Grenada
Hiszpania,  Hiszpania atrakcje

Grenada Andaluzja – TOP 10 najciekawszych atrakcji

Czas czytania: 9 minuty

Grenada (Granada) to dusza Andaluzji i przepiękne miasto leżące u podnóża gór Sierra Nevada. To mistyczne miasto było stolicą królestwa Maurów od XIII do XV wieku. Mieszanka historii i współczesności sprawia, że jest to niezwykle atrakcyjna miejscowość leżąca na południu Hiszpanii.

Chociaż obecnie Grenada jest w przeważającej mierze chrześcijańska, odziedziczyła bogate wpływy islamskie, żydowskie oraz cygańskie. Renesansowa katedra katolicka była niegdyś meczetem. Albaicín (stare mauretańskie miasto) i Alcaicería (targ przypraw) mają autentyczny arabski klimat. Z kolei, kolorową kulturę cygańską i wspaniały taniec flamenco można znaleźć w jaskiniach dzielnicy Sacromonte.

Grenada to także świetne miejsce na zakupy i degustację kuchni andaluzyjskiej. Warto wybrać się na zakupy na Calle Mesones lub zjeść posiłek na świeżym powietrzu na Plaza Bib-Rambla. Miasto kryje atrakcje dla wszystkich typów podróżników.

Odkryj najlepsze miejsca do odwiedzenia w Grenadzie z naszym przewodnikiem po najważniejszych atrakcjach w tym mieście.

Grenada Andaluzja – TOP 10 najciekawszych atrakcji

Grenada Alhambra – arcydzieło architektury islamskiej

Alhambra stoi majestatycznie na ufortyfikowanym wzgórzu z ośnieżonymi górami Sierra Nevada w tle. Ta wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO atrakcja w Grenadzie była rezydencją mauretańskich władców z dynastii Nasrydów przez 250 lat, od XIII do XV wieku.

Kompleks pałaców był ostatnią twierdzą Maurów w Hiszpanii. Alhambra jest prawdziwym muzeum architektury islamskiej, które otoczone jest starożytnymi murami obronnymi. Dodatkowo z daleka wydaje się być fortecą trudną do zdobycia.

Kompleks Alhambra składa się z czterech grup budynków na starannie zagospodarowanym terenie. Alcazaba to oryginalna XIII-wieczna mauretańska forteca, najstarsza część Alhambry. Z Alcazaby pozostały jedynie mury obronne i wieże.

Pałace Nasrydów to najwspanialsze budynki kompleksu, ze wspaniałymi kwaterami i przestrzeniami publicznymi używanymi przez sułtanów z dynastii Nasrydów. Typowe dla świeckich budynków mauretańskich, pałace Nasrydów są proste z zewnątrz, ale wystawne wewnątrz, z dekoracyjnymi kafelkami i dziedzińcami.

Pałac Karola V został zbudowany w XVI wieku po podboju Maurów i był używany przez hiszpańskiego cesarza jako jego letni pałac.

Piękne i spokojne mauretańskie ogrody otaczają pałac Generalife, który był używany jako willa wypoczynkowa przez sułtanów Grenady. Na jego terenie znajdują się zacienione patia, fontanny, krzewy pachnących róż oraz kwietne tarasy z widokiem na pałace Alhambry i góry.

Zwiedzanie Alhambrybilety wstępu

Pamiętaj, aby zarezerwować bilety online tutaj z dużym wyprzedzeniem, szczególnie w szczycie sezonu (maj/czerwiec). Jest to najpopularniejsza atrakcja w Grenadzie, a bilety wyprzedają się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Aby uzyskać wstęp, należy mieć przy sobie oficjalny dokument tożsamości.

  • Zwiedzanie Alhambry z przewodnikiem – 39.99 €
  • Zwiedzanie Alhambry z audioprzewodnikiem – 29.99 €
  • Alhambra nocą: pałace Nasrydów i pałac Carlosa V – 69.99 €
  • Alhambra: wycieczka z przewodnikiem + lunch w Nasrid – od 67,50 €

Warto wiedzieć!

Kompleks Alhambra jest ogromny, będziesz chodzić w górę i w dół po schodach do i z pałaców oraz przez wspaniałe ogrody. To nie jest miejsce, w którym można wejść i wyjść, zrobić zdjęcie i już. Należy liczyć na co najmniej kilka godzin. Jeśli odwiedzasz to miejsce w lecie, upał i poziom wysiłku wymagany do zobaczenia całego miejsca może być duży. Jeśli to możliwe, wybierz się wcześnie, a nie tylko unikniesz tłumów, ale też nie będziesz wyczerpany i przegrzany.

Capilla Real de Granada

Wspaniałość katolickich monarchów Hiszpanii najlepiej widać w Capilla Real de Granada, w której znajdują się królewskie grobowce. Ta imponująca 47-metrowa kaplica kopułowa jest częścią katedry Santa María de la Encarnación, ale ma osobne wejście. Jest to swego rodzaju dodatek do katedry zbudowanej w latach 1506-1521 w stylu późnogotyckim.

We wnętrzu znajdują się piękne XVI-wieczne witraże oraz siedem dużych obrazów Alonso Cano. Misternie kuta krata autorstwa Bartolomé de Jaén otacza bogato zdobione grobowce królewskie. Po prawej stronie znajduje się grobowiec Ferdynanda i Izabeli w pomniku z marmuru karraryjskiego stworzonym przez rzeźbiarza Domenico Fancelli z Florencji.

Polecamy także:  Alicante - TOP 12 atrakcji, plaże i noclegi

W krypcie znajdują się sarkofagi innych królów i książąt. Po lewej stronie znajduje się grobowiec Filipa Przystojnego i Joanny Szalonej autorstwa Bartolomé Ordóñeza. Duże, misternie rzeźbione retablo za grobowcami królewskimi przedstawia posągi monarchów katolickich autorstwa Diego de Siloé.

W transepcie znajdują się bogato zdobione relikwiarze (ołtarze boczne) autorstwa Alonso de Mena. W północnym transepcie znajduje się słynny „Tryptyk Męki Pańskiej” autorstwa Dierica Boutsa.

Cygańska dzielnica Sacromonte

Kolorowa dzielnica cygańska w Granadzie, na Sacromonte („Świętej Górze”) jest fascynującym miejscem do odwiedzenia. Ta dzielnica na wzgórzu zaczyna się przy Cuesta del Chapiz, gdzie Camino del Sacromonte prowadzi na wzgórze. Cyganie (Gitanos) są obecni w Granadzie od 1532 roku i osiedlili się początkowo w jaskiniach Sacromonte w XVIII wieku.

Poświęć trochę czasu na wędrówkę po tej klimatycznej okolicy i odkryj artystyczne cygańskie domy. Niektóre z nich są ozdobione kolorową ceramiką. Jaskinie w górnej części Camino del Sacromonte są w lepszym stanie niż te dolne, a jedna z nich została przekształcona w muzeum, dzięki czemu można zajrzeć do środka. Museo Cuevas del Sacromonte znajduje się na Barranco de los Negros, w odległości krótkiego spaceru od Camino del Sacromonte.

W Sacromonte znajduje się wiele jaskiń, w tym Cueva de la Rocío, której słynnymi gośćmi byli m.in.: król Hiszpanii, Bill Clinton oraz Michelle Obama. Cueva de la Rocío słynie z La Zambra – specjalnego rodzaju tańca i śpiewu flamenco, który wywodzi się z cygańskich jaskiń Granady.

Sacromonte oferuje jedne z najlepszych widoków w Granadzie takie jak: wąwozy, dolinę Valparaiso oraz rzekę Darro. Niektóre punkty widokowe wychodzą na Alhambrę oraz Albaicín.

Bazylika San Juan de Dios

Pośród pięknej średniowiecznej sztuki i architektury islamskiej to arcydzieło baroku w Granadzie często pozostaje niezauważone. Basílica San Juan de Dios zachwyca olśniewającym XVIII-wiecznym wystrojem. Misterne złocone rzeźby zdobią niemal każdy zakątek kopulastego sufitu, ścian i ołtarzy bocznych oraz stanowią oprawę dla monumentalnych obrazów.

Bazylika jest otwarta dla zwiedzających (za opłatą) od poniedziałku do soboty przez cały rok. Przewodnik audio w języku angielskim jest wliczony w opłatę za wstęp.

Centro Federico García Lorca Grenada

Centro Federico García Lorca poświęcone jest ochronie i zachęcaniu do studiowania dzieł słynnego hiszpańskiego poety Federico García Lorca (który urodził się w wiosce niedaleko Grenady). Centrum organizuje również programy edukacyjne i działania kulturalne na tematy związane z literaturą, muzyką, filmem oraz sztukami wizualnymi.

Centrum prezentuje rękopisy wierszy, prozy i sztuk teatralnych Federica Garcíi Lorki, a także listy napisane przez Federico García Lorca. Fundacja Federico García Lorca posiada niezwykle zróżnicowaną kolekcję, która zainteresuje miłośników współczesnej poezji i sztuki.

Albaicín i Mirador of San Nicolas

Jedną z najbardziej interesujących rzeczy do zrobienia w Granadzie jest zgubienie się w położonej na wzgórzu dzielnicy Albaicín, którą wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Albaicín – średniowieczna arabska dzielnica Granady, była niegdyś otoczona murami obronnymi i zachowała autentyczny mauretański charakter dzięki malowniczym wąskim uliczkom oraz prostym bielonym domom.

Od Puerta Nueva (Puerta de los Estandartes) ciągnie się dobrze zachowany odcinek starych murów obronnych miasta na zachód do Puerta Monaita. Najlepszy widok na mury roztacza się z Cuesta de la Alhacaba, w pobliżu pochodzącej z IX wieku Puerta de Elvira, niegdyś głównej bramy miasta. Wiele miejsc w Albaicín oferuje wspaniałe widoki na kompleks Alhambra.

Najbardziej spektakularnym punktem widokowym w Albaicín jest Mirador of San Nicolas – taras usytuowany przed XVI-wiecznym kościołem San Nicolas, w samym sercu dzielnicy Albaicín. Ta często malowana panorama przedstawia pałace Alhambry i góry Sierra Nevada.

Kościół San Salvador zbudowano na miejscu wcześniejszego meczetu i jest godny uwagi ze względu na styl mudéjar (architekturę chrześcijańską pod wpływem islamskiego projektu).

Carrera del Darro, jedna z najstarszych ulic w Granadzie, która biegnie wzdłuż północnej strony rzeki Darro, zapewnia kolejny wspaniały widok na Alhambrę.

Catedral Santa María de la Encarnación

Katedra Santa María de la Encarnación w Granadzie jest prawdopodobnie najwspanialszym renesansowym kościołem w Hiszpanii. Katedra została zbudowana przez królową Izabelę jako pomnik zwycięstwa chrześcijańskiej Hiszpanii nad Maurami. Stoi na miejscu dawnego meczetu. Budowę świątyni rozpoczęto w 1523 roku i konsekrowano ją w 1561 roku, gdy była jeszcze niedokończona.

Polecamy także:  Teneryfa w grudniu? Czy warto spędzić święta na Teneryfie?

XVI-wieczna fasada zachodnia posiada dużą płaskorzeźbę José Risueño nad głównym wejściem. Północno-zachodnia strona katedry jest również bogato zdobiona rzeźbami. Na filarach łuku wejściowego znajdują się posągi katolickich monarchów i posągi apostołów.

Parque de las Ciencias (Park Nauki)

Rodziny podróżujące z małymi dziećmi powinny wybrać się do Parku Naukowego, który znajduje się około 15 minut spacerem od historycznego centrum Grenady.

Kompleks posiada m.in.: Pawilon Biosfery, który bada geologię i środowisko Ziemi, Pawilon Percepcji, który oferuje technologie zorientowane na wzrok, takie jak gigantyczny kalejdoskop oraz kilka innych pawilonów z eksponatami naukowymi.

Znajduje się tu również Planetarium, które wyświetla 7000 gwiazd, a także obszary wystawowe na świeżym powietrzu, które badają takie tematy, jak botanika, mechanika, percepcja oraz energia.

Łaźnie arabskie w Grenadzie

Maurowie przywieźli rytuał hammamu (łaźni arabskich) ze swojej ojczyzny w Afryce Północnej do Andaluzji. Warto wiedzieć, że XI-wieczne łaźnie Hammam al-Yawza (znane jako El Bañuelo) w Grenadzie należą do najstarszych i najlepiej zachowanych w Hiszpanii.

Jeden z niewielu kompleksów łaźni, który nie został zniszczony po rekonkwiście przez katolickich monarchów jest jednym z najstarszych zachowanych mauretańskich miejsc w Grenadzie.

El Bañuelo jest jednym z miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten wyjątkowy zabytek historyczny jest otwarty dla publiczności jako muzeum i do wstępu wymagane są bilety.

Dziś możesz doświadczyć magicznego spokoju andaluzyjskich łaźni w Hammam Al Ándalus w pobliżu Plaza Nueva. Hammam Al Ándalus znajduje się w miejscu oryginalnej mauretańskiej łaźni i jest zbudowany w autentycznym stylu, z łukami i wykwintnymi kafelkami w stylu islamskim, jednak ten hammam jest nowo wybudowaną repliką. Oferuje on najnowsze usługi spa, aromaterapię, rytuały kąpielowe oraz masaże.

La Alcaicería (arabski targ przypraw)

Ten tradycyjny arabski bazar jest doskonałym przykładem starego mauretańskiego targu, który istniał w tym miejscu, zanim pożar w 1843 roku zniszczył ten obszar. Znajduje się on w pobliżu katedry i biegnie wzdłuż Calle de la Alcaicería od Plaza Alonso Cano.

Cała okolica Alcaicería to labirynt wąskich uliczek, na których niegdyś znajdował się targ jedwabiu i przypraw. Alcaicería przypomina oryginalny souk, ale obecnie sprzedawcy obsługują głównie turystów. W pobliżu znajduje się Plaza Bib Rambla, przestronny plac publiczny, który tętni życiem.

Warto wiedzieć!

Podczas wędrówki przez ten fascynujący obszar, nie kupuj w pierwszym miejscu, w którym się zatrzymasz. W miarę zagłębiania się w rynek okaże się, że wiele sklepów sprzedaje te same przedmioty w niższych cenach, a przy odrobinie negocjacji możesz być w stanie uzyskać lepszą ofertę od innego sprzedawcy.

Polecany artykuł: Teneryfa w grudniu

Grenada Andaluzja – TOP 3 polecane noclegi w atrakcyjnych cenach

Casa de Reyes

Casa de Reyes oferuje klasycznie urządzone pokoje z telewizorem z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych, bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz łazienką. Obiekt położony jest w Granadzie, 7 minut spacerem od katedry.

Urocze, klimatyzowane pokoje w hotelu Lima wyposażone są w drewniane podłogi i zabytkowe meble. Każdy z nich został indywidualnie urządzony i dysponuje łazienką.

Hotel Mirador Arabeluj

Hotel Mirador Arabeluj położony jest zaledwie 5 minut spacerem od słynnego pałacu Alhambra i oferuje taras z imponującym widokiem na Granadę i Sierra Nevada. Obiekt oddalony jest o 10 minut spacerem od centrum miasta.

Hotel Arabeluj prezentuje tradycyjny styl mudéjar, który łączy wpływy chrześcijańskie i mauretańskie. Wnętrza zdobią obrazy olejne, wyszukane, kolorowe kafelki oraz balkony z fantastycznym widokiem na zabytkowe miasto.

Hotel Casual Ilbira Granada

Hotel Casual Ilbira Granada oferuje stylowe pokoje i znajduje się zaledwie 8 minut spacerem od katedry w Granadzie. Obiekt położony jest na urokliwym Starym Mieście i oferuje bar koktajlowy oraz bezpłatne WiFi.

Wszystkie klimatyzowane pokoje w hotelu Casual Ilbira Granada urządzone zostały we współczesnym stylu. Każdy pokój wyposażony jest w telewizor z płaskim ekranem i małą lodówkę. Codziennie rano w hotelu serwowane jest śniadanie w formie bufetu.

Grenada Andaluzja – TOP 3 luksusowe hotele i apartamenty

Hotel Seda Club – Small Luxury Hotels

Hotel Seda Club – Small Luxury Hotels położony jest w Granadzie, 10 minut spacerem od Muzeum San Juan de Dios i oferuje taras, prywatny parking, restaurację oraz bar. Ten pięciogwiazdkowy hotel oferuje usługi konsjerża i punkt informacji turystycznej. Obiekt zapewnia całodobową recepcję, transport lotniskowy, obsługę pokoju oraz bezpłatne WiFi na terenie całego obiektu.

Áurea Catedral by Eurostars

Áurea Catedral by Eurostars położony jest w Granadzie, 230 metrów od katedry oraz 0,6 km od Alhambry i Generalife i oferuje zakwaterowanie z bezpłatnym WiFi. Obiekt dysponuje całodobową recepcją, restauracją oraz tarasem. W punkcie informacji turystycznej można uzyskać informacje na temat okolicy.

Central Deluxe Apartments by Apolo Homes

Central Deluxe Apartments by Apolo Homes oferuje zakwaterowanie w odległości 0,7 km od centrum Granady, bezpłatne WiFi oraz kuchnię ze zmywarką do naczyń, kuchenką mikrofalową i tosterem. Klimatyzowane apartamenty oddalone są o 10 minut spacerem od Muzeum San Juan de Dios. Apartament zapewnia basen na dachu i windę.