Bansko
Bułgaria,  Narty w Bułgarii

Bansko – kurort narciarski w Bułgarii, który warto odwiedzić nie tylko zimą

Czas czytania: 4 minuty

W cieniu malowniczych szczytów Parku Narodowego Pirin znajduje się kurort Bansko, który jest uznawany za najlepszy ośrodek narciarski w Bułgarii. Warto przyjechać tu nie tylko zimą ale i latem, aby podziwiać przepiękną naturę. W Bansko mieszkały znane i cenione osoby, które pomogły położyć podwaliny pod współczesną Bułgarię podczas XIX-wiecznego bułgarskiego odrodzenia. Co warto zobaczyć w Bansko nie tylko zimą?

Bansko – TOP 14 atrakcji zimą i latem

Narty w Bansko

16 tras narciarskich w Bansko rozciąga się na trzech szczytach.

W ośrodku znajduje się niedroga szkoła narciarska dla dzieci i dorosłych oraz duża wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Jeśli poczujesz głód na stoku, możesz posilić się w jednej z kilku restauracji lub barów.

Mehana Chanove

Najlepszym sposobem na rozgrzanie się po mroźnym dniu na stoku jest bułgarska Mehana, czyli tawerna. Autentyczne bułgarskie Mehany oferują również tańce i muzykę na żywo, które towarzyszą posiłkowi i zapewniają lepsze poznanie regionalnego jedzenia oraz kultury ludowej.

Na początek zazwyczaj podawana jest szopska salata – lekka sałatka z ogórkiem, papryką, cebulą i pietruszką. Następnie podawane są rozgrzewające gulasze, pieczone warzywa i klopsiki podawane z lokalnym czerwonym winem. Mehana Chanove to najlepsza z tawern w Bansko.

Linia kolejki wąskotorowej Septemvri-Dobrinishte

Ta kolej wąskotorowa łączy Bansko z Septemvri. Jest to podróż, którą z pewnością zapamiętasz do końca życia. Kolej jedzie przez zachodnią część Równiny Trackiej przez łańcuchy górskie, których kulminacją jest rozległe pasmo Pirin
(z najwyższym szczytem Wichren – 2914 m n.p.m.), które dominuje nad Bansko.

Linię kolei wąskotorowej budowano etapami w latach 1921-1945, natomiast stacja Avramovo na wysokości 1267 metrów jest najwyżej położoną stacją kolejową na Bałkanach. Pomiędzy stacją Avramovo a poprzednim przystankiem Sveta Petka różnica wzniesień wynosi 227 metrów, co osiąga się dzięki czterem spiralom, a na tym odcinku pociąg zmienia kierunek jazdy kilka razy.

Piesze wędrówki w Bansko

Górskie zbocza, które zimą znajdują się pod białym puchem, są niezwykle atrakcyjne w cieplejszych miesiącach. To właśnie wtedy można wyruszyć na szlaki piesze znajdujące się wokół Bansko. Są to trasy o różnym stopniu trudności, ale w większości dostępne dla osób w każdym wieku. Jeśli chcesz poczuć nieco adrenaliny to do wyboru masz także 21 ścian wspinaczkowych.

Polecamy także:  Bułgaria miasta nad morzem - popularne kurorty

Lodowisko w Bansko

Może to zabrzmieć nieco ckliwie, ale nie ma nic bardziej romantycznego niż jazda na łyżwach pod gwiazdami, nawet jeśli nie masz zbyt dużych umiejętności jazdy na lodzie. Lodowisko w Bansko  (jedno z największych w Bułgarii) jest otwarte w każdym sezonie zimowym od 2010 roku. Wstęp kosztuje około 10 lewów dla dorosłych (24 zł) i 5 lewów dla dzieci. Lodowisko jest otwarte długo po zachodzie słońca, więc jest to przyjazny rodzinie sposób na wypełnienie godzin między zejściem ze stoku a wyjściem na kolację.

Ulica Pirin

Jest to główna ulica Bansko, gdzie sklepy ze sprzętem narciarskim rywalizują o uwagę z barami, restauracjami, kawiarniami i sklepami z pamiątkami. Znajduje się tu również wiele hoteli i schronisk narciarskich, więc w zimowe wieczory ulica Pirin  tętni życiem i imprezową atmosferą. Dodatkowo zarówno zimą jak i latem możesz podziwiać zdumiewające widoki na góry Pirin.

Kolarstwo górskie w Bansko

Latem wiele ośrodków narciarskich i snowboardowych oferuje cały sprzęt do jazdy na dwóch kółkach po licznych szlakach. W okolicy znajduje się siedem szlaków rowerowych, wszystkie są dobrze oznakowane i oznaczone na mapach, które można pobrać na smartfona. Jedna trasa okrężna – Ponderosa, ciągnie się przez 42 kilometry. W przypadku tych trudniejszych wyzwań zwykle zaleca się wyruszenie z doświadczonym przewodnikiem, którego można wynająć w tych samych miejscach, w których wypożycza  się sprzęt.

Szczyt Wihren

Dla miłośników zdobywania szczytów atrakcją powinno być zdobycie szczytu Wichren – 2914 m n.p.m. Chociaż wejście wydaje się trudne to większość ludzi, którzy wyruszają na szlak jest zaskoczona, że zdobycie szczytu jest tak łatwe. Istnieje kilka firm w miejscowości, które oferują wyjścia na szczyt z doświadczonymi przewodnikami.

Większość ludzi wspina się wiosną i wczesnym latem. Oczywiście ważne jest, aby przyjechać z odpowiednim sprzętem, ponieważ nawet w maju jest tu jeszcze śnieg.

Muzeum Domu Neofita Rilskiego

Jeden z pionierów bułgarskiego odrodzenia, Neofit Rilski, urodził się właśnie w Bansko. Rilski dokonał pierwszego popularnego tłumaczenia Biblii na współczesny język bułgarski, a także napisał pierwszą książkę gramatyczną dla języka bułgarskiego.

Polecamy także:  Sofia Bułgaria -atrakcje, zabytki, zwiedzanie

Jego miejsce urodzenia znajduje się tuż obok kościoła Świętej Trójcy. Jest to tradycyjny wiejski dom znany jako „Benina” i pochodzi z 1700 roku. W muzeum znajdują się autentyczne artefakty związane z jego pracą, w tym wydanie jego bułgarskiej książki gramatycznej i fragmenty słownika grecko-bułgarskiego, który również stworzył.

Dom Velyanova

Velian Ognev był XIX-wiecznym artystą blisko związanym z tą miejscowością. Był także twórcą kilku ikon i fresków, które można zobaczyć w kościele Świętej Trójcy. Jego dom został zachowany w takim stanie, w jakim znajdował się za jego życia, dzięki czemu jest pomnikiem bułgarskiej architektury odrodzenia. Velian Ognev namalował malowidła ścienne, które można zobaczyć we wnętrzu budynku, a także w górnej części ścian zewnętrznych. Malowidła te przedstawiają główne miasta Europy, co odzwierciedla ducha czasów w Bułgarii, gdy kraj spoglądał poza swoje granice, a zwłaszcza na zachód.

Wystawa ikon

Ta stała wystawa znajduje się w najstarszym budynku w miejscowości – dawnym klasztorze pochodzącym z 1749 roku. Wewnątrz znajduje się kolekcja malowanych ikon, z których każdej towarzyszy etykieta zawierająca szczegółowe informacje o malarzu.

Kościół Świętej Trójcy

W XIX-wiecznym bułgarskim odrodzeniu kraj odzyskał poczucie tożsamości narodowej po wiekach pod panowaniem osmańskim. Główny kościół w Bansko powstał właśnie w tamtych czasach i został zaprojektowany w stylu neobizantyjskim z trzema nawami. Został zamówiony przez bogatego lokalnego kupca. Ikony i freski zostały stworzone przez Veliana Ogneva oraz braci Dimitara i Symeona Moleovi w połowie XIX wieku. Więcej ich dzieł można zobaczyć na wystawie ikon w pobliżu.

Życie nocne w Bansko

Ciężko wyobrazić sobie ośrodek narciarski bez apres ski. Bansko ma kilka miejsc w pobliżu głównej stacji gondoli, które zapewniają rozrywkę po całodziennym szusowaniu na nartach. Happy End to bar i lokal muzyczny, który w swoim czasie gościł kilku wykonawców, takich jak na przykład Bob Sinclair. Piano Bar Sing Sing to bar koktajlowy, który ma również scenę z muzyką na żywo, a oba lokale są otwarte do późnych godzin nocnych w sezonie zimowym.

Klasztor Riła

Dotarcie do tego X-wiecznego klasztoru otoczonego stromymi zboczami gór Riła może wymagać nieco czasu, ale podróż jest tego warta zarówno ze względu na piękno krajobrazu po drodze, jak i wspaniałe miejsce docelowe.

Klasztor Riła znajduje się na liście UNESCO i został odwiedzony przez papieża Jana Pawła II w 2002 roku. Część mieszkalna klasztoru szczyci się średniowiecznymi fortyfikacjami i loggią z czterema poziomami łuków. Warto zwrócić uwagę na wystawne XIX-wieczne malowidła ścienne, które wydają się pokrywać każdą dostępną powierzchnię.

Bansko Bułgaria polecane noclegi


Booking.com

Bansko mapa

Bansko Ski kamery na żywo

Miłośnicy Bansko mogą podglądać na żywo miejscowość dzięki kamerze online znajdującej się pod linkiem https://www.banskoski.com/en/webcams

Dodaj komentarz