzo atrakcyjne.

Adres: Rabelčja vas 15a

Restaurant Pomaranča

Warto spróbować tu doskonale przypieczonej pizzy, steków i makaronów. W restauracji Pomaranča można skosztować pysznego wina i kawy. To miejsce słynie także z doskonałej obsługi i przyjaznego personelu, który zawsze jest gotowy do pomocy.

Adres: Ob Dravi 3a

Gostilna Rozika

Skosztuj ładnie przyrządzonych owoców morza, zup i słoweńskich potraw. Gostilna Rozika jest znana z doskonałej obsługi.

Adres: Slomškova ulica 7

Ptuj mapa