Meteory Grecja
Wakacje w Chorwacji

Meteory Grecja – zwiedzanie, bilety i noclegi

Czas czytania: 10 minuty

Dla wielu podróż do Grecji to przede wszystkim wizyta w starożytnych Atenach i niezliczone piękne wyspy na Morzu Egejskim. Jeśli jednak planujesz zwiedzanie środkowej Grecji, znajdziesz tu jedno z najbardziej urzekających miejsc w kraju – Meteory. Ukryta wśród gór Tesalii, Meteora jest fascynująca zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym, dzięki unikalnym formacjom skalnym oraz klasztorom.

Meteory w Grecji to prawdziwa gratka – nieprawdopodobny widok starożytnych klasztorów wznoszących się na wąskich filarach skalnych. Jak dostać się na Meteory? Gdzie zarezerwować noclegi w pobliżu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Meteory – krótka historia

Aby w pełni docenić, dlaczego Meteory są tak wyjątkowe, warto poznać ich historię. Meteora to miejsce o niezwykłej topografii, a także ważne miejsce historyczne i religijne. To właśnie połączenie tych cech sprawia, że jest to tak wyjątkowe miejsce.

Klasztory, które znajdują się na szczycie tych skał, tworzą drugą najważniejszą społeczność monastyczną w Grecji, po górze Athos w Chalkidiki. Spośród trzydziestu klasztorów, które zostały założone na przestrzeni wieków, tylko sześć z nich jest dziś aktywnych.

Historia Meteorów sięga wielu tysiącleci wstecz. Teorie na temat powstania tego naturalnego zjawiska są związane z ruchami geologicznymi, które miały miejsce kilka okresów geologicznych temu. Naukowcy uważają, że skały te powstały około 60 milionów lat temu, w okresie trzeciorzędu. W tym czasie obszar ten był pokryty morzem, ale seria ruchów ziemi spowodowała wycofanie się dna morskiego. Pozostawione góry były nieustannie uderzane przez silne wiatry i fale, co w połączeniu z ekstremalnymi warunkami pogodowymi wpłynęło na ich kształt. Dlatego filary składają się z piaskowca i zlepieńca.

W czasach bizantyjskich mnisi postanowili zbudować klasztory na tych skałach, aby być bliżej Boga. Zakładanie klasztorów Meteora rozpoczęło się około XI wieku. W XII wieku oficjalnie utworzono pierwszy stan ascetyczny i ustanowiono kościół Matki Bożej jako centrum kultu.

W XIV wieku święty Atanazy założył Monastyr Przemienienia Pańskiego i nazwał tę ogromną skałę Meteoro, co oznacza „wiszącą znikąd”. Klasztor ten nazywany jest również jako Święty Klasztor Wielkiego Meteoronu, ponieważ jest największy ze wszystkich klasztorów. Przez wiele stuleci mnisi używali rusztowań do wspinania się na skały i dowożenia zapasów. Z biegiem lat metoda ta została zastąpiona siatkami z hakami i drabinami linowymi. Czasami używano kosza, który był wciągany przez mnichów. Drewniane drabiny o długości 40 metrów były również jednym z podstawowych narzędzi dostępu do klasztorów.

Między XV a XVII wiekiem Meteora przeżywała swój rozkwit wraz z przybyciem wielu mnichów z innych klasztorów lub ludzi, którzy chcieli prowadzić ascetyczne życie w tych miejscach. Jednak dobrobyt Meteory zaczął zanikać po XVII wieku, głównie z powodu najazdów złodziei oraz zdobywców. Spowodowało to, że wiele klasztorów opuszczono lub zniszczono. Obecnie działa tylko 6 klasztorów z garstką mnichów w każdym. Jedynym klasztorem żeńskim jest klasztor Agios Stefanos.

Zobacz także: Ateny Grecja – ile dni na zwiedzanie?

Jak dostać się do Meteory?

Położone w samym środku Grecji, z dala od wielu innych głównych miejsc w kraju, Meteory nie są zbyt łatwo dostępne.

Aby dotrzeć do monastyrów z Aten, można wsiąść w pociąg regionalny do miasta Kalabaka, które leży u podnóża pięknych skał Meteory. Bezpośredni pociąg odjeżdża z Aten raz dziennie, a podróż trwa mniej niż pięć godzin. Istnieje również kilka pociągów z Salonik, które łączą się przez Palaiofarsalos. Możesz także skorzystać z autobusu, który łączy Ateny z Kalabaką i zajmuje mniej więcej tyle samo czasu.

Meteory samochodem

Jeśli podróżujesz z Aten, wyjedź z miasta autostradą E75 w kierunku północnym (staraj się unikać godzin szczytu). Jedź drogą E65 w kierunku Lamis i Domokos, a następnie kieruj się znakami na Karditsę, Trikalę i Kalambakę (miasto będące bramą do Meteory). Na 225-kilometrową podróż należy przeznaczyć co najmniej cztery godziny. Warto skorzystać z GPS, ponieważ wiele znaków drogowych jest w języku greckim, a nie angielskim.

Autobusem do Meteorów

Jeśli chcesz odwiedzić Meteory autobusem, musisz najpierw dotrzeć do Kalambaki. Aby dotrzeć do Kalambaki, należy udać się do Trikali, a następnie wsiąść do autobusu jadącego do Kalambaki. Jeśli podróżujesz z Aten, wsiądź do autobusu KTEL, który odjeżdża z dworca autobusowego Liosion. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ktel-trikala.gr

Polecamy także:  Graz Austria - atrakcje i polecane noclegi w drodze na Bałkany

Pociąg do Meteorów

Do Meteory można łatwo dotrzeć pociągiem z wielu miejsc na lądzie, takich jak Ateny, Saloniki, Larisa, Livadia i Paleofarsalo. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Kalambace. Z tego miejsca do Meteory można dojechać taksówką. Pociągi z Aten odjeżdżają ze stacji Larisa. Więcej informacji na temat tras, rozkładów jazdy i cen biletów można znaleźć na stronie www.trainose.gr.

Meteory Grecja – kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie?

Pora roku jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania podróży do Meteory.

Położona w górzystym centrum kraju Meteora jest znacznie chłodniejsza niż greckie wyspy. Oznacza to, że lata są łagodniejsze niż na południu, więc wędrówki w upale Ci nie grożą. Lato jest jednak szczytem sezonu w Grecji, więc te małe klasztory latem są zatłoczone.

Zimą jest znacznie mniej turystów, jednak wówczas temperatury w Meteorze mogą spaść poniżej zera. Poza tym trudniej jest również znaleźć miejsca na nocleg i jedzenie, ponieważ wiele firm zamyka się poza sezonem.

Podobnie jak w przypadku wielu miejsc docelowych, sezon letni (wiosna lub jesień) to świetny czas na odwiedzenie Meteory. Dzięki mniejszej liczbie turystów nie będziesz czuł się przytłoczony liczbą turystów i pogoda jest wówczas odpowiednia do zwiedzania. Jeszcze lepiej jest zobaczyć krajobraz Meteory jesienią.

Meteory Grecja – najlepsze punkty widokowe

Punkt widokowy Psaropetra jest jednym z najlepszych panoramicznych punktów widokowych na Meteory. Ten przydrożny punkt widokowy znajduje się kilometr na północ od Kalambaki, przy drodze dojazdowej do klasztorów. W Kalambace warto zatrzymać się przy bizantyjskim kościele Theotokos (Matki Boskiej). Ten niewielki kościół pochodzi z VII wieku i posiada imponujące freski z XI wieku. Ubierz się odpowiednio, aby wziąć udział w niedzielnej mszy.

Meteory Grecja klasztory

Klasztor Wielkiego MeteoronuWielki Meteor, Megalo Meteoro

Jako najstarszy i największy z klasztorów Meteory, klasztor Megalo Meteoro sprawia imponujące wrażenia. Choć nie stoi on tak niepewnie jak inne klasztory, jego kamienna wstęga schodów i niezliczone budynki sprawiają, że wydaje się bardziej ufortyfikowaną miejscowością niż klasztorem.

Wewnątrz tego XIV-wiecznego klasztoru można podziwiać nie tylko widoki na Meteorę, ale także pozłacane freski świętych i muzeum poświęcone historii Meteory.

Godziny otwarcia

Letnie godziny otwarcia
Godziny odwiedzin: 09:00-15:00. We wtorki klasztor jest zamknięty.

Zimowe godziny otwarcia
Godziny zwiedzania: 09:00-14:00. Klasztor jest zamknięty we wtorki, środy i czwartki.

Klasztor Warłama, Moni Varlaam

Klasztor Warłama, Moni Varlaam jest drugim co do wielkości klasztorem Meteory. Położony bardzo blisko Wielkiego Klasztoru Meteoro, został założony w połowie XIV wieku przez mnicha o imieniu Varlaam.

Varlaam zdołał wspiąć się na klif około 1350 roku i wraz z kilkoma innymi mnichami założył klasztor. Kilkadziesiąt lat później, na początku XV wieku, po śmierci Varlaama, klif został opuszczony przez resztę mnichów. XIV-wieczna kaplica zbudowana przez niego i poświęcona „Trzem Hierarchom” została prawie ruiną.

Na początku XVI wieku dwaj bracia z Janiny, kapłani-mnisi Theophanes i Nectarios, tak zwani Apsarades, postanowili odbudować opuszczony klasztor Varlaam. Osiedlili się na klifie, spędzając wiele lat na budowie nowej kaplicy poświęconej „Wszystkim Świętym” w 1541 roku. Święty Klasztor Varlaam oferuje odwiedzającym wyjątkowe widoki, a także piękne nowe muzeum, w którym wystawiono wiele cennych relikwii, dzieł sztuki i rękopisów klasztoru.

Godziny otwarcia

Letnie godziny otwarcia
Godziny odwiedzin: 09:00-15:00.
Klasztor jest zamknięty we wtorki.

Zimowe godziny otwarcia
Godziny zwiedzania: 09:00-14:00.
Klasztor jest zamknięty we wtorki, środy i czwartki.

Klasztor Rusanu, Moni Roussanou (znany też jako Klasztor św. Barbary, Ajia Warwara)

Święty klasztor Roussanou został założony w XIV wieku. Nazwę „Roussanou” otrzymał prawdopodobnie od pierwszego pustelnika-mnicha, który osiedlił się na skale mniej więcej w tym okresie. Klasztor jest jednym budynkiem zajmującym całą dostępną powierzchnię klifu. Sprawia to wrażenie, jakby budynek został wyrzeźbiony z klifu jako przedłużenie samej skały!

Główna katedra powstała pod koniec XVI wieku i została ozdobiona trzydzieści lat później przez mnicha, który był bardzo zręcznym artystą i mieszkał w klasztorze Roussanou.

W porównaniu z innymi skałami, na których zbudowano klasztory, ten w Roussanou ma niższą wysokość, co czyni go bardziej dostępnym. Klasztor został początkowo założony przez mnichów i doznał poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej. Obecnie w tym małym klasztorze Roussanou mieszka ponad 15 sióstr zakonnych.

Godziny otwarcia

Letnie godziny otwarcia
Godziny odwiedzin: 10:00 do 16:00. W środy klasztor jest zamknięty.

Zimowe godziny otwarcia
Godziny zwiedzania: 09:00 do 14:00. Klasztor jest zamknięty w środy.

Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu

Klasztor Agios Stefanos jest zdecydowanie najbardziej dostępnym klasztorem, w którym zamiast schodów wystarczy przejść przez mały most, aby dotrzeć do wejścia. Jest to idealne rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą korzystać ze schodów, a mimo to chcą doświadczyć prawdziwego klasztoru Meteora.

Początki klasztoru Agios Stephanos sięgają początków XII wieku i pierwszych mnichów-pustelników, którzy osiedlili się na klifie.

Godziny otwarcia

Letnie godziny otwarcia
Godziny odwiedzin: 9:00-13:30 i 15:30-17:30. W poniedziałki klasztor pozostaje zamknięty.

Zimowe godziny otwarcia
Godziny odwiedzin: 9:30-13:00 i 15:00-17:00. Klasztor pozostaje zamknięty w poniedziałki.

Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados

Klasztor Świętej Trójcy lub klasztor Agia Triada w języku greckim jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków Meteory. Jednocześnie należy on do najtrudniejszych pod względem dostępu. Jeśli zdecydujesz się wejść po stromym, ale krótkim szlaku i schodach, możesz po drodze podziwiać jedne z najbardziej panoramicznych widoków na otaczające klify i miasto Kalabaka poniżej!

Polecamy także:  ZADAR atrakcje - TOP 14, które warto zobaczyć

Klasztor ten znajduje się bardzo blisko klasztoru Agios Stefanos (około 10 minut spacerem). Klasztor Świętej Trójcy znajduje się na stromej skale przypominającej filar, która wznosi się na około 300 metrów nad miastem Kalabaka. Z podstawy klifu odwiedzający mogą łatwo znaleźć stary szlak mnichów prowadzący w dół do miasta Kalabaka.

Godziny otwarcia

Letnie godziny otwarcia

Godziny odwiedzin: 09:00 do 17:00. Klasztor jest zamknięty w czwartki.

Zimowe godziny otwarcia
Godziny zwiedzania: 10:00 do 16:00. Klasztor jest zamknięty w czwartki.

Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa

Klasztor Świętego Mikołaja z Anapafsas lub Agios Nikolaos jest pierwszym aktywnym klasztorem, który napotykamy na naszej drodze do Meteory. Został on założony pod koniec XIV wieku.

Istnieje wiele interpretacji co do nazwy Anapafsas, z których dwie są najbardziej popularne. Pierwsza z nich mówi, że nazwa Anapafsas została przypisana jednemu z dobroczyńców klasztoru, natomiast druga ma związek z położeniem klasztoru.

Klasztor Agios Nikolaos jest pierwszym na drodze do klasztorów Meteory i prawdopodobnie służył pielgrzymom jako miejsce odpoczynku przed dalszą podróżą. Odpoczynek przekłada się na greckie anapafsis, więc Agios Nikolaos of Anapafsas dosłownie tłumaczy się jako „Święty Mikołaj, który odpoczywa”.

Godziny otwarcia

Letnie godziny otwarcia
Godziny odwiedzin: 09:00 do 17:00. W piątki klasztor pozostaje zamknięty.

Zimowe godziny otwarcia
Godziny zwiedzania: 09:00 do 17:00, niedziele: 09:30 do 16:00. Klasztor jest otwarty codziennie.

Meteory jak się ubrać?

Wejście na teren klasztoru wymaga odpowiedniego ubioru. Ubrania bez rękawów i szorty powyżej kolan dla mężczyzn są zabronione, dlatego też osoy tak ubrane nie wejdą do monastyrów. Dla kobiet przed wejściem są spódnice i szale, które kosztują około 3 euro.

Meteory cennik biletów

W każdym klasztorze obowiązuje opłata za wstęp w wysokości 3 euro za osobę. Dzieci w wieku do 12 lat nie płacą za wstęp do klasztorów.

Meteory Grecja noclegi

Jeśli planujesz zostać w regionie na noc lub dłużej, powinieneś wybrać miejsce, które zapewnia dogodny dostęp do zabytków Meteory, a także restauracji i innych usług.

Zasadniczo wybór lokalizacji sprowadza się do dwóch obszarów: miasta Kalabaka i sąsiedniej miejscowości Kastraki. Znajdują się one po przeciwnych stronach głównych klasztorów Meteory, więc z każdego z nich można dojechać samochodem lub dojść pieszo. Z centrum jednego do drugiego jest tylko około 2 kilometrów, więc łatwo jest również poruszać się między tymi dwoma miastami.

Jako większe z nich, Kalabaka ma więcej miejsc noclegowych i restauracji, a także jest miejscem, do którego dojeżdża zarówno autobus, jak i pociąg. Z drugiej strony Kastraki to mała miejscowość z wyjątkową atmosferą.

 

Divani Meteora

Czterogwiazdkowy hotel Divani Meteora w miejscowości Kalabaka to idealne miejsce na wypoczynek w kurorcie. Z wieloma basenami i obiektami rekreacyjnymi, uprzejmym personelem i czystymi, stylowymi pokojami, hotel ten jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Meteory.

Tsikeli Boutique Hotel

Dobrą opcją średniej klasy jest Tsikeli Boutique Hotel. Ten piękny trzygwiazdkowy hotel ma styl, nie wspominając o niesamowitych widokach na okolicę i Meteory. Znajduje się on w spokojnej części Kastraki.

The Holy Rock Hostel

Jedną z niewielu niedrogich opcji w okolicy Meteory jest The Holy Rock Hostel. Ten stosunkowo nowy hostel oferuje najtańsze zakwaterowanie w Kalabace. Znajdziesz tu także pomocny personel i wspaniałe udogodnienia, takie jak kuchnia i wspólne obszary.

 

Gdzie zjeść w Meteorach?

Chociaż przy klasztorach nie ma miejsc, w których można zjeść, w Kalabace i Kastraki znajdziesz duży wybór restauracji. Jako większe miasto, Kalabaka oferuje nieco większą różnorodność niż Kastraki, które oferuje więcej tradycyjnych greckich restauracji.

W obu miastach znajdziesz wiele charakterystycznych dla Grecji i Bałkan dań, takich jak na przykład: grillowane mięsa, saganaki, sałatki i grillowane warzywa. Wszystko to najlepiej komponuje się z greckim winem.

Jednym z doskonałych miejsc do odwiedzenia jest Charama Tavern (adres: Patriarchou Dimitriou 39, Kalampaka 422 00) – tradycyjna grecka restauracja w połowie drogi między Kastraki i Kalabaka. Jedzenie jest tu bardzo dobre. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest Taverna Gardenia (adres:Αγίου Αθανασιου, Kastraki 422 00) w centrum Kastraki, która oferuje smaczne suwlaki.

FAQ – często zadawane pytania dotyczące klasztorów w Meteorach

Jakie są godziny i dni otwarcia klasztorów?

Godziny otwarcia często się zmieniają, więc należy dokładnie sprawdzić wcześniej informacje podane w przewodnikach lub na ogólnych stronach internetowych monastyrów. Staramy się, aby harmonogram godzin i dni zwiedzania klasztorów na naszej stronie był aktualny.

Ile klasztorów można zobaczyć w ciągu jednego dnia?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wszystko wziąć pod uwagę. Zależy to od kondycji fizycznej, transportu, dostępnego czasu, warunków pogodowych itp. Większość osób jest w stanie odwiedzić od 2 do 4 klasztorów w ciągu dnia. Nieliczni odwiedzający zwiedzają wszystkie 6 z nich w ciągu jednego dnia. Zdecydowanie warto zarezerwować sobie co najmniej 2-dniowy pobyt w Meteorach.

Ile schodów mają poszczególne klasztory?

Klasztor Świętej Trójcy i Wielki Meteor są najmniej dostępne (do pokonaia jest ponad 300 schodów). Rousanou, Varlaam i Saint Nicolaos mają średnią liczbę 140 schodów. Niektóre klasztory oprócz schodów wymagają chodzenia pod górę po utwardzonych ścieżkach. Klasztor Świętego Stefana jest połączony z mostem dla pieszych, dzięki czemu jest bardziej dostępny niż jakikolwiek inny klasztor.

Czy przy wejściu do klasztoru obowiązuje odpowiedni strój?

Aby wejść na teren klasztorów, każdy musi mieć na sobie odpowiedni strój. Ubrania bez rękawów i szorty powyżej kolan dla mężczyzn są zabronione. Kobiety mogą zakupić chusty za 3 euro.

Jaka jest opłata za wstęp do klasztorów?

W każdym klasztorze obowiązuje opłata za wstęp w wysokości 3 euro za osobę. Dzieci do 12 roku życia nie płacą za wstęp do klasztorów.

Czy można dojechać do klasztorów samochodem, czy też lepiej jest użyć innych środków?

Istnieje wiele powodów, dla których nie warto dojechać samochodem do Meteory. Jeśli czujesz się niepewnie za kierownicą, lub Twój współmałżonek jest słabym pilotem lub po prostu chcesz chcesz cieszyć się malowniczą drogą i nie stresować się wąskimi drogami wybierz zorganizowaną wycieczkę na Meteory. Dodatkowo brak miejsc parkingowych przed klasztorami jest szczególnie częstym zjawiskiem w okresie letnim. Dołączenie do jednej z wycieczek może więc zaoszczędzić wielu stresów.

Czy warto zabrać dzieci na zwiedzanie Meteorów?

Zdecydowanie nie polecamy zwiedzania Meteorów dla dzieci poniżej 12 lat. Po pierwsze dojście jest bardzo wymagające, po drugie w sezonie jest dużo ludzi, a po trzecie nie ma tu, nic co zainteresowałoby małe dzieci.

Dodaj komentarz