Bośnia i Hercegowina,  Bośnia i Hercegowina atrakcje,  Bośnia i Hercegowina wakacje

Trebinje Bośnia i Hercegowina – TOP 5 atrakcji i zabytków

Czas czytania: 2 minuty

Trebinje to miasto położone w południu Bośni i Hercegowiny, w pobliżu granic z Chorwacją i Czarnogórą. Dubrownik w Chorwacji oddalony jest o 30 km, Herceg Novi w Czarnogórze o 40 km, Mostar o 120 km, natomiast Sarajewo o 200 km. Jeśli podróżujesz po Bałkanach samochodem, gorąco polecam odwiedzić Trebinje!

Trebinje – krótka historia

Trebinje zostało wspomniane po raz pierwszy w X wieku i szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym na drodze z Ragusy (obecnie Dubrownik) do Konstantynopola.
Miasto przez wiele lat było częścią Imperium Serbskiego i średniowiecznego państwa bośniackiego, następnie znalazło się pod panowaniem osmańskim od 1482 roku. Podczas rządów osmańskich zbudowano większość atrakcji Trebinje, które obecnie można oglądać.

Pod koniec XIX wieku Trebinje znajdowało się pod administracją Austro-Węgier, później stało się częścią Jugosławii, a ostatecznie Bośni i Hercegowiny. W czasie wojny bośniackiej w latach 90-tych Trebinje zostało poważnie zniszczone. 10 meczetów  całkowicie zniszczonych, a wielu Bośniaków musiało opuścić miasto.

Trebinje atrakcje – TOP 5 najciekawszych atrakcji Trebinje

Hercegovačka Gračanica

Hercegovačka Gračanica to prawosławny klasztor położony na wzgórzu nad Trebinje, z którego rozciąga się najlepszy widok na miasto.

Klasztor poświęcony jest Matce Boskiej. Należy on do kościoła prawosławnego i jest kopią klasztoru Gračanica z  Kosowa.

Most Arslanagić

Trebinje położone jest w dolinie rzeki Trebišnjica i otoczone jest górami. Wszystko widać wyraźnie ze wzgórza Crkvina, na którym znajduje się klasztor Hercegovačka Gračanica. Jednym z charakterystycznych miejsc jest most Arslanagić.

Most został zbudowany w 1574 roku i znajdował się w innym miejscu. Jest bardzo charakterystyczny, ma sześć łuków (dwa duże i cztery mniejsze).

Polecamy także:  Za co kochamy Bałkany?

Stare Miasto w Trebinje Bośnia i Hercegowina

Widok na otoczone murami Stare Miasto zza rzeki Trebišnjica, z imponującymi górami w tle, jest jednym z najładniejszych w okolicy miejscowości Trebinje. Sama starówka jest znacznie większa niż się na początku wydaje. Znajduje się tu kilka zabytków, takich jak na przykład: kamienne domy, meczety oraz Muzeum Hercegowiny.

Ulica Jovana Duvacica i plac Trg Slobode

Za starym miastem znajduje się ulica- deptak Jovana Duvacica i plac Trg Slobode. Ta część miasta jest pełna platanów, niektóre z nich mają ponad sto lat! Dają one latem cień. Jest to ulubione miejsce spędzania czasu przez miejscowych.

Kościół św. Archanioła

Kościół św. Archanioła położony jest na wzgórzu nad Trebinje, tuż obok klasztoru Hercegovačka Gračanica. Sam kościół jest piękny i ma nieco unikalną architekturę, ale głównym powodem, dla którego warto tu przyjechać jest malowniczy widok na miasto.

Trebinje gdzie zjeść?

Vinska Galerija

W Vinska Galerija można smacznie zjeść i napić się pysznego wina. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Adres: Mirna 28, Trebinje

Restoran MG

Restoran MG warto odwiedzić ze względu na smacznego pstrąga, kalmary i zupę. Atutem tej restauracji jest lokalizacja.

Adres: Majke Jugovića 11, Trebinje

Restoran Tarana

Warto spróbować tu steków, jagnięciny i ryb. W tej restauracji można spróbować pysznego wina.

Adres: Mira Popare 1, Trebinje

Trebinje pogoda – kiedy zaplanować zwiedzanie?

W Trebinje lata są krótkie, ciepłe i  bezchmurne, natomiast zimy są długie, zimne, mokre, wietrzne i  zachmurzone. W ciągu roku, temperatura waha się od 1°C do 28°C i rzadko spada poniżej -3°C oraz rzadko przekracza 32°C.

Trebinje TOP 3 polecane hoteleBooking.com

 

Polecamy także:  Herceg Novi - co warto zobaczyć?

Trebinje mapa

Czy warto odwiedzić Trebinje?

Oczywiście, że tak! Miasto jest niezwykle ładne i można tu odpocząć od tłumów turystów. Jest to idealne miejsce, aby cieszyć się prawdziwym bałkańskim klimatem. Trebinje oferuje sporo atrakcji i może być doskonałą bazą wypadową do zobaczenia ciekawych miejsc w okolicy, a jest ich sporo: kościoły, winnice, stare fortyfikacje z czasów Habsburgów.