Chorwacja samochodem
Wakacje w Chorwacji

Chorwacja samochodem – opłaty, drogi

Czas czytania: 4 minuty

Jeśli zwiedzasz Chorwację własnym samochodem lub być może wynajętym samochodem, prawdopodobnie będziesz korzystać z sieci autostrad, aby podróżować po kraju. W tym artykule przyjrzymy się autostradom w Chorwacji, gdzie można podróżować po Chorwacji za ich pomocą, jak korzystać z systemu opłat drogowych i nie tylko.

W 2023 r. Światowe Forum Ekonomiczne umieściło Chorwację na 12. miejscu (spośród 141 krajów) pod względem najlepszej infrastruktury drogowej na świecie. W naszym artykule: „Chorwacja samochodem – opłaty, drogi” znajdziesz najważniejsze infrormacje dotyczące podróży samochodem do tego kraju.

Chorwacja samochodem – autostrady

Autostrady – autoceste w języku chorwackim – w Chorwacji zostały w dużej mierze zbudowane w 2000 roku, po uzyskaniu przez Chorwację niepodległości w latach 90. i wojnie domowej, która zakończyła się w 1995 roku. W kraju istniały już jednak niewielkie odcinki autostrad zbudowane w latach pięćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Jeden z takich odcinków jest częścią dzisiejszej A3 – była to „Autostrada Braterstwa i Jedności”, która łączyła Lublanę w Słowenii z Zagrzebiem, Belgradem w Serbii i Skopje w Macedonii Północnej.

Obecnie w Chorwacji znajduje się jedenaście autostrad i wszystkie są oznaczone jako droga „A” w ramach ogólnej sieci drogowej.

Niektóre autostrady można również znaleźć na mapach z oznaczeniem „E” – oznacza to, że są one częścią trasy europejskiej, która jest długim odcinkiem autostrady przebiegającej przez kilka krajów. Na przykład chorwacka autostrada A1 jest częścią trasy europejskiej E65, która zaczyna się w Malmö w Szwecji, a kończy w Chanii w Grecji.

Chorwacja samochodem – jedenaście autostrad w Chorwacji

A1: Zagrzeb do Ploce (przez Zadar, Split)
A2: Zagrzeb do przejścia granicznego Macelj ze Słowenią
A3: Bregana - przejście graniczne ze Słowenią, Zagrzeb - Lipovac - przejście graniczne z Serbią (przez Slavonski Brod, Osijek)
A4: z Zagrzebia do przejścia granicznego Gorican z Węgrami (przez Varazdin)
A5: Osijek do przejścia granicznego Svilaj z Bośnią (wciąż w budowie - będzie rozciągać się aż do granicy z Węgrami)
A6: Zagrzeb do Rijeki
A7: Rijeka do przejścia granicznego Rupa ze Słowenią
A8: Kanfanar (w pobliżu Rovinj) do Matulj (w pobliżu Opatiji)
A9: z Puli do przejścia granicznego Kastel/Plovanija ze Słowenią
A10: Nova Sela - przejście graniczne z Bośnią do Ploce
A11: Zagrzeb do Sisak (tylko niewielki odcinek jest otwarty, większość tej autostrady jest w budowie).

Najdłuższą autostradą jest trasa A1, rozciągająca się od stolicy Chorwacji aż do Ploce w południowej Dalmacji na odcinku 476 km. Istnieją plany przedłużenia autostrady do Dubrownika, choć pomysł ten istnieje już od wielu lat i nie doczekał się realizacji.

Polecamy także:  Chorwacja wakacje 2022 - TOP atrakcje w Chorwacji

Chociaż oficjalnie nie jest częścią autostrady (ponieważ jest to most jednopasmowy w obu kierunkach), most Peljesac pozwala kierowcom ominąć część Bośni (tzw. „korytarz Neum”), przez którą wcześniej trzeba było przejechać, całkowicie unikając konieczności przechodzenia przez kontrole paszportowe.

Opłaty za autostrady w Chorwacji w 2024 r.

Chorwackie autostrady działają w oparciu o system opłat drogowych. Wjeżdżając na autostradę, otrzymujesz bilet, który musisz opłacić przy wyjeździe. Zjeżdżając z autostrady, okazujesz bilet obsłudze w budkach, a koszt opłaty jest obliczany w zależności od przejechanego dystansu. Istnieją różne kategorie cen w zależności od typu pojazdu – motocykl, samochód, samochód z przyczepą, autobus, ciężarówka itp.

Poniżej przedstawiamy przykładowe koszty opłat drogowych – są to ceny dla standardowego samochodu (ceny na styczeń 2024 r.):

Zagrzeb do Rijeki: 4,10 EUR
Zagrzeb do Zadaru: 16 EUR / 16,50 EUR (w zależności od zjazdu)
Zagrzeb do Splitu: 24 euro
Zagrzeb - Ploce: 30,70 euro
Split - Ploce: 6,70 euro
Zagrzeb do Osijek: 16,10
Zagrzeb - Lipovac (granica z Serbią): €16.90
Zagrzeb - Varazdin: 3,70 euro
Zagrzeb - Goričan (granica węgierska): €5.80
Opatija - Kanafar (niedaleko Rovinj): 8,20 EUR
Z Umagu do Puli: €6.10
Opatija do Puli: €10

Opłaty za przejazd można uiścić gotówką (euro) lub kartą. Ceny opłat drogowych można sprawdzić na stronach internetowych Hrvatske Autoceste i Bina Istra.

Chorwacja samochodemalternatywy dla chorwackich autostrad

Jeśli chcesz ominąć chorwackie autostrady (być może w celu uniknięcia kosztów opłat drogowych), możesz oczywiście poruszać się po chorwackich drogach krajowych. W całym kraju znajdziesz odpowiednie trasy, choć czas podróży będzie oczywiście dłuższy ze względu na niższe prędkości. W szczególności, jeśli podróżujesz na północ lub południe chorwackiego wybrzeża, możesz wybrać nadmorską drogę Jadranska magistrala – Jadrankę (zwaną również jako Autostradą Adriatycką lub D8 w Chorwacji).

Nie ma opcji promu samochodowego do podróżowania wzdłuż wybrzeża Chorwacji. Słynny prom samochodowy Rijeka – Dubrownik już nie kursuje.

Polecamy także:  Orebic - atrakcje, plaże, dojazd

Miejsca obsługi podróżnych na chorwackich autostradach

Ponieważ prawie cała sieć autostrad w Chorwacji jest stosunkowo nowa, postoje wzdłuż autostrad są również dość nowoczesne, a zatem i przyjemne do zatrzymania się. Na każdym miejscu odpoczynku prawdopodobnie znajdziesz mały sklep sprzedający zwykłe przekąski, napoje, kawę i akcesoria samochodowe. Niektóre stacje posiadają również kawiarnię, piekarnię lub restaurację z małą częścią wypoczynkową na świeżym powietrzu. Niektóre mogą mieć nawet mały plac zabaw dla dzieci!

Możesz skorzystać z mapy na stronie internetowej chorwackiego Autoklubu, aby wyszukać stacje benzynowe na autostradach – wyskakujące okienka pokazują również obiekty postojowe.

Chorwacja samochodem – więcej informacji

Wiele informacji na temat autostrad w Chorwacji można znaleźć na stronie internetowej Hrvatske Autoceste. Autocesta Zagreb – Macelj dostarcza informacji o tej jednej autostradzie, podczas gdy Bina Istra zarządza dwiema autostradami na Istrii.

Strona Via Michelin jest również bardzo cennym źródłem informacji na temat planowania podróży. Oprócz sugerowania różnych tras (jeśli wolisz alternatywy bez autostrad), strona szacuje koszty – opłaty drogowe plus koszty paliwa – za przejazd.